Dietų TOP 5. Taisyklės, išbandžiusiųjų atsiliepimai ir efektyvumas

Ar kada nors girdėjote apie miegančiosios gražuolės dietą? Šio lieknėjimo būdo esmė paprasta – kuo ilgiau miegoti. Juk kai miegame, nevalgome, tiesa? Tačiau jei nenorite visos dienos praleisti lovoje, siūlome pasidomėti penkiomis populiariausiomis dietomis. Straipsnyje išsamiai aprašome šį penketuką: dietą „5:2“, ryto bananų dietą, Viduržemio jūros, Kembridžo ir japonišką dietą. Galbūt ir jūs pasiryšite išbandyti vieną iš jų?

Populiariausi šių dienų straipsniai:
- Astrologė Rima: nelaukite Valentino, dabar metas įsimylėti ir mylėti
- Trys dalykai, kuriuos lietuvės pasiskolintų iš prancūzių
- Grožio dosjė. Tsss, tai K. Tučkutės paslaptis!
- Purus bulvių apkepas su daržovėmis

Dieta „5:2“

2012 m. brito Michaelio Mosley’aus aprašyti dietos „5:2“ principai vos per keletą mėnesių tapo populiariausiu lieknėjimo būdu Holivude. Sėkmę lėmė originali ir naujoviška dietos idėja, mat laikantis šios dietos nereikia atsisakyti nei saldumynų, nei mėgstamų patiekalų.

Shutterstock nuotr.

Kokie šios dietos principai?

Du skaičiai – 5 ir 2 – reiškia, jog penkias dienas per savaitę galite laikytis savo mitybos įpročių nieko neišbraukdami iš kasdienio valgiaraščio, tačiau likusias dvi dienas teks susiimti – jos skirtos iškrovai. Moteris per dieną vidutiniškai turi suvartoti apie 2 000 kcal, tačiau iškrovos dieną kalorijų skaičių reikėtų sumažinti iki 500 kcal. Kurios savaitės dienos bus skirtos iškrovai, galite nuspręsti patys, tačiau svarbu, jog tai nebūtų dvi dienos iš eilės. Geriausia iškrovos dienoms rinktis antradienį ir šeštadienį, arba trečiadienį ir sekmadienį.

Iškrovos dienų meniu

Iškrovos dienų metu patariama suvartoti apie 500 kcal. Vertėtų rinktis daug baltymų ir angliavandenių turinčius maisto produktus, daržoves, atsisakyti miltinių patiekalų, kofeino, alkoholio, saldintų gėrimų.

Pusryčiams siūloma rinktis jogurtą, vaisius, avižinę košę.
Pietums – salotas, sriubą, pilno grūdo duoną arba 100 g virtos vištienos krūtinėlės.
Vakarienei – troškintas daržoves arba troškintas pupeles, daržovių salotas su alyvuogių aliejumi.

Dietos efektyvumas ir kritika

Dietos „5:2“ populiarumą lėmė teigiami atsiliepimai ne tik apie be didelio vargo tirpstančius kilogramus. Dietologų teigimu, toks kontrastingas maitinimosi būdas gali padėti išvengti Alzheimerio ar Parkinsono ligų.

Vis dėlto dieta sulaukė ir prieštaringų vertinimų: gydytojų nuomone, toks lieknėjimo būdas užtikrina tik laikiną rezultatą, o laikytis šios dietos ilgiau nei 3 savaites – nepatartina.

Ryto bananų dieta

2008 m. Kinijoje itin išplitusi dieta dažnai pavadinama „mažiausiai valios pastangų reikalaujančia dieta“. Toks lieknėjimo būdas reikalauja laikytis tam tikrų taisyklių, viena svarbiausių – reikia mėgti bananus, nes laikantis dietos šis vaisius taps kasdieniais jūsų pusryčiais.

Shutterstock nuotr.

Kokios šios dietos taisyklės?

Dietos pagrindinė veikimo taisyklė tėra viena, o ir ta nestandartinė. Laikantis ryto bananų dietos nereikės koreguoti savo maitinimosi įpročių, nes vakarienei ir pietums galėsite rinktis tai, ką valgėte įprastai. Tačiau pusryčių meniu teks keisti – pusryčiams reikės suvalgyti vieną arba du šviežius bananus.

Pagrindiniai principai

* Pusryčiams – vienas arba du švieži bananai.
* Pietums ir vakarienei rinkitės tai, ką mėgstate (nepiktnaudžiaukite!).
* Vakarienės laikas – ne vėliau kaip 19 val.
* Vakarienės ir pietų metu atsisakykite desertų, saldžių patiekalų.
* Galima gerti tik negazuotą vandenį, jokių kitų gėrimų.
* Jei sunku ištverti be saldumynų, po pietų galite pasilepinti saldžiu užkandžiu (tai galėtų būti gabalėlis šokolado, sausainis, tačiau ne spurgos ir ne bulvių traškučiai).
* Svarbu susireguliuoti miego režimą, tinkamiausias metas eiti miegoti – 22–23 val.

Efektyvumas ir kritika

Bananai yra ląstelienos ir tirpių skaidulų šaltinis, užtikrinantis sotumo jausmą ir skatinantis greitesnį riebalų skaidymą. Dietos šalininkai teigia, jog šis lieknėjimo būdas itin patrauklus dėl to, kad nereikia per daug savęs varžyti, o tokios dietos galima laikytis... nors ir visą gyvenimą.

Išbandžiusiųjų rezultatai taip pat stebina – 8 kg, numesti per šešias savaites! Tačiau dietologai įspėja, jog tokia dieta netinka tiems, kurie linkę persivalgyti ar sunkiai kontroliuoja save prie pietų ar vakarienės stalo.

Viduržemio jūros dieta

Daugeliui gerai žinoma Viduržemio jūros dieta dažnai vadinama sveikiausiu ir patikimiausiu būdu sulieknėti. Tai nesudėtinga: tereikia laikytis šio regiono gyventojų mitybos įpročių, kurie, pasak mokslininkų, skatina ilgaamžiškumą ir mažina tikimybę susirgti širdies ir onkologinėmis ligomis.

Vida Press

Svarbiausia – produktai iš gamtos

- Dietos valgiaraštį sudaro produktai, gaunami iš gamtos: daržovės, vaisiai, duona, grūdai, riešutai, sėklos, pupelės ir t. t.
- Visus augalinius riebalus reikia pakeisti alyvuogių aliejumi.
- Svarbu riboti saldumynus (juos vertėtų keisti riešutais ar uogomis), cukrų.
- Geriausia rinktis šviežius, neperdirbtus sezoninius vaisius ir daržoves.
- Per pietus galima išgerti taurę vyno.
- Laikantis šios dietos žuvį ir vištieną patariama valgyti vieną kartą per savaitę, raudoną mėsą – kartą per mėnesį.

Atsiliepimai ir efektyvumas

Medikai Viduržemio jūros dietos siūlo laikytis žmonėms, turintiems širdies ligų problemų, norintiems pagerinti kraujagyslių funkcionavimą ar stabdyti uždegiminius procesus. Nustatyta, jog ši dieta mažina ir diabeto, astmos riziką, net padeda išgydyti depresiją!

Dietologai įsitikinę, kad ši dieta – tai ne tik lieknėjimo būdas, bet sveikos ir subalansuotos gyvensenos pradmenys, kurių reikėtų laikytis visada.

Kembridžo dieta

Kembridžo dieta, Didžiojoje Britanijoje išpopuliarėjusi dar aštuntajame dešimtmetyje, išsiskiria itin griežtu režimu ir mažu suvartojamų kalorijų kiekiu, kuris svyruoja tarp 400–1500 kcal per dieną. Ši dieta paremta jau paruoštų maisto pakaitalų vartojimu.

Shutterstock nuotr.

Ką valgyti, laikantis Kembridžo dietos?

Besilaikant Kembridžo dietos, reikia rinktis greitai paruošiamus produktus:

* tai įvairios sriubos, užpilamos vandeniu;
* košės iš pakelių;
* dietiniai batonėliai;
* vaisių kokteiliai.

Per pirmąsias dvi dietos savaites reikia suvartoti ne daugiau kaip 500–700 kcal, vėliau suvartojamų kalorijų skaičių didinti iki 1 000 kcal, dar vėliau – iki 1 500 kcal per dieną. Privalu gerti 2–3 l vandens per dieną.

Gydytojų komentarai

Ši griežta dieta yra sulaukusi itin kritiško medikų vertinimo. Daugelis jų teigia, jog toks drastiškas lieknėjimo būdas gali sukelti begalę šalutinių poveikių. Dėl angliavandenių trūkumo gali imti kankinti:

- nuolatinis nuovargio jausmas,
- galvos svaigimas,
- nemiga,
- pykinimas,
- vidurių užkietėjimas.

Dietos metu negalima užsiimti aktyvia fizine veikla, taip pat nepatariama Kembridžo dietos laikytis ilgiau nei 10 savaičių.

Japoniška dieta

Pagrindinis japoniškos dietos principas – griežtas angliavandenių ir riebalų ribojimas ir didesnis suvartojamų baltymų kiekis. Dietos metu privalu visiškai atsisakyti duonos, miltinių patiekalų, druskos ir cukraus, o suvartojamų kalorijų skaičių sumažinti iki 1 500 kcal. Ši dieta turi keturiolikos dienų maisto planą, nuo kurio nukrypti – nevalia.

Shutterstock nuotr.

Japoniškos dietos pirmosios dienos meniu

Pusryčiams – juoda kava be cukraus.

Pietums – du kietai virti kiaušiniai, kopūstų salotos, stiklinė kefyro arba pomidorų sulčių.

Vakarienei – 200 g žuvies.

Visą japoniškos dietos valgiaraštį rasite čia »

Atsiliepimai ir vertinimai

Išbandžiusieji japonišką dietą teigia, jog tiksliai laikantis valgiaraščio per 14 dienų galima numesti iki 8 kg svorio. Mitybos specialistai nesutaria dėl juodos kavos vartojimo ir siūlo ją keisti žaliąja arbata su citrina. Laikytis šios dietos negalima žmonėms, patiriantiems stresą ar nuolatinę įtampą, didelį fizinį krūvį, taip pat turintiems žarnyno ar virškinimo problemų.

Primename, kad prieš pradedant laikytis dietos patartina pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ir pasitikrinti sveikatos būklę, o į lieknėjimo procesą žvelgti labai atsakingai.

Sužinokite portalo naujienas pirmieji ir skaitykite žurnalą "Moteris"! Trims portalo skaitytojams, užpildžiusiems anketą, dovanosime 3 mėn. žurnalo "Moteris" prenumeratą.

Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis