Ar pakankamai žinome apie skausmą ir jo gydymo galimybes?

Skausmas – daugeliui mūsų gerai žinomas nemalonus pojūtis. Tačiau lietuviai - kantrūs žmonės, tad neretai tenka išgirsti, kaip didvyriškai jie kenčia skausmą, netgi nevartodami jokių vaistų.

Deja, dauguma žmonių nežino, jog negydomas ūmus skausmas yra lėtinio skausmo atsiradimo rizikos veiksnys. Ūmus skausmas trunka iki trijų savaičių ir dažniausiai yra susijęs su ūmia trauma, operacija, audinių pažeidimu. Negydant ūmaus skausmo, audinių pažeidimui sugijus, skausmo pojūtis gali išlikti, nors matomos realios priežasties nebematyti nei išoriškai, nei echoskopiniuose ir rentgenologiniuose tyrimuose. Tuomet pacientai keliauja iš vieno specialisto pas kitą, tačiau skausmo priežastys nenustatomos.

Bet lėtinis skausmas nesumažėja, nes, tokiu atveju, pats skausmas ir yra liga. Lėtinis skausmas yra labai sunkiai kontroliuojamas ir kuo ilgiau delsiama ieškoti pagalbos, tuo sunkiau skausmą išgydyti ar bent sumažinti. Įprasti vaistai nuo skausmo paprastai nepadeda arba skausmą sumažina nepakankamai. Sutrinka žmogaus kasdienė veikla, blogėja emocinė būklė ir socialiniai santykiai. Gali pasireikšti netgi depresijos požymiai. Prisidėjusi nemiga taipogi sumažina skausmo slenkstį - kuo pacientas blogiau išsimiega, tuo sunkiau pakelia skausmą, be to, ir skausmo jutimas sustiprėja.

Apie lėtinį skausmą ir jo gydymo galimybes pasakoja skausmo gydymo specialistas „Northway“ medicinos ir chirurgijos centro Klaipėdoje gydytojas anesteziologas Vidas Jankus.

Lėtinis skausmas sudėtingas sindromas, kuomet skausmas jaučiamas ne tik dėl esamo audinių pažeidimo. Esant lėtiniam skausmui atsiranda nervų sistemos pusiausvyros sutrikimas, nervų sistema neskausmingus jutimus gali versti į skausmo impulsus. Pavyzdžiui braukiant švelnia plunksna per sveiką odą pacientas sako, jog jaučia deginimą ugnimi. Tokius sudėtingus fizinio ir emocinio skausmo mechanizmus ir gydymą nagrinėja atskira medicinos sritis – skausmo medicina. Skausmo gydymu užsiima neurologas ir anesteziologas. Skausmo gydymo invazines procedūras atlieka gydytojas anesteziologas turintis ne tik chirurginės, bet ir labai plačios skausmo medicinos žinių.

Pas skausmo gydytoją dažnai ateina žmonės ne pagal indikaciją. Pavyzdžiui atsiradus ūmiam skausmui po peties traumos, esant galimam raumens plyšimui. Šiuo atveju skausmo gydytojas gali paskirti elementarius vaistus nuo skausmo pavyzdžiui elementarų ibuprofeną ar galimą kombinaciją su kitu nereceptiniu vaistu nuo skausmo. Dažnai pacientas tikisi skausmo gydymo intervencijos. Tačiau šiuo atveju tai būtų tik simptomo kaip skausmo laikinas pašalinimas, o ne skausmo priežasties gydymas. Toks pacientas turėtų kreiptis pas traumatologą galimam operaciniam ar konservatyviam gydymui.

Taip pat pacientas, besiskundžiantis pilvo skausmu, pirmiausiai turėtų kreiptis į chirurgą, ginekologą ar urologą dėl galimos pilvo organų patologijos.

Esant galvos, nugaros skausmui pirmiausia reikėtų kreiptis pas neurologą ar neurochirurgą dėl galimų galvos ar stuburo struktūrinių ar funkcinių pakitimų ir pagal radinius gauti skausmą sukėlusios priežasties gydymą.

Natūralu, jog daugeliui gali kilti klausimas – tai kam tada reikalingas skausmo gydytojas ir kada pas jį kreiptis? Atsakymas – tada, kai skausmas trukdo kasdienei veiklai ar gyvenimo kokybei, kai kiti specialistai neranda skausmo priežasties arba kai skausmą sukėlusios priežasties chirurginis gydymas yra negalimas ar nėra tam pakankamai indikacijų.

Pavyzdžiui, esant nugaros ar kojų skausmui dėl stuburo išvaržos, nepakanka indikacijų chirurginiam gydymui arba paciento gretutinės ligos nulemia per didelę operacijos riziką. Arba pacientas operuotis nenori, o konservatyvus gydymas neefektyvus. Šiuo atveju galimas intervencinis skausmo gydymas kaip steroidinių vaistų suleidimas į stuburo kanalo epidurinį tarpą. Čia suleisti vaistai sumažina nervų jautrumą skausmui, sumažina uždegimą aplink nervines šakneles, sumažina audinių patinimą, atlaisvėja stuburo kanalo spindis ir nervinių struktūrų dirginimas. Paprastai tai žymiai efektyvesnis ir daug greitesnis skausmo gydymas negu tabletės ar leidžiami vaistai nuo skausmo. Nors visiškai skausmo priežasties tai nepašalina, tačiau gali labai atitolinti chirurginio gydymo poreikį. Tinkamai laikantis stuburo tausojančio režimo, nuskausminimo efektas gali trukti ištįsus metus. Skausmo nuslopinimas suteikia galimybę pradėti ar tęsti mankštas stuburo raumenų stiprinimui, kas yra būtina, tačiau esant stipriam skausmui gali būti neįmanoma.

Kitas dažnas pavyzdys, kai pacientai skundžiasi galvos, kaklo, pečių, rankų skausmais, tačiau nei neurologas, nei traumatologas, nei neurochirurgas skausmo priežasties neranda. Pacientas gali jausti duriančius, maudžiančius, deginančius skausmus, raumenų sustingimą, norą ištempti raumenį, neranda patogios padėties. Šiuo atveju skausmo priežastis dažnai būna ne stubure, nervuose, sąnariuose, o pačiuose raumenyse. Tai yra taip vadinamas miofasciinis skausmas arba raumens trigeriai, smulkūs skausmingi taškai raumenyse, kurie gali būti vienoje vietoje, o skausmas plinta į kitas sritis. Pavyzdžiui, esant raumens trigeriui kakle, skauda pakaušio, smilkinių srityse. Esant trigeriui nugaroje mentės apačioje, gali skaudėti petį ar kitą rankos vietą. Skausmus gali palengvinti masažas, tačiau paprastai labai trumpam. Šiuo atveju reikėtų nutraukti raumens trigerio mechanizmą, skausmo specialistui atliekant punkciją adata ar suleidžiant vaistus į surastą skausmo židinį.

Jei skausmas lokalizuotas konkrečioje tam tikro nervo srityje, pavyzdžiui, dėl periferinio nervo suspaudimo pooperaciniais randais, po traumos ar uždegimo, skausmo gydytojas gali atlikti injekciją šalia nervo priešuždegiminiais vaistais, taip sumažinant nervo sudirginimą ir jį išlaisvinant nuo spaudimo. Paprastai intervencija atliekama jos metu kontroliuojant ultragarso vaizdu.

Kai kuriems neuropatiniams skausmams gali būti taikomas intraveninis tam tikrų vaistų skyrimas skausmo gydymo klinikoje, būtinai prižiūrint anesteziologui. Pastarieji vaistai nutraukia sudėtingus nervų sistemos įsijautrinimo ir neuropatinio skausmo jutimo mechanizmus.

Taigi, skausmo gydymas tai yra labai plati medicinos sritis, kurios pamatiniai dalykai vos talpinami tūkstančių puslapių vadovėliuose dėl atskirų nervų, kūno sričių, skausmo priežasčių, bei gydymo įvairovės ir galimybių. Todėl čia bent trumpam paminėti kiekvieno atvejo - neįmanoma. Tiesiog iš šio straipsnio turėtų būti žinia kiekvienam manančiam, kad niekada gyvenime nebeišsivaduos nuo skausmo. Bet reikia prisiminti, kad lėtinis skausmas, kuris tęsiasi ilgiau kaip tris mėnesius nėra lengvai gydomas. Vienam tam tikras skausmo gydymo metodas gali padėti labai efektyviai, tačiau kitam tokioje pat situacijoje neturėti jokio efekto dėl skirtingo sudėtinių lėtinio skausmo komponentų. Turint omenyje, kad gydymo metodų yra daug, daugumai galima atrasti efektyviausią būtent jo atvejui. Svarbiausia nepasiduoti ir tikrai atrasite gyvenimą be skausmo ar bent jau su mažesniu skausmu.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis