Leidykla „Briedis“ pristato albuminę knygą „Aplink pasaulį su mada“

Leidykla „Briedis“ pristato išskirtinio formato albuminę knygą „Aplink pasaulį su mada“. Brazilų autorių Gabrielos Romitti Rossi ir Joanos Cataldo leidinyje pristatomos mados tendencijos ir jų istorinis kontekstas daugelyje pasaulio šalių.

Tikriausiai bent kartą gyvenime susimąstėte, kaip žmonės rengiasi Sacharos dykumoje ar kitose pasaulio vietose. „Aplink pasaulį su mada“ – tai virtuali kelionė po skirtingas kultūras, suteikianti daug informacijos apie pačių įvairiausių šalių aprangą istorinių įvykių fone, pavyzdžiui, apie tuos laikus, kai Brazilija buvo Portugalijos kolonija, arba britų karališkąją šeimą ir iš kartos į kartą jai taikomą griežtą protokolą. Taip pat aptariami geografiniai, kultūriniai ir kiti veiksniai, turintys įtakos žmonių drabužiams Pietų Afrikoje, Peru, Indijoje bei arabų šalyse.


Žmonės ne visada rengėsi pagal tradicijas, kilmę ir tikėjimą. Šiais laikais apranga tapo saviraiškos priemone, ji atskleidžia naujoves arba laužo standartus. Pasaulis vis labiau priima individualumą.


Knygos tikslas – papasakoti, kaip istorija ir kultūra keitė tradicinius kostiumus, kaip ir kodėl jie buvo dėvimi praeityje, o kai kuriais atvejais tebenešiojami ir šiandien. Kiekviename skyriuje vaizdžiai pasakojama, kaip žmonės savo apranga išreiškia kultūrą. Gausiai iliustruotoje knygoje pristatomi įdomūs ir aktualūs dalykai, tokie kaip tvari mada ir naujos drabužių gamybos technologijos, suteikiančios galimybę net musulmonėms profesionaliai sportuoti nepaminant savo religinių įsitikinimų.


Knygą iš anglų kalbos vertė Kristina Tamulevičiūtė.


Knygos ištrauka


Knygos
Knygos "Aplink pasaulį su mada" viršelis
Organizatorių archyvas


ŠALIS, KURI REMIASI KULTŪRA

Indija gali pasigirti viena turtingiausių kultūrų pasaulyje. Nuo jos šiaurės iki pietų stebima didžiulė šokių, maisto, muzikos bei kostiumų įvairovė.

Minėtąją įvairovę patvirtina ir kalbų gausa. Skaičiuojama, kad įvairiuose Indijos regionuose gyvuoja 850 kalbų. Palyginimui – šiuolaikinėje Brazilijoje galima išgirsti apie 200 kalbų, kurių daugumą vartoja indėnai.


Kas buvo Mohandas Gandis (1869-1948)?

Indijos istorijoje Gandis – viena svarbiausių asmenybių, nepriklausomybės judėjimo lyderis. 1877–1947 metais šalis buvo Jungtinės Karalystės kolonija. Gandis rengė daug prieš kolonistus nukreiptų protestų. Jo organizuotos demonstracijos išsiskyrė taikingumu, skirtingai nei kituose panašaus tipo susibūrimuose, į Gandžio protestus susirinkę žmonės neturėjo ginklų. Dėl taikaus būdo kovoti už savo interesus Gandžiu iki šiol žavimasi visame pasaulyje.

Nuo 1950 metų Indijos Konstitucijoje kastos draudžiamos, tačiau dauguma indų į tokį visuomenės padalijimą iki šiol žiūri labai rimtai. Mohandas Gandis buvo vienas didžiausių kastų priešininkų.


Religija

Indija garsėja kaip labai religinga šalis. Ten praktikuojama daug tikėjimų, įskaitant hinduizmą, islamą, budizmą, krikščionybę bei sikhizmą.

Šalies Vyriausybės duomenimis, 80 % indų išpažįsta hinduizmą – religiją, kurioje tikima reinkarnacija. Tai įsitikinimas, kad po mirties žmogaus siela sugrįžta į gyvenimą kita fizine forma. Ši religija išsiskiria ir dievybių gausa.

Hinduizme teigiama, jog žmonės turėtų būti skirstomi į kastas. Indijos kastų sistema yra organizacijos modelis, visuomenės padalijimas į grupes, kiekvienoje kurių nuspręsta, kaip jos nariams privalu elgtis ir gyventi, o tai daro įtaką žmonių gyvenimo būdui, darbui, drabužiams, įpročiams. Piramidėje pavaizduotas visuomenės suskirstymas į kastas.

Brahmanų kasta – pati aukščiausia, jai priklausantys asmenys labai gerbiami. Žemesnės kastos yra kšatrijai, vaišijai ir šudros. 

Indijos visuomenėje žemiausią kastą sudaro dalitai. Jie dar vadinami neliečiamaisiais ir gatvėse būna labai diskriminuojami.

Padėtį kastoje sūnui perduoda tėvas, kastos pakeisti negalima. Santuokos leidžiamos tik su tos pačios kastos atstovais.


Knygos „Aplink pasaulį su mada“ iliustracija
Knygos „Aplink pasaulį su mada“ iliustracija
Organizatorių archyvas


Istorija alsuojanti spinta

Indijoje apranga skiriasi pagal religiją, kultūrą ir regioną. Čia kalbėsime apie hinduistus – didžiausią šalies religinę bendruomenę.

Hinduizmą praktikuojantiems gyventojams griežtas aprangos kodas nepriskiriamas, bet jie paprastai renkasi tradicinius drabužius, atspindinčius jų kultūrą, istoriją bei religiją. Dažniausiai šių žmonių apdarai labai spalvingi, blizgantys, puošti brokatu ir siuviniais. Kita vertus, tradiciniai rūbai siuvami iš skirtingų audinių, išsiskiria įvairiausiomis tekstūromis bei stiliais – dėl to Indija laikoma tekstilės raštų gimtine.

Neatsitiktinai Didžiųjų geografinių atradimų laikais Europos didikai taip troško prabangių ir didingų Indijos audinių.


Tradicinių hinduistų drabužių ilgis

Tradiciniuose hinduizmą išpažįstančių moterų apdaruose itin svarbus ilgis – dėl religinių priežasčių joms draudžiama rodyti nepridengtas kojas, pečius bei krūtinę, tačiau indės gali neprisidengti pilvo, nes bamba laikoma gyvybės ir kūrybiškumo šaltiniu.


Tradiciniai moterų drabužiai

Saris

Saris neabejotinai yra garsiausias tradicinis hinduizmą išpažįstančių moterų rūbas. Sariai siuvami iš įvairiausių medžiagų, jie gali būti siuvinėjami, puošiami spaudiniais, dažomi ir kitaip dekoruojami. Be to, sariui vilkėti egzistuoja šimtai skirtingų būdų.

Šis drabužis dėvimas praktiškai visoje Indijoje, visose socialinėse klasėse. Kai kurios moterys sarius nešioja kiekvieną dieną, bet yra ir tokių, kurios kasdienai renkasi modernius rūbus, o sariais apsivelka tik švenčių proga, pavyzdžiui, per vestuves.

Kai kurie sarių tipai:

  • raudonas simbolizuoja meilę ir aistrą;
  • oranžinis simbolizuoja gaivumą ir spindesį;
  • geltonas simbolizuoja optimizmą ir džiaugsmą;
  • baltą dažnai renkasi našlės. Indijos kultūroje balta spalva simbolizuoja grynumą ir šventumą;
  • baltą su raudonais krašteliais moterys dažnai vilki religinių švenčių metu. Toks saris paprastai siuvamas iš medvilnės;
  • juodas saris hinduisčių spintose sutinkamas retai, nes simbolizuoja nesėkmes ir liūdesį.


Knygos „Aplink pasaulį su mada“ iliustracija
Knygos „Aplink pasaulį su mada“ iliustracija
Organizatorių archyvas


Makiažas ir aksesuarai

Bateliai

Tradiciškai hinduizmą išpažįstančios moterys puošiasi aibe aksesuarų, naudoja daug makiažo, taip pat populiarios chna tatuiruotės; šie dažai gaminami iš heninių lavsonijų, augančių tik šiltuosiuose kraštuose. Jų lapai išdžiovinami ir sutrinami, tuomet paruošiama pasta, kuria piešiamos laikinos tatuiruotės.

Indės daug dėmesio skiria papuošalams. Svarbus jų skaičius, spalva, blizgesys. Rankas jos dabina daugybe apyrankių, puošiamos ir kulkšnys, mėgstami akmenimis dekoruoti auskarai bei žiedai.Moterys piešiasi raštus ant kaktos; į ausis ir į nosį veriasi auskarus.


Knygos „Aplink pasaulį su mada“ iliustracija
Knygos „Aplink pasaulį su mada“ iliustracija
Organizatorių archyvas


KOKIE DRABUŽIAI VILKIMI PER HINDUISTŲ VESTUVES?

Hinduistų nuotakos šventei ima ruoštis bent prieš savaitę. Namuose jos atlieka įvairiausius ritualus, pavyzdžiui, maudosi kvapniose voniose, rankas ir pėdas puošia smulkiomis chna tatuiruotėmis. Hinduistai tiki, kad tai užtikrina sėkmę bei santuokos tvirtumą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis