Nootropai: kas tai ir kokiu tikslu vartojami?

Nootropai (angl. nootropics) Lietuvoje vis dar skamba gana egzotiškai. Šie papildai siejami su energija, susikoncentravimu, daugelis vartoja nootropus smegenų veiklai aktyvinti ir produktyvumui didinti. Šalia to, nootropai gali būti kognityvinės sveikatos gerintojai, vartotojai atsiliepia ir apie teigiamas jų savybes, veikiančias nuotaiką bei motyvaciją.

Ar nootropus galime laikyti papildais?


Iš pirmo žvilgsnio nootropai aprašomi tarsi Nitro mygtukas kompiuteriniame žaidime, tačiau pradėjus labiau domėtis atsiranda tokie apibūdinimai kaip maisto papildai, vaistai, piliulės. 


Pristatant nootropus minimas susikaupimas, dėmesio išlaikymas, netgi motyvacija. Tad akivaizdu, jog šiomis priemonėmis gali susidomėti tiek rašto darbais užsivertęs studentas, tiek karjeros aukštumų siekiantis teisininkas. O gal rašytojas, norintis, kad kūrybos mūza aplankytų čia ir dabar?


Teigiama, kad nootropus gali naudoti ir vyresnio amžiaus žmonės, siekiantys išvengti demencijos. Taigi, galima sakyti, jog tai priemonė smegenų imlumui išlaikyti. 


Visgi paskirtis ir situacijos, kuriose šios medžiagos atrodo naudingos, tarsi atitraukia nuo pačios pradžios, nuo klasifikacijos, kas tai yra. Papildai? Ar vaistai? Dažniausiai jie priskiriami maisto papildų kategorijai, tačiau klasifikuojami ir kaip vaistai. 


Ką reiškia keistas žodis?


Klausimų kelia ne tik klasifikacija, bet ir pats pavadinimas. O jį sugalvojo rumunų psichologas ir fizikas Corneliu Giurgea. Žodį nootropic sudaro du graikiški žodžiai, kurių angliški atitikmenys – mind ir turn. Lietuviškai tai skambėtų kaip minčių (ar mąstymo) sukimas. Taigi galima interpretuoti, kad idėjiškai pavadinimas turėtų reikšti mąstymo sužadinimą.


Įdomiausia, kad idėja buvo kiek kitokia, ne užkurti mąstymą. Rumunų psichologas ir fizikas išskyrė šias nootropų funkcijas: pagerinti mokymąsi, palaikyti gerą smegenų būklę, padaryti jas atsparesnes, padėti išlaikyti koncentraciją. Taip pat atkreipė dėmesį, kad nootropai turi būti saugūs – ir saugiai palaikyti bei pagerinti kognityvines funkcijas. (Deja, nepasitarus su gydytoju ir vartojant neatsakingai galimas šalutinis poveikis; apie jį – kiek vėliau.)


Mitas ir tikrovė: energijos pliūpsnis ar geresnis miegas?


„Pagerinti smegenų veiklą, tapti kone superherojumi, galinčiu atlikti kur kas daugiau užduočių nei iki šiol.“ Toks įspūdis gali formuotis paskaičius, kas internete rašoma apie nootropus. Tačiau svarbu suprasti, kad jie nesuteiks Supermeno galių. Jie vartojami ne tik susidūrus su kalnu darbų, bet ir, pavyzdžiui, norint geriau išsimiegoti. Štai papildais internetu prekiaujantys RawPowders.lt gali pasiūlyti įvairių variantų, tarp kurių – ir Melatoninas, skirtas geresniam miegui. Jei kankina nemiga, miego režimą atkurti padeda būtent melatoninas. 


Paskirtis kiek kitokia, nei įprasta manyti apie nootropus, tiesa? Nebus efekto, lyg įsijungtų papildomos smegenys. Kita vertus, kuo geresnis miegas, tuo darbo diena energingesnė ir tikrai gali atrodyti, kad nuspaudėte Nitro mygtuką. 


Kitas pavyzdys – Uridinas – taip pat turi įtakos miego kokybei ir, netgi kai kurių vartotojų atsiliepimais remiantis, gali padėti apsisaugoti nuo epilepsijos ar palengvinti jos simptomus. Šiuo atveju priartėjame ir prie to, kas labiausiai eskaluojama: uridinas gali pagerinti smegenų veiklą, kognityvines funkcijas. 


Dar viena medžiaga – Bakopa Monnieri – dar labiau priartina prie labiausiai aptariamo poveikio: padeda susikoncentruoti, apdoroti informaciją. 


Šie keli pavyzdžiai rodo, kad nootropų paskirtis gali būti įvairi. Ir turbūt sutiksite, kad geri rezultatai darbe nepriklauso tik nuo papildų. Žinoma, jeigu yra problemų ir gydytojas pataria, tuomet vienokie ar kitokie papildai turės įtakos geresnei kasdienybei.


Nootropai
Nootropai
Partnerio archyvas


Pasitarkite su gydytoju, vartokite atsakingai


Prieš vartojimą reikia pasitarti su gydytojais, kad vėliau netektų skaičiuoti šalutinių efektų. Pavyzdžiui, padidėjusio kraujospūdžio ar priklausomybės nuo šių medžiagų. Taip pat būtina atsižvelgti į konkrečią situaciją ir į papildo funkciją. Juk vieni nootropai padeda geriau išsimiegoti, o kiti, deja, gali turėti atvirkštinį poveikį ir tapti nerimo priežastimi. 


Papildų negalima naudoti asmenims iki 18 metų. Visi kiti privalo pasitarti su gydytoju (ypač nėščiosios ir sveikatos sutrikimų turintys asmenys). 


Ir galiausiai paprastas, bet svarbus patarimas – nepirkti nootropų iš įtartinų vietų. Rinkitės parduotuves, kurios nekelia įtarimų, pateikia įmonės rekvizitus ir prekiauja tik patikimų gamintojų produkcija.

Užsakymo nr.: PT_67868

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis