Pirmą kartą Lietuvoje – juvelyrikos iš plaukų paroda

Marijos ir Jurgio Šlapelių namo-muziejaus paslaptingajame rūsyje, kuris mena XV–XVII amžius, penktadienį atidaroma paroda „Juvelyrika iš plaukų: [ne]pamiršta tradicija ir prasmė“. Joje bus pristatomi papuošalai iš plaukų: menininkės Linos Krasnovaitės-Siparienės autoriniai darbai, artefaktai iš Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus bei parodos rengėjų asmeninės kolekcijos.


Paroda šia unikalia mūsų krašto paveldo tema Lietuvoje rengiama pirmą kartą, pranešime atkreipia dėmesį Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejus. Lietuvoje juvelyrikos iš plaukų tematika praktiškai netyrinėta, o plačiajam visuomenės ratui apskritai beveik nežinoma. Tačiau, nors dabar beveik pamiršta, juvelyrikos iš plaukų tradicija XIX amžiuje buvo gyva ir Lietuvoje, o plaukų gijų pynimo ant apskrito stalelio technika buvo žinoma mūsų krašte, sako muziejininkai.

 

Senosiose kultūrose žinota apie plaukuose slypinčią galią, išlaikomą ryšį su žmogumi, todėl plaukai dažnai naudoti apsaugai ir patys saugoti nuo neigiamų poveikių. Nuo seno iš plaukų buvo gaminami atminimo ir apsaugos papuošalai. Didžiausią pakylėjimą juvelyrika iš plaukų patyrė XIX amžiuje, ypač šio amžiaus viduryje.

 

Dažnai plaukų sruoga būdavo paskutinė mirštančiojo dovana, tad iš jos padirbintas papuošalas buvo brangus atminimas, nešiotas per visą gedulo laikotarpį. Tačiau, anot parodos organizatorių, būtų neteisinga tokius papuošalus sieti vien tik su gedulu – neretai tokia dovana buvo nuoširdžių jausmų, artumo, draugystės ženklas. Mergina dažnai dovanodavo mylimajam iš savo plaukų padarytą laikrodžio grandinėlę.

 

Parodos atidaryme bus pasakojama, iš kur ir kokiais keliais į Lietuvą galėjo atkeliauti ši technika, kaip reiškėsi juvelyrikos iš plaukų tradicija. Bu priminta ir dar apie viena pamiršta tradicija – papuošalai iš arklio ašutų.

 

L. Krasnovaitė-Siparienė juvelyrikos iš plaukų tema domisi nuo 2015 metų. Iš autentiškų XIX a. šaltinių ir remdamasi senaisiais artefaktais bei muziejų eksponatais, ji atkūrė pačią technologiją ir ne vieną plaukų gijų pynimo ant apskrito stalelio raštą. Ši technika labai imli laikui, reikalaujanti itin daug kantrybės ir atidumo, tad neretai visos dienos darbo rezultatas „kabo ant plauko“ tiesiogine šio žodžio prasme…

 

Paroda veiks iki liepos 25 d.

 


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis