Grožio injekcijų pasaulyje

„Veidrodėli, veidrodėli, kas pasaulyje gražiausias?“ – klausia pasakos herojė, kurios kailyje kone kasdien pasijunta kiekviena pasaulio moteris.

Kaip sustabdyti laiką? Kaip būnant 40-ies atrodyti lyg 30-ies? Į šiuos ir kitus klausimus mokslas jau rado atsakymus. Tiesa, jų daug, o mes laisvos pasirinkti. Šįkart straipsnyje – apie grožio injekcijas, kurios stabdo laiką, tačiau gali būti ir pavojingos.

 

Toksinas, kuris gydo


Skaičiuojama, kad per metus apie 7 milijonams žmonių estetikos sumetimais yra suleidžiama botulino toksino injekcijų.


Botulino toksinas dažniausiai leidžiamas į kaktos zoną, norint atsikratyti horizontaliųjų raukšlių, taip pat prie akių, siekiant panaikinti vadinamąsias „žąsies kojeles“. Ši medžiaga gali būti naudojama ir kramtomiesiems raumenims susilpninti. Plastikos chirurgai botulino toksino injekcijų kartais pasiūlo tiems pacientams, kurie nenori matyti pykčio raukšlių, atsirandančių tarp akių.


Kodėl susidaro raukšlės? Mes įpratę daryti įvairias mimikas, todėl veido raumenys nuolat treniruojami. „Raukšlės kaip kokios vagos susidaro tarp judinamo raumens kalniukų“, – vaizdžiai pasakoja plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas, medicinos mokslų daktaras Vygintas Kaikaris.


Savo ruožtu botulino toksinas raumenį paralyžiuoja, tuo pat metu jį susilpnindamas ir atpalaiduodamas. „Taip jis lygina raukšles – savotiškas vagas, – atsirandančias tarp tų „kalnelių“, – paaiškina gydytojas.


Jam antrina ir estetinės medicinos specialistė Aurelija Juškienė, tikindama, kad botulino toksinas yra vienas iš saugiausių produktų, kuriuos gali pasiūlyti šiuolaikinė estetinė medicina.


Aurelija Juškienė - gydytoja, estetinės medicinos specialistė
Aurelija Juškienė - gydytoja, estetinės medicinos specialistė
Asmeninio archyvo nuotr.


Šalutinis gydymo poveikis


Botulino toksinas yra neurotoksinis baltymas, kurį gamina Clostridium botulinum bakterijos ir joms giminingos rūšys. Kai tik buvo atrastas, pirmiausia šis toksinas buvo naudojamas kaip vaistas. JAV mokslininkai pastebėjo, kad botulinas puikiai veikia gydant žvairumą. „Šio toksino gebėjimas lyginti raukšles buvo tarsi šalutinis poveikis. Mat pacientai atkreipė dėmesį, kad gydant žvairumą kartu išsilygindavo pykčio raukšlės“, – pabrėžia chirurgas.


Beje, botulino toksino injekcijų griebiamasi ir gydant spastinį paralyžių, taip pat kreivakaklystę, mažinant migreninius skausmus. Yra faktų, kad botulino buvo suleista net dvejų metų vaikui, gydant paralyžių. Taigi pirmiausia botulino toksinas buvo naudojamas medicininiais tikslais, tik vėliau – grožio. Gydant migreną, išsilygindavo kaktos raukšlės ir nustodavo rasoti kakta. Paaiškėjo, kad ši medžiaga stabdo prakaitavimą, todėl pradėtos ir injekcijos į pažastis.


„Šis toksinas yra blokatorius. Kaip aiškinu savo pacientams, tai – tarsi akmenukas, kuris atsiduria tarp nervo ir raumens jungties, todėl nervo impulsas nepatenka į raumenį. Ši jungtis tiesiog suyra toje vietoje, kurioje suleista botulino toksino. Beje, per 3–5 mėnesius jungtis atsikuria ir tampa tokia pati, kokia buvo“, – pasakoja V. Kaikaris.

 

Kada laikas botulinui?


Gydytoja A. Juškienė pabrėžia, kad botulino toksinu susidomi vis jaunesnės moterys.


„Taip ir turėtų būti, nes ši medžiaga yra jaunų pacienčių vaistas. Kodėl? Kuo žmogus jaunesnis (noriu pabrėžti, kad ne 16-os, o vyresnis kaip 20-ies), tuo botulino toksino injekcijos efektyvesnės“, – pasakoja specialistė. Kai raukšlės dar nėra susiformavusios, tačiau pastebima jų pradžia, injekcijomis silpninant raumenį žmogus niekada toje vietoje raukšlių neturės.


Gydytoja pastebi, kad vyresniame amžiuje koreguoti raukšles tampa sunkiau. „Jeigu net nedarant jokių mimikų veide matyti raukšlių, botulinas jų taip neveiks, kaip mes norime. Dažniausiai tenka taikyti kombinuotą terapiją: botulino, hialurono rūgšties injekcijas ir procedūras lazeriu“, – vardija A. Juškienė.


Ko dažniausiai bijomasi ir kokiais mitais apipintas botulinas, arba botoksas? Moterys bijo, kad jų veidas gali tapti lyg plastikinis, nes viešojoje erdvėje apstu blogų procedūrų pavyzdžių. „Taip pat jos baiminasi, kad botulinui baigus veikti veidas gali „nukristi“, bruožai pasikeis, o raumenys atrofuosis. Neretai manoma, kad botulino injekcijoms dar per anksti, tačiau iš tikrųjų dažnai būna jau per vėlu“, – pasakoja specialistė.

 

Vokai gali likti nuleisti


Visgi piktnaudžiauti šiuo toksinu negalima. Per dažnai atliekant botulino toksino injekcijas, raumenys gali taip susilpnėti, kad savaime jų būklė nebeatsikurs. Skersinės kaktos raukšlės susidaro todėl, kad, norėdami geriau matyti, stengiamės laikyti pakeltus antakius. Tai įprotis.


„Silpninant kaktos raumenis, mažėja geba pakelti antakius. Jeigu neleisime raumenims atsikurti ir nuolat atlikinėsime injekcijas, rizikuojame, kad žmogus nebesugebės pakelti antakių, o jo veide nebebus matyti mimikų“, – perspėja V. Kaikaris. Jis pateikia ir įdomią paralelę su ritininėmis užuolaidomis: jeigu jas išleidžiame, jos išsilygina, tačiau kartu ir pažemėja. Taip gali atsitikti ir su antakiais.


Žinotina, jog, leidžiant botulino toksino injekciją į akių kampučius, taip pat galima rizika. Tas pats raumuo šiek tiek prilaiko apatinį voką: jeigu injekcijos bus atliekamos be atvangos, susilpnės aplink akis esantys raumenys, todėl po jomis gali susidaryti odos maišeliai, o jie grožio tikrai nepridės.


„Manoma, jog tarpuakio raumuo neturi ypatingos funkcijos ir nieko per daug neatlieka. Jis labiau reikalingas aktoriams, norintiems pabrėžti kokią nors emociją. Botulino toksinas estetiniais tikslais pirmiausia ir buvo pradėtas naudoti pykčio raukšlei mažinti, kad žmogus nuolat neatrodytų piktas ar susirūpinęs“, – pasakoja plastikos chirurgas.


Vygintas Kaikaris - plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas, medicinos mokslų daktaras
Vygintas Kaikaris - plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas, medicinos mokslų daktaras
Asmeninio archyvo nuotr.


Kai griežiama dantimis


Jeigu mėgstate kramtomąją gumą, naktimis griežiate dantimis arba esate sportininkas, kuris nuolat laiko įtempęs apatinį žandikaulį, ties apatine jo dalimi raumenyje gali susidaryti kietas guziukas. Šioje vietoje esantis raumuo atsakingas už žandikaulio veiklą, o nuolat šį raumenį „treniruojant“ veidas gali įgauti kiek kvadratinę formą.


„Raumenų spazmas sukelia dantų griežimą, o tada pradeda irti dantų emalis. Dėl šios priežasties odontologai gali pasiūlyti susilpninti kramtomuosius raumenis botulino toksino injekcijomis“, – atskleidžia V. Kaikaris.


Plastikos chirurgai šias injekcijas pasiūlyti gali ir moterims, kurios skundžiasi vyriško veido bruožais. Silpninant kramtomuosius raumenis, pradeda ryškėti veido ovalumas. Taip pat botulino toksinas gali padėti žmonėms, kuriems šypsantis apsinuogina dantys. „Taip įvyksta dėl labai stipraus pakeliamojo lūpos raumens. Mažos dozės šį raumenį susilpnina, todėl šypsantis viršutinė lūpa tiek nebeužkyla“, – aiškina specialistas. O jeigu jūsų lūpų kampučiai nusvirę ir šypsantis susiformuoja savotiška grimasa, botokso injekcijos turėtų padėti atsikratyti nepageidaujamos mimikos.

 

Atsarga gėdos nedaro


Jei vis dėlto pasiryžote grožio injekcijoms, devynis kartus pamatuokite ir tik dešimtą kirpkite. Taip, injekcijų poveikis amžinai nesitęs, tačiau nesinori net ir tą pusmetį, kol botulino toksinas veiks, atrodyti tarsi be emocijų. O taip nutikti gali, jeigu bus padaryta klaida.


„Reikia tiksliai žinoti procedūros vietą, injekcijos gylį ir dozę. Nuo dūrio vietos botulinas pasisklaido apie centimetrą. Tačiau aplink gali būti ne vienas raumuo, todėl rizika visuomet egzistuoja. Be to, į organizmą suleistas botulinas pradeda veikti ne tą pačią dieną, o po trijų dienų. Didžiausią veiksmingumą jis pasiekia septintą dieną, o per penkis mėnesius bet kurio paciento raumuo grįš į tą pačią vietą, kurioje buvo prieš injekciją“, – pabrėžia V. Kaikaris.


Atkreiptinas dėmesys, kad jeigu toksinas leidžiamas į tą pačią vietą be perstojo, neduodant raumenims jokio poilsio, jie sunyks ir savo funkcijų nebeatliks. „Nerekomenduoju botulino leisti ištisai, be pertraukų. Suleidimas neturėtų būti dažnesnis nei kas pusę metų“, – pataria chirurgas.

 

Ne visiems raumenims reikia sporto


Gydytoja A. Juškienė botulino toksino injekcijas pavadina pietų pertraukos vardu. „Injekcijos atliekamos greitai, dūrio vietų beveik nematyti. Po procedūros gali paskaudėti galvą, ji gali šiek tiek svaigti. Kai visą gyvenimą darai vieną mimiką, o po procedūros tai nebepavyksta, gali atsirasti tam tikras nejaukumo jausmas, bet jis trumpalaikis“, – pasakoja specialistė.


Pasak jos, nemažai moterų bijo, kad, atlikus injekciją į kaktą, gali užkristi akių vokai. Visgi komplikacijų nutinka retai. A. Juškienė akcentuoja, kad botulino injekcijos paskatina kolageno gamybą, be to, po injekcijų (netgi pasibaigus botulino poveikiui) raukšlė nebebūna tokia pat gili, kokia buvo iki injekcijos.


„Mūsų tikslas nėra išlaikyti žmogaus veido lyg užšaldyto. Siekiame atpratinti veido raumenis darytis mimikas. Kai raumuo kokius 4–6 mėnesius nesportuoja, grįžęs į „sporto salę“ nebeturi tiek jėgos, kiek turėjo prieš injekciją“, – paaiškina gydytoja.


Grožio injekcijų pasaulyje
Grožio injekcijų pasaulyje
Shutterstock nuotr.

 

Jo didenybė hialuronas


Pastarąjį dešimtmetį grožio pramonė ant pjedestalo iškėlė dar vieną medžiagą – hialuroną. Tiesa, hialurono rūgštis gaminasi ir mūsų pačių organizme, tačiau metams bėgant (maždaug nuo 25-ųjų metų) šis „fabrikėlis“ pasiima vis daugiau laisvadienių, tad mokslininkai susirūpino ir sugebėjo išgauti šios medžiagos ir iš gyvulių bei augalų (pastarasis faktas labai patiko veganams).


„Pradžioje hialurono būdavo išgaunama iš karvių akių stiklakūnių. Dabar jo pagaminama ir iš augalų. Biomedicina taip pažengė į priekį, kad sukūrė tokios mažos molekulinės masės hialuroną, kuris daro poveikį net tepamas ant paviršiaus“, – pasakoja plastikos chirurgas V. Kaikaris.


Hialuronas atsakingas už drėgmę, todėl kūdikių ir vaikų oda atrodo spindinti, rausva ir švelni. Vyresnių žmonių odai ilgainiui pradeda trūkti drėgmės, todėl ji ima raukšlėtis.


„Jeigu norite kuo ilgiau išlaikyti odos drėgmę, pirmiausia reikėtų pradėti naudoti kremus su hialurono rūgštimi. Antra išeitis – geriamas hialuronas. Žinoma, nemažą jo dalį sunaikina skrandžio sultys, tačiau kita dalis pasiskirsto organizme“, – pažymi chirurgas. O siekiant ne tik atkurti drėgmę, bet ir palaikyti tūrį, kaip vieną iš procedūrų specialistai siūlo mezoterapiją.


Atliekant gilesnes injekcijas, į smulkias raukšleles leidžiamas mažos molekulinės masės hialuronas. Pastaraisiais metais itin populiarus tapo veido kontūravimas hialurono rūgštimi: giliai į skruostus, ant antkaulio, leidžiamas didelės molekulinės masės hialuronas, savo tūriu patempiantis odą ir atkuriantis jos drėgmę.


Hialurono rūgšties injekcijos gali padėti ir naikinant raukšles tarp nosies bei lūpos. Gydytojai šias raukšles vadina barkodu ir įvardija, kodėl jos susidaro: „Jeigu rūkote, greičiausiai turėsite ir šių raukšlių“, – perspėja V. Kaikaris.

 

Lengvesnis būdas pasiekti rezultatą


Būdų, kaip naudoti hialurono rūgštį, medicina šiais laikais gali pasiūlyti daugybę. Ši medžiaga, kaip jau minėta, padeda atkurti odos drėgmę, o dar svarbiau tai, kad hialuronas gali atstoti plastinės chirurgijos operacijas.


„Vietoj smakro implanto galime pasiūlyti hialurono rūgšties injekcijas, jos išspręstų mažo smakro problemą. Lūpų putlinimas – dar viena sritis, kurioje karaliauja hialuronas. Senstant šios medžiagos kiekis mažėja ne tik odoje, bet ir lūpose. Jos taip pat sensta, raukšlėjasi, praranda tūrį, todėl drėkinimas, tūrio atnaujinimas ir lūpų atjauninimas taip pat svarbus, ypač vyresnėms moterims“, – pabrėžia A. Juškienė. Ji teigia, kad hialurono rūgštis gali būti naudojama ir mažinant dvigubo pagurklio problemą.


„Mes nesame plastikos chirurgai, tačiau efektą (jei ir ne tokį didelį) galime pasiekti injekcijomis. Be narkozės, gana greitai, garantuodami minimalų sveikimo laiką ir gana ilgai matomą rezultatą. Pavyzdžiui, kontūravimo nereikia kartoti 2–4 metus. Atlikus bazinį kontūravimą, gali prireikti tik minimalios korekcijos kas metus“, – sako gydytoja.

 

Kur slypi pavojus


Hialurono rūgštį injekuoti turėtų tik specialistas, išmanantis žmogaus kūno anatomiją. „Jeigu leidžiama į tas vietas, kur yra arterijos, ateinančios į akį, gresia didelis pavojus. Yra aprašyta atvejų, kai po injekcijų žmonės liko akli“, – informuoja V. Kaikaris.


Kaip snaiperio šūvis naktį – taip jis įvardija šių injekcijų sėkmę. Visi esame skirtingi, tad nė vienas veidas nebus toks, koks aprašyta anatomijos vadovėlyje. „Jeigu leisdamas hialuroną užkimši arteriją, viskas gali baigtis labai liūdnai: aklumu, odos nekroze. Todėl procedūrą atliekantis gydytojas po ranka privalo turėti hialuronidazės – preparato, kuris skaldo suleistą hialuroną“, – pasakoja plastikos chirurgas.


Pirmiausia – botulinas, tik tada – hialuronas. Tokiu principu vadovaujasi gydytoja A. Juškienė. „Siekdami gydyti kaktos, akių raukšles, taip pat sritį tarp antakių, pirmiausia pasiūlysime botulino toksiną. Hialurono rūgštis, kalbant apie viršutinę veido dalį, visada turėtų būti antrame plane. Jeigu raukšlės yra apatinėje veido dalyje, jų korekcija 99 proc. atvejų atliekama hialurono injekcijomis. Nepakanka tik žinoti veido anatomiją – labai svarbi ir specialisto naudojama technika. Klaidų padaryti gali ir pats geriausias profesionalas. Tačiau svarbiausia – klaidą ar komplikaciją pamatyti laiku, žinoti, kaip ją suvaldyti, skirti tinkamą gydymą“, – pabrėžia gydytoja.

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis