Senojoje Varėnoje gimęs ir užaugęs gidas pasakoja istorijas apie seną geležinkelį ir Čiurlionio zodiako ženklus 

Šalia Varėnės upės įsikūręs Senosios Varėnos miestelis šiais metais – itin geidžiama ir vis labiau populiarėjanti keliautojų stotelė. Ypač tų, kurie seka lietuvių dailininko ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio pėdsakais. „Jis buvo savo laiką pranokęs genijus, visas miestelis didžiuojamės, kad gyvename jo gimtinėje“, – sako Senojoje Varėnoje gimęs ir užaugęs gidas Adomas Taraskevičius.

Nemokama ekskursija po M. K. Čiurlionio gimtąsias vietas yra vienas iš vasaros sezono atidarymo renginių Varėnoje. Birželio 7–8 dienomis jų čia vyks daugybė – žygiai baidarėmis ir dviračiais, skonių festivalis, diskusijos apie kultūrą gamtoje ir vasaros kultūros renginių pristatymai, koncertas po žvaigždėmis su Vaidu Baumila, Auguste Nombeko ir DoviMi.

 

Šiais metais A. Taraskevičiaus ekskursija „Čiurlionio ištakų beieškant“ yra nepaprastai populiari – turistautojai ją rezervuoja jau rugsėjui. Jubiliejiniai Čiurlionio metai į miestelį pritraukia besidominčius Lietuvos genijaus istorija – čia jis gimė, buvo pakrikštytas, čia stovi Senosios Varėnos šv. archangelo Mykolo bažnyčia, suprojektuota naudojant formas ir ritmus, artimus menininko kūrybai. Užsukti kviečia ir M. K. Čiurlionio paveikslo „Angelo preliudas“ motyvu sukurta Angelo skulptūra.

 

Birželio 7 dieną nemokamą ekskursiją apie M. K. Čiurlionį ir jo šeimą A. Taraskevičius pradės Vilniaus geležinkelio stotyje. Iš čia į Varėną 10.30 val. išvyks Pasakojantis traukinys „Čiurlionio LINK“. Ypatingas reisas kvies pasinerti į M. K. Čiurlionio kelionių istorijas, kuriose gidas pasakos apie menininko keliones po Kaukazą, Krymą, Drezdeną, Vieną, Sankt Peterburgą ir, žinoma, Lietuvą. „Juk ir pats M. K. Čiurlionis buvo tikras traukiniautojas“, – juokauja jis ir priduria, kad traukinio keleivių laukia ir daugiau staigmenų.

 

Su gidu iš Varėnos A. Taraskevičiumi kalbėjosi žurnalistė Laisvė Radzevičienė.

 

Šiais metais Čiurlionio vardas ypatingai garsiai skamba. Ar pajutote didesnį susidomėjimą?

Senojoje Varėnoje populiariausia ekskursija buvo apie miestelio istoriją, tačiau šiais metais Čiurlionio ekskursija viską užgožė. Atvyksta daugybė žmonių iš visos Lietuvos, daugelis jų žino apie M. K. Čiurlionį ir Druskininkus, tačiau dar mažai – apie menininko ryšį su Senąja Varėna. O čia juk – jo gimimo vieta, jo kūryba įprasminta bažnyčioje ir jos vitražuose. Taip, Senojoje Varėnoje menininkas tik gimė. Manoma, kad kai Čiurlionių šeima iš čia išsikėlė į Ratnyčią, Kostukas dar net nevaikščiojo. Tikėtina, kad šeima gyveno netoli bažnyčios, įdomių istorijų esu išgirdęs iš aplinkinių gyventojų.

Senojoje Varėnoje gimęs ir užaugęs gidas pasakoja istorijas apie seną geležinkelį ir Čiurlionio zodiako ženklus
Senojoje Varėnoje gimęs ir užaugęs gidas pasakoja istorijas apie seną geležinkelį ir Čiurlionio zodiako ženklus
Martynas Nikitaravičius


Įdomu, kaip atvykstantys priima šį menininką? Ar laiko jį svarbiu?

Dažniausiai atvyksta sąmoningi žmonės, tačiau kai kuriems iš jų Čiurlionio gimimo vieta Senojoje Varėnoje būna naujiena. Daugelis labiausiai, žinoma, nori pamatyti tą vietą, kurioje jis gimė bei tam skirtą paminklą. Tačiau čiurlioniškų ženklų turime daug daugiau, bandau Senojoje Varėnoje, o ypač – bažnyčioje juos atpažinti. Netgi Čiurlionio domėjimasis astronomija yra pas mus įprasmintas – kviečiame eiti žvaigždynų taku, kurį, inspiruotas M. K. Čiurlionio zodiako ženklų ciklo, sukūrė mūsų klebonas Pranciškus Čivilis.


Kiekviena ekskursija – vis kitokia, nuolat skaitau, domiuosi, ieškau faktų archyvuose, užsirašinėju žmonių pasakojimus. Juk esu ir Senosios Varėnos bendruomenės pirmininkas, todėl senieji varėniai man tikrai papasakoja ir parodo daugiau nei kuriam kitam užklydusiam.

 

Ką jums pačiam reiškia Čiurlionis?


Didžiuojuosi, kad jis gimė Senojoje Varėnoje, tame pačiame miestelyje, kur ir aš gimiau. Čiurlionis buvo genijus, ypač suprantu tai važinėdamas po Europą. Domiuosi klasikine muzika, opera, kai užsienyje sutinku muzikantus, jie visi žino Čiurlionį. Tai buvo laiką pranokęs genijus. Liūdna, kad jo laikmetis neįvertino, nesuprato. Žinia, kad ir pirmojoje lietuvių dailės parodoje 1907-aisiais menininko kūrybos daug kas nesuprato, prie realizmo pripratę žmonės nepirko jo paveikslų. Bet džiaugiuosi galėdamas žmonėms apie tai pasakoti. Juk Čiurlionio kūryboje galima rasti ir tiek daug lietuvių laisvės siekimo ženklų. Man tai yra labai svarbu.

Senojoje Varėnoje gimęs ir užaugęs gidas pasakoja istorijas apie seną geležinkelį ir Čiurlionio zodiako ženklus
Senojoje Varėnoje gimęs ir užaugęs gidas pasakoja istorijas apie seną geležinkelį ir Čiurlionio zodiako ženklus
Martynas Nikitaravičius


Minėjote, kad esate pats kilęs iš Senosios Varėnos. Ar esama vaikystės vietų, kurias norite parodyti turistams ir keliautojams?

Dar mokykloje esu skersai išilgai išmaišęs aplinkinius miškus, nuo caro laikų likusį karinį poligoną, šalia Senosios Varėnos juk buvo ir pirmoji Lietuvoje džiovos sanatorija, turime žydų holokausto vietą. Turbūt jau tada supratau, kokia įdomi yra Varėnos ir jos apylinkių istorija.


Per dvidešimt penkerius metus apylinkės labai pasikeitė – atsirado Angelo paminklas, kito bažnyčios interjeras. Istorija – gyvas procesas. Gal ir buvo žmonių, kurie kaupė istorinę medžiagą, gal kažkas atsiras ir po manęs, kas perims tai, ką radau, išgirdau, sužinojau. Vietos žmonių nebedaug belikę, kurie prisimintų svarbius įvykius, nemažai senųjų varėnių palikuonių teigia senas nuotraukas išmetę, sudeginę arba šiaip jos negrįžtamai dingo, išblaškytos.


Turiu svajonę parašyti knygą apie Senąją Varėną tarpukariu – labai įdomus laikotarpis, kai viena Varėnos dalis priklausė Lietuvai, kita – Lenkijai. Keletą skyrių jau esu parašęs, bet kad to laiko būtų daugiau...

Senojoje Varėnoje gimęs ir užaugęs gidas pasakoja istorijas apie seną geležinkelį ir Čiurlionio zodiako ženklus
Senojoje Varėnoje gimęs ir užaugęs gidas pasakoja istorijas apie seną geležinkelį ir Čiurlionio zodiako ženklus
Martynas Nikitaravičius


Vasaros sezoną Varėnoje atidarysite nauju Pasakojančio traukinio maršrutu. Papasakokite apie jo maršrutą ir kokių maršrutų dar esate parengę keliautojams?

Nepaprastai džiaugiuosi šiuo savo projektu, o ir tuo, kad LTG Link (keleivių vežėjas traukiniais) mato jame prasmę. Šis reisas bus ypatingas – „Pasakojantis M. K. Čiurlionio traukinys“. Iš Vilniaus geležinkelio stoties jį išlydės styginių kvartetas, atvyksime į Varėnos geležinkelio stotį ir pėsčiomis senuoju buvusiu Varėnos–Alytaus geležinkeliu trauksime į Senąją Varėną. Aš manau, kad Čiurlionis apskritai buvo tikrų tikriausias traukiniautojo etalonas – juk jis į savo keliones anuomet leisdavosi traukiniu. 


Pasakojančiu traukiniu rengiame dar keletą teminių maršrutų – viename pasakojame apie Lietuvos geležinkelio istoriją, kitame – apie gybavimo ypatumus Dzūkijoje, dar kitame dzūkiškai kalbu apie mitinius herojus – laumes ir velnius, dzūkiškai vadinamus storkais. Į visus reisus bilietų nelieka labai greitai. Turime planų pasakojantį traukinį įtraukti į Kultūros paso moksleiviams programą.


Pavasarį ir rudenį rengiu žygius senuoju Alytaus–Varėnos geležinkeliu, vasarą į tas vietas prasibrauti neįmanoma, viskas apaugę mišku. Dar vieną ekskursiją „Varėnos pradžių pradžia“ vedu visus metus.

 

Yra daugybė knygų, kuriose galima surasti įdomių istorijos faktų, jų taip pat ieškome ir internete. Tačiau ekskursijose visada įdomiausios istorijos, kurių jokiose knygose nesurasi. Kaip renkate faktus savo ekskursijoms?


Gidų kursai – rimtas dalykas, čia gauname daug teorinių žinių, bet tuo pačiu ir supratimą, kad gryni faktai, akademinės žinios be istorijų, legendų ir pasakojimų nėra įdomu. Galiu pasakyti, kad mano ekskursijose jos sudaro apie 10 procentų. Kiekviena ekskursija yra kūrybinis procesas, intelektinis produktas, kuris niekada nebūna toks pats. Bet kokio meno vartojimas yra ir kūrybos aktas. Skirtingi žmonės, skirtingi klausimai, o ir mano paties skirtingos patirtys jas nuolat keičia ir pildo.

 

Pirmasis pasimatymas su Dzūkijos vasara gamtos ritmu – Vasaros sezono atidarymas – jau  birželio 7–8 dienomis Varėnoje. Į renginį veža LTG Link Pasakojantis M. K. Čiurlionio traukinys. Išvykimas iš Vilniaus – 10.30 val. Renginio organizatorius – Varėnos rajono savivaldybė. Informacinis rėmėjas – LRT.lt Daugiau informacijos: https://www.varenavisit.lt/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis