Ko nedaryti, kai pykstate

Karštas barnis ne tik palieka jus blogos nuotaikos. Tai taip gali pavojingai atsiliepti ir jūsų kasdienei veiklai, pavyzdžiui, vairavimui. Specialistai pataria, ko geriau niekada nedaryti, kai esate supykę bei siūlo būdus, kaip nusiraminti.

Miegoti supykus

Eidami miegoti supykę galite „išsaugoti“ neigiamas emocijas, skelbia tyrimas iš Journal of Neuroscience. Šis tyrimas nustatė, kad miegas ypač sustiprina emocinius prisiminimus. „Miegas padeda mums perdirbti informaciją, gautą dienos metu,“ sako miego specialistas ir neurologas Allen‘as Towfight‘as. Tad tikėtina, kad eidami miegoti iškart po barnio priversite smegenis įsiminti šią patirtį labiau nei supykę, bet iškart neguldami miegoti.

Vairuoti

Vairuoti apimtam pykčio gali būti pavojinga. Tyrimai rodo, kad įtūžę vairuotojai yra pavojingesni ir sukelia daugiau avarijų. „Kai esate supykę, jūs pasiruošę pulti, tad tai tikrai nėra geriausias metas vairuoti, - sako psichologas David‘as Narang‘as. - Be to, pyktis palieka žmogui centrinį matymą– jūs žiūrite tik tiesiai ir galite nepastebėti pėsčiojo ar kitos atvažiuojančios mašinos.“ Jei vis dėlto turite vairuoti ir supykę, mokslininkas pataria specialiai plačiau atmerkti akis ir žvalgytis aplinkui, kad ko nors nepraleistumėte.

Išsilieti

„Garo nuleidimas“ gal ir atrodo gera mintis, tačiau tai gali viską tik dar labiau pabloginti. CyberPsychology, Behavior and Social Networking paskelbė tyrimą, parodžiusį, jog supykę žmonės tik dar labiau įtūžta, internete skaitydami kitų žmonių piktus pasisakymus. Ankstesnis tyrimas taip pat patvirtino, kad pykčio išliejimas mušant pagalvę nepadeda, o tik dar labiau supykdo, o kartais net ir ateityje turi įtakos agresyviam elgesiui. „Žmonės mano, kad tokie būdai pykčiui išlieti yra pateisinami, tačiau tai nei kiek nepadeda,“ - komentuoja Narang‘as.

Valgyti

Mokslininkė Kathy Gruver teigia, kad bandymas nusiraminti valgant gali pakenkti dėl keleto priežasčių. „Kai pykstame, dažnai renkamės nesveiką maistą. Niekas nenori brokolių. Norime saldžių, riebių, angliavandenių gausių produktų“ - sako specialistė. Supykus kūnas ima ruoštis gynybai ir jaučiasi atsidūręs pavojuje. Esant tokios būsenos, trinka virškinimas, tad gali prasidėti vidurių užkietėjimas ar viduriavimas.

Toliau ginčytis

Tikėtina, kad supratę, jog nebesivaldote, bet ir toliau ginčydamiesi, pasakysite kažką, dėl ko vėliau pasigailėsite, įspėja psichologė Christine M. Allen. „Galite pasakyti kažką tokio, ko vėliau niekada nebegalėsite atsiimti. Tad geriau pasiimkite „minutės pertraukėlę“ ir grįžkite nusiraminę,“ - pataria psichologė. Jums gali prireikti ir 10 min., o gal ir 10 dienų. „Svarbiausia norėti grįžti prie pokalbio ir jį pabaigti,“ pabrėžia Allen. Išnaudokite tą laiką kūno ir minčių nuraminimui, kad galėtumėte kalbėtis ramiau ir produktyviau.

Skelbti apie barnį Facebook‘e

Jei supykę dalinatės savo emocijomis su draugais ir šeima, tai, ko gero, vėliau jums pakenks, sako Narang‘as. „Vieši pasisakymai negali būti visiškai ištrinti.“

Rašyti elektroninių laiškų

Taip pat yra ir su elektroninių laiškų siuntimu – paspaudus „siųsti“ jūs nebegalėsite atsiimti pikto laiško. Jei vis dėlto negalite neparašyti jums rūpimų minčių, atsidarykite „Word“ programą ir išsiliekite joje. „Šitaip iškart viso to neišsiųsite ir galėsite apgalvoti, ką rašote.“

Gerti alkoholį

Siekiate nusiraminti vyno taure? Narang‘as sako, kad jis dažniausiai veikia priešingai: „Alkoholis tik atima iš jūsų kontrolę, tad padidėja tikimybė, kad jūs dar labiau supyksite.“ Alkoholis „atriša rankas“ veikdamas priekinę smegenų dalį, atsakingą už savikontrolę ir savisaugos instinktą. Ši akimirkos būsena tik gali paskatinti jus daryti kažką, dėl ko vėliau gailėsitės.

Numoti ranką į kraujo spaudimą

Pasak European Heart Journal, tikimybė patirti širdies smūgį ar infarktą padidėja praėjus dviem valandoms po barnių. Ypač pasisaugoti turėtų žmonės, turintys širdies ar kraujagyslių sistemos problemų. Širdies smūgio tikimybė jiems padidėja penkiskart, infarkto – triskart. „Jei jūsų kraujo spaudimas aukštas, protingiausia būtų supykus jį pasitikrinti, – sako kardiologas Bradley Bale. –Supykę asmenys turi žinoti, kaip tai veikia jų kraujo spaudimą. Jei būnant tokios būsenos jis tik dar labiau pakyla, siekiant suvaldyti pyktį jiems reikia kruopščiai dirbti sportuojant, teisingai maitinantis, užtektinai miegant.“

Viską daugybę kartų apgalvoti

Nuolatinis galvojimas apie tai, kaip kitas žmogus jus įskaudino ar supykdė, nieko neišspręs, sako Allen‘as. Jei jaučiate, kad tapote kažkieno pykčio taikiniu, galite juos nuraminti patys išlaikydami ramybę, pataria Narang‘as. Pabandykite iš pradžių kalbėti panašiu piktu balso tonu, o vėliau tolygiai jį raminti. „Taip ir jie nusiramins,“ – teigia Narang‘as.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis