Gėlėti namai: reikia tik noro!

Pasodinti medį galima ir neturint žemės sklypo. Augdamas namuose žmogaus kurtam interjerui jis suteikia nesumeluoto natūralios gamtos grožio.

Baltame interjere šviesus alyvmedžio kamienas ir balkšvai žali lapai tobulai atitinka kolorito koncepciją. Alyvmedis kuria nuotaikingą intrigą: žiemišką namų įvaizdį Viduržemio jūros regiono medelis apverčia aukštyn kojomis. Smagu ir tai, kad įkomponuotas valgomajame alyvmedis gali būti ne tik vizualus, bet ir emocinis akcentas, jei esate Italijos virtuvės gerbėjas.

 

Asociacijos yra smagus dalykas

Tuščias kambario kampas prašyte prašosi būti apgyvendintas? Trūksta skulptūriško silueto? Interjere reikėtų dramatiškai ryškaus akcento? Vazone pasodintas medelis gali tapti sėkmingu tokių paieškų sprendimu. O ir asociacijų augalas kelia tik džiaugsmingų, jei primena tuos kraštus, kur taip smagu atostogauti...

 

Alyvmedis. Alyvmedžiai mūsų namuose puikiai prisitaikę išgyventi, gal todėl jie populiarėja neįtikėtinu greičiu, ir įsigyti šių itin dekoratyvių medelių dabar prekybos centruose galima įvairaus dydžio. Juolab kad geroje žemėje alyvmedis auga greitai, o formuoti jį lengva, atsižvelgiant į interjero stilių. Galima genėti apatines šakeles, vis aukštinant lają, arba nukirpti viršūnę imituojant autentiško silueto alyvmedį, o gal pakirpti taip, kad būtų siauras, jei vietos kambaryje nedaug.

Alyvmedį galima auginti tiek ten, kur žiemą labai vėsu ir mažai šviesos – medelis čia ilsėsis, tiek šiltame kambaryje – tada reikės jį pastatyti kuo arčiau lango, kad gautų daugiau šviesos. Net ir mūsų namuose alyvmedis gali žydėti ir užmegzti uogyčių, tiesa, kad jas sunokintų, tektų papildomai apšviesti – pailginti dieną mažiausiai iki dešimties valandų. Bet kodėl nepabandžius?

 

Bananas. Tiesa, tai ne medis, bet įspūdingai didelė atogrąžų kraštų žolė. Tariamas banano stiebas yra aukštas ir ilgas, primena medžio kamieną, lapai stiebiasi į viršų, tad po šiuo augalu patogu ir baldus pastatyti – tik taip, kad jokiu būdu nekliudytume lapų. Banano lapai labai trapūs, vos paliesti sutrūkinėja, tad žolei reikia išskirtinės ir saugios vietos. Už tai augalas atsilygins drėkindamas kambario orą geriau nei bet koks kitas. Sugalvojus įsigyti bananą kyla dar vienas keblumas – būtinai reikėtų sužinoti, kokios jis rūšies, kad būtų aišku, kiek į viršų augs. Jei žemaūgis – sieks pusantro metro ir atrodys dekoratyviai, bet jei aukštaūgis, kurio prigimtis skatins stiebtis iki 10 metrų, namuose jis bus negražus, nes viršūnėje styros vos vienas kitas lapas.

 

Svyruoklinis fikusas ar koks kitas medelis smulkiais lapais šiek tiek primena lietuvišką beržą. Jis suteikia interjerui jaukios ramybės – juk ne visada ir ne visiems norisi sprukti nuo realybės (tiesiogine ir perkeltine prasme) į tolimus kraštus ir grožėtis egzotiškais vaizdais.

 

Originalus sprendimas

Kiekvienas medis kažkada buvo mažas daigelis. Didelį medį galima patiems auginti ir pabandyti įdomiau jį suformuoti. Pavyzdžiui, į vieną vazoną pasodinkite keletą nedidelių augaliukų ir vis pakarpydami apatines šakeles pinkite plikus jų stiebus. Tokį ažūrą galima formuoti įvairiai. Jei taip pinate fikusus, į tarpelius įterpkite medinių pagaliukų, kad stiebai nesiliestų ir liktų tarpų, – kitiems augalams taip nenutinka, o standžiai suvyti fikusų stiebai vos per vienus metus suauga ir dekoratyvumo nelieka.

 

Skulptūriško silueto medelis ir vienas pajėgus puošti interjerą, tačiau tai – ne priežastis riboti kambarinių augalų kiekį. Juk ir gamtoje auga ne tik medžiai, bet ir krūmai po jais, ir žolė, tad tokia kompozicija labai natūrali ir įprasta, raminamai nuteikianti. 

 

Didelis augalas gali būti įkomponuotas kambario kampe, kad tuštuma nebadytų akių. Jei medis aukštas, apačioje nesunkiai išsitenka baldai – juk kamieno aukštį galime reguliuoti genėdami lają ir ją pakeldami. Fikusas pakantus „šukuosenos“ keitimui – nors ir kasmet jį galima vis kitaip pakarpyti, derinti lajos formą prie kitų interjero elementų, paliekant medžiui daugiau ar mažiau laisvės.

 

Ryškių, melancholiją išsklaidančių spalvų dabar mums tiesiog labai reikia! Nors šakas apkibę citrusiniai vaisiai laikini, galbūt tai – nemenkas privalumas. Ryškumo namams suteiktų ir margalapiai medžiai, tačiau ar nepabostų nekintamai sodrios spalvos? Didelis augalas vis dėlto yra labai „įpareigojantis“ interjero akcentas...

 

Ne derlius svarbiausia...

Vaisius mezgantys citrusinių vaisių medžiai labai gražūs, tačiau ne viskas taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Jų yra parduotuvėse, galima ir iš sėklytės užsiauginti, laikant vėsioje patalpoje. Tačiau būdamas kambaryje, kur sausas oras, toks vaisiais aplipęs medelis neilgai mus džiugins – vaisiai nubyrės ir pats augalas sudžius (tiesa, užauginti iš sėklyčių yra atsparesni). Su tuo reikia arba susitaikyti, arba... eksperimentuoti. Juk patys galime pakabinti ant augalo kad ir mandarinų – tiek tikrų, tiek dirbtinių. Kita vertus, apelsinmedžiai, citrinmedžiai vos paliesti skleidžia gaivų aromatą – vien jis teikia daug malonumo.

 

Kiekvienas savaip įdomus

 

Skiautėtalapis fikusas (figmedis). Net jei neketinate kolekcionuoti rojaus sodo augalų, šis yra vertas puošti interjerą – lapelių forma išskirtinai dekoratyvi, o ir žydėti bei nokinti figas namuose jis gali. Vasarą skiautėtalapis fikusas gerai jaučiasi lauke, jį reikėtų išnešti bent į balkoną. Žiemą, jei šalčiau ir sausiau, augalas gali numesti lapus. Tai didelis medis, tad teks karpyti, ypač jei norite kompaktiškesnio augalo. Svarbu suteikti tokią formą, kad netektų netyčia nulaužti kokio lapo, mat jo sultyse (kaip ir visų fikusų) yra latekso, o kai kurie žmonės jam alergiški ir turi saugotis, kad nepatektų ant odos.

 

Eukaliptas. Jo kvapas labai malonus, eukaliptas turi daug eterinių aliejų, todėl pasižymi sveikatinamuoju poveikiu: juose esančios baktericidinės medžiagos naikina ligų sukėlėjus. Eukaliptas auga labai labai greitai. Nors senoje literatūroje rašoma, kad jo negalima genėti, iš tiesų tai augalui nekenkia, tik nereikia jo karpyti taip intensyviai, kaip, tarkim, fikusų – jis ilgokai kentės, bet, kai atsibos, gali žūti. Priežiūros nesklandumų gali kilti ir dėl sauso oro, tad eukaliptą reikėtų statyti į pačią šviesiausią vietą, o ir eterinių aliejų daugiau išsiskirs, jei augs saulėkaitoje. Beje, medelis šviesos neužstoja, nes jo lapeliai į langą pasisuka ne plokštuma, o briauna. Vasarą eukaliptą galima išnešti į lauką, kad kuo labiau sutvirtėtų ir lengviau ištvertų tamsiausius mėnesius.

 

Įdomu!

Pasak mokslininkų atliktų tyrimų, nėra skirtumo, ar grožimės tikru kambariniu augalu, ar paveiksle nutapytu bei nuotraukoje įamžintu, ar netgi dirbtiniu (o jų dabar yra išties kokybiškų...) – visi šie vaizdai veikia mus panašiai maloniai. Išvada netikėta, bet tai – ne raginimas atsisakyti gyvų kambarinių augalų: jų estetinis grožis sukuria dar tiek daug kitokių verčių.

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis