Kaip auginti meilę sau: gyvenimo būdo vadovės patarimai moterims

Būti visada nuolankiam, priimti viską, kaip yra, ir laukti, kol likimas visas problemas išspręs už jus, – nelabai efektyvu, tiesa?

O ką, jei imtumėt ir stipriai papurtytumėt save už pečių, kad pagaliau atsibustumėt iš šimtu procentų jūsų netenkinančios dabarties? Patikėkite – viskas įmanoma! Reikia tik išdrįsti daryti tai, ko iki šiol nesate darę: ne norėti keisti savo gyvenimą, o tvirtai nuspręsti tai padaryti.


Jen Sincero – savigalbos bestselerių autorė ir gyvenimo būdo vadovė, padėjusi tūkstančiams žmonių visame pasaulyje atrasti sėkmę, išsiugdyti pasitikėjimą savimi ir gyventi fantastišką asmeninį bei profesinį gyvenimą. Neseniai Lietuvoje pasirodė jos šmaikšti, vienu kitu keiksmažodžiu pagardinta knyga „You are a badass: kaip nustoti abejoti savimi ir pasiimti iš gyvenimo viską, ko nori“ (iš anglų k. vertė Karina Juodelytė-Moliboga, leidykla „Baltos lankos“), žadanti tapti paspirtimi pasiimti iš gyvenimo viską, ko nusipelnėte: padėti suprasti, kaip atpažinti ir įveikti įsitikinimus, kurie žlugdo svajones; išmokyti susikurti tokį gyvenimą, kokio visada norėjote. Ir ne kada nors vėliau, o DABAR. Ir pagaliau užsidirbti pinigų. Tiek daug, kiek net nesvajojote!



Leidyklos BALTOS LANKOS nuotr.



Autorė itin išskiria pasitikėjimo savimi, meilės sau temas. Įsivaizduokite, koks būtų mūsų pasaulis, jei visi mylėtų save taip smarkiai, kad nejaustų grėsmės dėl kitų žmonių nuomonės ar apskritai buvimo tuo, kuo jie yra. Įsivaizduokite, kaip pasikeistų jūsų ir jus supančių žmonių realybė, jei atsikratytumėte gėdos, kaltės, abejonių savimi, ir tiesiog leistumėte sau būti, daryti ir turėti viską, ko iš tiesų trokštate.


Kviečiame skaityti Jen Sincero moterims skirtus patarimus, kaip skatinti meilę sau ir pradėti savimi žavėtis.


1. Įvertink, kokia esi ypatinga


Nebus nė vieno kito žmogaus tiksliai tokio kaip tu. Tau suteiktos ypatingos dovanos ir talentai, kuriais dalijiesi su pasauliu. Nors ir visi kiti turi ypatingų dovanų ir talentų, niekas jų nenaudoja lygiai taip pat kaip tu. Turi savo būdą gyventi ir unikalią perspektyvą. Esi vienintelė, kuri galvoja taip, kaip galvoji tu. Sukūrei savo unikalią realybę ir gyveni gyvenimą eidama unikaliu savo keliu. Esi vienintelė ir visada tokia būsi. Tu – svarbi.


2. Apipilk save patvirtinimais


Patikėk, nedaryčiau to, jei nereikėtų, bet patvirtinimai veikia. Neturi jų sakyti žiūrėdama į veidrodį, neturi savęs apkabinti ar pirkti specialaus vaivorykštinio dienoraščio su spynele, kad tuos patvirtinimus užsirašytum. Tačiau, jei nori apsukti laivą kita kryptimi, turi perprogramuoti smegenis ir išsitreniruoti galvoti kitaip. Tai gali padaryti patvirtinimai.

Nuspręsk, kurių patvirtinimų tau labiausiai reikia, ir kasdien juos kartok galvoje, mašinoje, vaikščiodama gatvėmis ir apsimesdama, kad kalbiesi telefonu, murmėdama po nosimi „Regitroje“. Užsirašyk juos ant lipnių lapelių ir prilipink namuose ant veidrodžių, šaldytuvo ar mašinoje. Užrašyk mėgstamiausius patvirtinimus dešimt kartų ryte ir dešimt kartų vakare prieš eidama miegoti bei pakartok juos garsiai.


Štai keli patvirtinimai, ypač tinkami susigrąžinti meilę sau. Išsirink vieną ar kelis, kurie tau tinka, ir apipilk jais save:


Nusipelnau ir gaunu milžinišką kiekį meilės kiekvieną kiekvienos dienos akimirką.

Esu viena su Visata. Visata nuostabi, aš – irgi.

Mano širdis atvira. Meilė teka į ją ir iš jos.

Esu nuostabi, protinga ir graži.

Man patinka, kokia esu aukšta, ir man patinka mano užpakalio dydis.


Jei netinka šie, užsirašyk bet ką, kas tau tinka. Jei šie patvirtinimai netinka, sugalvok sau tokių, nuo kurių nesinorėtų vemti, kurie tave sujaudina. Kuo daugiau emocijų jauti juos sakydama, tuo patvirtinimai galingesni ir tuo greičiau jie atneš teigiamų pokyčių. Taip, iš pradžių gali atrodyti, kad sau meluoji, bet tiesa tokia, kad mele gyveni dabar, todėl patvirtinimai sugrąžins tau tiesą.


Negali tiesiog kartoti nesąmonių – kad patvirtinimai veiktų, turi juos pajusti, jų trokšti, jausti jaudulį.


3. Daryk, ką mėgsti


Kai nuolat atsakai sau žmonių, maisto, daiktų ir patirčių, kurios tave verčia jausti gyvastį, siunti sau prastą žinutę.

Pažvelk į savo gyvenimą ir pažiūrėk, kur save nuvili. Jei girdi save sakančią kažką panašaus į: „Norėčiau eiti pasiklausyti gyvos muzikos! Neprisimenu, kada paskutinį kartą tai dariau“, atrask tam laiko.


Visi esame užsiėmę, tačiau žmonės, kuriems mėgautis gyvenimu – prioritetas, na, būtent jie mėgaujasi gyvenimu. Šią akimirką tūkstančiai žmonių visame pasaulyje medituoja jogos stovyklose žvelgdami į vandenyną, šoka iki devinto prakaito muzikos festivaliuose ar linksminasi svajonių laive „Disney Cruise“. Įsiklausyk, apie ką kalbi, atkreipk dėmesį į tai, ką darai, ir dėk sąmoningų pastangų, kad padidintum džiaugsmo kiekį, kiek tik sugebi. Nesvarbu, ar praleisi savaitgalio popietę su drauge, ar mesi nekenčiamą darbą, ar nusipirksi visiškai nepraktiškų, bet beprotiškai nuostabių batų, ar keliausi plaukti banglentėmis Kosta Rikoje. Svarbiausia veikti aktyviai ir kurti gyvenimą, kurį mylėtum, užuot kukliai gyvenus tokį gyvenimą, kokiame esi įstrigusi. Padovanok sau džiaugsmingo gyvenimo dovaną, kol dar esi gyva.


Be to, jei esi iš tų žmonių, kurie kitus iškelia į pirmą vietą, pradėk prioritetu laikyti save. Žmonės, kurie įpratę manyti, kad esi jų asmeninė asistentė, vis dar tave mylės, net jei ir paniurnės, kad nebelauki išsižiojusi kiekvieno jų žingsnio ar noro. Nusipirk naujus džinsus, atsidaryk taupomąją sąskaitą, nusisamdyk namų tvarkytoją, liepk vaikams sutvarkyti katės dėžutę – tu ne savanaudė dėl to, kad rūpiniesi savimi. Tiesiog tu laimingesnė. Rūpinkis savimi tarsi būtum nuostabiausias žmogus, kurį pažįsti.


4. Rask pakaitalą


Taip įpratome prie automatiškos neigiamos reakcijos į save, kad niekada nesusimąstome ir neabejojame ja – priimame ją kaip vienintelę ir nepakeičiamą tiesą. Tačiau, kai suvokiame savo mintis ir elgesį, galime sąmoningai viską keisti.


Tad atkreipk dėmesį:


Apie ką galvoji žvelgdama į veidrodį?

Kas nutinka tavo viduje, kai pamatai kažką, kam puikiai sekasi tai, ką norėtum daryti, bet ko niekada neleidai sau pabandyti?

Ką manai ir kaip jautiesi, kai eini prie grupelės išties patrauklių ir sėkmingai gyvenančių žmonių?

Ar kai iš visų jėgų stengiesi kažką įgyvendinti ir tau nepavyksta?

Ar kai tave meta visiškai nuostabus žmogus? O jei dar ir karštas?

Ar kai visą dieną vaikštai atsegtu užtrauktuku?

Ar kai palieki kavą ant mašinos stogo ir nuvažiuoji?

Ar kai nuvili draugą?

Ar kai dešimtą kartą kojos pirštą trinkteli į virtuvės stalą?

Ar kai pamiršti tėčio gimtadienį?

Ar kai pratrūksti kaip uraganas ant žmogaus, kuris to nenusipelnė?


Pastebėk užplūstančias mintis, kai esi sau negailestingiausia ir sugalvoji vis naujų ir patobulintų atsikirtimų.

Pavyzdžiui, jei kaskart pažvelgusi į veidrodį pirmiausia pagalvoji „Vaje“, pasistenk sąmoningai pakeisti šias mintis į „Labas, gražuole!“


Jei tavo santykiai su tėvu sudėtingi ir kaskart graužiesi, kai pasakai jam ką nors siaubingo, pakeisk mintis „Aš pabaisa“ į „Aš tik kiškelis, bandantis išspręsti savo problemas“. O paskui, žinoma, atsiprašyk.


Jei tavo įprastas atsakas į nesėkmę yra „Ech, Didžioji nevėkšla vėl čia“, pakeisk šias mintis galvojimu „Ko galėčiau iš to išmokti?“


Svarbiausia – išsilaisvinti iš dramų ir įsitikinimų, kad dabartinė tavo versija yra vienintelė tiesa. Man visai nerūpi, jei pulsi atsikalbinėti: „Lengva tau sakyti, tavo nosis neatrodo kaip ant veido prišvartuota jachta“. Vieną dieną gali pamatyti prabangią ir garsią manekenę su daug didesne nosimi už taviškę. Bet ji nusprendė, kad ir taip yra nuostabi. Tada staiga pasijusi graži, pasitikinti savimi ir besididžiuojanti savo nosimi, nors tik vakar svarstei ją nusipjauti.

Štai kokie juokingi mes esame.


Negyvenk laikydamasi įžeidžių sprendimų, kuriuos priėmei apie save. Verčiau priimk sąmoningą pasirinkimą juos pakeisti naujais, geresniais.


5. Liaukis menkinančiai iš savęs juoktis


Nuolatiniai savęs menkinimo pokštai skirti nevykėliams. Suprantu, gali būti beprotiškai smagu, aš ir pati retkarčiais mėgstu tokius juokelius. Labiau už viską norėčiau mašina partrenkti vyruką, kuris nemoka iš savęs pasijuokti. Bet dabar kalbu apie nuolatinį savęs žeminimo juokų festivalį „Aš užknisu“. Juokai iš savęs sensta. Greitai. Ypač jei jie – tavo koziris. Jei esi iš tų žmonių, kurie nuolatos iš savęs juokiasi, tu ne tik tarsi maldauji žmonių galvoti, kad esi nevykėlė, bet ir pati nori taip galvoti. Tarsi daužytum save laužtuvu. Kodėl turėtum norėti taip elgtis su tokiu nuostabiu žmogumi?


Žodžiai, kuriuos kartoji sau kasdien, galingesni, nei įsivaizduoji. Iš pirmo žvilgsnio nekenksmingi juokeliai laikui bėgant tampa rimtai žalojančiais įsitikinimais. Mūsų mintys tampa žodžiais, žodžiai – įsitikinimais, įsitikinimai – veiksmais, veiksmai – įpročiais, o įpročiai – realybe. Tad, jei tavo mėgstamiausias juokelis, kad nesusirastum poros į pasimatymą, net jei tau grasintų ginklu, o kiekvieną šeštadienio vakarą praleidi viena, galbūt turėtum susigalvoti naują juokelį.

Svarbiausia, nuolatinis juokimasis iš savęs – labai pigus juokavimo būdas. Visi taip sugeba. Tad smarkiau pasistenk sugalvoti kažką naujo. Tavo pasitikėjimas ir mes, gero humoro snobai, tau padėkosime.


6. Įsileisk meilę


Grakščiai priimk komplimentus užuot atsakiusi: „Šitas senas skarmalas?“ verčiau pasakyk: „Ačiū“. Ir taškas.

Rūpinkis savo kūnu. Jei tu kaip aš – visą dieną lakstai užsiėmusi, o tavo vargšas kūnas plaikstosi kaip senos kojinės vėjyje. Kai trūksta laiko, dažniausiai pirmiausia nebekreipiame dėmesio į kūną. „Šiandien turiu penkis susirinkimus. Jogą padarysiu rytoj, o pietums suvalgysiu batonėlį.“ Tuo tarpu mūsų trumpoje žemiškoje kelionėje kūnų mums reikia labiau nei jiems mūsų. Sakyk gražius žodžius apie savo kūną, puošk jį ir rodyk. Dovanok jam karštą seksą, prabangias vonias ir masažus. Judink jį, tempk, maitink, drėkink, kreipk į jį dėmesį. Kuo geriau jaučiasi mūsų kūnai, tuo laimingesni ir produktyvesni esame.


7. Nesilygink su kitais


Ar kada nors buvai padariusi kažką, kuo labai didžiuotumeisi, dėl ko jaustumeisi įveikusi pasaulio viršukalnę? O staiga pamatai, kad kažkas padarė labai panašiai ir, tavo manymu, dar geriau. Staiga nusimeni?


Lyginimasis su kitais – greičiausias būdas iš gyvenimo išsiurbti džiaugsmą.


Ne tavo reikalas, ką veikia kiti žmonės. Svarbiausia, kad mėgaujiesi ir esi patenkinta tuo, ką kuri. Būtent dėl tavo unikalumo tavo kūrinys nuostabus. Nuspręsti, kad kažkieno kito unikalumas geresnis už tavo – ne pats draugiškiausias sau veiksmas.


Gali įsivaizduoti, koks būtų pasaulis, jei mūsų didžiausi herojai pasiduotų lyginimosi pražūčiai? Jei Marilyn Monroe būtų lyginusi save su Kate Moss ir nusprendusi, kad reikia atsikratyti apvalumų? O jei „Led Zeppelin“ atlikėjai būtų lyginę save su Mozartu? „Vaikine, tas vyrukas – kietas. Daug kietesnis, nei mes kada būsim. O jis net neturi būgnininkų. Manau, reikia atsikratyti būgnininko ir gal pridėti kelias arfas.“


Tavęs pakanka ir net daugiau, nei pakanka. Venk palyginimo pražūties.


8. Atleisk sau (klausyk! Šitai ypač svarbu.)


Praeityje susimovei. Susimausi ir dar. Kiekvienas žmogus gimsta turėdamas sugebėjimą padaryti įspūdingų klaidų. Tu ne viena, susimauti – ne tavo ypatingas sugebėjimas. Pamiršk. Tąsytis su savimi kaltę ir savikritiką – daugiau nei nesveika ir visiškai beprasmiška, be to – nuobodu. Dėl to, kad jautiesi kalta ar blogai apie save galvoji, nesi geresnis žmogus, tik liūdnesnis.


Įsikalk šią tiesą – kaltė, gėda ir savikritika yra vienos destruktyviausių jėgų tavo gyvenime. Todėl gebėjimas sau atleisti – viena galingiausių jėgų. Štai puikus būdas to išmokti:


Pagalvok apie konkretų veiksmą, kurį padarei ir dėl kurio blogai jauteisi. Prisimink jį ir pajausk savo kūne. Vis kartok žodžius nuolat apie juos galvodama ir išties pajausk, ką sau sakai:


„Ir toliau blogai jaustis dėl šio įvyko vien tik kenkia man ir visiems kitiems, neleidžia visiškai mėgautis gyvenimu. Aš – nuostabus žmogus. Renkuosi mėgautis gyvenimu. Renkuosi apie tai nebegalvoti.“


Kartok šiuos žodžius, kol pajusi laisvės ir palengvėjimo jausmą šiuo klausimu. Gali prireikti dienos, savaitės ar kelių mėnesių, o galbūt tai nutiks iškart. Tačiau kad ir kiek laiko užtruktų, kartok šiuos žodžius. Jei nori būti laisva, turi skirti tam laiko. Jei turi kieno nors atsiprašyti, pakelk telefoną.


9. Mylėk save


Tai mūsų džiaugsmo Šventasis Gralis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis