Kaip padėti sau be vaistų numalšinti galvos skausmą

Įtemptas gyvenimo būdas ir fizinio judrumo stoka neretai virsta kūno negalavimais. Galvos skausmas – vienas iš dažniausiųjų, kuriuo skundžiamės.

Greičiausiai pažįsti 2 kasdienius „blogiukus“, kurie ir yra dažna šio nemalonumo priežastimi. Tai – netaisyklinga laikysena ir patiriamas stresas. Į ką atkreipti dėmesį ir kaip sau padėti be vaistų pataria kalanetikos mokytoja, sąmoningumo meditacijų vedančioji Aistė Gustė-Jančiukienė.


LAIKYSENA


Žinia, kad kūno svoris stuburo atžvilgiu pasiskirstytų tolygiai – sąnariams, raumenims netektų dirbti „už draugus“ – laikysena yra svarbiausia. Vos pabudę ir skubėdami į vonią palinkstame pirmyn. Pusryčiaujame, vairuojame, prie telefono ar kompiuterio linkstame daugybę valandų per dieną. Kūprinimasis padidina spaudimą galvos, kaklo raumenyse ir taip gali sukelti galvos skausmą. O kaklui, viršutinei nugaros daliai tenka laikyti 3 kartus sunkesnę galvą! Ilgainiui tikrai ima skaudėti ir nugarą…


STRESAS


Šis veiksnys bene svarbiausias. Kasdienis skubėjimas, rūpinimasis namais, vaikų, iššūkiai darbe ar santykiuose įtampą kūne sukelia nepastebimai. Kūnas ir protas susiję. Įsitempus protui, įsitempia ir kūnas. Nuovargis, nuolatinis neišsimiegojimas, vidinės harmonijos disbalansas – visa tai sukelia ilgalaikį stresą. Ne veltui kaklo ir pečių sritis vadinama „amžino įšalo zona“. Atrodo, kad ant kaklo būtų uždėta plyta. Sunkumo jausmas, skausmas, net iškyla kupra. Įtampa apima ir visą nugarą. Ima blogėti kraujotaka, sutrinka raumenų veikla, aprūpinimas reikalingomis maisto medžiagomis. Raumenys silpsta, tampa sunkiau judėti ir, galiausiai, išlaikyti nugarą tiesiai.


KAIP SAU PADĖTI?


Dažniau padarykime pertraukėles ir tiesiog pajudėkime, pasirąžykime, prasitempkime – mūsų kūnas tikrai žino kaip! Tik leiskite jam išjudėti. Drąsiai, bet tuo pačiu įsiklausant į kūno ribas ir galimybes. Jaučiant įtampą kaklo srityje, visada naudingi elementarūs pečių sukiniai, galvos palenkimai į šonus, pasukimai puslankiu. Judesius atliekame švelniai ir su pagarba savo kūnui. Sąmoningai iškvėpdami įtampą.



Aistė Gustė-Jančiukienė
Aistė Gustė-Jančiukienė
A. Tumulevičiaus nuotr.



Dažniau pastebėkime save lyg iš šono (ar pvz., veidrodyje): Ar mano nugara tiesi? Kur mano galva? Kaip aš stoviu/ sėdžiu? Kaip aš jaučiuosi? Jei sėdime, sėdėkime tiesiai, ties juosmeniu galime pasidėti pagalvėlę. Giliesiems, stuburą laikantiems nugaros raumenims didelė dovana – tiesiog nuleisti pečius, suvesti mentes, ant galvos užsidėti „karūną“ – kilstelti smakrą ir užlaikyti šį įtempimą, pajusti kūno orumą. Galime papildomai iškelti rankas, suimti pilvo raumenis, kvėpuoti – užlaikyti tamprų, vidinių raumenų korsetą. Sustiprinti liemenį.



Aistė Gustė-Jančiukienė
Aistė Gustė-Jančiukienė
A. Tumulevičiaus nuotr.



Dažniau atsiraukime nuo ekranų. Galbūt pietų pertrauką galime paversti „pasirūpinimo savimi pertrauka“ ir išeiti pasivaikščioti gryname ore, pasiklausyti paukščių giesmių, giliau pakvėpuoti. Sąmoningai nukreipti dėmesį nuo įkyrių minčių į tai, kas vyksta aplink – pvz., pastebėti kokių spalvų gėlės žydi, koks pojūtis liesti skirtingus lapus, kiek garsų galiu suskaičiuoti, kokius kvapus šiuo metu jaučiu, pasimėgauti sveiku užkandžiu. Kasdienių rūpesčių neišvengsime, tačiau galime pasirinkti atsaką – savo reakciją. Susidūrus su iššūkiu, problema, įsivardinkime keletą variantų kaip būtų galima tvarkytis, neįsitraukti į minčių sukimą ratu, o pabandyti pamatyti ir šviesią gyvenimo pusę, įsivardinti už ką sau esame dėkingi. Kūrybiškumas, žaismingumas, gerumas sau visada gelbsti ir mažina spaudimą – galvos skausmą.

Būkime sveikos, tausokime šypseną!


www.aditi.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis