Šalyje vidutinė gyvenimo trukmė yra viena ilgiausių pasaulyje, o gimstamumas – vienas iš mažiausių, o tai yra grėsminga demografinė problema.
Seulas skyrė milijardus dolerių pastangoms skatinti moteris turėti daugiau vaikų ir išlaikyti stabilų šalies gyventojų skaičių.
„Sausio-gegužės mėnesiais naujagimių skaičius siekė 106 048, tai yra 6,9 proc. augimas, didžiausias nuo 1981 m., kai buvo pradėti rinkti tokie duomenys“, – sakė Kang Hyun-young iš Korėjos statistikos tarnybos.
Šis šuolis įvyko po pirmojo Pietų Korėjoje metinio gimimų skaičiaus augimo per daugiau nei dešimtmetį, nulemto santuokų skaičiaus didėjimo. 2024 m., palyginti su ankstesniais metais, naujagimių skaičius padidėjo 8 300, arba 3,6 proc. iki 238 300.
Ypač smarkiai gimstamumas išaugo balandį, kai augimas, palyginti su praėjusiais metais, siekė 8,7 proc. ir tą mėnesį gimė 20 717 kūdikių.
Naujausi duomenys žymi staigų posūkį nuo 2024 m. pradžios, kai gimimų skaičius sausio-gegužės mėnesiais, palyginti su ankstesniais metais, sumažėjo 2,7 proc.
Gimstamumo rodiklis, arba vidutinis kūdikių, kurių moteris susilaukia per savo gyvenimą, skaičius, gegužės mėnesį buvo 0,75. Kad šalyje išliktų 51 mln. gyventojų, reikia, kad gimstamumo rodiklis būtų 2,1 vaiko.
Esant dabartiniams rodikliams, iki 2100 m. gyventojų skaičius sumažėtų beveik per pusę – iki 26,8 mln. gyventojų, skelbia Sietlo Vašingtono universiteto Sveikatos rodiklių ir vertinimo institutas.
Sąsajos su santuoka
Kang Hyung-young AFP sakė, kad šis gimstamumo augimas susijęs su tuo, jog „padaugėjo trisdešimtmečių moterų, todėl apskritai padaugėjo santuokų“.
„Pietų Korėjoje yra stipri sąsaja tarp santuokos ir gimdymo, todėl per pirmuosius penkis mėnesius gimdymų skaičius padidėjo“, – pridūrė ji.
2024 m. šalyje santuokų skaičius per metus išaugo 14,8 proc., t. y. susituokė daugiau kaip 220 000 porų.
Daugelis valstybinių išmokų auginantiems vaikus, neskiriamos tėvams, kurie nėra teisiškai susituokę.
Analitikai teigia, kad mažą gimstamumą lemia kelios priežastys – didelės vaikų auginimo išlaidos, didelės nekilnojamojo turto kainos, taip pat visuomenėje vyraujanti konkurencija, dėl kurios sunku susirasti gerai apmokamą darbą.
Dar vienas svarbus veiksnys – dviguba našta dirbančioms motinoms, kurioms tenka ir didžioji dalis namų ruošos bei vaikų priežiūros darbų, ir poreikis išsaugoti profesinę karjerą.
Siekdama spręsti gimstamumo problemą, Pietų Korėjos vyriausybė siūlo pinigines subsidijas, vaikų priežiūros paslaugas ir paramą nevaisingumo gydymui.
Su ta pačia problema susiduria ir kaimyninė Japonija, kurios populiacija – antroji pasaulyje pagal gyventojų amžių po Monako, o dėl palyginti griežtų imigracijos taisyklių šalyje vis labiau trūksta darbo jėgos.