Docentė: dar reikia įprasti, kad moteris lyderė IT srityje – ne išimtis

Jau 40 metų su įvairiomis informacinėmis technologijomis dirbanti Kauno technologijos universiteto Informatikos fakulteto docentė ir Nacionalinės distancinio mokymo asociacijos prezidentė dr. Danguolė Rutkauskienė sako, jog daugelis merginų net neįsivaizduoja, kokių įvairių darbų yra IT srityje, ir nors čia galima sutikti vis daugiau moterų, pokytis vis dar nėra pakankamas.

Kodėl lyderėmis tampa retai?

 

Rinkdamasi specialybę, pasak dr. D. Rutkauskienės, reta jauna mergina susimąsto, kad galėtų save realizuoti dirbdama informacinių technologijų srityje. Nors mūsų gyvenimuose technologijų yra daug, tai vis dar neretai laikoma vyrų sritimi. Siekdama tai pakeisti mokslininkė dirba su projektu „WOMEN4IT: Inovatyvūs sprendimai kaip padidinti mergaičių ir jaunų moterų integraciją į skaitmeninę visuomenę“, o jo tikslas – ugdyti jaunų moterų, kurioms gresia atskirtis nuo darbo rinkos, skaitmenines kompetencijas, taip gerinant jų įsidarbinimo galimybes.

 

„Pastaruoju metu galime pastebėti vis daugiau teigiamų pokyčių IT srityje. Čia pradeda dirbti daugiau moterų, tačiau situacija dar nėra gera. Dėstydama universitete matau, kad kai kuriose studijų programose mokosi vos keletas merginų. Į klausimą, kodėl taip yra, stengiamės atsakyti vykdydami tyrimus ir analizuodami situaciją. Vis dėlto reikia pripažinti, kad moterų IT pasaulyje dar sutinkama ne itin dažnai.

 

Žinoma, malonu matyti, kad skaičius vis auga. Tačiau jei kalbėsime apie moteris, kurios turėtų savo verslą arba užimtų aukštas pareigas IT kompanijose, jų išties labai mažai. Situacija po truputėlį keičiasi, bet stereotipai yra gajūs. Galbūt dar reikia įsisąmoninti, kad būti lydere IT srityje yra taip pat normalu, kaip ir bet kurioje kitoje srityje. Mums reikia kuo dažniau rodyti gerus pavyzdžius ir apie tai kalbėti“, – įsitikinusi profesionalė.

 

Dr. D. Rutkauskienė sako, kad situacija galėtų pasikeisti, jei moksleivėms būtų suteikiama galimybių matyti daugiau IT srities lyderių pavyzdžių, aiškinama lyderystės svarba. Informacinės technologijos turėtų tapti trokštama sritimi, tačiau kartu docentė pastebi, kad pasirinkimų kur kas daugiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, ir informacinės technologijos gali būti tik pasirinktos specialybės dalimi.

 

„Jau penkerius metus organizuojamas „Girls in ICT“ renginys. Tai motyvuoja moksleives rinktis informacines technologijas. Pačiu nuostabiausiu įvertinimu man iki šiol tapęs vienos iš moksleivių mamų žodžiai, kad tai suteikė jos dukrai sparnus. Tokie prasmingi darbai tikrai įkvepia“, – sako docentė.


Dr. Danguolė Rutkauskienė
Dr. Danguolė Rutkauskienė
Asmeninio archyv. nuotr.


Tapo kasdienybės dalimi

 

Dr. D. Rutkauskienei pradėjus karjerą, informacinės technologijos buvo gana siaura sritis. Dabar docentė pastebi, kad be jų neišsiverčia nė viena karjeros ar gyvenimo sritis. Informacinės technologijos būna šalia ir leidžiant laisvalaikį, ir dirbant. Pašnekovė tiki, kad ateityje reikės ne tik informacinių technologijų specialistų, bet ir visiems geriau išmanyti skaitmenines technologijas.

 

„Informacinių technologijų svarba ateityje tik didės, tad svarbu išmanyti duomenų saugą, didelių duomenų panaudojimą, naudojimosi internetu svarbą. Tai mums jau įrodė ir koronaviruso pandemija. Technologijos greitai tapo dar didesne mūsų kasdienybės dalimi. Tokių ir panašių situacijų neišvengsime ir ateityje. Taip pat ir norėdami išlikti konkurencingi darbo rinkoje privalėsime operatyviai įsisavinti besikeičiančias technologijas.

 

Teigiama, kad artimiausiu metu tik apie 5 proc. visų darbų nebus naudojamos technologijos. Dabar suteikiamos plačios galimybės mokytis ir tobulėti, įgyti skaitmeninio raštingumo įgūdžių. Esu tikra – tereikia norėti“, – įsitikinusi ji.

 

Išaugusį visuomenės poreikį įgyti skaitmeninių įgūdžių rodo ir projektas „Prisijungusi Lietuva“, kuriuo siekiama skatinti šalies gyventojus įgyti reikalingų gebėjimų efektyviai, įvairiapusiškai, saugiai ir atsakingai naudotis internetu, į šią veiklą aktyviai įtraukiant vietos bendruomenes. Skaičiuojama, kad nemokamuose skaitmeninio raštingumo mokymuose jau dalyvavo daugiau kaip 103 tūkst. Lietuvos gyventojų.

 

Saugumo svarba

 

Pasiteiravus, kokių pavojų ir minusų pašnekovė įžvelgia, kai situacija informacinių technologijų srityje taip greitai keičiasi, dr. D. Rutkauskienė sakė, kad tai teikia daugiau naudos nei pavojų. Vis dėlto apie galimas grėsmes taip pat reikėtų kalbėti garsiai.

 

Kaip vieną svarbiausių dalykų, kuriuos svarbu žinoti kiekvienam, ji mini savo asmens duomenų saugojimą. Tokius duomenis, kaip pavardė, asmens kodas, adresas, telefono numeris ir kt., neretai turime pateikti atlikdami kasdienius veiksmus, pavyzdžiui, apsipirkdami elektroninėje parduotuvėje, užsakinėdami bilietus, atlikdami įvairius mokėjimus ar besinaudodami elektronine bankininkyste. Šiems duomenims patekus į netinkamas rankas iškyla ir vagystės pavojus.


"Kuriame Lietuvos ateitį" , "Prisijungusi Lietuva" logotipai
Partnerio archyvas


Užsakymo nr.: PT_69292

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis