Kiek metų išdirbti vienoje įmonėje yra normalu?

Dar neseniai 10 metų vienoje įmonėje dirbantis žmogus buvo vadinamas lojaliu. Dabar laikomas užsisėdėjusiu. Kada laikas kelti sparnus, pataria specialistė.

Šių dienų populiariausi straipsniai:
- 10 garsenybių, kurios atrodo vyresnės, nei yra iš tikrųjų
- Šiais laikais antidepresantais pernelyg piktnaudžiaujama
- Kaip papuošalai gali atspindėti moters charakterį
- Meilės horoskopas gegužės mėnesiui
- Kaip paveikti vyrą – slapti seksualiniai signalai
- Pyragas su avižiniais dribsniais, bananais ir uogomis

„Savo gyvenimo aprašymą, kuriame buvo vos dvi darbovietės per 15 metų į būsimą įmonę nešiau išdidžiai. Štai kokia aš nepakeičiama ir lojali! Keista, bet vadovo tai kažkodėl nesužavėjo. „Kodėl įmonėje X išdirbote net 9 metus? – paklausė jis. – Ir dar tose pačiose pareigose...“ Nežinojau, ką atsakyti. Negi lojalumas jau nebėra vertybė? Ir kodėl negalėčiau visą gyvenimą dirbti tose pačiose pareigose, jei darbas man patinka?“ – nesupranta 40-metė buhalterė Rita.

Ne ilgiau nei 7 metus

Pasak personalo atrankos įmonės „Ekloga“ direktorės Vilijos Doronenkovienės, šiais laikais lojaliu yra laikomas darbuotojas, viename darbe išdirbęs 2-ejus ar 3-ejus metus. Išdirbęs ilgiau nei 7-eius metus jau yra užsisėdėjęs.

„Pokyčių schema maždaug tokia: naujas darbuotojas su džiaugsmu dirba maždaug 2-ejus metus, o tada pradeda bruzdėti. Taigi vadovas turėtų pagalvoti, ką jam pasiūlyti daugiau. Vėl bruzdėti žmogus pradeda po 5-erių metų. Trečiąkart – 7-aisiais darbo metais. Jei išdirbo septynerius metus, galima šiek tiek lengviau atsikvėpti – toks veikiausiai užsibus ilgai, – paaiškina specialistė. – Be to, jis atrodo ne itin patrauklus kitiems darbdaviams – mat arba yra labai patenkintas tuo, ką turi, tad tokį sunku persivilioti, arba bijo pokyčių, o tokiam naujoje įmonėje bus sunku pritapti.“

Ne trumpiau nei metus
Patarimas paprastas – jei norite išsaugoti aukštus reitingus darbo rinkoje, judėkite. Tik neperlenkite lazdos. Personalo atrankos specialistė įspėja, kad kėdes pernelyg dažnai keičiantys asmenys taip pat nėra patrauklūs. Toks esate, jei vienoje darbovietėje neišdirbote ilgiau nei 1,5 metų. „Atsižvelgiame ir į objektyvias aplinkybes, – pripažįsta V. Doronenkovienė. – Ne paslaptis, kad Lietuvoje yra įmonių, iš kurių bėga visi.“

Kartais vienoje vietoje sunku ilgai išdirbti ne dėl blogos atmosferos, o dėl darbo specifikos. „Tarkim, metai, išdirbti aptarnaujant klientus per karštąsias skundų linijas, prilygsta keleriems metams kitoje įmonėje. Toks darbuotojas yra tiesiog aukso vertės, – pabrėžia personalo atrankos specialistė. – Net ir pusė išdirbtų metų rodo išskirtinę jo kantrybę ir didelį atsparumą stresui.“

Horizontali karjera
Vis dėlto ir ilgas darbas vienoje vietoje gali būti laikomas privalumu, jei jūs tobulėjate kaip specialistas. Gerai dirbančio specialisto vertė sulig kiekvienais metais kyla. „Požiūris, esą blogas tas kareivis, kuris nesvajoja tapti generolu, jau pasenęs. Karjera gali būti ne tik vertikali, bet ir horizontali, – sako V. Doronenkovienė. – Patyrę specialistai šiais laikais vertinami labiau nei vadovai, neretai ir uždirba gerokai daugiau. Žinau įmonių, kurių kai kurie darbuotojai gauna tris kartus didesnį atlyginimą už savo bosą. Tokie profesionalai be darbo nebūna. O vadovai? Galėčiau atidaryti gyvenimo aprašymų banką ir parodyti – vadovavusių ar trokštančių tai daryti asmenų ten nors tvenkinį tvenk. Be to, norint vadovauti, neužtenka būti savo srities žinovu, reikia turėti ir lyderio savybių. Gali būti, kad įmonė, už gerą darbą žmogų apdovanojusi paaukštinimu, praranda jį kaip puikų specialistą ir gauna kaip prastą vadovą. O ir jis pats tuo nesidžiaugia, nes jaučiasi sėdintis ne savo rogėse. Dėl to patiria stresą ir galiausiai išeina iš įmonės, nes grįžti į ankstesnę poziciją lyg ir gėdinga.“

Kaip nustatyti savo vertę ir vietą?
„Savo vertę lengviausia nustatyti pagal skiriamų užduočių kiekį ir pobūdį, – sako V. Doronenkovienė. – Jei užduočių vis daugėja, jos darosi sudėtingesnės, įvairesnės, tai ženklas, kad esate vertinamas. Augančią vertę, aišku, turi lydėti ir geresnės darbo salygos. Jei esate laikomas puikiu specialistu, bet jūsų alga jau 5 metus tokia pati, gal ne toks jau geras ir esate. Arba nemokate už save pakovoti.

Prieš eidami pas vadovą, apgalvokite, kas konkrečiai jus motyvuotų: didesnė alga, komfortiškesnės darbo sąlygos, galimybė palypėti karjeros laiptais, turėti didesnę sprendimų laisvę. Būna ir taip, kad vadovas jau nebeturi ką daugiau darbuotojui pasiūlyti, tad natūralu, kad tokiu atveju šis kelia sparnus į platesnes erdves.“

Ar galite būti vadovu?
Jei vis dėlto jus labiau vilioja ne horizontali, o vertikali karjera, neužsibūkite įmonėje, kuri neturi jums ką pasiūlyti. Svarbu ir tai, ar jūs pats gebate vadovauti. Pasitikrinti, ar galite būti vadovas, pasak pašnekovės, labai paprasta – tereikia stebėti, ar kolegos kreipiasi į jus pagalbos, patarimų. Jei taip, vadinasi, esate kompetentingas, turite statusą ir – tai labai svarbu – esate linkęs dalytis savo žiniomis, patirtimi. Šias savybes turintys žmonės yra vadinamieji natūralūs lyderiai. Jiems nereikia lankyti lyderystės kursų, kad galėtų vesti žmones paskui save. O jei toks nesate, nusiminti neverta – tiesiog atraskite savo sritį, dirbkite su džiaugsmu, tobulinkite gebėjimus ir tapkite puikiu specialistu.

****

Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis