Tadas Supronas apie nuolatinį tobulėjimą: „Kuo daugiau save ugdai, tuo daugiau problemų gali išspręsti“

Laimė, motyvacija, pozityvumas – tai ne duotybė, o kiekvieno mūsų pasirinkimas. Apie tai, kaip pasiekti šią būseną, kaip tobulėti ir džiaugtis kiekviena diena, kalbamės su saviugdą propaguojančiu personalo komandos vadovu Tadu Supronu.

 

Tadą Suproną kalbinome dar karantino metu.


Tadas Supronas – laiko veltui nešvaistantis tarptautinės įmonės personalo komandos vadovas. Be šios veiklos, jis padeda žmonėms, kurie nori gyventi sveikiau ir užsidirbti papildomai dirbdami namuose, įvairiuose socialiniuose tinkluose aktyviai dalinasi savo žiniomis, įžvalgomis apie motyvaciją, saviugdą ir nuolatinio tobulėjimo svarbą. Tačiau prisipažįsta, kad vis dėlto svarbiausia gyvenime jam yra tai, jog jis – dviejų vaikų tėvas ir nuostabios žmonos vyras.

 

Kone viso pasaulio žmonių gyvenimas pasikeitęs jau beveik du mėnesius – dėl grėsmingos pandemijos esame uždaryti namuose, atriboti nuo aktyvaus socialinio, profesinio, kultūrinio gyvenimo. Kaip vertinate visa tai?

 

Visada stengiuosi kreipti dėmesį tik į pozityvius dalykus, nes apie negatyvius ir taip visi daug bei garsiai kalba. Todėl net tokioje sudėtingoje beprecedentėje situacijoje įžvelgiu, kuo mums tai yra ir bus naudinga.

 

Ši pasaulinė pandemija mums atnešė ne tik išbandymų, bet ir galimybių. Dabar daugiau dėmesio skiriame šeimai ir sau, daugiau sportuojame namuose, pagaliau daugiau skaitome. Negalėdami susitikti vieni su kitais, ieškome kitokios veiklos, kad kasdienis gyvenimas visiškai nesustotų.

 

Žmogus – sociali asmenybė, bendrauti mums yra labai svarbu. Šiuo laikotarpiu turėjome atrasti naujų būdų, kaip susisiekti su artimaisiais, draugais, klientais ir kolegoms. Tą darome nuotoliniu būdu, telefonu, pasitelkdami įvairias interneto platformas – „Zoom“, „Facebook“ ir kt. Mūsų fantazija ir galimybės beribės. Maža to, esame priversti nustoti suktis užburtame žiurkėno rate, atsikvėpti nuo nuolatinio streso, lėkimo, skubos ir laiko trūkumo. Ir tai tikrai – į naudą. Pagaliau turime kada apmąstyti savo gyvenimo sprendimus, atsigręžiame į tikrąsias vertybes – šeimą, sveikatą, laiką sau, laiką tobulėti... Visa tai buvome iškeitę į, mano nuomone, ne tokius svarbius dalykus.



Iš asmeninio albumo


 

Kaip manote, kokios įtakos mums, žmonėms, šis laikotarpis turės ateityje?

 

Vienareikšmio atsakymo į šį klausimą nėra. Vieniems karantinas ir su juo susijusi ekonomikos krizė atsilieps neigiamai, pavyzdžiui, sumažės pajamos arba žmogus visai jų neteks, nes liks be darbo, be verslo. Kiti, atvirkščiai, atras naujų galimybių. Tiesa ta, kad lankstūs žmonės sugeba prisitaikyti prie bet kokių aplinkybių. Būsime kitokie, bet tik laikas parodys – kokie.

 

Esate dviejų vaikų tėvas. Šiuo metu sklando daug juokų, atspindinčių ir tiesą, kad tėvai baigia išsikraustyti iš proto neturėdami nė menkiausios galimybės pailsėti nuo savo atžalų. Maža to, kadangi nedirba ugdymo įstaigos, jie atlieka ir mokytojų, auklėtojų vaidmenį. Kaip tvarkotės Jūs? Ką patartumėte kitiems?

 

Nesu idealus tėvas, todėl būna visko. Tačiau supratau, kad mano dukrytės yra mano ko pija. Jos daro tai, ką darau aš, tik savaip. Ir daro ne tai, ką joms sakau, o kopijuoja tai, ką darau aš. Dėl to patiriu nemažai streso, nes noriu, kad mane išgirstų, o jos neklauso. Todėl jei noriu, kad dukros eitų miegoti, einu ir pats arba žmona.

 

Stresą jaučiu ir tada, kai noriu užsiimti savo veikla, o vaikai nori mano dėmesio. Tada stengiamės su žmona vienas kitą auklėti, kad nepasiduotume pykčio ir nepasitenkinimo emocijoms. Juk vaikai yra vaikai – jiems reikia mūsų tikro dėmesio. Ne filmukų, telefono ar „Youtube“. Dėl to ir stengiamės kaip įmanydami kokybiškai bendrauti su savo mergaitėmis – kartu žaidžiame, einame į lauką, įtraukiame į savo veiklas, namų ruošos darbus. Aš net įsigudrinau joms vietoj pasakos skaityti knygą apie pardavimus, kurią kaip tik dabar skaitau. Du zuikiai vienu šūviu!

 

Su žmona palaikome vienas kitą, suprantame, kad vaikai yra svarbesni už bet kokias veiklas. Reikia džiaugtis tomis akimirkomis, kol dukros dar nori su mumis leisti laiką ir žaisti, nes jos labai greitai užaugs. Su žmona taip pat susitariame, kuris šiandien eis į lauką, kuris žais, kuris darys valgyti, kad kiekvienas galėtume susiplanuoti savo veiklą. Taip pat man labai svarbi yra meditacija. Ji padeda tvarkytis su stresu ir emocijomis.

 

Visada esate pozityvus ir motyvuotas. Kaip Jums pavyksta tokiam išlikti?

 

Dabar man net stengtis nereikia. Juk galiu daugiau laiko būti su šeima, kartu kasdien eiti pasivaikščioti, vakarais kartu žiūrėti filmus ir skaityti knygas. Darsyk įsitikinau, kad mano papildoma asmeninė veikla yra atspari bet kokioms krizėms. Tiesą sakant, dabartiniai mano rezultatai yra geriausi per pastaruosius dvejus metus.

 

O pozityvumo ir motyvacijos man suteikia pirmiausia šeima. Jei būna sunku, visada pagalvoju apie savo žmoną, mergaites, ir mano veide atsiranda šypsena. Motyvuoja ir mano asmeninė veikla, kuria užsiimu papildomai. Turiu galimybę padėti žmonėms būti sveikiems ir užsidirbti. Tai man yra be galo prasminga. Stengiuosi laikytis sveikos gyvensenos pagrindų – judėti, ilsėtis, sveikai maitintis. Kai pasimankštinu, gerai pailsiu ir suteikiu organizmui tinkamo „kuro“ – maisto, pagerėja nuotaika ir savijauta, atsiranda energijos, idėjų. Pastebėjau, kad būnu irzlus, piktas, kai mažai miegu arba nesimankštinu, prisivalgau netinkamo maisto. Visi šie dalykai yra labai susiję.

 

Pozityvumo ir motyvacijos man taip pat suteikia geri maisto papildai. Juose gausu vitaminų, mineralų, kitokių organizmui svarbių medžiagų. Netgi jaučiu, kokių maisto papildų reikia papildomai išgerti, kad atsirastų energijos, pakiltų nuotaika, sumažėtų įtampa.


Taip pat stengiuosi kontroliuoti savo mintis ir emocijas, nes motyvacija ir pozityvumas priklauso tik nuo mūsų pačių. Pavyzdžiui, jei jos trūksta, pradedu ką nors veikti, nes veiksmas sukuria emociją, o kai atsiranda emocija, atsiranda ir motyvacija. Kai nieko neveiki, kyla visokių neigiamų minčių, jos mažina motyvaciją.

 

Jei pristingu pozityvumo, pagalvoju apie dalykus, kurie teikia man laimę ir džiaugsmą, tai yra – savo šeimą, prasmingą veiklą ir hobius. Taip pat pradedu galvoti, už ką esu dėkingas, ir iš karto grįžta pozityvumas. Kartais užtenka tiesiog nusišypsoti sau veidrodyje!



T. Supronas su šeima
T. Supronas su šeima
Iš asmeninio albumo


 

Pozityvus mąstymas yra labai svarbus gyvenant karantino sąlygomis, kasdien tiesiog plūstant neigiamos informacijos srautui. Kaip nepasiduoti negatyvumui, liūdnoms mintims?

 

Labai paprastai! Išjungti televizorių, neskaityti naujienų portalų, labai atidžiai atsirinkti, su kokiais draugais bendrauti. Pašalinti iš savo rato negatyvius žmones, kurie nuolat dejuoja, skundžiasi ir visus aplink kaltina. Turime suprasti, kad visokie gąsdinantys ir šokiruojantys straipsniai kelia stipresnes emocijas, todėl jie ir skaitomi, dar ir kitiems perpasakojami. Taigi dauguma naujienų portalų ir laidų ieško tokios informacijos ir pateikia ją – dėl reitingų. Juk smagios ir geros žinios daro mažesnę įtaką ir domina daug mažiau žmonių.

 

Aktyviai dalyvaujate socialinėje erdvėje, visada skatinate siekti savo tikslų. Šiandien daugelis savo svajones ir tikslus atidėjo neapibrėžtam laikui. Ar tai, Jūsų nuomone, teisingas sprendimas? Kaip elgtis, kai visi planai atrodo neįgyvendinami?

 

Siekdami bet kokio tikslo, mes susiduriame su iššūkiais ir sunkumais. Tartum pats gyvenimas norėtų išbandyti, ar tikrai esame pasiryžę eiti iki galo. Kaip stipriai ko nors norime? Panašiai yra ir dabar: gyvenimas atsiuntė išbandymą, kad patikrintume savo ryžtą ir kantrybę. Aš jokiais būdais nemesčiau tikslo. Ieškočiau kitų būdų, kaip jį pasiekti: gilinčiau žinias, plėsčiau kontaktų ratą, kaupčiau patirtį. Juk telefono ir interneto neatjungė. O pasibaigus šiandienei situacijai iš karto imčiausi veiksmų, kad kuo greičiau pasiekčiau užsibrėžtą tikslą.

 

Ir vis dėlto gyvenime yra ne tik svajonės ir tikslai. Yra ir kasdienis mūsų darbas, tai dėl jo turime duonos kasdienės ant pietų stalo. Deja, nūdienos realybė baugina. Tūkstančiai žmonių nesijaučia tvirti dėl ateities, nežino, ar turės ryt darbą. Ką daryti, jei bijai dėl savo darbo vietos arba jos jau netekai?

 

Pirmiausia reikia suvokti, kad nieko, nesvarbu – ar bijosite, ar panikuosite ir stresuosite, nepakeisite. Atvirkščiai – situaciją galite tik pabloginti, nes per stresą ir paniką susigadinsite sveikatą. Dabar turime ramiai priimti realybę tokią, kokia ji yra. Jei jau netekote darbo – ieškokitės kito. O gal tai galimybė įgyvendinti seną svajonę ir pradėti savo verslą? Juk dabar – kaip niekada anksčiau – turime daugybę galimybių. Vien kiek veiklų galima imtis per internetą ar socialines medijas. Svarbu ir tai, kad daugeliui tokių veiklų pradėti nereikia didelių investicijų arba jų apskritai nereikia. Tik būtina pasigilinti. Apie papildomas veiklas ir pajamas dažnai kalbu savo socialiniame tinkle. Rizikinga pasikliauti vienu pajamų šaltiniu, todėl turiu jų keturis. Visi legalūs. Moku mokesčius. Todėl, tarkim, jei vienas sušlubuoja, savo dėmesį galiu sutelkti į kitus.

 

Kodėl, Jūsų nuomone, yra svarbi saviugda, nuolatinis mokymasis ir tobulėjimas? Kaip prisiversti pradėti? Kaip rasti jėgų nenustoti?

 

Saviugda, nuolatinis mokymasis ir tobulėjimas man svarbūs, nes taip treniruoju savo smegenis ir tampu geresniu žmogumi. Išmokstu spręsti savo problemas ir galiu padėti tai daryti kitiems. Randu atsakymus į daugelį kylančių klausimų. Kuo labiau tobulėji, tuo labiau kyla tavo vertė, vadinasi, ir uždirbi daugiau. Kuo daugiau save ugdai, tuo daugiau problemų gali išspręsti.

 

Noras pradėti atsirado tada, kai kilo noras daugiau pasiekti. Kadangi noriu sėkmingai plėtoti savo veiklas, gilinu būtent su tais dalykais susijusias žinias. Jei neturite veiklos, galite gilinti profesines žinias ar reikalingas savo darbui atlikti. Galite tiesiog pagalvoti, kuriose srityse norite būti geresnis. Gal norite būti geresnis tėvas? O gal greičiau skaityti? Arba išmokti susitvarkyti su savo emocijomis ir stresu? Dažnai girdžiu sakant, kad žmonės neturi laiko skaityti arba skaitys, kai ras laisvesnę akimirką. Taip nieko nebus. Pavyzdžiui, taupant pinigus, reikia kiekvieną mėnesį atsidėti tam tikrą sumą, o ne taupyti nuo to, kas liks, juk dažniausiai nieko nelieka. Taip pat reikia susiplanuoti ir savo laiką, skirti jo knygoms skaityti, tobulėti. Kad ir 15 minučių kasdien. Manau, kiekvienas galime tiek skirti.

 

Dažnai kalbate apie laimingus žmones, geresnį gyvenimą. Kas tai, Jūsų supratimu? Kaip žinoti, ar jau esi tikrai laimingas, ar vis dėlto gali būti ir laimingesnis? Kaip tai pasiekti?

 

Man laimė yra būti sveikam, jaustis gerai ir matyti besišypsančią šeimą. Taip pat matau prasmę padėti žmonėms ir jaučiuosi labai laimingas, kai kiti būna laimingi. Na, o kai pats būsi laimingas, galėsi mėgautis ir kitais dalykais. Vadinasi, turiu žiūrėti, ką valgau, kiek miegu, gerai, kokybiškai ilsėtis ir, žinoma, judėti, mankštintis. Reikia mylėti save, tada mokėsime mylėti ir kitus. Džiaukimės ir dideliais, ir mažais pasiekimais. Daugiau šypsokimės. Išmokime būti dėkingi už viską, ką turime: už orą, kuriuo kvėpuojame, vandenį, kurį galime gerti, už draugus, tėvus, šeimą, vaikus. Paprasti dalykai, kuriuos tereikia pradėti daryti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis