Jei būčiau žinojusi, kas manęs laukia, būčiau negimdžiusi

Šlapimo nelaikymas – išsprendžiama problema.

Konsultuoja medicinos klinika „Narmeda“ gydytojas urologas Marius Anglickis

„Niekur negaliu išeiti. Jaučiuosi beviltiškai. Bijau važiuoti troleibusu, lankytis svečiuose. Nuolat atrodo, kad aplinkiniai užuodžia šlapimo kvapą ir šalinasi manęs, keistai „žvairuoja” į mane. Net mano vyras vengia manęs. Mano gyvenimas tapo nesibaigiančia kančia. Jei būčiau žinojusi, kad taip bus, tikrai nebūčiau gimdžiusi“. Tokius ir panašius skundus tenka nuolat girdėti iš pacienčių. Kai kurios moterys metų metus gyvena su šia problema ir neišdrysta kreiptis pagalbos. Tačiau šlapimo nelaikymas yra išsprendžiama problema.

Bėda, apie kurią vengiama kalbėti

Šlapimo nelaikymas – opi ir daugelį moterų varginanti problema. Negydant ši problema progresuoja ir galiausiai šlapimas pradeda tekėti nuo mažiausio fizinio judesio ar net ramybės metu. Ši problema tokia pat sena kaip ir mūsų pasaulis. Apie šlapimo nelaikymą rašė Hipokratas ir kiti iškiliausi to meto medikai. Tačiau net ir šiandien moterys apie šią gyvenimą apkartinančią bėdą vengia kalbėti ir dažnai slepia net nuo pačių artimiausių žmonių. Dar blogiau tai, kad šlapimo nelaikymą laikydamos natūraliu senėjimo procesu, moterys apie jas ilgus metus kamuojančią problemą neprasitaria net gydytojams. Užuot sulaukusios profesionalios pagalbos, jos ilgus metus kenčia fizinius ir psichinius nepatogumus.

Manoma, kad šlapimo nelaikymas kamuoja daugiau nei du šimtus milijonų moterų. Šlapimo nelaiko kas trečia moteris, o su amžiumi šios problemos mastas dramatiškai didėja. Tačiau šiuolaikinė medicina leidžia išspręsti šią problemą. Pirmiausia moterims rekomenduojam mesti svorį, atlikti specialius dubens raumenis treniruojančius pratimus. Ir jeigu konservatyvus gydymas neduoda rezultatų – tuomet Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje per nedidelius pjūvelius tarpvietėje implatuojamas šlaplės raištis. Šios operacijos rezultatai dažniausiai labai geri, todėl moterys vėl gali džiaugtis pilnaverčiu ir kokybišku gyvenimu.

Dažniausiai kaltas gimdymas ir amžius

Didžiausios įtakos šlapimo nelaikymui atsirasti turi gimdymas ir amžius, kartais ir antsvoris. Nustatyta, kad beveik devyniasdešimt procentų moterų, besiskundžiančių šlapimo nelaikymu, yra gimdžiusios. Po gimdymo pakinta moterų urogenitalinės sistemos anatomija, susilpnėja tarpvietės raumenys. Gali nusileisti lyties organai, sutrikti šlapimo pūslės užsidarymas.

Prie to stipriai prisideda senatviniai šlapimo takų pokyčiai. Vyresniame amžiuje nyksta šlapimo takų ir šlapimo pūslės gleivinė, silpnėja raumenys, sutrinka šlapimo pūslės veikla. Menopauzės laikotarpiu tai susiję su hormonų pokyčiais. Sunykus šlapimtakių gleivinei, lengviau sudirginami šlapimo takų receptoriai, dėl to nuolat norisi į tualetą. Dažniausiai juokiantis, kosint, čiaudint ar šokinėjant iš šlapimo pūslės išbėga keletas lašų šlapimo. Ligai progresuojant, ištekančio šlapimo daugėja, o šlapimo nelaikymas darosi vis dažnesnis. Šlapimo nelaikymo sutrikimus gali sukelti ir šlapimo takų infekcijos, vidurių užkietėjimas, medikamentai.

Nieko nekainuojanti mankšta

Nėščiosioms ir moterims po gimdymo rekomenduojami pratimai, stiprinantys mažojo dubens dugno raumenis. Vokiečių gydytojas Arnoldas Kėgelis sugalvojo fizinių pratimų kompleksą, kuris labai pagerina šlapimo nelaikymo problemos kamuojamų pacienčių sveikatą. Šie pratimai rekomenduojami ne tik varginamoms šlapimo nelaikymo, bet ir sveikoms netrukus gimdysiančioms moterims. Juos gali daryti tiek jaunos, tiek vyresnio amžiaus moterys. Jie nereikalauja specialaus pasirengimo ir didelių pastangų. Pratimus galite daryti visur, važiuodamos troleibusu ar stovėdamos kamštyje, gulėdamos lovoje, valydamos dantis. Šiuos pratimus reikėtų pradėti prieš gimdymą ir tęsti po jo. Teigiamų rezultatų galima tikėtis mažiausiai po trijų mėnesių sunkaus darbo.

Yra sukurta daugybė Kėgelio mankštos modifikacijų. Prieš pradedant Kėgelio mankštą, pirmiausia reiktų suprasti, kokius raumenis mankštinsite. Pradėkite šlapintis ir staiga sustabdykite šlapimo srovę. Reikiami raumenys yra tie, kurie sustabdo šlapimo srovę. Mankšta daroma reguliariai po dvidešimt kartų sutraukiant ir atpalaiduojant šiuos raumenis. Įtemptus dubens raumenis reiktų palaikyti apie dešimt sekundžių. Mankštą darykite du tris kartus per dieną. Reguliariai mankštinant šiuos raumenis sustiprėja makšties sienelės, padidėja jautrumas. Beje, tai leidžia ne tik atsikratyti šlapimo nelaikymo problemos, bet ir padidinti seksualinį pasitenkinimą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis