Vyrų mados revoliucija

Suknele pasipuošęs britų dainininkas Harry Stylesas – pirmas vyras, patekęs ant „Vogue“ viršelio. Kaip šis atlikėjas pakeitė požiūrį į vyrų madą?



Harry Stylesas (27 m.) – žymus britų dainininkas, dainų autorius ir aktorius, labiausiai žinomas kaip buvęs popmuzikos grupės „One Direction“ narys. Nuo tada, kai „One Direction“ paskelbė, kad grupės nariams reikia pertraukos, vaikinai pasuko savais keliais, o Harry ne tik padarė sėkmingą solo atlikėjo karjerą, bet ir sudrebino pasaulį androginišku stiliumi – jis šiuo metu itin plačiai aptarinėjamas. Dainininko nuotrauka gruodžio mėnesio amerikietiško „Vogue“ viršelyje pakeitė visą 128 metų žurnalo istoriją – nuo pat šio žurnalo gyvavimo pradžios jo viršelio dar niekada nėra puošęs vyras.


Įtakingiausiam mados gigantui priėmus istorinį sprendimą, Tylerio Mitchello nufotografuotame viršelyje popmuzikos atlikėjas Rytų Sasekse, prie Septynių Seserų uolų, pozavo pasipuošęs mados namų „Gucci“ suknele bei smokingo švarku. Vilkėdamas moteriškus drabužius, jis įsiamžino ne vienoje nuotraukoje – daugiau jų išspausdinta pačiame leidinyje. Visgi tokia išskirtinė mados fotosesija neliko be atgarsio: viršelis iš karto sukėlė aistringas diskusijas apie vyriškumą ir madą, priklausančią vienai ar kitai lyčiai. Vieni atlikėją gyrė už drąsą, o kiti negailėjo ir kritikos. Nors sulaukta įvairiausių reakcijų, ne kelnėmis apsivilkę vyrai jau senai nebeturėtų stebinti. Riba tarp moteriškos ir vyriškos aprangos išsitrynė ne tik tarp gatvės mados šalininkų, bet ir garsiausiuose mados kolekcijų pristatymuose. Gyvename pereinamuoju laikotarpiu, kai, sutinkame su tuo ar ne, laikas keisti visus nusistovėjusius standartus. Tam pritaria ir pats H. Stylesas.


H. Stylesas
H. Stylesas
Vida Press


Juk nieko nestebina filmuose atpažįstami ar net kasdieniame gyvenime matomi kiltus segintys škotai, o dar praeitame amžiuje moteris iš pokario gniaužtų išlaisvinusi ir moterišką kelnių bei švarko kostiumą sukūrusi Coco Chanel įrodė, jog net ir dailiosios lyties atstovės gali vilkėti kostiumą, kaip laisvės ir statuso simbolį. Šiais laikais, kai turime daugybę pasirinkimo galimybių ir teisę būti tuo, kuo norime, moterys labai dažnai pasirenka vilkėti kelnes ir vyriško kirpimo švarkus, net ir derindamos juos prie dailių suknelių. Tad jeigu moterys gali vilkėti kostiumą ar kitokius vyriško stiliaus įkvėptus drabužius, kyla klausimas, kodėl vyrai negali vilkėti suknelės ar sijono.


Nors pats H. Stylesas vengia apibrėžti savo tapatybę, atlikėjas nekart gynė seksualinį savo „neapibrėžtumą“ ir liko atviras LGBTQ teisių šalininkas. Per daugelį metų Harry ne kartą parodė androginišką savo stilių ir požiūrį į šiuolaikinę madą – pradedant blizgančiais kostiumais scenoje, drąsiais pasirinkimais tokiuose renginiuose kaip „Met Gala“, baigiant nagų lakavimu. „Drabužiai skirti tam, kad galėtume su jais eksperimentuoti, linksmintis ir žaisti. Nuostabu, kad pamažu griūva sienos, įsitikinimai, kas skirta moterims, o kas – vyrams. Kai peržengiame visus barjerus, atsiveria didžiulė arena, kurioje galime žaisti, kaip tik panorėję“, – sakė atlikėjas.


Grįžtant prie plačiai pasaulyje aptarinėtos fotosesijos ir įvairiausių atkirčių, internete dainininko fotosesija patraukė dešiniųjų pažiūrų aktyvistės Candace Owens dėmesį. Ji socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje pareiškė, jog taip įsiamžinti nusprendęs H. Stylesas tapo „nuolatinės vyrų feminizacijos“ indikatoriumi, pridurdama skambią frazę: „Grąžinkite vyriškus vyrus.“ Panašią nuomonę išsakė ir žinomas konservatoriškų pažiūrų komentatorius Benas Shapiro, teigdamas, jog bet kuris žmogus, apsimetantis, kad pūstomis suknelėmis pasipuošę vyrai nėra referendumas dėl vyriškumo, elgiasi mažų mažiausiai nepagarbiai. Kritikos sulaukė ir Harry’io motina dėl neva netradicinio sūnaus auklėjimo. „Tai daug ką paaiškina apie kūrybišką, eksperimentuoti nebijantį dainininko charakterį“, – viską nuleisdama juokais, aiškino moteris ir šmaikščiai pridūrė, jog net ir vaikystėje, jai kuriant prabangias sukneles, sūnus visuomet būdavo įsitraukęs į jos veiklą.


Vis tik internetinėje erdvėje dauguma komentatorių, įskaitant ir garsenybes, išreiškė palaikymą „Vogue“ komandai ir patį H. Stylesą liaupsino už drąsą, išskirtinumą ir įkvepiantį pavyzdį, kaip dabartinei kartai nevaržyti savo įsitikinimų ir pasirinkimų. Už lytims priskiriamų normų griovimą atlikėjas sulaukė pritarimo ir iš aktorės Jameelos Jamil. Ji teigė, kad Harry yra pakankamai vyriškas, „nes būti vyriškam reiškia būti kuo tik nori, o ne tuo, ką prieš šimtus metų nusprendė savimi nepasitikintys ir moterų nekenčiantys homofobai. Kažkada vyriška buvo nešioti ilgus garbanotų plaukų perukus, mūvėti pėdkelnes ir dažytis akis. Galbūt tai vyriškų vyrų sugrįžimas.“


Viešai savo nuomonę išsakė ir mados tendencijų analitikė bei vyrų mados savaitės organizatorė Marija Palaikytė: „Vyras su suknele tikrai nėra jokia naujiena, o gender neutral revoliucija yra ne vienos fotosesijos idėja, bet kone ryškiausia viso laikmečio sociokultūrinė tendencija. Ši fotosesija ne kuria naują požiūrį į madą ir lytiškumą, o atspindi globalų požiūro pasikeitimą“, – sakė moteris, pridurdama, jog Harry jau ne vienerius metus puoselėjo visokeriopos laisvės filosofiją, o prie to prisidėjo ir pats žurnalo „Vogue“ statusas, viską iškeliantis ant pjedestalo.


Aptariama H. Styleso „Vogue“ fotosesija – ne pirmas kartas, kai pasitelkiant madą atsisakoma lyčių stereotipų. Būdami karjeros viršūnėse panašius barjerus savo išvaizda griovė tokios muzikos legendos kaip Davidas Bowie ir Prince’as. O jau kurį laiką nebijodamas eksperimentuoti ir išreikšti savo pažiūras pasitelkdamas madą, Harry Stylesas 2019-ųjų „Guardian Weekend“ fotosesijoje pozavo pasipuošęs ir japonų prekės ženklo „Comme des Garçons“ suknele. Taigi žurnalo „Vogue“ viršelis jam nebuvo naujas bandymas priblokšti.


Uniseksas tikrai nėra naujas terminas – vis dažniau matome, jog dizaineriai nebeskirsto drabužių į vyriškus ir moteriškus, taip suteikdami plačias galimybes rinktis. Link lyčių stereotipų dekonstrukcijos vieni pirmųjų pastūmėjo „Gucci“, kurių kurtus drabužius itin dažnai renkasi ir pats Harry Stylesas (įskaitant ir „Vogue“ viršelyje matomą suknelę). Lyčių supanašėjimas yra variklis, paskatinsiantis mados kūrėjus žengti nauja kryptimi, tad tai tik įrodymas, jog „Gucci“ yra vienas progresyviausių aukštosios mados prekių ženklų. Normų paisymas yra kūrybos mirtis: kiekvienas galime būti tuo, kuo norime būti, ignoruodami nepagrįstas aplinkinių nuomones. Mada yra žaidimas ir visi jį galime žaisti pagal pačių susikurtas taisykles.



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis