Kodėl aknė vis dažniau diagnozuojama suaugusioms moterims?

Aknė – viena dažniausių odos ligų, dėl kurios žmonės kreipiasi į gydytojus dermatologus. Nors toks odos susirgimas dažniau būdingas paaugliams, tačiau pastebima, kad aknės paplitimas didėja ir tarp suaugusiųjų, ypač moterų.

Aknė, pasireiškianti spuogais ir inkštirais, būna įvairaus sudėtingumo ir į sergančiųjų gyvenimą ateina ne tik su išvaizdos pokyčiais, bet dažnai ir juos lydinčiu psichologiniu diskomfortu. Būtent todėl aknę labai svarbu gydyti, nes negydoma ji gali palikti ne tik fizinius, bet ir psichologinius randus.

Kas yra aknė?

Aknė yra plauko folikulo riebalinės liaukos uždegiminė lėtinė liga, daugiausiai pasireiškianti ant riebalinių liaukų turinčių odos sričių: veido, krūtinės, pečių ir nugaros. Labai dažnai šį odos susirgimą turintys žmonės tikisi, kad spuogai išnyks savaime arba, geriausiu atveju, pasitrauks per porą savaičių panaudojus specialią priemonę. Tačiau aknė – ilgai trunkantis odos susirgimas, kurio gydymui reikia laiko ir kantrybės laikantis gydytojo nurodymų.

Kodėl kyla spuogai?

Spuogų ir inkštirų atsiradimą lemia biologiniai procesai, vykstantys odoje. Jie kompleksiški ir pasikartojantys, todėl ir gydymas yra ilgalaikis.

Aknę NULEMIA keletas veiksnių

* Pirmiausia, dėl hormonų disbalanso padidėja odos riebalų išsiskyrimas, dar vadinamas hiperseborėja. Riebalinės liaukos, jautriai reaguodamos į dirginančius veiksnius, išskiria daugiau odos riebalų, kurių sudėtis taip pat pasikeitusi: jie yra tirštesni, klampesni, komedogeniški ir dėl to užkemša plauko maišelį (folikulą). Tai pirmasis aknės formavimosi žingsnis.

* Kitas svarbus veiksnys – hiperkeratinizacija, dėl kurios plauko folikulo paviršiuje susiformuoja storesnis negyvų odos ląstelių sluoksnis. Dėl jo oda sustorėja, o odos riebalai (sebumas) negali lengvai pasišalinti į odos paviršių. Sebumas, jo sankaupos, nepasišalinusios odos ląstelės sulimpa ir sudaro kamštį – pradeda formuotis inkštirai. Tačiau tai dar ne viskas.

* Uždara beorė riebalinės liaukos terpė sudaro idealias sąlygas daugintis P. Acnes bakterijoms, kurios paskatina uždegiminius procesus odoje. Visų šių veiksnių sąveikos rezultatas – prasidėjęs lėtinis uždegiminis procesas, pasireiškiantis uždegiminiais spuogais.

Ką daryti, norint džiaugtis lygia ir švaria oda?

Pirmiausia – turėkite kantrybės! Aknė gali būti įvairių formų: kartais ji pasireiškia atvirais ar uždarais komedonais, kartais – daugybe spuogų ar net mazgelių, cistų ir dėl viso to liekančių randų. Aknės gydymas priklauso nuo jos formos, sunkumo ir dažniausiai yra labai individualus.

Žmonės dažnai daro klaidą, kuomet patys bando tvarkytis odą: pasirenkamos netinkamos priemonės, mitais grįsti naminiai būdai, kaip panaikinti spuogus, naudojami agresyvūs šveitikliai ar kitos drastiškos odos priežiūros priemonės. Tai lemia, jog žmonės, nesulaukę trokštamų rezultatų, nusivilia. Dar vienas klaidingas įsitikinimas, paplitęs tarp sergančiųjų akne, kad šią ligą galima išgydyti per kelis mėnesius. Tai mitas. Dėl sudėtingų biologinių procesų aknės gydymas yra ilgalaikis ir dažnai trunka net kelis metus. Todėl ypač svarbu kantriai laikytis gydytojo paskirto gydymo ar vaistininko nurodymų ir kasdien kruopščiai rūpintis oda.

Pirmasis žingsnis švarios ir lygios odos link – tinkama odos higiena

Dažnai klystama pasirenkant priemones, kurių sudėtyje yra alkoholio ar kitų agresyvių medžiagų. Žmonės tokiomis priemonėmis odą plauna daug kartų tikėdami, kad tai sumažins riebalavimąsi. Tačiau toks įsitikinimas – klaidingas, kadangi per dažnas odos plovimas agresyviais plovikliais dar labiau paskatina odos riebalų gamybą. Todėl svarbu pasirinkti švelnias dermatologines odos higienos priemones, specialiai pritaikytas riebiai, į spuogus linkusiai odai, kurios saugo jos biologinį balansą.

Kitas žingsnis – intensyvi dermatologinė priežiūra. Tam svarbu pasirinkti priemones, biologiškai veikiančias aknės atsiradimo priežastis. Tik taip galima tikėtis rezultatų išorėje.

Mityba. Nors maisto klausimas visada buvo diskutuotinas, tačiau gydytojai rekomenduoja rinktis mažai laktozės turinčius produktus, vengti aukštą glikemijos indeksą turinčių produktų.
Svarbu atminti, kad aknei ir jos gydymui reikia laiko ir kantrybės. Nenuleiskite rankų per anksti!

Mitas ar tiesa?

Pudruota nosytė – spuogais nusėta nosytė

Dermatologo įvertinimas – 0 % tiesos.
Šis teiginys gal buvo aktualus anksčiau, tačiau šiandien pudrų kokybė ypač aukšta. Įvairios maskavimo priemonės apsaugo odą nuo žalingų aplinkos veiksnių, nes turi UV apsaugos filtrus. Birios pudros žiemos metu suformuoja apsauginį sluoksnį, kuris saugo odą nuo peršalimo ir vandens netekimo.

Spuogų džiovinimas alkoholiu – dar daugiau spuogų

Dermatologo įvertinimas – 100 % tiesos.
Alkoholis dar labiau išsausina riebalines liaukas, kurios ima gaminti daugiau sekreto, o taip formuojasi dar daugiau spuogelių. Dėl to reikia rinktis kosmetiką, kurios sudėtyje nėra alkoholio.

Visa tiesa apie aknę ir gydytojų dermatologų vertinimai: www.tiesa-mitas.lt

Užsakymo nr.: PT_69144000

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis