„Ecco SHAPE“ kolekcijos pristatyme – žvilgsnis į aukštakulnių istoriją

Ar žinote, kad aukštakulnius sugalvojo ir ilgai avėjo tik vyrai?

Arba – kad italų aristokratė Marie de Medici, būdama maždaug 142 cm ūgio, per tuoktuvių su Prancūzijos karaliumi Henriko IV ceremoniją avėjo batais su tokia aukšta pakulne, kad buvo aukštesnė už savo vyrą? Tai ir daugiau įdomių aukštakulnių istorijos detalių sužinojo naujos danų avalynės prekių ženklo „Ecco SHAPE“ rudens ir žiemos kolekcijos pristatymo dalyviai.



Organizatorių nuotr.



Meno galerijoje (AV17) vykusio naujos prekių ženklo „Ecco SHAPE“ kolekcijos pristatymo metu mados antropologė Miglė Kazėnaitė pasakojo, kad europiečiai aukštakulnius nusižiūrėjo iš persų karo lauke. Senovės Persijos kariuomenės pažiba buvo raiti lankininkai. Teigiama, kad jų taiklumui įtakos turėjo ir tai, jog jie, net pakilę nuo balno, puikiai išlaikė pusiausvyrą. O tai padėjo padaryti avalynė aukštais, maždaug aštuonių centimetrų aukščio kulnais.





Taikydamiesi į priešininką lankininkai patogiai įremdavo kulną į balnakilpes, ir strėlė lėkdavo tiesiu taikymu.

Persams į Europą šilko keliu ėmus gabenti atlasą, brokatą ir kitus Rytų kraštų turtus, vietiniai susidomėjo ir kitataučių avalyne, – batais aukšta pakulne avintys prekiautojai neišsiterliodavo drabužių eidami purvo gausiomis to meto gatvėmis. Tad Europos aristokratų drabužinėse šis aprangos elementas atsirado labai greitai.



Organizatorių nuotr.



Aukštakulnių kelią į moterų garderobines atlaisvino kurtizanės. Mat Italijoje Renesanso laikais tik jos turėjo tokias pačias teises kaip vyrai: galėjo mūvėti kelnes, rūkyti pypkę, vartoti alkoholinius gėrimus, lankytis bibliotekose, diskutuoti, politikuoti, deklamuoti ir kurti eiles bei pasirašyti savo pavarde. Tad jos pirmosios iš moterų galėjo avėti ir aukštakulnius. Kitokiam statusui pabrėžti jos užsakydavo pagaminti batus tokia aukšta paklune, kad vaikščiojančias turėdavo prilaikyti keturi ar penki liokajai!



Organizatorių nuotr.



Iš Italijos aukštakulnių mada pirmiausia, manoma, persikėlė į Prancūziją – Marie de Medici dėka. Anksti našlaite tapusi Marie taikėsi į aukščiausią lygą, ir, savo dėdės dėka, pridėjus kraičio gausią kariuomenę, ji buvo įpiršta Prancūzijos karaliui Henrikui IV. Į vestuvių ceremoniją Marie atvyko avėdama batais tokia aukšta pakulne, kad, manoma, 142 cm ūgio mergina buvo aukštesnė už savo būsimą vyrą.



Organizatorių nuotr.



Toks siekis pasirodyti viršesnei karaliaus neatbaidė nuo nevedybinių meilės nuotykių, – tvirtinama, kad, be santuokinių 6 vaikų, karalius atžalų dar turėjo ne vieną. O Marie giminėje pasėjo aukštakulnių, kaip statuso įtvirtinimo, sėklą. Ypač tai sureikšmino jos anūkas Liudvikas XIV, arba Karalius Saulė, – batelius raudona pakulne galėjo avėti tik jis ir priveligijuotieji asmenys. Tiems, kurie nebuvo priveligijuotieji, o išdrįsdavo avėti raudonkulnius, grėsė žiaurios bausmės: iš jų galėjo būti atimtas titulas, areštuotas turtas, keleriems metams jie galėjo būti patupdyti į Bastiliją. Taigi nenuostabu, kad Didžioji Prancūzijos revoliucija iššlavė ne tik monarchizmą, bet ir aukštakulnius, ypač – iš vyrų garderobo. M. Kazėnaitė daro prielaidą, kad ilgainiui, keičiantis visuomenės santvarkai, į vyrų madą gali grįžti ir aukštakulniai.



Organizatorių nuotr.



Naujoje prekių ženklo „Ecco SHAPE” kolekcijoje jų kol kas nėra, užtat moteriškų aukštakulnių aulinukų yra įvairių spalvų, modelių. Kolekcijos batai pasiūti iš firminėse odos gamyklose išdirbtos madingos grublėtos, prabanga dvelkiančios odos, o padai pagaminti taikant perversmą avalynės gamybos srityje sukėlusią platformos technologiją „Ecco Shape“.Visa šios kolekcijos avalynė pagaminta su „Shape“ vidpadžiu ir tarppadžiu, suformuotu iš pažangiosios technologijos minkštųjų polimerų, užtikrinančių amortizavimą ir spyruokliavimo pojūtį. Naujieji „ECCO SHAPE” batai – tai šiuolaikinių inžinerinių sprendimų ir tikros meistrystės derinys.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis