Kaip išvengti chaoso spintose, pataria efektyvaus tvarkymo konsultantė

Beveik visos dienos prasideda ir baigiasi stovint prie rūbų spintos, todėl labai svarbu, kokia ji yra: ar pravėrus duris vaizdas džiugina ir ar joje lengva rasti norimų vilkėti drabužių.

Kodėl spintose vyrauja chaosas, kaip jo išvengti ir kada atlikti spintos reviziją, pasakoja knygos „Tvarkos maniakės išpažintis“ autorė ir efektyvaus namų tvarkymo konsultantė Giedrė Bagdonienė.

Organizatorių nuotr.

Kodėl mūsų spintose vyrauja chaosas?

Dėl kelių priežasčių:

* Skubėdami nespėjame padėti daiktų į vietą arba, pavyzdžiui, kai išskalbiame rūbus, atidėliojame juos iš karto sudėti į vietas ir taip kaupiasi krūvos ne vietoje esančių rūbų.
* Spinta gali būti per maža: nėra pakankamai kabyklų, stalčių turimiems drabužiams sudėti.
* Turime per daug drabužių ir nemokame su jais atsisveikinti – kaupiame ir nenorime nieko atsisakyti.
* Nedarome spintos revizijos.

Kaip patogiai ir tvarkingai sutalpinti rūbus ir aksesuarus nedidelėje spintoje?

Svarbiausia žinoti savo poreikius: kiek drabužių ir aksesuarų turite ir kiek galite sutalpinti savo spintoje. Jei spinta yra per maža ir nėra galimybės jos padidinti, reiktų prisitaikyti prie esamos situacijos ir išlaikyti balansą – jei įsigijote papildomą drabužį, tai atsisakykite to, kurio nebenešiojate.

Renkantis spintą, į ką reikia atsižvelgti?

Visus daiktus, kuriuos norėsite sutalpinti į spintą, sudėkite, pavyzdžiui, ant lovos ir pažiūrėk, kokios kategorijos rūbų – lankstomų ar kabinamų – yra daugiausiai. Jei labai mėgstate sukneles ir kabinamus drabužius, rinkitės spintą su didesniu pakabų skyriumi. Jei garderobe daugiau džinsų, marškinėlių, megztukų – jiems tiks lentynos.

Kaip talpiai laikyti batus?

Sunkiausia sutalpinti rudens ir žiemos batus, nes jie užima daugiausiai vietos. Tuos batus, kurių nenešiojate ar neplanuojate nešioti pusę metų, reiktų atskirti nuo kasdienių batų ir laikyti dėžėse, kuriuose cirkuliuotų oras, kad nesikauptų drėgmė. O kasdienius batus geriausia laikyti specialioje, kaip vėduoklė atsidarančioje, lentynoje, kurioje į kiekvieną skyrelį galima įdėti po porą ar keletą porų batų, arba uždaroje komodoje, kuri apsaugotų namus nuo specifinio batų kvapo.

Kurioje spintos vietoje laikyti šalikus, pirštines, kepures?

Svarbiausia, kad kiekvienas šeimos narys turėtų savo lauko aksesuarų, t.y. pirštinių, šalikų, kepurių, atskirą lentyną. Jei nėra galimybės kiekvienam skirti po lentyną aksesuarams, juos galima sudėti į plastikines, medžiagines, popierines dėžes, kurios gali būti suskirstytos į skyrius pagal tūrį ir formą. Taip surūšiuoti daiktai nesimaišo: pirštinės būna prie pirštinių, šalikai – prie šalikų.

Ar reikalingas rūbų, avalynės rūšiavimas pagal sezonus?

Lietuvoje yra ryškūs du sezonai: šiltasis, kuris prasideda pasibaigus žiemai, ir šaltasis, kuris prasideda rudenį. Kad nesimaišytų vienoje vietoje šiltojo ir šaltojo sezono daiktai, galima juos rūšiuoti pagal sezonus. Dabar, prasidėjus šaltajam sezonui, šiltojo sezono rūbus laikykite kuo toliau nuo spintos priekio arba sudėkite atskirai: antresolėse, dėžėse rūsyje ar palėpėje.

Kaip susikabinti rūbus ant pakabų, kad pavyktų juos greitai surasti?

Yra daug būdų, kaip susikabinti rūbus ant pakabų. Pavyzdžiui, galima rūbus kabinti pagal spalvas: nuo šviesiausio iki tamsiausio. Galima rūbus kabinti pagal storį: nuo storiausio kairėje pusėje iki paties lengviausio ir trumpiausio dešinėje pusėje. Galima suskirstyti pagal rūšį: sijonai prie sijonų, kelnės prie kelnių, švarkai prie švarkų. Iš anksto suformavus derinius, kaip antai, švarkelis, sijonas ir marškiniai, juos galima kabinti ant vienos pakabos.

Kad rūbai nesiglamžytų ir būtų lengva juos rasti, reikia neperkrauti kabyklos ir padaryti 3 cm tarpą tarp pakabų – tuomet drabužiai kvėpuoja ir yra lengvai matomi atidarius spintos duris.

Kaip dažnai reikia tvarkyti spintą?

Rekomenduoju nebūti abejingiems savo spintai. Kiekvieną kartą atsidarius ją, pažiūrėti, ar vaizdas, kurį matote, džiugina. Jei ne, skirkite bent 15 minučių sutvarkyti sujauktą lentyną. Jeigu skubant viską suvertėte, sutvarkykite drabužius iš karto, kai tik grįžote ir kai galite.

Rekomenduoju padaryti esminę spintos reviziją du kartus per metus, t.y. kai baigiasi mūsų vasara (dabar idealus laikas tvarkyti spintą) ir kai prasideda pavasaris. Taip pat spintos revizija yra būtina tada, kai atsidarius ją yra pilna daiktų, bet sakote, kad neturite, ką apsirengti. Jei nebematote ir neberandate savo drabužių – laikas generalinei tvarkai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis