Fizinio krūvio receptas – tiek turintiems antsvorio, tiek patyrusiems infarktą

Jau vien dvaro aplinkos būtų užtekę, kad jausčiausi karališkai, bet Paliesiaus fizinio krūvio terapijos klinikoje mane pasitiko būrys aukšto lygio specialistų, pasirengusių rūpintis mano sveikata 24 valandas per parą.

Ignalinos rajone, Mielagėnų kaime, esantis Paliesiaus dvaras – unikali vieta. Čia įsikūrusi Paliesiaus fizinio krūvio terapijos klinika – dar unikalesnė. Tai – pirmoji ir vienintelė licencijuota tokios veiklos klinika Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Čia gydoma ne vaistais, o individualiai parinktu ir labai tiksliai dozuojamu fiziniu krūviu. Jei ne Paliesiaus dvaro savininkas medicinos mokslų daktaras, vizituojantis profesorius Julius Ptašekas, išbandyti fizinio krūvio terapijos (angl. medical exercise therapy), tektų važiuoti į užsienį – Vokietiją, Austriją, Šveicariją, o daugiausia šio tipo sveikatos stiprinimo įstaigų yra Jungtinėse Valstijose.

MOTERIS

Už kiekvienos rankos – po specialistą

Paliesiaus fizinio krūvio terapijos klinikoje viskas vyksta taip, kaip man vaizdžiai paaiškino jos vadovas doc. dr. Vytenis Kalibatas: už vienos rankos žmogų veda fizinio krūvio terapijos žinovas (sveikatingumo treneris, kineziterapeutas), už kitos – gydytojas (vidaus ligų, kardiologas, skubios medicinos pagalbos specialistas). Sukurtas ir kitų sričių gydytojų konsultantų tinklas. Kai gydytis fiziniu krūviu nusprendžia sunkūs ligoniai, papildomos konsultacijos labai praverčia.
Klinikos pacientai – tai žmonės, turintys antsvorio, taip pat – nutukę, sergantys hipertenzija, kitomis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, cukriniu diabetu, kuriems diagnozuota prediabetinė būklė, metabolinis sindromas. Į Paliesiaus fizinio krūvio terapijos kliniką atvyksta ir patyrusieji infarktą. Tokiems pacientams padedama išsivaduoti nuo baimės judėti, mat širdies ir kraujagyslių stebėjimo einamuoju momentu įranga leidžia saugiai mankštintis ir sekti, kas vyksta organizme fizinio krūvio metu.

MOTERIS

Fizinio krūvio terapija padeda ir žmonėms, besiskundžiantiems nugaros, raumenų ar sąnarių skausmais, patyrusiems traumą ar atramos-judėjimo sistemos organų operaciją, išgyvenantiems nuolatinį stresą, jaučiantiems chronišką nuovargį ar tiesiog norintiems išvengti visų išvardytų ligų.

Trys valandos tyrimų

Kaip ir visiems kitiems Paliesiaus klinikos pacientams, man buvo atliktas kruopštus pirminis tyrimas. Šis procesas trunka net tris valandas! Dar niekur nesu patyrusi, kad manimi taip domėtųsi. Pirmiausia atsakau į vidaus ligų gydytojos Augustės Baltinienės ir kardiologės Sandros Kutkienės klausimus ir išklausau svarias išvadas apie savo sveikatos būklę. Toliau darbo imasi sveikatingumo treneris Valdemaras Kavaliauskas ir kineziterapeutė Giedrė Leknickaitė. Pasakoju, kad kasdien daug vaikštau ir užsiimu joga, tačiau mano žodžių patyrusiam treneriui V. Kavaliauskui nepakanka, jis pasitiki tik detaliais tyrimais: antroposkopija, antropometrija, veloergometrija, ramybės testais, MET (medžiagų apykaitos ekvivalentas) nustatymu ir kt. Vėliau Valdemaras pereina prie funkcinio judesių įvertinimo FMS metodika.

MOTERIS

Ši man atrodo tarsi paprasti pratimai, bet specialisto akis mato, kuriuos raumenis dar reikia stiprinti ar ištempti. Nekantriai laukiu jo išvadų, mat Valdemaras – ir sporto mokslo edukologas, per dvidešimt darbo metų yra sukūręs ne vieną šimtą individualizuoto fizinio krūvio terapijos programų įvairaus amžiaus ir fizinės būklės žmonėms. Jo specializacija – tikslinis fizinio krūvio taikymas didelės rizikos grupės pacientams, tad šie, Valdemaro prižiūrimi, gali sportuoti visiškai saugiai. Paaiškėja, ir kokios fizinio krūvio ribos tinkamiausios mano organizmui. Palyginame tyrimų duomenis su standartinėmis rekomendacijomis. Skirtumas akivaizdus, tad manęs nebereikia įtikinėti, kokia svarbi individuali analizė. Valdemaras pataria įsigyti pulsometrą, ir aš su džiaugsmu sutinku. Dabar tiksliai žinau, koks pulso dažnis veiksmingiausiai padės deginti riebalus, o koks – stiprinti širdies ir kraujagyslių sistemą. Man, kaip ir daugumai žmonių, tai kone patys aktualiausi dalykai siekiant geros fizinės būklės.

Išskirtinio dėmesio savaitė

Tinkamai parinktas fizinis krūvis – dar ne viskas. Reikia suformuoti įpročius. Tam skirta šešių dienų gydymo fiziniu krūviu programa. Tuo metu Paliesiaus dvaras, kuriame veikia klinika, priklauso tik programos dalyviams (jų daugiausia būna 9, tad kiekvienam skiriamas individualus dėmesys). Programos dalyviai ilsisi skoningai įrengtuose dvaro viešbučio kambariuose, apstatytuose antikvariniais baldais, bet be stresą galinčio sukelti televizoriaus. Valgoma jaukiame restorane iš dailių antikvarinių porceliano indų. Prie stalo susėda visi – ir pacientai, ir klinikos darbuotojai, kad galėtų neskubėdami pasimėgauti bendravimu ir valgiais. Kad dietinis maistas būtų gardus, pasirūpino medicinos mokslų daktarės gydytojos dietologės Editos Gavelienės klinikos „Dietos sistema“ gydytojų dietologų komanda. Patiekalai nesudėtingi, kad tokių programos dalyviai galėtų pasigaminti ir namie. Ta pati taisyklė galioja ir mankštoms. Jos labai paprastos, mankštintis namuose tinkamos priemonės – TRX diržai, gimnastikos kamuoliai, gumos ir kt. Kasdien klinikos pacientai juda lauke – kad pajustų, jog tiems, kurie nori judėti, kaip sako V. Kalibatas, blogo oro nebūna. Visgi net jei dviejų programos dalyvių diagnozė ta pati, fizinį krūvį jie gauna individualiai, kad būtų užtikrintas gydomasis poveikis.

MOTERIS

Kasryt kiekvienam pacientui atliekami klinikiniai tyrimai ir fiksuojami duomenys, o vakare aptariami dienos rezultatai. Sunkesnių ligonių širdies veikla nuolat stebima nuotoliniu būdu. Specialistai visą savaitę taip pat gyvena dvare. Klinikoje dirbantys medicinos gydytojai, skubios medicinos pagalbos vyresnieji rezidentai Paulius Uksas ir Andrius Černauskas yra pasiruošę ne tik sekti pacientų būklę bei suteikti medicininę pagalbą, bet ir neformaliai bendraudami pasidalyti žiniomis apie sveikatą.

Programos dalyviams atliekamos fizioterapijos, krioterapijos, šilumos terapijos procedūros ir masažai. Veikia ir nedidelis SPA, o vakarais, jei yra poreikis, galima pasižiūrėti nekomercinį filmą. Visos programos metu skaitomos sveikos gyvensenos paskaitos. „Padedame žmogui suvokti tai, kas daroma, suprasti savo paties galimybių ribas ir iš naujo pažinti save, o kai kam – ir atsisakyti vaistų“, – sako V. Kavaliauskas.

Per savaitę turi būti pasiekti realūs klinikiniai rezultatai: sureguliuotas kraujospūdis, stabilizuotas širdies ritmas, kontroliuojamas arba sumažintas gliukozės kiekis kraujyje, sumažintas antsvoris ir t. t. Išvykstant, pasak klinikos vadovo V. Kalibato, programos dalyviams išrašomas individualus fizinio krūvio receptas ir nustatomi kontroliniai terminai pokyčiams įvertinti bei naujiems tikslams iškelti. Jei programoje dalyvavęs žmogus ir namie laikosi individualaus krūvio rekomendacijų, išsikeltas tikslas neabejotinai bus pasiektas, juk gydymas fiziniu krūviu pagrįstas moksliniais įrodymais.

MOTERIS

Kada kreiptis į Paliesiaus fizinio krūvio kliniką

* Kai paskirtas pradinis medikamentinis gydymas, bet norisi pamėginti sustiprinti sveikatą be vaistų;
* Jei sportuojant savarankiškai neaišku, kokios yra optimalios fizinio krūvio ribos ir koks fizinio krūvio poveikis.
* Jei norite pabandyti taikyti fizinį krūvį ir kaip profilaktikos priemonę nuo įvairių ligų.

Norintiesiems išmokti valdyti stresą ir sulieknėti labai tinka Paliesiaus fizinio krūvio terapijos klinikos savaitgalio programos „Stress Fight Camp“ ir „Fat Fight Camp“.

Užsakymo nr.: PT_73883942

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis