Žarnyno infekcinės ligos: kaip nuo jų apsisaugoti vasarą?

Atšilus orams, ypač vasarą, kasmet padidėja sergamumas per maistą plintančiomis infekcinėmis ligomis, todėl Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento (NVSC Panevėžio departamentas) specialistai šiltuoju metų laikotarpiu ragina ypač atsakingai rinktis maisto produktus ir nepamiršti higienos reikalavimų.

Salmoneliozė ir kampilobakteriozė – dažniausiai registruojamos per maistą plintančios infekcijos

Praėjusiais metais Lietuvoje buvo užregistruoti 1 003 salmoneliozės ir 993 kampilobakteriozės atvejai, kur sergamumo rodiklis siekė atitinkamai 3,55 ir 3,51 atv. / 10 tūkst. gyventojų.

NVSC Panevėžio departamento duomenimis, 2015–2017 m. Panevėžio regione sergamumo salmonelioze rodiklis viršijo Lietuvos sergamumą 1,5 karto, o kampilobakteriozės – beveik 2 kartus (2017 m.).

Šiluma – viena svarbiausių sąlygų užkrečiamųjų ligų sukėlėjams daugintis

Keliaujant ar būnant gamtoje, maistas dažnai laikomas ir ruošiamas nesilaikant higienos reikalavimų, todėl didėja tikimybė apsinuodyti. Itin dažna apsinuodijimo maistu priežastimi tampa greitai gendančio maisto (salotų, mišrainių su majonezu, karšto rūkymo mėsos, žuvies, pieno produktų, kreminių gaminių ir kt.) vartojimas, ypač jei toks maistas kelias valandas buvo laikomas 20 °C ir aukštesnėje temperatūroje.

Svarbu laikytis maisto saugos ir higienos reikalavimų

* Plaukite rankas. Visada plaukite rankas prieš maisto tvarkymą, valgį, kūdikio maitinimą. Nepamirškite nusiplauti rankų po žalios mėsos tvarkymo ar sąlyčio su žaliais kiaušiniais, taip pat slaugant infekcine žarnyno liga sergantį ligonį.

* Plaukite virtuvėje naudojamas priemones. Kuo dažniau plaukite (karštu vandeniu su indų plovikliais), valykite virtuvės stalo, pjaustymo lentelių paviršius bei įrankius. Dažnai keiskite indų plovimo kempinėles.

* Venkite kryžminio maisto užteršimo. Jau pirkinių krepšyje žalias maistas (mėsa, paukštiena, žuvis, daržovės) turi nesiliesti su maistu, kuris bus vartojamas be papildomo terminio apdorojimo. Nupirktą maistą laikykite šaldytuve. Maistą laikykite ir gaminkite taip, kad patogeniniai mikroorganizmai, esantys žaliuose produktuose, nepatektų į paruoštą maistą.

* Maistą gerai termiškai paruoškite. Gerai išvirkite ar iškepkite mėsą, paukštieną, kiaušinius, žuvį. Gerai paruoštos mėsos ar paukštienos besiskiriantis skystis turi būti skaidrus, bet ne rausvas.

Patarimai keliautojams

* Jei nėra sąlygų nusiplauti rankų tekančiu vandeniu, tai higieninei rankų dezinfekcijai naudokite specialias rankų dezinfekavimo priemones arba spiritines servetėles.
* Maistui vartokite tik švarų geriamąjį vandenį, įsidėkite negreitai gendančių maisto produktų arba maistą laikykite termoizoliacinėse dėžėse.
* Nepirkite maisto iš gatvės prekeivių.
* Viešojo maitinimo vietose valgykite karštus, tik ką paruoštus patiekalus.
* Venkite nepasterizuotų pieno produktų.
* Venkite žalios ir nepakankamai termiškai apdorotos žuvies ar jūros produktų.
* Saugokite maistą nuo musių ir graužikų.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos inf.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis