Kosmetikos bandymai su gyvūnais – kova baigta?

 (1)
Triušiai, jūrų kiaulytės, pelės ir žiurkės gali šiek tiek lengviau atsikvėpti – nuo kovo 11-osios Europos Sąjungoje įsigaliojo įstatymas, draudžiantis įvežti ir pardavinėti kosmetikos produktus bei jų komponentus, išbandytus su gyvūnais.
© Žurnalas "Moteris"

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Didžiosios Britanijos sąjunga už vivisekcijos (gyvo organizmo tiriamasis operavimas) panaikinimą (angl. – British Union for the Abolition of Vivisection (BUAV)), įsteigta 1898-aisiais, vis dar sprendžia problemas, aktualias XIX amžiuje. Sufražistė rašytoja Frances Power Cobbe nusprendė padaryti galą eksperimentams su šunimis. Pirmoji organizacijos lobistinė kampanija truko 21-erius metus ir baigėsi Didžiosios Britanijos keturkojus nuo kančių išvaduojančiu įstatymu. Dabar BUAV vienu metu yra pajėgi vykdyti net devynias stambaus masto tarptautines lobistines kampanijas.

Nutraukti grožio pramonės atliekamus bandymus su gyvūnais – vienas svarbiausių organizacijos tikslų, nuo kovo 11-osios įsigaliojo draudimas Europos Sąjungoje gaminti ir pardavinėti kosmetikos produktus bei jų priedus, kurie buvo bandomi su gyvūnais bet kurioje ne ES šalyje, – reikšminga pergalė. Dėl jos kovota ilgiau nei 20 metų. Pernai BUAV įsteigė organizaciją „Cruelty Free International“ didžiulei tarptautinei kampanijai vykdyti – vartotojai skatinami pirkti tik tą kosmetiką, kurią gaminant nedaryti bandymai su gyvūnais (ji žymima specialiu triušiuko ženklu), ir pasirašyti peticiją. BUAV tikslas labai ambicingas: siekiama kosmetikos pramonėje visame pasaulyje ir visiems laikams nutraukti bandymus su gyvūnais.

Kosmetikos bandymai su gyvūnais – kova baigta?
© Shutterstock nuotr.

Organizacijos duomenimis, šiuo metu net 80 proc. pasaulio šalių vis dar toleruojamas žiaurus elgesys. Tad „gauti“ visą Europos Sąjungos teritoriją – tikrai istorinė pergalė. Prie netoleruojančiųjų žiaurumo beveik tuo pačiu metu prisijungė Izraelis, įstatymą, draudžiantį gaminti bei pardavinėti su gyvūnais išbandytus kosmetikos gaminius yra priėmę Norvegija ir Kroatija. O štai tokios svarbios žaidėjos kaip JAV ir Kinija bei kitos Azijos regiono šalys – ne.

Kodėl kraujas liejasi laisvai
Kosmetikos gamintojams labai svarbu, kad ji būtų saugi vartoti ilgą laiką. Štai todėl triušiai ir pelės ilgai šeriami kosmetikos komponentais, šiais visą mėnesį kasdien (nuskutus kailiuką) tepama jų oda, o jei tas komponentas – laki medžiaga, tenka ja kvėpuoti. Kita bandomųjų grupė – palikuonių besilaukiantys gyvūnai. Šie turi ėsti įvairias sudedamąsias produkto dalis, kad įrodytų, jog jos nesukelia apsigimimo. Bandomieji gyvūnai skrodžiami, kai norima įsitikinti, kaip kosmetikos komponentai paveikė jų vidaus organus. Jei įtariama, kad medžiaga gali sukelti vėžį, misti ja laboratorijų gyventojams tenka dvejus metus, o paskui – atsisveikinti su šiuo pasauliu. Beje, tuo baigiasi visi bandymai su gyvūnais. 

Kosmetika
Kosmetika
© Shutterstock nuotr.

Vivisekcija gyvuoja tiek pat, kiek ir mokslas. Už jos panaikinimą kovojama jau nuo XVII amžiaus, tačiau XX amžiaus medicina nebūtų pasiekusi tokių laimėjimų be gyvūnų aukų. Na, o mūsų laikais bandymai su gyvūnais, anot aktyvistų, yra visiškai nebepateisinami, nes yra modernių alternatyvų: saugių medžiagų duomenų bazės, bandymai su dirbtine oda, baltymais ir kt.

Kai laikrodis išmuš
 Kažin, ar pavyks greitai įgyvendinti šį įstatymą, juk kitoje barikadų pusėje darbuojasi ne prastesni lobistai... Sakoma, kad tokiam dideliam perversmui tinkamai nepasirengta, nors iš tikrųjų Europos Sąjungoje procesas pradėtas jau 2003-iaisiais, o nuo 2009-ųjų iš keturiolikos bandymų ES šalyse galima atlikti tik tris. Deja, pačius skausmingiausius: kai gyvūnai šeriami kosmetikos komponentais siekiant patikrinti šių toksiškumą. Visgi šįkart užsimota labai plačiai – reikia aprobuoti ir visuotinai įdiegti alternatyvius bandymus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Grožis

Vizažistė Ieva Mitigailienė: makiažas gali neatpažįstamai pakeisti žmogų

Makiažo meistrė sukvietė į jaukų knygos pristatymo vakarą: modeliu tapo Laura Imbrasienė.

Karališkosios grožio taisyklės, kurių Kate Middleton niekada nesulaužo

Kembridžo hercogienė Kate Middleton yra žinoma ne tik dėl nepriekaištingų manierų ir karališkosios šeimos gerbėjus visame pasaulyje pavergusio stiliaus, bet ir dėl savo natūralaus grožio. Nors iš šalies jos grožio pasirinkimai atrodo nepretenzingi, iš tiesų princo Williamo žmona laikosi keleto griežtų taisyklių.

Sveiko grožio paslaptis atskleidžia Izraelio kosmetika

Meilė – nuo jos prasideda viskas...

Šaltą žiemos vakarą kauniečių akis traukė neįprastai spalvinga sienelė

Savaitgalį Kaune vykusio grožio renginio metu svečiai turėjo galimybę įsiamžinti prie 3D formato fotosienelės.

Stilistė Viktorija Šaulytė pristatė net 4 skirtingus įvaizdžius (1)

Grožio studijos Kaune gimtadienis sutraukė grožį ir estetiką vertinančių žmonių būrį.

5 svarbiausios 2018-ųjų makiažo tendencijos

Man, besisukančiai grožio pasaulyje kiekvieną dieną, labai įdomu stebėti, kaip tendencijos keičia viena kitą, kaip po truputį pamirštame tai, be ko dar visai neseniai kojos iš namų nekelėm.

Ji atjaunėjo 10-čia metų ir tai – ne triukas! (1)

Odos senėjimo požymiai palaipsniui tampa vis labiau pastebimi. Dar vakar veidrodis nerodė jų ir buvo matomi nebent po bemiegės nakties ar sunkios darbo dienos. O šiandien jau ryškėja raukšlelės, matosi pigmentinės dėmės, jaučiamas nedidelis glebumas. Ką daryti?

Sandros Bullock grožio paslaptys. Štai ką ji daro, kad atrodytų ne 53-ejų, bet 33-ejų (4)

Nuo filmo „Mis slaptoji agentė“, kuriame Sandra Bullock (53 m.) atliko pagrindinį vaidmenį, sukūrimo jau prabėgo aštuoniolika metų. Vis dėlto neatrodo, kad žaviosios aktorės grožį bent kažkiek būtų paveikęs laikas. Kokia jos neblėstančios jaunystės paslaptis?

Pirmą kartą Baltijos šalyse: unikalus „Wella professionals“ fotografijos projektas „Art of Cool“

Baltijos šalyse pirmą kartą surengtas unikalus fotografijos projektas „Art of Cool“. Tarptautinėje „Wella“ studijoje geriausi Baltijos šalių stilistai kartu kūrė šių metų žiemos šukuosenų ir atspalvių tendencijų kolekciją.

Didžiausios 2018-ųjų metų grožio tendencijos (1)

Tendencijos egzistuoja ne tik mados, bet ir grožio pasaulyje. Ko galime tikėtis naujaisiais 2018-aisiais metais?