Intymūs, stiprūs ir įkvepiantys buvusios JAV pirmosios ledi memuarai

„Aš esu paprastas žmogus, kuris pateko į ypatingą kelionę. Dalindamasi savo istorija, tikiuosi padėti sukurti vietą kitoms istorijoms ir kitoms nuomonėms, kurios išplės šį kelią tiems, kurie šiame kelyje turėtų būti“.


Michelle Obama, iš „Mano istorija“ epilogo

Buvusi Jungtinių Amerikos Valstijų pirmoji ledi Michelle Obama yra viena iš tų moterų, kuriomis pasaulyje yra žavimasi labiausiai. Būdama pirmąja ledi, pirmąja afroamerikiete, užėmusią šią poziciją, ji padėjo sukurti atviriausią ir šilčiausią Baltųjų rūmų aplinką istorijoje, tuo pat metu įsitvirtindama kaip rimta moterų ir merginų gynėja Jungtinėse Amerikos Valstijose ir visame pasaulyje, dramatiškai pakeisdama būdus, kuriais šeimos praktikuoja sveikesnį ir aktyvesnį gyvenimą, ir kartu neapleisdama savo vyro, kai jis vadovavo Amerikai vienu sunkiausiu momentu šalies istorijoje.



Leidyklos ALMA LITTERA nuotr.



Savo neįtikėtinai atviruose ir nuoširdžiuose memuaruose „Mano istorija“, Michelle Obama kviečia skaitytojus į savo pasaulį, chronologiškai perteikdama patirtis, kurios suformavo ją kaip asmenybę nuo vaikystės pietinėje Čikagos dalyje iki to laikotarpio, kai ji ėjo vadovės pareigas, derindama motinystę ir karjerą, ir galiausiai aprašydama laiką, praleistą Baltuosiuose rūmuose bei tai, kaip ji vėl tapo privačiu asmeniu.


Pasaulinės reikšmės įvykis „Mano istorija“, išleistas leidyklos „Alma littera“ Lietuvoje prieinamas popieriniu ir skaitmeniniu formatais. Knygą anglų kalba, pavadinimu „BECOMING“, popieriniu ir skaitmeniniu formatais JAV ir Kanadoje išleido „Crown Publishing“, priklausanti „Penguin Random House“ grupei.


Su šiluma ir sąmoju ponia Obama knygoje „Mano istorija“ aprašo savo laimėjimus ir nusivylimus, tiek viešus, tiek asmeninius, papasakodama visą savo istoriją savais žodžiais ir iš savo pozicijos – būtent taip, kaip ji patyrė. Kai kurie pasakojimai, kuriais ji dalijasi, atskleidžia:

  • Ką reiškė augti pietinėje Čikagos dalyje, mylinčioje vidurinės klasės afroamerikiečių šeimoje, gyvenusioje mažame bute virš jos tetos Robbie namų, ir kaip pasikeitė jos kaimynystė „baltųjų kraustymosi“ metu.


  • Kaip jos šeima buvo jos pamatas ir įkvėpimas, ir kaip jos tėvai palaikė jos aistrą, augindami ją kaip savimi pasitikinčią ir nepripažįstančią jokių apribojimų moterį, skatindami tikėti savimi, taip pasiekiant visko, ko ji norėjo. Ji atvirai ir nuoširdžiai rašo apie savo motiną Marian Robinson, kuri puoselėjo Michelle nepriklausomybės jausmą, taip pat apie savo tėvą Fraser, kurio romi drąsa kovojant su išsėtine skleroze labai paveikė jos pačios gyvenimą, ir apie savo brolį Craig, kuris buvo jos gynėjas, globėjas ir draugas.


  • Jos studijų metus Princeton universitete, kuriame ji buvo viena iš vos keleto kitų afroamerikiečių studentų, ir kuriame ji žengė sėkmingo gyvenimo link, t. y. išmoko atsiriboti nuo tų, kurie ja abejoja, pavyzdžiui, jos vidurinės mokyklos karjeros konsultantas, kuris jai pasakė, kad aukščiausios klasės mokslas ir gyvenimas skirtas ne jai.


  • Jos ankstyvąjį profesinį gyvenimą, kai Harvardo universitetą baigusi teisininkė gauna darbą prestižinėje Čikagos advokatų kontoroje, kurioje būdama asocijuota teisininke mokė jauną praktikantą, vardu Barack Obama, neįtikėtinai talentingą asmenybę, kuris taps jos gyvenimo meile, nepaisant labai skirtingų jų patirčių ir asmenybių.


  • Kaip jos asmeninių netekčių – tėvo ir brangaus draugo mirties iš koledžo – patirtis privertė ją abejoti gyvenimo tikslu ir jos pasirinkta karjera bei pavertė ją iš asmenybės, nenukrypstančios nuo taisyklių, į žmogų, kuris linkęs išsukti iš kelio dėl naujos karjeros valstybės tarnyboje.


  • Jos atviri apmąstymai apie prisitaikymą prie santuokos realijų, įskaitant iššūkius, su kuriais susidūrė ji ir jos vyras, siekdami tobulumo savo pasirinktose srityse, tuo pat metu stengdamiesi turėti, o vėliau ir auginti vaikus, Barakui siekiant politinės karjeros, ko ji tikrai niekada nenorėjo.


  • Sunkumai, kuriuos ji ir Barakas Obama patyrė jai mėginant pastoti bei jų santuokos išbandymai, privertę kreiptis pagalbos į psichologus – tai procesas, kurio metu ji pati perprato savo vaidmenį siekdama savo laimės.


  • 2008 m. prezidento rinkimų kampanijos detales bei apie jos dar vieną prisitaikymą prie naujo gyvenimo etapo. Jos gebėjimas susitapatinti su paprastų žmonių bėdomis ir nusivylimu leido jai tapti pastebima jėga, tačiau jai kylant visuomenėje, oponentai ir nekenčiantys asmenys greitai pabandė ją nublokšti žemyn ir suvaržyti pagal savo sąlygas. Pasiekusi žemiausią tašką savo gyvenime, ji išmoko išreikšti ir apginti savo nuomonę šioje naujoje aplinkoje.


  • Jos užkulisinė istorija, vykusi istorinių 2008 m. rinkimų naktį, ir jos virsmas iš privataus piliečio į pirmąją ledi, nerimas dėl dukterų ir dėl to, ką jos patirs: naujos mokyklos, nauji draugai, naujas gyvenimas.


  • Pakilimus ir nuopolius Baltuosiuose rūmuose, kai ponia Obama reikšdavo savo nuomonę kaip pirmoji ledi, taip atveriant Baltuosius rūmus ir užmezgant tiesioginį ryšį su jaunais žmonėmis. Ji pasodino sodą ir pradėjo prasmingas iniciatyvas sau būdingu stiliumi, pasisakydama už moteris ir merginas, ir švietimo svarbą. Pirmoji ledi sukūrė programas, kurios padėtų šeimoms gyventi sveikiau ir aktyviau bei bendradarbiavo su ginkluotųjų pajėgų narių šeimomis. M. Obama strategiškai panaudodama visuomenės informavimo priemones ir socialinę žiniasklaidą siekė padaryti žymų poveikį visuomenei. Dėl šių iniciatyvų 45 milijonams vaikų buvo suteikta galimybė valgyti sveikesnius pusryčius ir pietus; 11 milijonų mokinių kasdien buvo skiriama 60 minučių fiziniam lavinimui; o įmonės buvo įtikintos pasamdyti arba išmokyti daugiau nei 1,5 milijono veteranų ir ginkluotosiose pajėgose tarnaujančių asmenų sutuoktinių.


  • Kaip ji susidūrė su aktyviu visuomenės domėjimusi ne tik jos vykdomomis veiklomis, bet ir jos apranga bei šukuosena, kaip ji susikūrė „mados strategiją“, padėjusią atkreipti dėmesį į jai rūpimus klausimus, kartu atkakliai remiant savo vyrą per dvi jo kadencijas ir auginant dvi jų mergaites.


  • Jos apmąstymus apie buvimą istoriją kuriančia ir įtakinga pirmąja ledi, kuri paliko žymų pėdsaką ir labiau įkvėpė žmones visoje Amerikoje ir pasaulyje. Savo kalboje 2016 m. demokratų partijos konvencijoje („Kai jie puola, mes kylame“) Michelle įrodė, kad ji palieka Baltuosius rūmus visiškai kontroliuodama savo skelbiamas mintis ir savo istoriją, teikdama pamokas, kurias ji išmoko per visą savo gyvenimą, taip siekdama pažadinti mūsų geriausius instinktus, kai mums jų labiausiai reikia.


  • Jos mintis apie jos virsmą atgal iš pirmosios ledi į privatų asmenį, kai ji pradeda naują gyvenimo etapą ir stengiasi toliau teigiamai veikti kitų žmonių gyvenimus visame pasaulyje. „Tai ne apie buvimą tobulu“ rašo Michelle. „Nesvarbu, kur visko pabaigoje atsidursite. Stiprybė glūdi drąsoje leidžiant kitiems išgirsti tavo išskirtinę istoriją, papasakotą tavo autentiškumu. Didžiausia malonė pasireiškia nuoširdžiai pažįstant bei išgirstant kitus. Tai, mano nuomone, mūsų virsmo pagrindas“.


Tai yra Michelle LaVaughn Robinson Obama virsmo istorija. Tai istorija apie viltį ir optimizmą, atskleidžianti vis dar tebesitęsiančią mergaitės iš pietinės Čikagos dalies kelionę, kurios gyvenime buvo pakilimų ir nuopolių, neįtikėtinų galimybių ir pilkų akimirkų, kurios nulėmė tai, kuo ji tapo.


# # #


Išleidimo metu ponia Obama pradeda „Live Nation“ rengiamą dešimties miestų kelionę, kurios metu pokalbius Jungtinėse Amerikos Valstijose esančiose arenose ves rinktiniai moderatoriai. Kelionė JAV prasideda ponios Obamos gimtajame Čikagos mieste, o pasikalbėjimą moderuos Oprah Winfrey. Ponia Obama ir „Live Nation“ skiria 10 proc. bilietų vietinėms organizacijoms, įskaitant, bet neapsiribojant, labdaros organizacijas, mokyklas ir bendruomenių grupes, dovanojant tūkstančius bilietų žmonėms visoje šalyje, ypač jaunimui, augančiam tokiose bendruomenėse, kaip ta, kurioje užaugo ji pati.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis