Lolita Varanavičienė: „Popierinė knyga tikrai nemirs“

„Knygų mugė – lyg antros Kalėdos“, – šią sparnuotą leidyklos „Tyto alba“ vadovės Lolitos Varanavičienės frazę jau pasigavo ne vienas, kai kalba pasisuka apie mases sutraukiantį keturių dienų renginį. L. Varanavičienę ir sutinkame Vilniaus knygų mugėje sukiojantis leidyklos stende ir bendraujant su skaitytojais. Trumpai šnektelėjome.

Sakykite, koks yra šių dienų skaitytojas? Ką perka, kokių knygų ieško?


Skaitytojas yra labai įvairus, bet, pasakyčiau, kad kur kas geriau besiorientuojantis ir sąmoningesnis nei ankstesniais metais. Nebeperka žmogus bet ko ir net neperka reklamuotos ar matytos knygos, jei ji jam nepatraukli arba yra „ne jo kraujo grupės“, kaip mes leidykloje juokaujame. Žmogus domisi viskuo ir tikrai žino, ko nori.


Man ypatingai džiugu buvo vakar matyti, kaip iš muzikos salės mūsų garsūs atlikėjai ėjo prie knygų stendų ir pirko knygas. Pirko ne grožinę literatūrą, o Linos Vėželienės psichologinę knygą „Septynios didžiosios nuodėmės psichologo kabinete“, Carmine'o Gallo „Storytelling. Pasakojimo meistrystę“ – tai yra, pirko ne romanus, o protingas, reikalingas knygas. Sakė, kad romanams laiko neturi.


Iš grožinės literatūros lyderis – Sauliaus Šaltenio knyga „Geležiniai gyvatės kiaušiniai“, nes visi labai laukia susitikimo su rašytoju, kuris vyks šeštadienį 16 valandą.


Populiarus ir Linas Kojala, nes žmonės neabejingi geopolitiniam gyvenimui – visiems įdomi naujai pasirodžiusi Lino knyga „Baltieji rūmai ir Lietuva“.


Na o mūsų nuolatinis darbininkas, kaip vadiname kunigą Algirdą Toliatą, pasirašinėja knygas ir bendrauja su skaitytojais. Kunigas yra išleidęs tris pamokslų knygas, knygą „Kelyje“, tarptautinį projektą „Ramybė Tau“. Suskaičiavome, kad visų jo knygų bendras tiražas jau perkopė 100 tūkstančių – tai yra tikrai daug.


Ar metams bėgant pastebite didėjantį kurio nors knygų žanro poreikį?


Jei dabar apsidairytume aplink, pamatytume labai daug jaunimo. Ir tai labai džiugina. Šiai auditorijai reikia ne tik grožinių knygų – negaliu sakyti, kad romanas mirė, jokiu būdu – bet jaunimas labiau stoja prie negrožinės literatūros. Jie nori suprasti, kur link juda pasaulis, kaip save sukurti, kaip pradėti verslą. Ir, kas labai aktualu, – kaip neperdegti. Kai mes siūlome grožinės literatūros knygas, jie atsako, kad romanams rūksta laiko.


Ir jaunuoliai neturi jiems laiko?


Ypač jaunuoliai! Romanus skaito vyresnio amžiaus žmonės. Kai, matyt, gyvenimas jau sukurtas ir kai nieko naujo nebesitikima atrasti.


Kokią regite popierinės knygos ateitį – žūtį ar pakilimą?


Vėlgi sakau: apsidairykime – kiek žmonių! Ir jie atėjo ne elektroninės knygos pirkti, o domisi popierine knyga. Tai ir yra atsakymas. Keičiasi tik knygos kelias – labai daug žmonių perka knygas internetu. Net ir šios mugės metu, matau, skaitytojai nusifotografuoja knygas ir sako: kam man nešti, jei galiu grįžęs užsisakyti internetu.


Taigi, knygos kelias modernėja, bet pati knyga lieka tokia pat svarbi kaip buvo. Kiek žmonių štai varto knygas ir nesako, kad grįžę skaitys elektroninę versiją. Knyga yra fenomenas – toks kaip teatras. Juk kai atsirado kinas, visi sakė, kad teatras mirs, bet taip nenutiko. Dviratininkai man pasakytų, kad atsitradus motociklui, buvo prognozuojama, kad niekas nebemins dviračio, bet Amsterdame automobilių nedaug, o dviračių – begalės.


Kaip, jūsų manymu, knygų mugė atrodys po 10 metų?


Manau, kad per 10 metų nieko stebuklingo neįvyks. Tikiu, kad popierinė knyga ir po 10 metų bus reikalinga. Galbūt kaip alternatyva popierinei elektroninė knyga taps labiau populiaresnė.


O knygų mugė ir toliau liks susitikimų, kultūringo pabuvimo vieta. Juk tai ir yra mugės esmė. Aš niekur nemačiau tiek besiglėbesčiuojančių žmonių! O skeptikams, sakantiems, ko čia eiti stumdytis arba kad knyga nėra deficitas, jos galima nusipirkti bet kur, atsakysiu: ne dėl pirkimo čia renkasi žmonės. Dėl susitikimų, pokalbių, diskusijų ir tai yra didysis mugės laimėjimas – mes tai sąmoningai kūrėme 25 metus.


Ačiū ir sėkmės.



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis