Profilaktinės sveikatos patikrinimo programos - galimybė užkirsti kelią ligoms

Tiek pacientų, tiek gydytojų organizacijos sutaria, kad reikia gydyti ligos priežastis, o ne pasekmes. Tačiau ar esame pasislinkę nuo kalbų prie darbų?

Tradicinės medicinos dėmesys nukreiptas į infekcinių ligų atpažinimą, gydymą ir prevenciją. Taip susiklostė istoriškai, nes anksčiau valstybių didžiausias rūpestis buvo, kad jų kariuomenių neišguldytų infekcinės ligos. Galime pasidžiaugti, kad raupsus, tymus, poliomelitą ir kitus infekcinius susirgimus esame sutramdę. Tačiau medicina sparčiai progresuoja ir daugeliui įprastinių susirgimų taip pat galime užkirsti kelią.

Profilaktiniai patikrinimai taupo laiką ir pinigus

Kaip pažymi „Northway“ sveikatingumo ir reabilitacijos centro kineziterapeutas, kinų medicinos specialistas, medicinos mokslų daktaras Vitalijus Naumavičius, išsprendusi vieną problemą, infekcinių susirgimų gydymą, žmonija išsiaiškino, kad turi kitų. Tai vėžiniai, širdies-kraujagyslių, virškinimo trakto, nervinės sistemos susirgimai ar pažeidimai, kurių atpažinimas sudėtingas. Jei infekciniam susirgimui gydyti reikia surasti ligos sukėlėją, jį atpažinti ir imtis reikiamų medicinos priemonių, tai ne bakterinės ar infekcinės kilmės vidaus organų sistemų sutrikimus iš anksto atpažinti daug sudėtingiau.

Ligos atsiranda dėl įvairių priežasčių. Jos priklauso nuo amžiaus, darbinės veiklos ar gyvenimo būdo. Tai reiškia, kad visiems absoliučiai vienodos profilaktikos nėra.

„Švento vandens nuo visų ligų tikrai nėra. Tam tikra veikla arba tam tikras amžius organizmui suteikia privalumų ar trūkumų. Gyvename šiuolaikinėje visuomenėje su galimybe biochemiškai ištirti organizmo sistemų būklę, jų fiziologinę sąrangą. Tokiu atveju mūsų svarbiausia užduotis – surasti tinkamiausias profilaktines priemones nuo tam tikrų susirgimų“, – pažymi dr. V. Naumavičius.

Kineziterapeutas, kinų medicinos specialistas, medicinos mokslų daktaras Vitalijus Naumavičius

Northway“ medicinos ir chirurgijos centro gydytojai yra paruošę profilaktinio sveikatos patikrinimo programas moterims ir vyrams, priklauso nuo jų amžiaus, pavyzdžiui, nuo 30-ties, 40-ties, 50-ties, 60-ties ir daugiau metų, kurias atlikus pacientai gauna visavertę informaciją apie savo sveikatos būklę ir gauna efektyvias gydytojų rekomendacijas. Taip pat galima rinktis programas pagal ligas, kurios padės įvertinti konkrečių organų ar organų grupės būklę.

Ne veltui kartojama, kad profilaktiniai tyrimai ne tik sutaupo pinigus, bet ir laiką. Profilaktinius sveikatos patikrinimus (bendras kraujo tyrimas, gliukozės koncentracijos tyrimas, bendro cholesterolio koncentracijos tyrimai, šlapimo tyrimas, ramybės elektrokardiograma) net ir nejaučiant jokių negalavimų ar nesiskundžiant sveikatos sutrikimais patariama atlikti kasmet.

Kokias ligas galima atpažinti?

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenims, 8,2 milijonų žmonių miršta kiekvienais metais nuo piktybinių navikų ir tai sudaro apie 13 proc. visų mirties priežasčių visame pasaulyje. Mokslininkai teigia, jog Europos šalyse pusės mirčių nuo vėžio galima būtų išvengti, jeigu žmonės atkreiptų dėmesį į gydytojų pasiūlymus kaip išvengti vėžio rizikos.

Pasak „Northway“ medicinos centro šeimos gydytojos, medicinos mokslų daktarės Astos Mastavičiūtės, manoma, kad yra daugiau nei 100 piktybinių navikų tipų, kiekvienam iš jų reikia unikalios diagnostikos ir gydymo. Kuo anksčiau yra diagnozuojamas piktybinis navikas, kai jis dar nepažeidė aplinkinių audinių, tuo efektyvesnis gydymas. Manoma, kad apie 50 proc. visų piktybinių navikų būtų galima išvengti laiku nustačius ikinavikinius pokyčius. Svarbu tai, kad ikinavikiniai organų pokyčiai ir net ankstyvasis vėžys dažniausiai nesukelia jokių simptomų ar sveikatos sutrikimų, kurie skatintų žmogų kreiptis į gydytoją. Todėl vėl grįžtame nuo ko pradėjome – privaloma tikrinti profilaktiškai.

Šeimos gydytoja, medicinos mokslų daktarė Asta Mastavičiūtė

Vėžio prevencinių programų taikymas sumažina naujų vėžio atvejų paplitimą ir pagerina vėžiu sergančių pacientų gyvenimo kokybę. Šiuo metu Lietuvoje valstybės lėšomis įgyvendinamos vėžio profilaktikos programos: gimdos kaklelio vėžio (moterys), krūties vėžio (moterys), storosios žarnos vėžio (vyrai ir moterys) ir prostatos vėžio (vyrai).

Individuali žmogaus rizika susirgti vėžiu gali būti sumažinta laikantis sveikos gyvensenos rekomendacijų: nerūkyti, riboti alkoholio vartojimą, saugoti odą nuo tiesioginių saulės spindulių, mityba turi būti turtinga vaisiais ir daržovėmis, palaikyti normalią kūno masę, būti fiziškai aktyviam.

Laiku profilaktiškai tikrinant sveikatą galima išvengti tokių kraujotakos sistemos ligų kaip išeminės širdies ligos, insultas ir prailginti gyvenimą. Nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta net 56 proc. lietuvių. Išeminė širdies liga – tai būklė, kai širdį maitinančios kraujagyslės susiaurėja ar užsikemša riebalų sankaupomis, vystosi ateroskleroziniai kraujagyslių pakitimai. Didelės bendrojo cholesterolio ar jo sudėtinių dalių koncentracijos kraujyje nėra matomos ar jaučiamos, tačiau padidėjusi jų koncentracija ar sutrikęs jų santykis yra pagrindinis širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys.

Pasigendama didesnio valstybės dėmesio profilaktikai

Medicinos bendruomenė sutaria: valstybė turėtų didesnį dėmesį skirti ligų profilaktikai ir prevencijai. Tai naudingiau tiek žmogui, tiek valstybei. Profilaktika – tai priemonių, padedančių saugoti bei stiprinti sveikatą ir išvengti ligų, visuma. Kasdien matome, kokios skaudžios gali būti įsibėgėjusių ligų pasekmės.

„Kinų, ajurvedinė medicina ar homeopatija padeda įvertinti pirminį organizmo tam tikrų funkcijų labilumą. Tai reiškia, kad tirdami subjektyvius nusiskundimus, jungiame juos į sistemą, kartais pritaikydami vegeto rezonansinę sistemą, pasitelkdami šiuolaikines elektronikos varžų kitimo matavimo priemones, ir nustatome, kurios organizmo sistemos yra nusilpusios, blokuotos arba dekompensuotos, – kolegei antrina dr. V. Naumavičius. – Perkeltine prasme tai reiškia, kad jūsų automobilio rato padanga pradurta, bet nenuleista. Orą jau po truputį leidžia ir automobilio stabilumas nėra geras. Tradicinėje medicinoje mes gydome tuomet, kai „padanga nusileidžia ant ratlankio“.

Mūsų organizme gali vykti įvairios mikro traumos, kurios nesukelia ryškaus organų sistemų sutrikimo, bet pažeidžia jų tarpusavio sąveiką. Mikro pažeidimų reabilitacija taip pat nėra išskirta kaip finansuotinos reabilitacijos paslaugos.

„Mūsų medicinos sistema veikia taip, kad arba tu dėl organizmo vegetacinės sistemos pervargimo pakliūni į neurologinę ligoninę, blogiausiu atveju – į psichiatrinę ligoninę. Paskiriami arba antidepresdantai, arba trankviliantai. Gydome problemą, o ne priežastį, – pažymi dr. V. Naumavičius. – Gyvename statinio fizinio krūvio ir įtampos bei stresinėmis sąlygomis, atlyginimų vidurkis per mažas, kad galėtume kokybiškai ilsėtis. Valstybės institucijos turėtų suprasti, gydymas kainuoja žymiai daugiau nei sveikatos išsaugojimas. Sirgdamas žmogus nekuria pridėtinės vertės“.

V. Naumavičiaus nuomone, natūralią mediciną taip pat reikėtų integruoti į medicinos sistemą, nes ji skirta tam, kad žmogus sveikiau ir ilgiau gyventų.

Sveikata – išmintingųjų honoraras

Kaip teigia mokslininkai, sveikata 50 proc. priklauso nuo paties žmogaus gyvensenos, 20 proc. – nuo aplinkos, 20 proc. lemia biologiniai veiksniai – lytis, amžius, o nuo medicinos priklauso vos 10 procentų. Sveikai gyventi – tai pakankamai judėti, nepersivalgyti, maitintis sveikais produktais, saikingai vartoti alkoholį, nerūkyti, nevartoti narkotinių medžiagų. Šeimos gydytojai yra pirmieji informacijos šaltiniai, suteikiantys žinių apie prevencinės vėžio programas, profilaktinius sveikatos patikrinimus, skiepus, sveiką gyvenseną.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad kiekvienos konsultacijos metu šeimos gydytojas, kalbantis apie rūkymo žalą ir būdus mesti rūkyti, padidina motyvaciją mesti rūkyti iki 5 proc. Būtinas nuolatinis švietimas nuo pat vaikystės, kad sveika gyvensena taptų neatsiejama žmogaus gyvenimo dalimi. Tėvai privalo rūpintis, kad jų vaikai valgytų sveiką maistą, gyventų sveikoje aplinkoje, būtų fiziškai aktyvūs, ir patys rodyti teigiamą pavyzdį. Labai svarbus visuomenės švietimas apie profilaktinius sveikatos patikrinimus, ankstyvą ligų diagnostiką, sveikatinimo procedūras.

„Norisi priminti, kad sveikata – išmintingųjų honoraras, todėl geriau ją tausoti iš anksto. „Northway“ medicinos centre bendradarbiaujant komandos nariams pasiekiami geriausi rezultatai ir kiekvienam pacientui parenkamos jam tinkamiausios ir naudingiausios procedūros. Ypač skatiname sveikatinimo paslaugas: kineziterapijasalėje ar vandenyje, masažai (gydomieji, relaksaciniai ir pan.)“, – apie įvairias sveikatinimo programas pasakoja gydytoja A. Mastavičiūtė.

Vandenyje galima daug greičiau pasiekti norimų rezultatų, nes reikia nugalėti vandens pasipriešinimą, todėl taip tiksliau atliekami judesiai, gerėja raumenų funkcija. Tai padeda sustiprinti sveikatą, atgauti energiją, gerą nuotaiką, puoselėti gražias kūno formas.
Mažiesiems pacientams rekomenduojama mankšta laikysenai koreguoti ar antsvoriui mažinti. Teikiamos ir sveikatinimo paslaugos kūdikiams: masažai ir plukdymas. Vandenyje komfortiškai jaučiasi kūdikiai ir jų tėveliai.

Tarp nėščiųjų populiari mankšta vandenyje. Pavyzdžiui, nėštumo laikotarpiu organizme vyksta gana staigus kūno masės persiskirstymas, apkraunami raumenys. Kad moterims neatsirastų nugaros skausmų nėštumo metu rekomenduojama atlikti mankštas vandenyje. Pagimdžiusioms moterims siekiant greitai atgauti organizmo raumenų tamprumą ir kūno formas, siūloma mankšta vandenyje.

Pasak dr. A. Mastavičiūtės, „Northway“ centro gydytojai pacientams suteikia žinių apie sveiką gyvenseną, skatina asmeninę atsakomybę už savo sveikatą. Laiku pasitikrinti sveikatą turi būti kiekvieno žmogaus rūpestis, nes taip reikšmingai padidėja tikimybė nesusirgti, o susirgus – sėkmingai išgyti.

Galima tik pasidžiaugti, kad vis daugiau skiriama dėmesio prevencijai ir ankstyvai ligų diagnostikai – tai kur kas geriau ir pigiau tiek žmogui, tiek valstybei nei intensyvus ir sudėtingas organizmą alinantis gydymas.

Gydytojai konkretūs: kiekvienas žmogus nuo mažiausio iki vyriausio turi tirtis profilaktiškai bent jau kartą per metus.

Užsakymo nr.: PT_76433247

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis