Populiarėja gydymas kamieninėmis ląstelėmis: ką reikia žinoti?

Kamieninės ląstelės mūsų organizme skatina gijimą bei audinių regeneraciją. Ankstyvojoje užsimezgusios gyvybės augimo stadijoje kamieninės ląstelės turi stulbinantį potencialą vystytis į skirtingus ląstelių tipus. Žinant unikalias kamieninių ląstelių regeneracines savybes atsiranda naujos galimybės ligų gydymui.

Apie gydymą kamieninėmis ląstelėmis kalbamės su „Northway“ medicinos ir chirurgijos centro kraujagyslių chirurgu dr. Gintariu Vilkevičiumi.

Kuo kamieninės ląstelės skiriasi nuo kitų ląstelių?

Kamieninės ląstelės išskirtinės tuo, jog sugeba diferencijuotis į kitas ląsteles ir tokiu būdu atgaminti vieną ar kitą audinį. Yra išskiriamos embrioninės ir somatinės kamieninės ląstelės. Embrioninės ląstelės randamos embrione, jos vadinamos pluripotentinėmis ir gali diferencijuotis į bet kurį audinį – raumeninį, kaulinį, nervinį, kraujagyslinį ir pan.

Kitaip tariant, tai tos ląstelės, iš kurių pradeda vystytis organizmas. Somatinės ląstelės organizme jau yra suaugusios, bet taip pat sugeba atgaminti audinius. Pavyzdžiui, burnos gleivinę, kepenis, širdį ir pan. Mūsų organizmas pastoviai atsinaujina. Nėra taip, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, jog susiformavę audiniai po truputį sensta ir sunyksta. Būtent kamieninės ląstelės sugeba atnaujinti organizmą, įvairius audinius ir organizmus.

Kokių dar organų atkūrimui naudojamos kamieninės ląstelės?

Somatinės kamieninės ląstelės yra multipotentinės ir unipotentinės. Unipotentinė audinio ląstelė gali atkurti tą patį audinį, o multipotentinės ląstelės gali atkurti ir kitą. Pavyzdžiui, riebalinio audinio ląstelė gali atgaminti kaulinį audinį, endotelį, iš kurio išsivysto kraujagyslės ir kt. Šias kamienines ląsteles galima pritaikyti gydymui, tad medikams jos pačios svarbiausios.


Kraujagyslių chirurgas dr. Gintaris Vilkevičius (medicinos ir chirurgijos centro „Northway“ nuotr.)

Kaip vyksta gydymo procesas?

Gydytojas paima žmogaus riebalinio audinio, iš kurio išskiriamas regeneracinių ląstelių mišinys. Jame yra ir nedidelis procentas kamieninių ląstelių, tad jį galima naudoti atkuriant prarastą audinį. Pavyzdžiui, jeigu pacientas serga artroze, kuomet susidėvi kremzlinis audinys, šias ląsteles infekavus į sąnarinį tarpą atstatoma susidėvėjusi audinio dalis.

Atstačius šį audinį pagerėja sąnarių funkcija ir pacientas gali vaikščioti be skausmo. Jeigu turime pacientą su kritine kojų išemija, kuomet užanka arterijos ir nebe užtenka kraujotakos, gali pasireikšti nuolatiniai išeminiai skausmai, atsirasti gangreninės žaizdos, negyjančios opos. Infekavus kamienines ląsteles į pažeistą galūnę pagerėja kraujotaka, žaizdos pradeda gyti, skausmas mažėja, kol galiausiai visai praeina. Tokiais atvejais, kai nepadeda tradicinė medicina, padeda kamieninės ląstelės, atkurdamos prarastą audinį.

Kiek laiko nuo injekcijos gali praeiti, kol pradedami jausti pokyčiai?

Kamieninių ląstelių injekcija iškart nepradeda veikti. Ji turi diferencijuotis, atsigaminti prarastos ląstelės. Tam reikia laiko. Aš kamienines ląsteles „Northway“ medicinos ir chirurgijos centre naudoju konkrečiai kritinės išemijos gydymui, tad efektas čia pasireiškia po maždaug trijų mėnesių.

Ar vienos injekcijos pakanka ligai išgydyti?

Viena procedūra kainuoja 2000 eurų, tad labai retai darome pakartotinas procedūras. Tai ypač brangu pacientams. Nors pakartojant procedūrą gydymas būtų efektyvesnis, tai sunkiai įmanoma dėl finansų. Taigi, po procedūros tiesiog sekame paciento būklę ir laukiame pagerėjimo.

Ar mokant tokią sumą galima žadėti, jog pagerėjimas tikrai įvyks? Ar būna taip, jog injekcija nepadeda?

Medicinoje nėra 100 procentų. Žiūrint į studijas, kurios buvo atliktos, prognozuojamas efektyvumas yra 60-70 procentų. Taigi, kritinės išemijos atveju, gydymas kamieninėmis ląstelėmis galūnių amputacijos padeda išvengti 60-70 proc. pacientų. Tai pakankamai geras rezultatas.


Kraujagyslių chirurgas dr. Gintaris Vilkevičius (medicinos ir chirurgijos centro „Northway“ nuotr.)

Gydymas kamieninėmis ląstelėmis jau naudojamas ir estetinėje chirurgijoje. Oda sensta, kai sulėtėja jos atsinaujinimo procesai. Žmonės tai vadina veiksmingiausia atjauninimo procedūra šiuo metu. Ar ji jau taikoma Lietuvoje?

Mano žiniomis, kamieninės ląstelės jau taikomos estetinėje chirurgijoje ir Lietuvoje. Iš esmės jos gali būti pritaikytos odos atjauninimo ir krūtų didinimo procedūroms. Nors Lietuvoje pastaroji procedūra dar neatliekama, kamienines ląsteles, naudojant specialią technologiją, galima pritaikyti ir krūtų gražinimui bei didinimui, nenaudojant silikoninių implantų.

„Northway“ medicinos ir chirurgijos centras Vilniuje yra kol kas vienintelis, kuris turi uždarą kamieninių ląstelių išskyrimo sistemą tam, kad į ją nepakliūtų mikrobai. Operacinėje paimame riebalinį audinį, ten pat išskiriame kamienines ląsteles ir darome injekcijas. Tai žymiai saugiau pacientui. Kitose gydymo įstaigose paimta medžiaga vežama iki laboratorijos, kuri yra kitame miesto gale. Ten, išskyrus kamienines ląsteles, jos vėl keliauja atgal į gydymo įstaigą. Šis ilgas kelias pavojingas tuo, jog bet kada galima pasigauti užkratą. Tai ypač baisu, jeigu kamieninės ląstelės naudojamos estetinėje chirurgijoje.

Kokioms ligoms gydyti Lietuvoje žmonės dažniausiai naudojasi gydymu kamieninėmis ląstelėmis?

Lietuvoje kamieninės ląstelės dažniausiai naudojamos sąnarų ligų ir kritinės išemijos gydymui. Seniausias kamieninių ląstelių panaudojimo pavyzdys yra kaulų čiulpų transplantacija, kraujo onkologinių ligų gydymui pasaulyje jau taikoma per 50 metų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis