Mano vaikui prasidėjo aknė: ką daryti?

Paauglystė sunkus laikotarpis ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Nuotaikų kaitos, maištavimo noras širdyje, o kur dar tie vienas po kito kylantis spuogai…

Dukra įvairiausiais būdais stengiasi juos išnaikinti spaudydama, pirkdama visas priemones iš eilės ir maskuodama makiažo priemonėmis, bet tai nepadeda. Ką tokiu atveju patarti tėvams?

BIODERMOS projekte, kuriuo siekiama suteikti kuo daugiau žinių apie spuoguotos odos gydymą ir priežiūrą, dalyvaujanti gydytoja dermatologė Asta Dumbliauskienė siūlo nepalikti tokioje situacijoje vaikų vienų ir padėti jiems išsigydyti rimtą odos ligą – aknę – kuo greičiau, taip užkertant kelią ilgalaikėms problemoms, ligos paūmėjimui, dėl spuogų atsirandantiems randams ir dėl išvaizdos pokyčių kylančioms psichologinėms problemoms. Spuogai neišnyks savaime, todėl labai svarbu nelaukti ir šią odos ligą gydyti.

BE TĖVŲ PAGALBOS VAIKAI SPUOGŲ NENUGALĖS

Vilnietė Rugilė Januškevičiūtė (16) dalyvauja pusę metų trunkančioje BIODERMA programoje, kuria siekiama parodyti, kad aknės liga reikalauja laiko ir kantrybės, bet nuosekliai laikantis gydytojo paskirto gydymo plano ir kasdien rūpinantis savo oda, aknę galima įveikti. Jos veido problemos prasidėjo dar prieš ketverius metus, pačioje paauglystės pradžioje. Nei jos tėvai, nei ji pati į dažnėjančius ir didėjančius spuogus ant veido nekreipė didelio dėmesio. Galvojo, jog jie turėtų praeiti savaime: „Kosmetiką pirkdavau pati, savo nuožiūra. Tėvai nelabai matė reikalą į tai kištis, galvojo, kad spuogai ant veido yra natūrali paauglystės dalis, kurią praeiti reikia kiekvienam. Manau, kad problemišką odą paveldėjau iš tėčio, tad nesitikėjau, jog galiu ją išgydyti.“

Rugilei niekas nesakė, kad ji negali spuogų spaudyti ar bandyti jų dezinfekuoti spiritu. Iš tikrųjų taip ji tik nudegindavo odą, kuriai po įvairių eksperimentų reikėjo dar daugiau laiko sveikti: „Naudojau kosmetiką labai nereguliariai. Jei po kelių savaičių nepastebėdavau jokių pokyčių, bandydavau kitus kremus ir tai atrodė niekada nesibaigs. Šokinėjau nuo vieno metodo prie kito, bet negavusi greito rezultato manydavau, kad kremas man netinka. Kadangi tėvai suteikė laisvę pirkti, ką noriu, bandžiau viską iš eilės. Tai nedavė rezultatų, o aš nežinojau, kaip toliau elgtis.“

Rugilė Januškevičiūtė, asmeninio albumo nuotr.

Per tuos ketverius metus nei pati Rugilė, nei jos tėvai nesugalvojo mergaitės nuvesti pas odos gydytoją: „Iki dalyvavimo Bioderma projekte, nė karto nesilankiau pas specialistus. Vieną kartą, rekomendavus kosmetologei, išbandžiau mechaninį veido valymą. Kaip ir buvo galima tikėtis, likau labai nepatenkinta rezultatu, nes oda tapo dar jautresnė, paraudusi ir skausminga.“

Devintokė dabar siūlo nelaukti ir neeksperimentuoti, geriau iškart kreiptis į dermatologą, kuris nustato aknės tipą ir pradeda veiksmingą gydymą. Tokiu atveju dėl spuogų nereikia kankintis visą paauglystę. Be to, laikui bėgant aknė progresuoja, tad jos negydant žymės gali likti visam laikui. „Jei nebūčiau delsusi, spuogai nebūtų išplitę po visą veidą. Tačiau šiandien, pradėjusi spuogų gydymo programą jau matau, kokias klaidas dariau anksčiau ir ko man iš tiesų reikėjo. Dabar naudoju Sébium priemones, skirtas riebiai, į spuogus linkusiai odai, taip pat man pritaikytos rūgštinio veido valymo procedūros, vakarais naudoju tepamus vaistus. Kantriai ar atsakingai rūpinuosi oda, todėl džiaugiuosi rezultatais. Kitoms merginoms taip pat patarčiau rinktis dermatologinę kosmetiką ir kreiptis į specialistą. Tuomet spuogai išnyks greičiau, oda nebebus skausminga, o tėvams nebereikės pinigų leisti atsitiktinėms priemonėms. Be to, svarbu rinktis dermatologines odos priežiūros priemones ir turėti kantrybės.“, – pataria devintokė.

Rugilė Januškevičiūtė, asmeninio albumo nuotr.

SVEIKITE KARTU

Kadangi paauglystėje oda tampa riebesnė ir blizga, gydytoja A. Dumbliauskienė rekomenduoja kuo anksčiau su vaiku aptarti odos higienos ypatumus: „Patarkite vaikams odą prausti vandeniu ir specialiu mišrios/riebios odos prausikliu 1–2 kartą per dieną. Priminkite prausiklį pirma paskirstyti ant delnų ir tik tada trinti veidą. Nepasidrovėkite paprašyti parodyti, kaip prausiklį naudoja jūsų vaikas.“

Neužmirškite aptarti, kad inkštirų krapštymas ar spuogų spaudymas toli gražu veido neišvalys. Tai tik garantuos pigmentinių dėmių ir randelių formavimąsi. Paprašykite vaiko neliesti veido rankomis. Tai būtų teisingiausia, nes įprotis bendraujant ar mokantis liesti savo veidą mažų mažiausia yra nehigieniškas ir skatina bakterijų kaupimąsi ant odos. Be to, neužmirškite patikrinti, kad jūsų vaikas turėtų asmeninį ir reguliariai keičiamą veido rankšluostį.

NEEKSPERIMENTUOKITE SU SAVO ODA

Gydytoja tėvams pataria nelaukti, kol spuogai praeis savaime ir esant pastebimiems simptomams, kreiptis į gydytoją. „Tik atsiradus spuoguotumui kreipkitės į gydytoją dermatologą. Jis paaiškins tokios odos būklės priežastis, aptarsite odos priežiūros ir gydymo planą. Kreipkitės į specialistą, kuriuo pasitikite ir palaikykite vaiką gydymo metu. Dažnai tenka išgirsi tėvų komentarus: „O Jėzau, nuėjom pas kažkokį, skyrė antibiotikų, sugadins vaiko odą“. Vaikui tai girdint net geriausias vaistas neduos gerų rezultatų“, – pataria Asta Dumbliauskienė, pabrėždama, kad vaistai, kurie tiko draugui, gali visai netikti jūsų vaikui, tad geriau nebandyti gydytis patiems. Savadarbiai vaistai ar gydymo būdai gali tik palėtinti odos sveikimo procesą. Jei atsiranda pūliniai, situacija gali tapti gana rimta, todėl namų eksperimentams ir kosmetologinėms procedūroms čia jau ne vieta.

Gydytoja dermatovenerologė Asta Dumbliauskienė, asmeninio albumo nuotr.

Gydytojos praktika rodo, jog tik darni komanda pasiekia geriausių rezultatų, tad šeimos indėlis, padedant vaikui susitvarkyti su aknės problemomis, yra labai žymus. Palaikydami, pagirdami ir paskatindami laikytis rėžimo, galite padėti vaikui greičiau pasveikti, nes negydant spuogų jie gali tęstis ilgus metus, palikti randus ir psichologines problemas.

GERI SANTYKIAI PADĖS PASVEIKTI

Psichologės Nidos Matiukienės nuomone, grožio suvokimas – tai bendra ir išties nemaža moterų pasaulio dalis. Būti moterimi paauglės mokosi pirmiausia iš mamos. Mama dukrai yra pirmasis moteriškumo paveikslas, todėl tarpusavio santykiai turi didžiulę įtaką savivertės formavimuisi bei paauglystėje patiriamam stresui: „Mamos ir tėčiai gali labai padėti savo vaikui susidoroti su emocijomis sveikstant nuo aknės. Svarbu sukurti palaikančią atmosferą namuose, kalbėtis apie dėl šios ligos patiriamus iššūkius mokykloje. Tėvai turėtų padėti surasti tinkamus specialistus, pasirinkti dermatologinę kosmetiką ir procedūras. Net akne sergantys paaugliai gali jaustis patrauklūs ir gražūs, jeigu sulaukia pakankamai palaikymo iš šeimos.“ Specialistė dar kartą pabrėžia, kad vis dėlto nereiktų delsti ir leisti paaugliui vaikui vienam kovoti arba nekovoti su šia odos liga. „Spuogus svarbu gydyti, nes negydomi jie gali palikti psichologines ir emocines problemas tokias kaip depresija, bejėgiškumo jausmas, frustracija ir nerimastingas pyktis ", – pasakojo specialistė.

Anot N. Matiukienės, dauguma specialistų sutinka, jog paaugliai, susiduriantys su spuoguotos odos problemomis, yra psichologiškai pažeidžiami. Jie patiria iššūkius kasdieniniuose dalykuose, kurie susiję su asmeniniu patrauklumu, kūno įvaizdžiu, pasimatymais, seksualumo, socialinėmis, mokymosi ir profesinėmis kompetencijomis.

Psichologė Nida Matiukienė, asmeninio albumo nuotr.

Pasak psichologės, šeimos įtaka yra be galo svarbi kiekvieno vaiko gyvenime. Ir net jei nesukūrėte tinkamų santykių su paaugliais, visuomet galima bandyti iš naujo. Pasikvieskite vaiką į restoraną ar čiuožyklą, skirkite laiko tik jam ir pamatysite, kaip jis atgis. Kiekvienam reikia dėmesio, o kartais ir atsiprašymo. Geresni tarpusavio santykiai šeimoje sumažins stresą, o tai tiesiogiai veikia hormoninę sistemą ir siejasi su ligos požymiais.

Norite sužinoti, ko reikia vengti kovojant su spuogais ir į ką svarbu atkreipti dėmesį? Apsilankykite www.tiesa-mitas.lt, kur rasite visą tiesą apie spuogus ir gydytojų dermatologų patarimus.

Šį straipsnį taip pat galima rasti www.bioderma.lt svetainėje, ČIA.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis