Drabužių kolekcija „The clash of ages“ liet. „Amžių susidūrimas“ apima kelių skirtingų epochų susidūrimą

Drabužių kolekcija yra įkvėpta lietuviško rašto. Pastaruoju metu tyrinėjau lietuviško senovinio ornamentinio audinio rašto dizainą bei piešinius. Mane įkvėpė Lietuvos taikomosios dailės ir dizaino muziejaus archyvuose laikomų tekstilės ir gobelenų raštų grožis. Pasitelkus šiuolaikines technologijas sukūriau virtualių drabužių kolekciją, perteikiau reljefinius, erdvinius, faktūrinius bei lygaus gobeleninio audimo raštus šių dienų drabužyje.

Audimas Lietuvoje turi labai gilias tradicijas. Vienas iš svarbiausių elementų kuriant ir gaminant audinį yra raštas, jo gausa ir svarba. Juk kiekvienas raštas ir ženklas įkūnija prasmę, reiškia informacijos perdavimą ženklų kalba.


Šiuolaikiniame pasaulyje dažnai į senovinius audinius yra žiūrima kaip į laiko dvasios neatitinkantį, atgyvenusį daiktą. Turiu savo močiutės dovanotas lovatieses, labai jas saugau ir tausoju, noriu prikelti naujam gyvenimui pasitelkdama jas kaip pagrindinį įkvėpimą savo drabužių kolekcijai. Nes būtent ornamentu yra palaikomi gyvi gilios praeities ir dabarties ryšiai.


Šiuolaikinėmis technologijomis siekiu įprasminti tautinį ornamentą naujuose audiniuose, spalvose, kūrybiškai jį interpretuoti, taip formuoti patriotišką bei pozityvų požiūrį į Lietuvos istoriją bei save.


Audinio raštai su šiuolaikinėmis interpretacijomis sukurti skaitmeniniu būdu – tai virtualūs rūbai bei aksesuarai, sukurti 3D formatu, – yra tūriniai, juos galima vizualiai naudoti visomis kryptimis.


Mane, kaip mados dizainerę, įkvepia ateities perspektyvos, mėgstu kurti konceptualią ir išgrynintą madą jaunatviškiems žmonėms. Skaitmeninė mada suteikia neribotas galimybes kūrybinei saviraiškai, ekstravagancijai, čia galima pritaikyti faktūras ir audinius, kurie realybėje net neegzistuoja. Ir vis tik norint sukurti realistiškai atrodantį virtualų drabužį, reikia turėti nemažai profesionalios patirties. Kurti skaitmeninius rūbus pradėjau 2020 metais, esu sukūrusi kelias 3D drabužių kolekcijas, „Laura Daili“ drabužiais prekiauja viena didžiausių pasaulyje virtualios mados parduotuvių – „DRESSX“.


Naujoji „The clash of ages“ kolekcija sukurta iš virtualių audinių, tokių kaip skaitmeninis aksomas, skaitmeninis šilkas, skaitmeninis džinsas, skaitmeninis kailis, audinių raštai sukurti audinio paviršių siuvinėjant virtualiais 3D stiklo karoliukais.


Kolekcija fotografuota Europos valdovų gyvenimą iliustruojančiuose interjeruose Lietuvos Valdovų rūmuose bei Versalio rūmuose Paryžiuje.


Fotosesijos erdvė pasirinkta neatsitiktinai, norėjau, kad mano kurti virtualūs rūbai prisiliestų prie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais valdovus supusios aplinkos. Turime didingą istoriją, kurią šimtmečiais buvo bandoma sunaikinti. Dabar iš gabalėlių surankiotą ir atkurtą jos praeitį galima atrasti Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose.


Tam pasitelkiau ir „visų rūmų perlu“ vadinamus Versalio rūmus. Šį pavasarį gyvai apžiūrėjus tiek vienus, tiek kitus, supratau svarbų dalyką, – aukštuomenės mados keliavo iš rūmų į rūmus, o Valdovų rezidencija Vilniuje savo reikšme, nenusileido Versaliui, tačiau, kaip ir priklauso kiekvienai šaliai, turėjo savitumą, kurį suteikia mūsų baltiškoji prigimtis. Tai mūsų didinga praeitis, todėl turime kuo didžiuotis ir privalome tai vertinti. Valdovų rūmų muziejaus interjerai puikiai perteikia praėjusių laikų dvasią, dera šiuolaikiniame virtualios mados kontekste.


Nors mano, kaip dizainerės, drabužių kolekcijų stilius yra gana asketiškas, mėgstu minimalizmą bei skulptūriškumą. Šį kartą norėjosi daugiau prabangos, ekstravagancijos, tiesiog patiko mėgautis baroko, renesanso ir gotikos stilių interpretacijomis šiuolaikinėje kūryboje.

Tokia mano „Amžių sandūros“ interpretacija.


Kolekcija „The clash of ages“ 2023

Mados namai „Laura Daili“

Dizainerė Laura Dailidėnienė

Modelis Diana Balaisyte „DUO Management“

Fotografuota Lietuvos Valdovų rūmai - Vilnius, ir Versalio rūmai - Paryžius

Foto ir video Viktoras Dailidėnas

Projekto partneris - Lietuvos Kultūros taryba.



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis