Maistas ir skrandžio skausmai

Skrandžio skausmas yra vienas bene dažniausių patiriamų. Jei jaučiate, kad jį skauda, tai nebūtinai reiškia, kad nusiskundimų priežastis yra virškinamojo trakto liga. Ir nors skrandį gali skaudėti dėl to, kad esate labai alkani, nemalonius simptomus nulemia ir maistas, kurį valgote bei kaip tai darote. Jei skrandžio skausmas yra kasdienis jūsų palydovas – labai rekomenduojame kreiptis į gydytojus, tačiau jei nemalonūs pojūčiai aplanko retai – vertėtų išsiaiškinti jų priežastis ir ateityje nebekartoti tų pačių klaidų.



Persivalgymas


Viena dažniausiai pasitaikančių skrandžio skausmo priežasčių yra persivalgymas. Daugelį ši būsena aplanko švenčių – Kūčių, Naujųjų metų, Velykų, gimtadienių ir kt. – metu. Taip nutinka todėl, kad vidutiniškai skrandyje telpa 500–700 g maisto ir jei suvalgome daugiau, jis turi išsiplėsti, kad viskas tilptų. Persivalgius paprastai jaučiamas pilvo sunkumas, šleikštulys ar pykinimas. Gali apimti silpnumas, svaigti galva, kankinti nuovargis ir mieguistumas. Retesni ir sunkesni simptomai – viduriavimas arba vidurių užkietėjimas.


Pasirinkite tinkamo dydžio porcijas, kad išvengtumėte persivalgymo. Jei norite paskanauti visų patiekalų ant vaišių stalo – taip ir darykite, tačiau ragaukite, o ne valgykite. Pasistenkite valgio metu negerti daug skysčių, nes tuomet maistas išburks ir skrandyje užims dar daugiau vietos. Po skirtingų patiekalų darykite pertraukas – leiskite skrandžiui apvirškinti į jį patekusį maistą.


Valgymo tempas


Dar viena ne taip jau ir retai pasitaikanti skrandžio skausmo priežastis – tai per greitas valgymas. Jei tiesiog rysite nekramtydami – kartu su maistu į skrandį pateks oro, kuris sukels pilvo pūtimą, nes virškinamajame trakte susidarys dujų. Taip valgydami galite pastebėti, kad pilvas tarsi padidėja, pradeda kankinti skausmas. Maža to, per greitai valgant organizmas neįsisavina maisto medžiagų. 


Valgant lėtai ir gerai sukramtant kiekvieną kąsnį ne tik lengviau virškinama, bet ir pasisotinama mažesniu kiekiu maisto. Todėl tinkamas tempas ne tik apsaugos nuo nemalonių pilvo pūtimo pojūčių, bet ir leis nepersivalgyti. Norint išvengti skrandžio skausmo ir kitų su juo susijusių nemalonių pojūčių, reikėtų stengtis valgyti nedidelėmis porcijomis, kiekvieną kąsnį sukramtyti apie 20–30 kartų. 


Virškinimo sutrikimai


Per didelis kavos, alkoholio, aštraus ar rūgštaus maisto kiekis taip pat gali sukelti skrandžio skausmą. Šie produktai apsunkina virškinamojo trakto veiklą, todėl kūnas maistą paverčia gliukoze. Dėl to gali pasireikšti pilvo pūtimas, pykinimas, aštrus skausmas skrandžio srityje. 


Būtina atkreipti dėmesį ne tik į suvartojamo maisto kiekį, bet ir tai, kokius produktus valgote. Jei esate labai pavargę, eilinį kavos puodelį pakeiskite žaliąja arbata, nepadauginkite svaigalų, ribokite aštrų maistą ir citrusinius vaisius. Visa tai leis išvengti nemalonių pojūčių ir virškinimo sutrikimų.


Maito netoleravimas


Skrandžio spazmai, viduriavimas ar vėmimas taip pat gali signalizuoti apie tai, kad netoleruojate vienų ar kitų maisto produktų. Tokiu atveju simptomai pasireiškia išties greitai – nuo kelių minučių iki keleto valandų. Taip yra todėl, kad su kraujotakoje atsiradusiais svetimkūniais kovoja imunoglobulino antikūnai, sukeldami ūmią organizmo reakciją. Viskas gali būti ir šiek tiek paprasčiau – galbūt jūsų organizmas tiesiog negali suvirškinti kai kurių maisto produktų. Tokiu atveju telieka tik stebėti save – pasikartojantys simptomai išduos, kokio maisto netoleruojate, taip pat galite atlikti maisto netoleravimo testą.



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis