Ką dovanoti Naujiesiems metams: dešrą galima, o kaklaraiščio – ne?

Kokių dovanų jokiu būdu negalima dovanoti kolegoms? Ar mandagu sveikinti su Naujaisiais metais mažai pažįstamus žmones? Ar leistinos rankų darbo dovanos?

Ką padovanoti Naujiesiems metams? Jeigu sau dar neuždavėte šio klausimo, viskas jūsų dar laukia priešakyje. Šios užduoties niekas neišvengia, nes visi mes turime giminių, bendradarbių, verslo partnerių ir taip toliau. Ypač sunku išrinkti dovanas mažai pažįstamiems žmonėms ir kolegoms. Kaip atlikti šią nepaprastą užduotį ir tuo pat metu laikytis etiketo normų, pasakoja etiketo žinovė Brenda Anmoderen.

Ko gero, pinigai šiandien yra pati populiariausia dovana. Ar galima juos dovanoti per Naujuosius metus?

Nenoriu jūsų nuliūdinti, tačiau dovanoti pinigus galima tik labai artimiems žmonėms, nebent jūs žinote, kad žmogui reikalinga materialinė parama. Kitais atvejais tokia dovana – pažeminanti ir demonstruoja, kad jūs per daug nesistengėte įtikti, tiesiog nusprendėte eiti lengviausiu keliu, todėl kad ir kaip jums norėtųsi, pinigai ir toliau lieka nepadoria dovana.

O jeigu žmogus pats prisipažįsta, kad pinigai jam yra geriausia dovana, ar bus padoru juos dovanoti?

Žmogus, kuris prisipažįsta apie tokius dalykus, pats elgiasi nepadoriai. Tai leistina tik tarp labai artimų žmonių. Žinoma, mes neatsakome už svetimą elgesį ir auklėjimą, todėl galima padaryti tai, kaip jis nori, ir tuo pat metu išlikti oriam.

Tačiau noriu atkreipti jūsų dėmesį į kai kurias svarbias detales. Pinigai visada dovanojami voke, taip pat pageidautina, kad kupiūros būtų naujos ir stambios. Ir svarbiausia – dovanotojas neturi jų dovanodamas demonstruoti su išdidžia veido išraiška. O žmogus, kuris priima tokią dovaną, gali tik žvilgtelėti į voką ir padėkoti.

Kokių dar dovanų negalima dovanoti Naujiesiems metams?

Norint atsakyti į šį klausimą, padalinčiau visus žmones į dalykinius partnerius ir jūsų asmeninius pažįstamus. Ir jau šiose dviejose kategorijose išskirčiau tuos, kuriuos žinote gerai ir kurie mažai pažįstami.

Dalykiniams partneriams, su kuriais susiklostė tik darbiniai santykiai, tiks dalykinės dovanos. Jeigu jus dar sieja draugystė, rinkdami dovaną galite suteikti sau daugiau laisvės.

Mažai pažįstamų žmonių kategorijoje negalima dovanoti intymaus pobūdžio dovanų: drabužių, apatinio trikotažo. Prisiminkite, kad neturite teisės lysti į svetimą garderobą! Netgi kaklaraištis laikomas intymiu daiktu. Nederėtų jį klaidingai vertinti kaip dalykinį aksesuarą. Kaip alternatyvą galima rinktis odinę galanteriją: diržus, pirštines, portfelius. Tačiau ir čia yra tam tikrų sunkumų: pavyzdžiui, perkant pirštines ir diržą reikia žinoti dydį. Kalbant apie portfelį, tai lygios klasikinės odos variantas yra universalus. Vis dėlto, aš susilaikyčiau nuo tokio pirkinio, kai kalba eina apie verslo moterį.

Tokiu atveju, kokias dar universalias dovanas galima rinktis mažai pažįstamiems žmonėms?

Gėlės, saldainiai – moterims. Alkoholiniai gėrimai – vyrams, net jeigu tas, kuriam įteikiama, negeria jų. Beje, jeigu jūs priklausote būtent šiai kategorijai, priimkite dovaną su dėkingumu, nereikia šaukti, kad jūs nepakenčiate alkoholio.

O damai galima dovanoti alkoholinius gėrimus?

Taip, tačiau nestiprius: šampaną, vyną, likerį. Be to, šių gėrimų kainų kategorija turi būti nuo vidutinės ir aukščiau.

Šventės išvakarėse darbe bendradarbiai dažnai dovanoja vieni kitiems dušo želę, muilą – ar panašūs daiktai dovanotini?

Higienos priemonių jokiu būdu negalima dovanoti, jie gali būti suprasti kaip aliuziją į švaros trūkumą. Tokie dalykai įmanomi tik tada, kai kalba eina apie jūsų artimuosius. Be to, turite atsižvelgti į realius žmonių pageidavimus, nes visos dužo želės ir šampūnai – aromatizuoti, jie ne kiekvienam tiks. Apskritai, tai ne pati sėkmingiausia dovana. Galų gale, laikai, kai buvo sunku gauti kvepiantį muilą ar kažką panašaus, jau seniai praėjo.

Ar galima dovanoti dovanas, kurios pagamintos savomis rankomis?

Kai kalba eina apie vaikus, panašūs dalykai leistini. Likusiais atvejais dovanoti tai, kas padaryta savomis rankomis, galima tik tada, kai jūs iš tikrųjų esate kokios nors srities specialistas: apmezgėte visą šeimą, tai kodėl nenumezgus pusbroliui megztinio ar kojinių? Tačiau kai jūs tik pradedate mokytis kokio nors amatо ir drebančiomis iš nepatyrimo rankomis klijuojate prie rėmelio kriauklytes, tokį „šedevrą“ geriau pasilikti sau. Suprantama, kad jums norisi sutaupyti ar sublizgėti savo gebėjimais, tačiau didžiuotis galima tik tuo, kas jau virto įgūdžiu.

Kai mes ateiname į šeimą ar didelę kompaniją, ar galima padovanoti kokią nors dovaną, pavyzdžiui, butelį šampano ir tortą?

Žinoma, jūs galite puikiausiai apsieiti su buteliu šampano, o gal net dėže šampano, jeigu planuojate sėdėti ilgai. Papildomai galima vaikams padovanoti šokolado, vaisių ar tortą damoms. Tačiau, prašome, nereikia panašių dalykų nešti tik tam, kad užsidėtumėte paukščiuką. Tas pats tortas turi atrodyti oriai, o ne sudaryti įspūdį, kad jis pačiuptas paskubomis prie kasos. Taip pat ir vaikams galima padovanoti kokių tai smulkmenų, pavyzdžiui, Kalėdų Senelio kepures. Svarbiausia, kad jūsų kukli dovana būtų saugi, nekeltų daug triukšmo, o visi valgomi daiktai turi įveikti tėvų muitinę. Apskritai, visai nereikia dovanoti Naujiesiems metams kažką brangaus. Yra galimybė – prašom. Nėra – nupirkite kokius nors kokybiškus rankšluosčius arba prijuostę su naujametine simbolika šeimininkei. Puiki dovana – naujametinių žaisliukų rinkinys.

O jeigu mes einame į mažai pažįstama kompaniją, ar galima nešti valgomas dovanas?

Galima, tačiau tai reikia daryti atidžiai, kadangi etiketas skelbia: visi valgomi dalykai, kuriuos atsinešė svečiai, būtinai turi būti padėti ant stalo. Jeigu jūs žinote, ką sugalvojo paruošti šeimininkė, kokį meniu ji sudarė svečiams, jūsų mažas paršelis bus ne vietoje ir ne laiku. Dėl to nerekomenduočiau su valgomais dalykais eiti pas mažai pažįstamus žmones. Analogiškos rekomendacijos galioja ir dėl alkoholio. Jeigu jūs vis dėlto norite atnešti alkoholinių gėrimų, jie turi būti universalūs ir tikti prie bet kokio patiekalo, pavyzdžiui, degtinė ar konjakas, kurie apskritai geriami neužkandant. Vynas tokiu atveju gali padaryti jums meškos paslaugą.

Dar noriu atkreipti jūsų dėmesį į situaciją, kai norite visiems svečiams padovanoti kokias nors kuklias suvalgomas dovanėles, pavyzdžiui, pakelį arbatos. Šiuo atveju dovanojant svarbu pabrėžti, kad šią dovaną jūs teikiate asmeniškai žmogui, o ne bendram stalui.

O kokių dovanų geriau nedovanoti? Man atrodo, kad arbata atrodo labai oriai, o dešra – abejotinai.

Žiūrint, kaip jūs visa tai apipavidalinsite. Kodėl nepadovanojus dešros, jeigu ji bus supakuota į teminę autentiškų produktų iš kokios nors šalies, tarkime, Vengrijos, pintinėlę? Tokiu atveju jūs galite surinkti savo dovaną iš vengriškų saliamių, marcipanų, butelio Tokajaus vyno. Esant norui, visa tai galima nupirkti mūsų parduotuvėse.

Kada reikia dovanoti dovanas: įeinant ar vėliau?

Vėlgi, dovanos Naujųjų metų proga nėra privalomos, jums rinktis, dovanoti kažką ar ne. Tačiau jeigu jau jūs atsakingai žvelgiate į šį klausimą, tai įteikti dovanas geriausia įeinant. Be to, gali būti taip, kad kažkas iš svečių ar patys šeimininkai nepasirūpino dovanomis, todėl jūs tiesiog visus likusius žmones įstumsite į nepatogią situaciją.

O jeigu jūs vis dėlto patekote į nejaukią situaciją, kai jums dovaną padovanojo, o jūs – ne, ar reikia dovanoti atsakomąją dovaną vėliau?

Žinoma, dovanos reikalauja atsakomosios dėmesio išraiškos. Tačiau viską mesti sakant „Palauk manęs čia, aš greitai“ ir lėkti į kaimynystėje esantį kioską tikintis nupirkti ką nors – neatleistinas kvailumas. Paskubomis jūs nieko tinkamo nerasite, todėl sulaukite kitos palankios situacijos (susitikimo) ar šventės ir padovanokite atsakomąją dovaną. Tuo pat metu galite juokais pasakyti, kad praėjusiai šventei prastai pasiruošėte, užtat prieš šią – pasistengėte.

Tačiau apskritai, jeigu nenorite gauti dovanų, žinodami ir suprasdami, kad svečiai, net ir labai norėdami, kažin ar sugebės atspėti ir įtikti, ar paprasčiausiai „nepatemps“ finansiškai, o laužyti galvą, kur paskui dėti visą šį gėrį, jūs nepasiruošę – paprašykite ateiti be dovanų. Tai galima suformuluoti taip: primygtinai prašome dovanų nenešti. Svečiai turi pažvelgti į jūsų prašymą supratingai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis