Apie patirtis gamtoje ir skautiškas įdomybes suaugusiems. Ar gali tapti skautu vienai dienai?

Daugeliui skautų įvaizdis primena herojus iš Holivudo filmų ar asocijuojasi su vaikais gražiomis uniformomis ir spalvingais kaklaraiščiais. 

Skautų organizacijos veikla populiari daugelyje pasaulio šalių ir Lietuvoje šis judėjimas turi gilias tradicijas. Skautų veiklos yra labai įvairios. Jau kelinti metai Lietuvos skautai rengia edukacines ir patirčių programas ne vien vaikams, bet ir suaugusiems -“skautai ne skautams”. Apie skautiško pasaulio subtilybes, ir kuo jis patrauklus vyresnio amžiaus žmonėms pasakoja Emilija Biterytė- Vilniaus Skautų centro direktorė.


Emilija Biterytė
Emilija Biterytė
Pranešimas spaudai


Kaip keliais sakiniais galėtumėte apibūdinti skautų organizacijos veiklą tiems, kurie dar nėra susidūrę su skautišku gyvenimu?


Skautavimas – iš pradžių smagus užsiėmimas, vėliau – gyvenimo būdas. Skautų judėjimas daugiau kaip 100 metų augina milijonus žmonių visame pasaulyje. Tai gyvenimo mokykla, kurios pamokose – žygiai, laužai, dainos, gyvenimas gamtoje, geri darbai visuomenei ir draugai. Tai intriguojantis, tradicijų ir simbolikos kupinas žaidimas, kurio dalyviai užauga savarankiškais, atsakingais, pilietiškais žmonėmis.


Skautai yra judėjimas, neturintis amžiaus limito. Pasitelkiant skautišką metodą, apimantį veikimą mažose grupelėse (skiltyse), simboliką, gamtą, suaugusiųjų pavyzdį, įžodį ir priesakus, veiklą bendruomenėje, asmeninį tobulėjimą ir mokymąsi veikiant auginami jauni žmonės. Tie patys jauni žmonės galiausiai tampa skautų vadovais ir dalinasi įgyta patirtimi su augančia karta. Žinoma – vietos prie skautiško laužo yra kiekvienam norinčiam, tad prisijungti niekada ne vėlu.


 „Skautai neskautams“ – kuo svarbus šis nuolatinis projektas?


Mes suteikiame galimybę pasimatuoti skauto batus kiekvienam norinčiam ir atrasti, kaip galima pramogauti gamtoje su tikslu. Šiuo projektu kviečiame susipažinti, kiek daug individualaus žmogaus augimui, komandos mikroklimatui, fizinei ir emocinei sveikatai gali duoti kokybiškas laikas gamtoje. Skautaudami augame ir auginame pagal visame pasaulyje veikiančią skautišką metodiką – įgyvendindami „Skautai neskautams“ projekto veiklas siekiame pasidalinti sukaupta patirtimi su kuo platesniu žmonių ratu.


Organizuodami komandos formavimo renginius įmonių kolektyvams kviečiame kartu leistis į nuotykį ir stiprinti komandą drauge įveikiant iššūkius ir patiriant emocijas. Tikime, kad didžiausi išmokimai ir bendrystė pasiekiama per veikimą kartu, tradicijų kūrimą ir, žinoma, laiką gamtoje – kaip skautai mėgsta sakyti – miške ryšys geresnis.

Kita mūsų veiklos kryptis skirta vaikams. Kasmet skautišką gyvenimą „Skautai neskautams“ stovyklose išbando šimtai vaikų ir paauglių. Lietuvoje stovyklų vaikams yra daug ir įvairių – mūsų tikslas yra ne tik užimti dalyvius smagiomis veiklomis, mes siekiame, kad kiekvienas vaikas iš stovyklos grįžtų paaugęs.


Į jus kreipiasi įmonės ir organizacijos dėl patirčių programų- renginio organizavimo, kodėl žmonėms tai įdomu?


Norintiems burti ar stiprinti jau turimą komandą reikia stiprių emocijų, patiriamų drauge. Konferencijos, mokymai, įprasti įmonių vakarėliai galbūt tam kartui ir įkvepia, motyvuoja, tačiau drauge patirti nuotykiai komandą sustiprina kur kas labiau. Dėl to į mumis ir kreipiasi – žmonėms norisi ištrūkti iš miesto į laukinę gamtą, patirti kažką naujo, neatrasto, intriguojančio. O gamtoje esame natūralesni, jaučiamės laisvesni ir labiau atsipalaiduojame – tai padeda kurti tikrą bendrystę. Be to, mūsų organizuojami renginiai įmonėms išsiskiria patirčių visuma: mes kviečiame ne tik žygiuoti ar atlikti tam tikras užduotis, bet ir gamintis maistą ant laužo, įsirengti patogią stovyklą nakvynei miške, vakaroti prie laužo su dainomis, kitaip sakant – patirti tikrą, pilną, naujų jėgų suteikiantį buvimą gamtoje.


Kokias veiklas esate numatę šią vasarą?


Šią vasarą nekantraujame sukurti gyvenimo nuotykį visiems norintiems. Jau deriname komandos formavimo programas su įmonėmis, rengiame moksleivių renginius bei asmenines šventes gamtoje.   Vaikus ir paauglius kviečiame į penkias savaitės trukmės „Skautai neskautams“ stovyklas. Kauniečiams vaikams siūlome dar ir skautiškas dienas stovyklas.


Kaip skautiška veikla gali būti dar naudinga visuomenei?

Pirmasis ir svarbiausias skautų judėjimo tikslas – auginti pilietiškus, savarankiškus jaunus žmones. Duodami įžodį patys mažiausieji organizacijos nariai pasižada kasdien padaryti po gerąjį darbelį, o augant didėja ir atliekami gerieji darbai. Pavyzdžiui, karantino metu su broliais ir sesėmis savo laisvą laiką daliname ne tik vaikams, kuriuos auginame savo skautiškoje kasdienybėje, tačiau ir savanorystei vakcinavimo procesuose, ligoninėse, Maisto banke ir bet kur, kur mūsų prireikia artimui.


Dalis „Skautai neskautams“ projekto metu surinktų lėšų skiriama Lietuvos skautijos socialinių projektų įgyvendinimui, tad kiekvienas, dalyvaujantis bet kokio pobūdžio „Skautai neskautams“ veiklose, kartu prisideda prie geresnio pasaulio kūrimo.


Skautai sveikinasi
Skautai sveikinasi
Pranešimas spaudai


Jūsų smagiausi asmeniniai įspūdžiai iš renginių – skautiškų projektų organizavimo?


Smagiausia dalis yra procesas, išgyvenamas kartu su komanda. Skautiškų projektų neorganizuojame užsidarę biure – patys leidžiamės į miškus, geriausias idėjas išvystome vakarodami prie laužo ar žarijose gamindamiesi pietus. Taip darbas tampa nuotykiu, taip sukuriame draugystes visam gyvenimui. Pati savo pirmąsias skautiškas edukacijas neskautams vedžiau dar paauglystėje su bendraamžiais – šiandien nekyla abejonių su tais pačiais draugais leidžiantis į smagiausias gyvenimo avantiūras.


Antras dalykas – santykis su klientais. Su edukacinės programos užsakovu, įmonės personalo vadovu ar stovykloje dalyvaujančio vaiko tėvais sukuriame šiltą, draugišką ryšį. Praėjus renginiui labai smagu gauti grįžtamąjį ryšį – ką diena su skautais reiškė dalyvavusiam įmonėm kolektyvui, kaip per savaitę pasikeitė pirmą kartą stovykloje dalyvavęs vaikas. Visus, pasimatavusius skauto batus, kviečiame prisijungti prie skautiškos bendruomenės ir tęsti pradėtą nuotykį.


Ir paskutinis dalykas – pats geriausias „biuras“ – gamta. Dalį savo gyvenimo praleidžiu biure maigydama kompiuterio klaviatūrą, o atitrūkti nuo technologijų ir su minėtais komandos draugais atrasti gražiausius Lietuvos kampelius bei pramogauti su tikslu yra vienas malonumas. Viena iš suaugusius į mišką su skautais traukiančių priežasčių yra šis balansas – penktadienį darbe išjungi kompiuterį, miesto aprangą iškeiti į patogius žygio batus ir su malonumu keliauji į mišką susitikti prie laužo su bendraminčiais.


Kodėl skautiškos programos su instruktoriais turi pranašumo prieš kitas panašias veiklas?


Viena yra perskaityti, kaip atrodo geras žygis, kita – nueiti į 50 žygių pačiam ir tuomet pakviesti kartu eiti kitus. Skautiškas programas veda vadovai, patys užaugę skautiškoje organizacijoje, nuėję daugybę kilometrų, užkūrę daugybę laužų saulei šviečiant ir lietui lyjant, stovyklavę įvairiausiais metų laikais ir dirbę su įvairaus amžiaus ir poreikių komandomis.


Daug kas šiandien kviečia eiti į žygius – tačiau dažnai jie yra tik kelionė iš taško A į B. Mūsų žygiuose svarbiausia patirtys, įgytos einant tuos kilometrus – patyręs skautų vadovas mielai pakreips maršrutą ta kryptimi, kurioje dalyviams teks rasti būdą persikelti per upelį, kur nėra tiltelio. Skautų programoje būtinai teks įveikti iššūkius, parengtus pagal prieš tai išklausytus dalyvių poreikius, taip sukuriant kuo įsimintinesnį ir auginantį nuotykį.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis