Garsenybių asmeninio trenerio patarimai, kaip nepriaugti svorio ir išlaikyti gražų kūną

Daugkartinis Lietuvos ir Airijos dziudo bei sambo čempionas asmeninis treneris Tadas Pocius (34 m.) dirbo aukščiausių mūsų šalies vadovų asmens sargybiniu, blaškėsi po Ameriką, emigranto duonos ragavo ir Airijoje. Vėl atradęs save sporto salėje, tapo kūno skulptoriumi, neretai užsiima ir sielų gydymu.

Populiariausi šių dienų straipsniai:
- Eglė Aukštakalnytė-Hansen: kokias ligas išduoda jūsų išorė
- Savaitės ikona. G. Martirosianaitė: ką ji daro, kad atrodytų „velniškai gerai“
- Kiek metų išdirbti vienoje įmonėje yra normalu?
- Kaip papuošalai gali atspindėti moters charakterį
- Varškės švilpikai

Trumpa dosjė

Gimė 1980 m. liepos 13 d., 13 valandą, Vilniuje.
Studijos: Lietuvos edukologijos universitete įgijo kūno kultūros bakalauro laipsnį, Lietuvos karo akademijoje – atsargos leitenanto laipsnį; mokėsi Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykloje, siekia magistro laipsnio VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute anglų kalba.
Darbas. „Dirbau šalies vadovų asmens sargybiniu. Dabar esu asmeninis treneris.“
Mokytojai. „Tėtis, karininkas, išmokė disciplinos, griežtumo, sakydavo, kad vyrai turi būti konkretūs, kategoriški. Mama, priešingai, mokė diplomatiškumo, lankstumo. Paauglystėje bandžiau būti kaip tėtis, bet supratau, kad esu kaip mama. Kai su tuo susitaikiau, palengvėjo.“
Šeiminė padėtis. „Dabar esu vienas, vedęs darbą.“
Credo: „Prašyk, tikėk ir gausi“; „Iš kitų daug reikalauti gali tada, kai pats iš savęs daug reikalauji.“
Pomėgiai. „Esu skaitytojas. Stengiuosi atsigriebti už netektį paauglystėje, kai knygoms nebuvo laiko – reikėjo siekti sporto aukštumų. Paulo Coelho „Alchemikas“ apvertė man smegeninę. Patiko ir Robino Sharmos romanas „Vienuolis, kuris pardavė „Ferrarį“, mėgstu knygas apie pozityvų mąstymą.
Mėgstu žvejoti. Amerikoje ir Airijoje gaudžiau ryklius, Norvegijoje – lašišas. Patinka po darbo paslidinėti snieglente Liepkalnio slidinėjimo trasose.“
Pamokos. „Dirbdamas Airijoje susipažinau su viešbučių tinklo savininku brandaus amžiaus milijonieriumi. Jis man papasakojo, kad savo verslą pradėjo triūsdamas indų plovėju. Per pietų piką nuėjęs pavalgyti matydavau, kaip jis, vadovas, pasiraitojęs rankoves, padeda plauti indus. Man tai – pamoka, kad vertinti reikia visus žmones: valytoją, direktorių, pasiuntinuką... Visi esame reikalingi.“
„Labiausiai vertinu dvasinį tobulėjimą. Kanadoje, indėnų muziejuje, skaičiau, kad šamanai gydydavo sielas. Kai siela pasveikdavo, kūnas irgi nustodavo sirgti, nebepritraukdavo jokių blogybių. Man ši filosofija labai patiko. Kai dvasiškai esi stiprus ir sveikas, kūnas neserga.“
„Nemėgstu jaustis saugiai, nepatinka ramybė.“
Stilius. „Manote, jei esu treneris, tai neišlendu iš sportinio kostiumo? Eidamas į renginius velkuosi klasikinį kostiumą, mieste mane sutiksite apsirengusį jaunatviškai, tvarkingai, stilingai. Neatsilieku nuo mados.“

Dirbote Vyriausybėje asmens sargybiniu, bet staiga sumanėte atsisakyti patogios saugios būties ir išvykote ieškoti laimės į Ameriką. Vėliau supratote, kad emigracijoje daugiau praradote nei gavote?

Pralaimėjimus vertinu kaip pamokas. Vienos jų yra brangesnės, kitos – pigesnės. Mokytis universitete gana brangu, o už gyvenimo pamokas, praradimus susimokame dvasinėmis žaizdomis, bet puikiai įsimename. Teko turėti karčių pamokų ir dėl prarastų investicijų. Tos akimirkos nėra smagios, bet imi galvoti, kad turi mokytis investuoti. Tada pradėjau studijuoti Tarptautinio verslo mokykloje, domėtis nekilnojamuoju turtu. Bandydamas vis ką nors nauja, bėgau nuo savęs, bet pagaliau grįžau į sporto salę ir pamačiau, kad čia jaučiuosi geriausiai.

Norėjau užsidirbti automobiliui, tačiau Lietuvoje to padaryti nepavyko. Išvažiavau. Amerikoje mėnesį dirbau paprastus darbus, Airijoje praleidau penkerius metus, buvau parduotuvės apsaugininku. Jaučiausi kaip tvarkingas imigrantas – su baltais marškinukais ir juodomis kelnėmis aštriu kantu. Užsidirbau. Dalyvaudavau ir dziudo varžybose, daug kartų esu tapęs Airijos dziudo čempionu. Savo atidarytame dziudo klube treniravau vaikus. Laikui bėgant, vertybės keitėsi, supratau investicijos į savo asmenybę vertę. Norėjau išmėginti save skirtingose srityse. Lietuvoje negalėjau sau leisti blaškytis, o svetur pamačiau daug galimybių, gerai išmokau anglų kalbą. Akiratį praplėtė ir Roberto Kiyosakio knyga „Turtingas tėvas, vargšas tėvas“. Įdomu buvo sužinoti, kaip savo vaikus moko, ugdo, skatina turtingi žmonės ir vargšai. Knygoje rašoma: „Išbandyk kuo daugiau darbų, kad suprastum, kaip, kas, kur.“

Kai per trumpą laiką netenkame daug svorio, organizmas išsenka, ląstelės išsigąsta, pradeda kaupti maisto atsargas.
Žurnalas "Moteris" (A.Gintalaitės nuotr.

Kas yra asmeninis treneris ir asmeninė treniruotė?

Tai – tarsi angelas sargas, kuris žmogų lydi ir stebi, o pavojaus akimirką stengiasi pakišti jam pagalvę. Treneris rūpinasi, kad jo klientas per palyginti trumpą laiką maksimaliai saugiai ir veiksmingai pasiektų savo tikslą, suvoktų sportavimo svarbą, motyvus. Asmeninė treniruotė – tai prasmingai leidžiamas laikas, kai treneris ugdo, kontroliuoja, moko teisingai sportuoti ir nepatirti diskomforto. Jei galvodamas apie treniruotę ieškai priežasčių į ją neiti, vadinasi, kažką darai ne taip, galbūt skauda raumenis. Kūnas turi prašytis į salę, o ne iš jos bėgti.

Kokių klaidų daro pradedantieji sportuoti?

Pastebiu, kad žmonės labai nepasitiki savimi, nori pasirodyti stipresni už kitus, stveria per sunkius svarmenis, neteisingai atlieka pratimus, vos atėję į sporto klubą nori kuo greičiau pasiekti rezultatą. O kadangi nemoka pasirinkti krūvio, greitai „užsirauna“. Nepamatuoti krūviai – didžioji klaida. Po dviejų savaičių tokie spartuoliai apskritai dingsta iš sporto salės. Dauguma žmonių įsitikinę, kad sportas – tai prakaitas, nuovargis, skaudantys raumenys. Nieko panašaus. Jei diena sunkesnė, galima pasportuoti ir lengviau. Svarbu treniruotis reguliariai ir taisyklingai, sportą derinti su mityba. Treneris sudaro mitybos programą, jos svarbu laikytis. Stengiuosi išmokyti klientus sveikai maitintis. Kilo mintis eiti kartu su savo mokiniais į parduotuvę apsipirkti, parodyti, į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis maisto produktus. Beveik visos į sporto klubą atėjusios moterys sako: „Noriu numesti svorio. Ką galiu valgyti?“ Patariu individualiai. Ryte organizmas turi gauti angliavandenių, tad pusryčiams tinka košė, vaisiai. Per pietus reikia suvalgyti liesos mėsos ar žuvų su daržovėmis. Venkite padažų, bulvių, makaronų. Vakare pravartus baltyminis maistas – liesas jogurtas be saldiklių, varškė, kiaušiniai.

Kada mesti svorį sveika?

Jei žmogus turi nemažai antsvorio, atsikratyti dviejų ar trijų kilogramų per mėnesį – sveika. Ir pats esu metęs svorį prieš varžybas. Per dvi savaites netekau 10 kg. Pažįstu merginų, kurios per mėnesį atsikrato tiek pat. Tiek yra per daug. Nerekomenduoju. Du ar trys kilogramai šoko kūnui neįmuša, o juk 10 kg galima atsikratyti per tris mėnesius, 20 kg – per pusmetį. Ir tai nebus drastiškas svorio metimas. Kai jo per trumpą laiką netenkame daug, organizmas išsenka, ląstelės išsigąsta, pradeda kaupti maisto atsargas, ir netrukus grįžtamame prie pradinio taško. Nėra gerai ir badauti, nes kūnas, kai atsisakome maisto, patiria šoką, o netrukus svorio ir vėl priaugame. Jį metant pamažu kūnas nebekaupia riebalų.

Kaip pats maitinatės? Kokius patiekalus mėgstate?

Man maistas – tiesiog maistas. Nėra skanu ar neskanu. Vienokį galiu valgyti, kitokio – ne. Iš skanesnių patiekalų prisimenu vaikystėje valgytus močiutės troškintus kopūstus su bulvėmis. Nuostabi mamos burokėlių sriuba, jautienos kepsniai. Pats dažniausiai gaminuosi omletą, salotas, verdu grikių ar ryžių košę, vištieną. Vakarieniaudamas restorane mėgstu ragauti įvairius patiekalus, vertinti kulinarų įdėtą meilę. Vieną dieną per savaitę leidžiu sau valgyti, ką tik noriu. Kitas dienas laikausi režimo.

Aktyvūs, sportiški žmonės nuveikia daugiau nei pasyvūs, apsnūdę.
Žurnalas "Moteris" (A.Gintalaitės nuotr.

Kartais žmonės valgo ne dėl to, kad nori, o iš įpročio, neturėjimo ką veikti.

Vakarinis valgymas, kramsnojimas žiūrint televizorių – ypač blogas įprotis. Verčiau prisiversti valgyti ryte. Priešingu atveju, pakliūname į užburtą ratą – prisikimšę vakare, ryte jaučiamės sotūs. Darbo dieną menkai rūpinamės pietumis, o grįžę namo ir vėl prisivalgome. Energija, kurios gauname iš vakarinio maisto, neišeikvojama, kalorijos gula į kūną. Daugelis žmonių žino, kaip ir ką reikia daryti, bet jiems stinga valios. Trenerio tikslas – užkrėsti sporto manija. Juokaujame, kad esame savotiška sekta. Jei keturias ar penkias dienas nepasportuoji, kūnas pats pradeda to reikalauti. Išeini, bent pusvalandį pasimankštini, pasigamina laimės hormonų, ir gyvenimas vėl tampa šviesus, saulė – ryškesnė, aplinkiniai – linksmesni. Stengiuosi žmonėms įdiegti svajonę, užkrėsti meile sau. Save gerbti, savimi didžiuotis pradėjęs žmogus nebegalvoja apie pratimus, jis pradeda norėti tiesiog sveikiau gyventi.

Keisti mitybos įpročius turbūt ir yra sunkiausia?

Tikrai taip. Svarbu – požiūris. Jei sportą ir sveiką gyvenseną vertinsime kaip sunkumą, tai ir bus sunku. Žodžius „sunkus“, „nepatinka“ reikia keisti į žodį „iššūkis“. Sunkumų vengiame, o iššūkius priimame, juk smagu nenuleisti rankų ir laimėti. Tik nereikia galvoti vien apie rezultatą. Reikia mėgautis pačiu procesu. Kai buvau profesionalus sportininkas, turėdavau laimėti varžybas po varžybų. Kaskart pasiekęs pergalę atsisukdavau atgal ir pagalvodavau: „Kiek daug gyvenimo praėjo, o aš jo net nepastebėjau, juk visa mano būtis sutelkta į laimėjimą.“ Dabar žmones skatinu mėgautis sportavimo procesu, pajusti malonumą treniruojantis ir manyti, kad laikas, skiriamas sportui, savo fiziniam tobulėjimui, yra prasmingas. Žmonės savęs nemyli. Priešingu atveju, darytų viską, kad gerai jaustųsi. Užuot valandų valandas leidę tuštybės mugėje prie televizoriaus ar interneto, eikime pasivaikščioti.

Kokių produktų atsisakę žaibiškai pajusime rezultatą?

Reikia atsisakyti bulvių, miltinių patiekalų, ypač makaronų, vakarais, taip pat – cukraus. Pastarasis stimuliuoja smegenis kaip narkotikas: jo norime dar ir dar. Prieš pradedant sportuoti galima suvalgyti šokolado, bet piktnaudžiauti nepatarčiau, nes kiekvienas kąsnelis eina į kūną.

Patarkite, kaip nepriaugti svorio.

Yra toks pratimas: kaskart, kai kas nors siūlo valgyti, galvą sukinėkite į šonus lyg sakytumėte: „Ačiū, ne.“

Dėl ko į sporto klubą einančios moterys kompleksuoja, kokios pagrindinės jų bėdos?

Dauguma moterų nepatenkintos savo išvaizda, todėl ir nepasitiki savimi. Prieš kelerius metus mergina stengėsi susirasti mane telefonu, bet jai nepavyko. Kartą užsuko į salę, priėmiau sportuoti. Kukli, atrodė kaip pelytė. Būdavo, ateina į treniruotę ir iškart neria prie takelio. Praėjo kiek laiko, išvaizda pagerėjo, ir merginos elgesys visiškai pasikeitė. Dabar ji įeina, atsistoja vidury salės, apsidairo, pakalbina trenerius. Matyti, kad nuo savęs kaifuoja. Tarsi šauktų: „Aš atėjau, žiūrėkit į mane!“ Žiūrėdavau ir galvodavau: „Šaunuolė, koks progresas, kaip ji pradėjo savimi pasitikėti.“

Kokie yra su moterų sportavimu susiję mitai?

Kad moterys turi lankyti aerobikos užsiėmimus, o ne treniruoklių sales, nes treniruokliais auginami raumenys. Raumenys taip greitai neužauga. Beje, svarmenys tinka ir moterims, tik svarbu saikas. Štangas ar svarmenis kilnoti pradėjusios dailiosios lyties atstovės labai greitai pajunta savo raumenukus ir ima jais džiaugtis.

Netiesa, kad atsilenkimai padeda atsikratyti pilvo riebalų. „Padangas“ geriausia deginti laikantis mitybos plano, o jei moterys dar ir sportuos ne mažiau kaip tris kartus per savaitę, kūno formos susitvarkys, raumenukų tonusas, kur jo trūksta, padidės, riebaliukai ištirps. Viskas atrodys labai gražiai.

Man graži savimi pasitikinti moteris.
Žurnalas "Moteris" (A.Gintalaitės nuotr.

Ar tiesa, kad lanką sukanti dailiosios lyties atstovė ilgainiui galės džiaugtis lieknu liemeniu?

Kasdien po 20 minučių sukti lanką tikrai geriau, nei nedaryti nieko, tačiau pageidaujamo efekto nebus. Svarbu ir kiti pratimai. Manau, jei jau ką nors daryti, tai daryti gerai. Savarankiškai sportuojantys žmonės daro nemažai klaidų, tad gali sau net pakenkti. Reikėtų pasitarti su asmeniniu treneriu, išmokti elementarios sportavimo abėcėlės ir tik tada imtis iniciatyvos.

Kokių savo klientų silpnybių pastebite?

Dauguma žmonių turi bėdų dėl mitybos. Kai kurie pagurkšnoja ir vynelio. Vadinamojo elito atstovai turėtų susirūpinti dėl buitinio girtavimo. Dažnas jųper savaitę aplanko kelis renginius, ten vaišinasi vynu, o toks „nekaltas“ gurkšnojimas pripratina siekti taurės beveik kas vakarą.

Merginos į sporto klubą ateina siekdamos patobulinti savo kūno formas, atsikratyti svorio. O vaikinai?

Ir vyrai, ir moterys į sporto klubą ateina įgyti energijos, pamiršti rūpesčius. Sportas padeda atsipalaiduoti. Neretai treniruotės pradžioje su žmogumi negaliu susišnekėti. Matau, kad jis niūrus, susirūpinęs, galva kvadratinė. Pirmas dešimt minučių stengiuosi laikytis atokiau. Po geros treniruotės problemos išgaruoja, rūpesčiai nutolsta, galva tampa švari. Gera matyti jau kitą žmogų. Asmeninis treneris stengiasi klientą uždegti, skatina pozityviai mąstyti, kad šis išeitų sustiprėjęs ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai. Kartais tenka susitikti ir su energiniais vampyrais, itin problemiškais žmonėmis. Tada grįžti namo ir nesupranti, kur esi. Jautiesi išsiurbtas. Tarsi dvi savaites būtum vagonus krovęs! Dabar taip nebėra, gal tokie asmenys atsisijojo?

Iš ko pats semiatės pozityvumo, geros energijos?

Pagrindą gerai jaustis suteikia knygos ir požiūris. Taip, gyvenimas nėra lengvas, bet... nelygu, ką akcentuoji: sunkius dalykus ar gerus. Vienas pozityvumo mokytojas sakė: „Ryte atsibudę turime du pasirinkimus: būti laimingi arba nelaimingi. Aš nesu kvailas, aš renkuosi būti laimingas.“ Jei negalime pakeisti aplinkos, galime pakeisti savo požiūrį į ją. Kiekvieną bėdą vertinu kaip pamoką.

Koks yra Jūsų moters grožio etalonas?

Man graži savimi pasitikinti moteris.

Maniau, išgirsiu stebuklinguosius 90x60x90.

Na, šis dalykas sureguliuojamas per mėnesį ar kelis. Nėra sudėtinga pasiekti, kad kai kurios kūno vietos svorio priaugtų, o kai kurios pasidarytų lieknesnės. Kai per vieną interviu manęs paklausė apie moters grožio idealą, sutrikau. Pagalvojau, kad visos moterys – meno kūriniai, bet ne kiekviena yra įdomi, žavi, savimi pasitikinti. Kartais žmogaus išvaizda, regis, net nepatrauktų dėmesio, bet akių spindesys, charizma, gebėjimas bendrauti, džiaugtis suteikia jam magiškų galių. Nuo tokio sunku atsiplėšti.

Ar tikrai asmeninio trenerio paslaugų ieško išskirtinės moterys?

Asmenys, kurie siekia karjeros ar gerų rezultatų darbe, nuolat stengiasi tobulėti. Tobulinti kūną taip pat svarbu, kaip ir turtinti dvasią. Aktyvūs, sportiški žmonės nuveikia daugiau nei pasyvūs, apsnūdę. Sportininkai yra įpratę kelti sau tikslus, tad jie paprastai neblogai tvarkosi ir kitose gyvenimo srityse. Taigi sąlygiškai galima sakyti, kad sportuojantys vyrai ir moterys yra išskirtiniai žmonės.

Trenerio reklama sklinda iš lūpų į lūpas. Tarp mano klientų yra aktorių, modelių, televizijos darbuotojų, menininkų, intelektualų – t. y. specifinės grupės žmonių. Jie dažniausiai ateina tada, kai jau būna pačiame dugne – skaudžiai išgyvena šeimos, darbo, kūrybines problemas.

Jūsų darbo aplinka pavojinga – juk modeliai, aktyvios, žavios damos į asmeninį trenerį neretai žvelgia lyg į dievaitį. Kaip vaduojatės nuo gerbėjų?

Taip, pažintys užsimezga, bet aš į žmogų žvelgiu kaip į meno kūrinį, o ne kaip į aistros objektą. Kartais reikia padėti sutvarkyti ne tik kūną, bet ir sergančią sielą. Iš dalies jaučiuosi kaip psichologas ir skulptorius – skatinu mąstyti pozityviai ir formuoju kūną. Kartais ateina graži, bet kiek apsileidusi mergina. Po mėnesio įvyksta metamorfozė – pamatai tą merginą susitvarkiusią, prie kūno prigludusiais drabužiais. Vos gali atpažinti.

Kaip pats ilsitės?

Planavau važiuoti slidinėti arba nardyti, bet užgriuvo krūva darbų. Žmonės, nutarę naujais metais sportuoti, suskato vykdyti pažadų, tad savo atostogas atidėjau. Man patinka keliauti. Jei vieną kartą patraukei į kelią, kelionės šauksmą jausi visą gyvenimą. Tau nuolat reikės šios dozės. Kai atsiduriu oro uoste, regis, lengviau atsikvepiu. Norėčiau, kad klimatas Lietuvoje pasikeistų, kad čia būtų šilta, kitaip važiuosiu gyventi į Kaliforniją. Arba į Ispaniją. Pasiilgstu šilumos. Finansiniu emigrantu jau buvau, dabar norėčiau būti gero oro emigrantu (juokiasi).

Penki patarimai pradedantiesiems sportuoti:

* Darykite apšilimą pamažu, kad pulsas pakiltų iki 120 dūžių per minutę.
* Daugiau vaikščiokite negu bėgiokite – taip apsaugosite sąnarius.
* Neskubėkite kilnoti sunkių svarmenų, krūvius didinkite pamažu.
* Būtina išmokti sportuoti taisyklingai, kitaip galima užsiauginti raumenų ten, kur jų nereikia, arba pakenkti sveikatai – pažeisti sąnarius, nualinti širdį.
* Sportą būtina derinti su sveika mityba. Pasportavę nepulkite valgyti sunkaus maisto. Kad atsistatytų prarastas reikiamas gliukozės kiekis, galima suvalgyti vaisių, trapučių. Taip pat būtina gerti daugiau skysčių. Jei po treniruotės džiūsta lūpos, skauda galvą, išgerkite stiklinę kitą mineralinio vandens. Tablečių tikrai neprireiks.

****

Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis