Lieknėjimo duobė: kaip nepalūžti siekiant tikslo?

„Šiandien supykau ant savo svarstyklių. Jaučiuosi tokia lengva, o svarstyklės rodo, kad nukrito vos keli šimtai gramų“, – devintąją lieknėjimo projekto dieną pasiguodė Živilė. Moterį neramina, kad jau antra diena svarstyklių rodomi skaičiai ženkliai nesikeičia.

Mitybos specialistas Artūras Sujeta ramina visus, kurie susiduria su panašia situacija. Iš tiesų tai yra visiškai normali organizmo reakcija į pasikeitimus. Gavęs mažiau maisto, nei buvo įpratęs, organizmas patiria stresą, todėl pirmieji kilogramai dažniausiai krenta labai greitai. Vos mūsų kūnas prisitaiko prie pokyčių, lieknėjimo procesas sulėtėja.

„Pirminis svorio kritimas dažniausiai yra ženklus, nes gaunant mažiau maisto greičiau valosi žarnynas, mažėja ir jo tūris. Vėliau organizmas ima taikytis prie pokyčių. Šis reiškinys yra vadinamas adaptacijos fenomenu – naujos sąlygos labai greitai tampa įprastomis, todėl jeigu sąžiningai laikantis naujo mitybos režimo svoris stovi vietoje daugiau kaip dvi savaites, reikia keisti mitybos strategiją“, – sako A.Sujeta.

Patekus į vadinamąją „lieknėjimo duobę“, kai kilogramai nustoja kristi, susirūpinti reikėtų ne anksčiau kaip po savaitės. Kai svoris nekrenta vos kelias dienas, kaip kad nerimauja Živilė, dėl to nereikėtų nusivilti. Normalu, jeigu svoris kurį laiką sustoja kritęs, arba keli šimtai gramų svyruoja tai į vieną, tai į kitą pusę. Būtų blogiau, jeigu svoris kristų per greitai. Organizmui tai būtų per didelis stresas.

„Tai yra psichologinė, o ne fizinė problema. Kurį laiką svoris krenta sparčiau, žmogus labiau motyvuotas, o vos svoris nustoja kristi, kad ir vieną dieną, atsiranda vidinis nepasitenkinimas. Žmogus pradeda galvoti, kad deda tiek pastangų, o rezultato nebematyti. Dažnai šiuo metu ir įvyksta psichologinis lūžis, kai grįžtama prie senų įpročių“, – apgailestauja mitybos specialistas.

A.Sujeta sako, kad geriausia tokiu metu priminti sau apie pradinį tikslą. Svėrimaisi yra tik tarpinės stotelės, svarbiausia, nenuklysti nuo pagrindinės užduoties – ne tik atsikratyti papildomų kilogramų, bet ir išlaikyti stabilų svorį.

Projekto organizatorių nuotr.

„Didžiausia mąstymo klaida yra ta, kai žmogus galvoja, kad kelias savaites suims save į rankas, o paskui vėl galės grįžti prie senųjų įpročių. Daugelis įsitikinę, kad sunku yra laikytis specialios dietos ar mitybos režimo, tačiau iš tiesų žymiai sunkiau yra išlaikyti kūnui sveiką svorį. Tai turi būti ne kelių savaičių, o viso gyvenimo tikslas“, – įsitikinęs A.Sujeta.

Rytoj – paskutinė diena, kai Živilė laikosi itin mažo kaloringumo mitybos režimo. Primename, kad dešimt dienų ji vartoja tik pakaitinį maistą – „Nutriless“ šokoladinius ir vanilinius kokteilius bei kreminę vištienos sriubą. Šios Živilės patirties apžvalga – jau rytoj.

Užsakymo nr.: PT_69322394

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis