Kaip moterys elgiasi su pinigais: linkusios mažiau investuoti, daugiau taupyti ir aukoti nei vyrai

Palyginus vyrų ir moterų finansinį elgesį, jis daugelyje sričių skiriasi: moterų atlyginimai pernai kilo lėčiau, daugiau moterų taupo ir mažiau investuoja, bet yra dosnesnės stokojantiems – aukoja dažniau. Gyvenančios su partneriu ar šeimoje, daugiau moterų pasisako už atskirus biudžetus ir jungtinę sąskaitą tik bendroms išlaidoms. Tokius elgesio skirtumus rodo britų finansų programėlės „Revolut“ užsakymu atlikto reprezentatyvaus tyrimo duomenys.  


Vyrų atlyginimai kilo dažniau nei moterų

 

Globalios tyrimų bendrovės „Dynata“ sausį atliktas tyrimas, kuriame apklausti ir 1005 lietuviai, atskleidė lyčių finansinio elgesio skirtumus. Pirmiausia, moterų atlyginimai pernai kilo rečiau nei vyrų: alga kilo 33 proc. moterų, kai vyrų rodiklis siekė beveik 40 proc. Tiesa, abiejų grupių uždarbis didėjo mažiau nei šalies infliacijos lygis. Keliais procentais mažiau moterų išreiškė ryžtą derėtis dėl algos pakėlimo šiemet. Moterys ir kiek dažniau sakė, kad jų alga pernai nekilo visai ir jos nesitiki, kad ji kils ir šiemet.

 

Ką darytumėte, netikėtai gavę 10 tūkst. eurų? Dauguma lietuvių (38 proc.) juos išleistų didesniems pirkiniams (automobiliui ar namų remontui). Moterų atsakymai čia vėl kiek skyrėsi nuo vyrų: daugiau jų buvo linkusios pinigus išleisti įsimintinoms patirtims, tokioms kaip kelionėms ar tiesiog pinigus padėtų į einamąją sąskaitą.

 

Vyrai labiau nei moterys (17 proc. prieš 9 proc.) linkę pinigus investuoti į akcijas, obligacijas ar biržoje prekiaujamus fondus, taip pat dažniau rinkosi investicijas į tauriuosius metalus ar kitas žaliavas (7 proc., kai moterų 3 proc.), kriptovaliutas (4 proc., kai moterų 1 proc.). Daugiau vyrų (13 proc., kai moterų 8 proc.) taip pat atsakė, kad netikėtai gautus pinigus investuotų į savo verslą.

 

Dauguma nori jungtinės sąskaitos tik bendroms išlaidoms

 

Moterys pagal apklausos duomenis išsiskyrė dosnumu: dešimtadalis šiemet ketina tam skirti daugiau nei pernai, kai vyrų skaičius siekė 6 proc. Dar 24 proc. moterų – dažniau nei vyrai – planuoja aukoti, jei turės tam atliekamų pinigų. Visi atsakė, kad prioritetą teiks paramos organizacijoms, padedančioms karo niokojamai Ukrainai.

 

Paklaustos apie šeimos finansus, daugelis moterų (37 proc.) atsakė, kad su partneriu norėtų turėti jungtinę sąskaitą bendroms išlaidoms bei atskiras sąskaitas asmeninėms reikmėms. Tarp vyrų šį atsakymą rinkosi gerokai mažiau, tik 24 proc. respondentų. Daugiau vyrų sakė, kad nori absoliučiai visus finansus tvarkyti kartu (18 proc.), kai taip pasisakiusių moterų buvo 14 proc. Moterys pasirodė ir gerokai pragmatiškesnės: 7 proc. vyrų sakė, kad apie pinigus su partnere nekalba ir meilės su finansais nepainioja, kai taip atsakiusių moterų buvo vos 1 proc.

 

Paklausti, kas ir kaip turėtų rūpintis šeimos sąskaitomis, tiek vyrai, tiek moterys atsakė panašiai: 37 proc. sakė, kad taisyklių, kas ir kaip šeimoje už ką moka, nėra, sprendimai priimami spontaniškai. 20 proc. vyrų sakė, kad visas išlaidas dalijasi perpus, kai taip atsakiusių moterų buvo 22 proc. Dar 20 proc. vyrų ir 17 proc. moterų sakė, kad vienas iš partnerių moka kiek daugiau dėl to, kad daugiau ir uždirba. 5 proc. visų lietuvių atsakė, kad vienas iš partnerių apmoka visas šeimos išlaidas dėl didelio pajamų skirtumo. 


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis