Ausyse, mintyse, burnoje – visur auksas!

„Jei ne jaunystės eliksyrą gaminti, tai tik auksą“

Auksinė taisyklė: kieno auksas, tas ir diktuoja žaidimo taisykles („He who has the gold makes the rules.“). Metams, dešimtmečiams, netgi šimtmečiams bėgant, civilizacijoms kylant ir žlungant, vienas vardiklis išliko stabilus: auksas buvo, yra ir bus vertinamas kaip turtas, žavus akiai, kaip stropiai išdirbtas nešiojamas papuošalas iš viso juvelyrikos asortimento. Netgi mūsų, lietuvių, kalboje, pabrėžiant aukščiausią vertinimo lygį, išlikusios tokios frazės, kaip auksinė širdis, auksinis talentas, auksas, ne žmogus.


Aukso juvelyrika ir gražiai atrodo, ir visada dėvima su pasimėgavimu. Šis metalas turi galios viduje užpildyti ir netgi pralinksminti, pakelti nuotaiką. Auksas pasaulyje kol kas turbūt universaliausias objektas, kuris nuo seniausių laikų iki pat šių dienų siejamas su ekonomikos stiprumu, stabiliausia investicija, likvidžiausia valiuta krizių, didžiųjų migracijų ir karų laikais, elementas, kuris prie bet kokių drabužių įvaizdžiui suteikia prabangos.


Šis taurusis metalas ir toliau lieka artimai susijęs su kasdieniu mūsų gyvenimu ir net fiziniu kūnu. Jis ne tik žavi, bet ir suteikia daug naudos. Indijoje tūkstančius metų išlikusios tradicijos moterims vestuvių ir kitų švenčių proga dovanoti aukso juvelyriką, palikimą kaupti taip pat aukso juvelyrikos forma. Tokie dirbiniai moterį ne tik puošia, bet ir suteikia jai saugumo, stabilumo gyvenime – nesvarbu, kas nutiktų, lyg pirmieji žingsniai auksas gelbėtų ieškant sprendimų, prieglobsčio, maisto, būdų susimokėti už medicinos paslaugas, transportą, kitas tuo metu reikalingiausias paslaugas.


Žvelgiant kiek vakariau, aukso juvelyrikos tradicijos puoselėjamos iki šių dienų tiek žydų, tiek arabų kultūrose. Mums tikriausiai labiausiai pažįstamame Europos bei Šiaurės Amerikos pasaulyje auksas irgi ne išimtis. Turtingiausi ir finansiškai labiausiai išprusę žmonės savo santaupų dalį visada laiko ir aukso pavidalu. Turtingiausios pasaulio valstybės, tokios kaip Šveicarija, kurios puikiai geba užtikrinti ir stabilią ekonominę savo piliečių gerovę, ir saugo daug privataus pasaulio kapitalo, savo bankų saugyklose talpina aukso mini kanjonus. Taigi turbūt nėra tiek daug geresnių dovanų, vertinant pragmatiškai, norint brangų žmogų palepinti, o kartu linkint jam saugumo ir stabilumo, negu aukso juvelyrika. Ypač moterims, kad ir kokiose skirtingose socialinėse struktūrose gyventume.


Auksas apipintas legendomis visose mums žinomose ikoniškiausiose civilizacijose. Jis ne tik buvo turtingumo, statuso ir galios simbolis, bet, tikima, ir papildomų neapčiuopiamų naudų šaltinis. Turbūt ne veltui ir graikų mitologijoje kalbėta apie visko pavertimą auksu, o alchemikai vėliau buvo tokie populiarūs ir siekė iš įvairiausių medžiagų išgauti jei ne amžinos jaunystės eliksyrą, tai tikrai auksą. Ne veltui. Šis metalas siejamas su mentaline, psichologine ir fizine sveikata. Tikima, kad jis suteikia pasitikėjimo savimi, taip palengvindamas socialinių ryšių kūrimą ir apskritai radimą su kitais žmonėmis, taip pat drąsos, demonstruojant savo talentus, kuriais reikia tvirtai tikėti. Be to, šis taurusis metalas yra ir entuziazmo šaltinis, malšinantis stresą, padedantis į situaciją žvelgti iš teigiamos pusės, o scenarijus savo galvoje kurtis taip pat tik pozityvius.


Fiziniam kūnui, tikima, auksas suteikia atkuriamųjų savybių, sugrąžina jėgas, skatina ląstelių atsinaujinimą, t. y. nuolatinį viso kūno atsijauninimą natūraliu būdu. Taip pat, ne paslaptis, auksas nesukelia alergijų, todėl visada yra saugus pasirinkimas renkant juvelyrinę dovaną. Ir tokia dovana bus ne tik pagrįsta šiltais linkėjimais: auksui būdingos savybės reguliuoti, stabilizuoti kūno temperatūrą, skatinti aktyvų deguonies įsisavinimą kraujyje, nuo seniausių laikų šis metalas laikomas ir plačiai žinoma natūralia uždegimus malšinančia medžiaga (be abejo, kai žmogus pasipuošęs auksine juvelyrika).


Piratai vogė, slėpė ir ieškojo aukso prieš šimtmečius. Vis dar tebežinome daug gyvų legendų, o entuziastų, organizuojant misijas ieškoti paslėptų aukso lobių, irgi netrūksta. Auksiniai papuošalai kaip dovana yra puikus būdas neverbaliai parodyti, kad tie žmonės mums brangūs ir yra tikrasis turtas mūsų gyvenime. Tai – ne tik simboliška, bet ir išliekamosios vertės dovana – tokios gėrybės perduodamos iš kartos į kartą. Šiuo požiūriu auksinė juvelyrika vertinga ir ekonomiškai, ir ekologiškai: ne tik neturi galiojimo laiko, susidėvėjimo ribos, rizikos tapti kalnu neperdibamų šiukšlių, teršiančių mūsų planetą bei prisidedančių prie globalinio atšilimo, bet ir yra lanksti, kalbant apie dizaino keitimą, perdirbimą arba vertės augimą.


Naujausios pasaulio tendencijos – auksas pradėtas vis plačiau naudoti ir virtuvėje, ruošiant prabangiausius patiekalus. Tiksliau, maisto pramonėje naudojami ypač ploni aukso pluošteliai arba jo dulkės. Ajurvedos pasaulyje yra kiek kitaip: čia auksas gaminant maistą naudojamas jau tūkstančius metų, nes, anot šios gyvenimo būdo šakos žinovų, jis stiprina sveikatą, gerina kognityvinius įgūdžius. Taigi įprastai auksas vartojamas sumaišius jį su kitomis gydančias savybes turinčiomis žolelėmis.


Vasarį, mėnesį, kai pasaulis oficialiai švenčia Valentino dieną, turime progą darkart priminti savo meilę vieni kitiems. Taigi, mieli skaitytojai ir skaitytojos, kviečiame dovanoti aukso juvelyriką, taip parodant savo meilę bei rūpestį ir linkint ekonominio, finansinio stabilumo, tvirtumo, sveikatos stiprumo, talento ir amžino grožio!



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis