Erotinis romanas „Žaidimas ir pramoga“ – kasdienybės grožio esencija

Tai nedidelis romanas pasiilgusiems romantikos, švelnios, subtilios erotikos ir išties puikiai išversto kokybiškos literatūros kūrinio.

Pirmą kartą lietuviškai pasirodė amerikiečių rašytojo Jameso Salterio (1925–2015), laikomo vienu puikiausių literatūros stilistų, žymiausias kūrinys „Žaidimas ir pramoga“ (A Sport and a Pastime).



Leidyklos KITOS KNYGOS nuotr.



Prancūziškos dvasios romanas – ne tik literatūros gurmanams, bet ir visiems, pasiilgusiems lėto, meditatyvaus skaitymo malonumo: autorius pastebi mažiausių kasdienybės detalių grožį, kiekvieną sakinį apgalvoja iki smulkmenų. Ši knyga – debesų lengvumo kelionė laiku į septintojo dešimtmečio Prancūziją.


Ambicingas, išvaizdus amerikietis Dynas ir jauna prancūzė Ana Mari senoviniu automobiliu „Delage“ nerūpestingai keliauja po Prancūziją. Jis – neseniai metęs Jeilio universitetą, nes buvo pernelyg nuobodu ir lengva. Ji – tiesiog mergina iš tylaus it bažnyčia miestelio, į kurį jis atsitiktinai užsuka. Jų meilė – kūniška, bet ir nekalta.


Ana Mari Dynui – tarsi pati jo dievinama Prancūzija – nepasotinamas ilgesys ir nenumaldomas troškimas. Istoriją pasakojantis Dyno draugas mielai atsidurtų jo vietoje: Dynas yra kaip jo svajonių „aš“. Čia įsitraukia vaizduotė, tikrovė susilieja su geismo fantazija. Tik automobilis skolintas, o pinigų lieka visai nedaug...


„Gauloise“ cigarečių dūmai. Vaizdai pro automobilio langus. Viešbučiai, kuriuose apsistoja Ana Mari ir Dynas. Ir laikinumo jausmas. Švelniai melancholiška atmosfera. Meistriškai perteikiamos būsenos: Dynas ir Ana Mari – tarsi atskiri ir labai skirtingi, bet vienas kitą traukiantys pasauliai. Ilgainiui ima kauptis įtampa, pranašaujanti dramą.


Anot autoriaus, šios knygos atspirties taškas – mergina, kurią jis pažinojo, būtent ji yra pagrindinė knygos priežastis. Tačiau jis siekė neaprašyti visko per daug realistiškai ir pasirinko pasakotoją, kuris kalba įsivaizduodamas svetimą istoriją, pavydėdamas šauniajam Dynui, vujaristiškai stebėdamas per fantazijos šydą...


Knygos autorius, buvęs JAV oro pajėgų pilotas, iš kariuomenės pasitraukė, sulaukęs sėkmės kaip rašytoas. „Žaidimas ir pramoga“ – trečia jo knyga. J. Salteris, būdamas labai reiklus sau, yra pasakęs, kad tik šis romanas priartėjo prie jo siekiamo rašymo standarto. Šis kūrinys tapo jo vizitine kortele. Romanas parašytas 1967 m., dvelkia modernizmu ir jau laikomas klasika. J. Salteris mylėjo Europos kultūrą. Prancūzija jam atrodė tarsi sekuliari Pažadėtoji Žemė... Vienas mėgstamiausių J. Salterio rašytojų – kitas kultinis amerikiečių autorius Henry Milleris, gyvenęs Paryžiuje.

J. Salterio kūryba ypač palankiai įvertinta paskutiniais jo gyvenimo dešimtmečiais. O po 2010-ųjų rašytojas gavo net 4 apdovanojimus: „Rea“ prizą už trumpąją prozą (2010), PEN / Malamudo apdovanojimą (2012), Windhamo ir Campbell prizą (2013), Fitzgeraldo vardo apdovanojimą už literatūros pasiekimus (2014).

Vakaruose atgimsta susidomėjimas šiuo rašytoju – dažnai teigiama, kad anksčiau jis, stiliumi pranokęs savo laiko autorius, nebuvo deramai įvertintas. Tarkime, 2013 m. amerikiečių „Washington Post“ rašė, kad „J. Salteris gali sudaužyti širdį vienu vieninteliu sakiniu.“ O britų dianraščio „Guardian“ 2017 m. recenzijoje teigiama, jog „Parašęs „Žaidimą ir pramogą“ J. Salteris tapo geriausiu stilistu iš šiuolaikinių rašytojų.“ Prancūzų rašytojas F. Beigbederis rašo, kad būtent „Žaidimas ir pramoga“ – vienas iš vertingiausių J. Salterio kūrinių.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis