Pirmoji pagalba: neįkainojamos žinios gali išgelbėti gyvybę

Įsivaizduokite, jog šalia esantį žmogų ištiko nelaimė. Kaip elgsitės? Jūs to žinoti negalite: galbūt išsigąsite ir net nesugebėsite surinkti greitosios medicinos pagalbos numerio, gal garsiai šauksite aplinkinius, o gal imsite gaivinti? Bet kokiu atveju pirmosios pagalbos žinios leis jaustis ramiau ir labiau pasitikėti savo jėgomis. Svarbiausia – išgelbėta gyvybė. O kaip gelbėti ir kokios nelaimės ar būklės gali ištikti, kalbėjomės su Kauno klinikų Skubiosios medicinos klinikos Skubiosios pagalbos skyriaus vadovu Linu Darginavičiumi. 



Visuomenę vis pasiekia žinios apie nelaimingus atsitikimus, kai, rodos, prieš minutę dar buvęs žvalus ir sveikas žmogus staiga ima kovoti su mirtimi. Užspringo. Štai tokią diagnozę tenka konstatuoti medikams, o lenktynės su laiku tampa labai nuožmios. Papasakokite plačiau, kokie yra užspringimo simptomai ir kaip suteikti pirmąją pagalbą. 


Mes skiriame šią būklę į visišką arba dalinį užspringimą. Pirmuoju atveju viskas vyksta labai greitai: žmogus nustoja kalbėti, kvėpuoti, netenka sąmonės. Ši būklė gali baigtis mirtimi. Dalinio užspringimo metu žmogus dar gali kosėti, tačiau kalbėti nebegali, bet sąmonės nepraranda. Svarbi svetimkūnio vieta ir čia turime pakalbėti apie balso plyšį. Tai – riba, kur baigiasi gerklė ir prasideda kelias į plaučius. Šioje vietoje atsidūręs daiktas ar maistas gali sukelti didelių bėdų. Ir nebūtinai svetimkūnis turi būti labai didelis. Jo spindis lemia ar žmogus bent kiek gali kvėpuoti, ar nebe. Dalinio užspringimo metu dar įmanoma kvėpuoti dėl to, kad į gerklę pakliuvęs svetimkūnis neužima viso gerklės plyšio spindžio. Iki 1 cm spindžio svetimkūnis dar palieka vietos orui, o didesnis – jau kelia pavojų gyvybei. 

Labai svarbu žinoti tarptautinį ženklą, kuris parodo, kad užspringote: ant gerklės uždėję vieną ar abi rankas, visiems pranešite apie nelaimę. 


Kiekviena sekundė tampa aukso vertės...


Tikrai taip. Įsivaizduokite, kad panirote po vandeniu. Kiek laiko galite išbūti nekvėpavę? Skirtingai, tačiau dažniausiai minutę ar dvi. Treniruoti žmonės gali nekvėpuoti ir ilgiau, tačiau tokių yra mažuma. Visiško užspringimo atveju – lygiai taip pat. Žmogus negali kvėpuoti ir praranda sąmonę. Dalinai užspringęs žmogus dar gali šiek tiek kvėpuoti, todėl vienintelis jo išsigelbėjimas – kosulys. Mano patarimas: negailint jėgų bandyti iškosėti svetimkūnį. 


Esame girdėję iš savo aplinkos ar pažįstamų žmonių rato, kaip užspringusį vaiką tėvas griebia už kojų ir pakrato galva žemyn. 


Raginu to nedaryti, nes rizikuojate traumuoti mažylio galvą. Yra kitų būdų: užspringusysis turi arba pats iškosėti svetimkūnį, arba jam reikia padėti. Atsistokite už nugaros, viena ranka prilaikykite krūtinę, šiek tiek palenkite žmogų į priekį ir stipriai ranka trinktelėkite į tarpumentę. Jeigu ir tai negelbsti, taikomas Heimlicho metodas: žmogus apkabinamas iš nugaros abiem rankomis, kurios priekyje suneriamos, tada teikiantysis pagalbą staigiai ir stipriai spusteli vietą tarp bambos ir apatinės krūtinės dalies. Šis tarpas – maždaug sprindžio dydžio, į jį ir reikėtų taikyti. Taikant šį metodą, krūtinės ląstos viduje susidaro slėgis, leidžiantis išstumti svetimkūnį. Visi išvardyti būdai tinka tik tada, jei paspringęs žmogus yra sąmoningas. Jeigu jis be sąmonės, reikia pradėti gaivinimą (atlikti išorinį širdies masažą), kurio metu taip pat spaudžiama krūtinės ląsta. Gali būti, kad susidaręs slėgis išstums svetimkūnį. Beje, bandymai kišti pirštus į nukentėjusiojo burną gali baigtis tragiškai, nes jūs galite nustumti svetimkūnį dar giliau. 

Noriu, kad įsidėmėtumėte labai svarbų dalyką: jeigu galvos smegenys 5 minutes negaus deguonies, prasidės negrįžtami procesai. Jeigu žmogų ir pavyks atgaivinti, neurologinio pažeidimo tikimybė yra didelė. Nė vienam pasaulio krašte, netgi labiausiai išsivysčiusiose šalyse, greitoji medicinos pagalba nelaimės vietoje neatsidurs per minutę. Todėl aplinkinių reakcija, gebėjimas padėti ir žinojimas, kaip tai daryti – labai svarbūs. Kvieskite medikus ir pradėkite teikti pagalbą. Jeigu nežinote, kaip elgtis, dispečeriai padės jums susiorientuoti. Tiesiog atsakykite į jų klausimus ir darykite tai, kas sakoma. Kol kalbate ir klausote instrukcijų, greitoji jau važiuoja. 


Gana dažnai užspringsta vaikai. Rodos, vieną minutę ramiai žaidžia su žaisliuku, o kitą jau krenkščia, tampa irzlūs ir pan. 


Ne be reikalo ant pakuočių rašomi perspėjimai, kokio amžiaus vaikams šie žaislai skirti. Tačiau juk pasitaiko, kad tenka būti ne įprastoje savo namų aplinkoje, kur daiktų ir žaislų gali būti visokių. Svarbu būti pastabiems: jeigu išgirstate, kad žaisdamas vaikas pradeda neįprastai kvėpuoti, skleisti keistus garsus įkvėpimo ar iškvėpimo metu, prieikite prie jo, pažiūrėkite, kas jam nutiko. 


Kai kalbate apie širdies masažą, kirba pastebėjimas: dažnas bijo sulaužyti šonkaulius, todėl paspaudimus atlieka švelniai, ne taip stipriai, kaip turėtų. 


Galiu paguosti: net ir mokantys atlikti šį gaivinimą, gali sulaužyti šonkaulius. Tačiau, supraskite, svarbiausia – jei žmogus nebekvėpuoja, dar nereiškia, kad jis jau guli karste, kapinėse. Juk mes galime pabandyti atsukti laiką. Jeigu įvyko mirtis, blogiau jau būti negali. Todėl visos pastangos (netgi sulaužyti šonkauliai) yra pateisinamos. 

Be to, kuo vyresnis žmogus, tuo jo kaulai, kremzlės labiau „sukalkėję“. Jaunesnio žmogaus kaulai tikrai bus paslankesni. Todėl tikimybė sulaužyti šonkaulius yra didesnė gaivinant vyresnius žmones. 


Pakalbėkime apie kitą nelaimę – skendimą – ir pirmąją pagalbą nukentėjusiajam. 


Įsiminkite svarbiausius žingsnius: pirmiausia, turite kviesti pagalbą sau – kažką iš aplinkinių žmonių, o tada – kviesti greitąją pagalbą ir pradėti gaivinimą. Noriu pabrėžti, kad visi gaivinimo veiksmai yra fiziškai sunkūs ir ne kiekvienas gali tokį krūvį atlaikyti. Daugelis mūsų po 2 minučių gaivinimo jau bus išsikvėpę ir suprakaitavę. Labai svarbu, kad žmogus, galintis perimti gaivinimą, būtų šalia. O tuo metu į vietą jau skubės greitoji. 

Kartais skendusio žmogaus gaivinimas gali trukti ir 40 minučių. Nesistebėkite, tai galima paaiškinti. Žiemą viena grįžtamųjų mirties priežasčių gali būti sušalimas – hipotermija. Štai kodėl taip ilgai gali trukti gaivinimas – kūną reikia sušildyti. Supraskite, net ir medikams psichologiškai sunku nustoti gaivinti žmogų ir paleisti jį, o ypač vaiką. Yra nemažai atvejų, kai tokie ilgi gaivinimai buvo sėkmingi. 


Skendimo atveju atliekamas ne tik išorinis širdies masažas, bet ir bandoma įpūsti oro per burną. 


Jeigu nesimokėte daryti dirbtinio kvėpavimo, visiškai užtenka tik krūtinės ląstos paspaudimų. Naujausiose gaivinimo gairėse pažymima, kad oro įpūtimai per burną yra nebūtini. Išorinis širdies masažas – jau daug gaivinant žmogų. 


Insultas – dar viena būklė, kurios eigai daug įtakos turi aplinkinių pastabumas. Kokie šios ligos požymiai ir pirmoji pagalba?


Požymiai priklauso nuo smegenų ploto, kurį apėmė insultas. Gali būti, kad žmogui sutrinka kalba. Tarkime, jis gyvena vienas, su aplinkiniais nebendrauja, savaitę laiko taip vaikšto, kol kiti pastebi pokyčius. Gali būti ir tokie požymiai: perkreiptas veidas, neveikia vienos kūno pusės koja, ranka, matyti, kad kažkas žmogui negerai. Nepaisant to, dažnai artimieji ir pats ligonis sako: „Dar pagulėsiu, gal praeis.“ Atvažiuoja į gydymo įstaigą tik po kelių dienų, kai šaukštai jau po pietų. O mūsų tikslas – kuo anksčiau pagauti šią ligą. 


Jeigu įvykus išeminiam insultui (kai galvos smegenų kraujagyslėje susiformuoja trombas), atvykstama į specializuotą įstaigą, mes galime taikyti gydymą. Aš kalbu apie vadinamąsias 3 auksines valandas, per kurias pacientas turi patekti į gydytojų rankas. Jeigu ligonis spėja, mes galime bandyti ištirpdyti trombą specialiais vaistais arba ištraukti operacijos metu iš kraujagyslės. Tačiau šie gydymo metodai gali būti taikomi ne visiems pacientams. Dar kartą pabrėžiu: svarbiausia – laikas. 


Yra keturi kontroliniai klausimai. Ar veide nėra asimetrijos? Paprašykite nusišypsoti ir pamatysite asimetriją. Paprašykite pasakyti nesudėtingą frazę (jeigu kalba sutrikusi, tai jau ženklas). Paprašykite žmogaus ištiesti rankas akių lygyje ir 10 sekundžių laikyti jas iškeltas. Jeigu per tą laiką kuri ranka nusvyra, tai irgi gali būti ženklas. Paskutinis klausimas: kada paskutinį kartą matėte tą žmogų sveiką?


Insultas gali būti dviejų tipų: jau minėtasis išeminis arba hemoraginis (kai išsilieja kraujas). Maždaug 85 procentai pacientų patyrė išeminį insultą. Antrojo tipo atveju labai svarbu, koks plotas yra pažeidžiamas. Yra buvę, kai hemoraginį insultą patyrę žmonės pas mus atėjo patys, skųsdamiesi, kad tempiasi koja ar ranka. 


Apibendrindamas noriu pasakyti: svarbiausia – aplinkinių pastabumas ir savalaikė pagalba. 


Miokardo infarktas – jaunus vyrus vis dažniau gąsdinanti būklė. Kokie jo simptomai ir pirmoji pagalba jam ištikus? 


Pagrindinis ir dažniausias širdies infarkto požymis – intensyvus, nepraeinantis skausmas krūtinės ląstos srityje. Paprašytas įvertinti skausmo lygį 10 balų sistema, ligonis gali įvardyti 9 ar net 10 balų. Kiti simptomai: pykinimas, prakaito pylimas, mirties baimė, neretai skausmas plinta į kaklą, apatinį žandikaulį, kairę ranką. Beje, panašius simptomus sukelia ir krūtinės angina. Fizinio krūvio metu pradeda skaudėti krūtinę, tačiau nustojus dirbti ar judėti, skausmas praeina. Tokią būklę vadiname stabilia krūtinės angina, kuri turėtų ligoniui kelti nerimą. Daug blogesnis variantas – nestabili krūtinės angina, kuri ištinka ne tik fizinio krūvio metu, bet ir ramybės būsenos. Aš išvardijau du žingsnius iki infarkto: stabilią ir nestabilią anginą. Tačiau šių dviejų žingsnių gali ir nebūti. Infarktas gali smogti be įspėjimo. 


Kai kuriais atvejais apie miokardo infarktą gali pranešti ne krūtinės, o skrandžio skausmas. Tai – taip pat vienas simptomų. 


Ką gali padaryti aplinkiniai? Skubiai kviesti greitąją medicinos pagalbą. 


Galiausiai pakalbėkime apie traumas, kurių gali būti pačių įvairiausių: lūžiai, sužalojimai, intensyviai kraujuojančios žaizdos. Kaip nepasimesti? Kaip padėti? 


Pradėkime nuo paprasčiausio: ėjo žmogus, paslydo, susilaužė rankos pirštą. Pirmiausia, ką turėtume padaryti: numauti žiedus, nusegti laikrodį, nes audiniai tinsta ir laiku nenuėmus papuošalų, reikės juos nukirpti. 


Jeigu trauma rimtesnė arba nežinote, kokius sužalojimus nukentėjusysis patyrė (tarkime, įvyko avarija), jokiais būdais jo nejudinkite ir nebandykite pasodinti. Jeigu yra galimybė, apklokite sužalotą žmogų. Būkite šalia, kalbinkite, jei jis sąmoningas. Skambinkite greitajai pagalbai, o kol ji važiuoja, atsakykite į dispečerių klausimus ir vykdykite jų nurodymus. 


Jeigu žmogus patyrė didesnę traumą, kraujuoja, teks pasirūpinti tvarsčiu ar medžiagos gabalu, kad galėtumėte prispausti žaizdą. Atminkite, kad spausti reikia tvirtai ir laikyti prispaudus mažiausiai 5 minutes. 


Jeigu kraujuojama stipriai ar buvo nutraukta galūnė, skubiai automobilio vaistinėlėje ieškokite turniketo. Man pačiam yra tekę teikti pagalbą žmogui, kuris karštą vasaros dieną neatsargiai važiavo automobiliu pro langą iškišęs ranką... Įvyko nelaimė. Dėl motociklų avarijų irgi pasitaiko galūnių amputacijų. Turniketą turite veržti tol, kol kraujavimas liausis. Ant turniketo reikia užrašyti laiką, kada jis buvo uždėtas. Turniketas veržiamas virš žaizdos. Blogiausiu atveju, jeigu netoliese nėra automobilių, galite panaudoti ir diržą, tačiau pirmenybė teikiama specialioms neimprovizuotoms priemonėms. Svarbiausia – sustabdyti kraujavimą. 


Baigdamas pokalbį, raginu visus atidžiai perskaityti šią informaciją. Jūs negalite žinoti, kada ir kokiomis aplinkybėmis gali prireikti šių žinių. Atminkite – jūs galite išgelbėti kito žmogaus gyvybę. 



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis