8 gyvenimo išbandymai skirtinguose amžiaus cikluose

Susidūrę su sunkumais įgyjame naujos patirties, išmokstame prisitaikyti, užsiauginame tvirtesnes apsaugas. Būtent sunkumai mus užgrūdina ir verčia judėti į priekį, mokytis bei tobulėti.

Anot psichologo Eriko Eriksono, žmogus savo gyvenime turi pereiti 8 ciklus, o kiekvienoje iš šių pakopų mūsų laukia saviti gyvenimo siunčiami išbandymai. Kiekvienas išbandymas turi savo misiją - vienais etapais atrandame patys save, kitais - išmokstame vertinti tai, ką turime ir kas mūsų dar laukia ateityje. Kiekvienas ciklas savaip svarbus, nes tampa pamatu naujiems etapams.

20 metų išbandymas: „Aš - suaugęs“

Šio gyvenimo laikotarpio misija - pradėti savarankišką gyvenimą ir pagaliau pasijausti suaugusiu. Iš tiesų tai vienas sudėtingiausių periodų, kupinas daugybės įvairiausių išbandymų. Psichologas Erikas Eriksonas atkreipia dėmesį, kad kuo vėliau praeinamas šis etapas, tuo sudėtingiau būna įveikti kelyje pasitaikančias kliūtis ir adaptuotis. Metams bėgant sunkiau prisitaikome prie naujų aplinkybių, prarandame lankstumą ir drąsą, o būtent šių savybių labiausiai reikia, kuomet tenka atsakyti į esminį klausimą: „Kaip išsilaikyti suaugusiųjų pasaulyje?“

30 metų išbandymas: „Kas aš esu?“

Trisdešimtmetis - riba, kurios metu daugumą ištinka pirmoji pirma krizė. Ką aš pasiekiau gyvenime? Atsiranda noras užbraukti praėjusį gyvenimo tarpą ir viską pradėti iš naujo. Tai tarsi tas tikrasis žengimas į suaugusiųjų pasaulį, kuomet aiškiai suvoki, kad laikas bėga, o gyvenimas nėra amžinas, todėl jeigu kažko nori, turi pradėti to siekti jau dabar.

35 metų išbandymas: „Žinau, ko man reikia“

Po 30-ies metų gyvenime atsiranda daugiau racionalumo ir tvarkos. Žmonės perka namus, imasi ryžtingų veiksmų, kyla karjeros laiptais. Moterys, kaip taisyklė, pasiekia savo seksualumo viršūnę ir pradeda vertinti pačios save, todėl labai dažnai kardinaliai keičiasi jų santykiai su vyrais. Vyrai - priešingai, pradeda suprasti, kad jie jau nebe jaunuoliai. Jiems ryškiau nei moterims pasireiškia pirmieji senėjimo simptomai.

40 metų išbandymas: „Ar tai jau pabaiga?“

Link 40 metų baigiasi taip vadinamas „jaunystės laikotarpis“. Praėję pusę gyvenimo kelio jau matome, kur jis pasibaigia. Laikas pradeda trumpėti. Ateina suvokimas, kad turite tik tai, ką pasiekėte iki šiol, ir daugiau greičiausiai nieko labai naujo jūsų gyvenime nebus. Arba dabar, arba niekada – tai jūsų paskutinė galimybė išsiveržti į priekį.

45 metų išbandymas: „Paskutinis pasispardymas“

Pradedame vis dažniau gręžiotis atgalios ir mąstyti, ką padarėme ne taip arba ko apskritai nepadarėme. Norisi įrodyti sau ir visam pasauliui, kad tai nėra riba, o gyvenimas - ne tik banalūs įsipareigojimai ir žaidimas pagal taisykles. Ateina supratimas, kad viską galima nubraukti ir pradėti iš naujo. Dabar. Šią minutę. Ir niekas neturi teisės iš jūsų atimti tokios galimybės. Ši paprasta tiesa daugeliui sukelia šoką. Liūdna statistika skelbia: sulaukus tokio amžiaus, skyrybų skaičius labai išauga.

50 metų išbandymas: „Viskas kontroliuojama“

Nervų sistema tampa plieninė: dauguma jau beveik nebereaguoja į sudirgusio viršininko šūkaliojimus ar į nepatenkintos antros pusės priekaištus. Žinote, ko norite, ką sugebate ir ko esate verti. Būtent šiame amžiaus tarpsnyje išmokstame atskirti svarbius dalykus nuo antraeilių, visą dėmesį sutelkdami į pagrindinius klausimus ir tokiu būdu pasiekdami aukštų rezultatų. Sulaukę 50 metų dauguma žmonių atranda naujų gyvenimo džiaugsmų: nuo kulinarijos iki filosofijos. Ir per vieną dieną gali priimti sprendimą, kardinaliai pakeisiantį gyvenimo būdą.

55 metų išbandymas: „Yra ir svarbesnių dalykų“

Kartais mes svajojame apie ramybę, bet sprengianti tyla aplinkui neteikia mums jokio džiaugsmo. Būna, norime nusimesti slegiančią atsakomybės naštą ir numoti į viską ranka, tačiau ar tuomet būsime tokie reikalingi, kokie buvome iki šiol? Šiame amžiaus tarpsnyje dažniausiai kyla noras pradėti gyventi dėl savęs. Kai kurie iš tiesų pakeičia gyvenimo būdą, išmoksta atsipalaiduoti ir tiesiog mėgautis gyvenimu, tačiau kitų laukia nemaloni staigmena - svajonės, kurias taip ilgai paslapčia puoselėjo, ne visuomet pateisina viltis.

56 metų ir vyresnių išbandymas: „Visi sunkumai įveikiami“

Labai įdomus laikotarpis, galintis parodyti visai kitą gyvenimo kelią. Nesvarbu, kuo buvote iki šiol - šiame amžiaus tarpsnyje viskas gali kardinaliai pasikeisti: ateina supratimas, kad praėjote daugybę išbandymų ir jums pavyko išgyventi. Vadinasi, išgyvensite ir toliau. Kuo arčiau senatvė, tuo giliau žmogus pasineria į savo vidinį pasaulį, pamato kitus dalykus, į kuriuos seniau gal net nekreipdavo dėmesio. Jis jau moka priimti situacijas tokias, kokios jos yra, mažiau stresuoja, lengviau susitaiko su esama padėtimi.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis