Kosmetologė: miegojimas ta pačia poza veikia mūsų išvaizdą

Nuo pat gimimo oda pradeda senti, o pirmieji senėjimo požymiai atsiranda tik po 25 metų.

Palaipsniui oda ima prarasti tamprumą, plonėja jos poodinis riebalinis audinys, mažėja elastinių ir kolageninių skaidulų. Taip pat silpnėja raumenys, o dėl to oda išsitempia ir suglemba.


Niekas nėra jaunas po 45 metų, tačiau galima išlikti neatremiamam esant bet kokio amžiaus! – buvo įsitikinusi Coco Chanel. „Tačiau, nepaisant Coco Chanel žodžių, jei veido oda dehidratuota, papilkėjusi ar išberta, matomi išsiplėtę kapiliarai bei pigmentinės dėmės, ant jos bus pastebimas amžiaus ir neišvengiamo senėjimo paliktas spaudas“, - tikina „Jauna oda“ medicinos kosmetologė Nomeda Morkūnienė.


Pagal „Biotherm“ atliktus mokslinius tyrimus, vienintelis veiksnys, su kuriuo esame bejėgiai kovoti, yra laikas, bet tai sudaro tik 20 % problemos. Daugiausia matomų senėjimo požymių galime išvengti, nes jie atsiranda veikiant išoriniams veiksniams ar priklauso nuo mūsų gyvenimo būdo. Išorinės agresijos įtaka kaupiasi, dėl to pasirodo senėjimo požymiai, susijungiantys su chronologinio senėjimo natūraliais požymiais, pastebi kosmetologė N. Morkūnienė.


Taigi, kas labiausiai kėsinasi į mūsų veido odos grožį, teiraujamės kosmetologės.


Senėjimą „pagreitintu“ režimu lemia ne vienas veiksnys. Mums jau senai žinoma, kad ultravioletiniai spinduliai neigiamai veikia odą. Tyrimai parodė, jog tarp trijų senėjimą lemiančių pagrindinių veiksnių (ultravioletiniai spinduliai – užterštumas – stresas) egzistuoja glaudus ryšys, kuris iliustruoja senėjimo poveikį odai.


Saulės spinduliai. UVA ir UVB spinduliai odai daro skirtingą įtaką. UVA tipo spinduliai veikia gilesnius odos sluoksnius ir net sukelia vėžinius susirgimus. UVB veikia paviršinį odos sluoksnį (epidermį), sukelia fotosenėjimą ar odos nudegimus. Nuolatinis UV spindulių perdozavimas prieš laiką sendina odą. Ji praranda elastingumą, tampa plona ir raukšlėta, pažeidžiamas ląstelių aktyvumas. Dar didesnė žala, kai įdegis palaikomas soliariumuose.


Senėjimo požymiai stiprėja dėl aplinkos užterštumo bei rūkymo. Kenksmingose dalelėse ir tabako dūmuose yra cheminių medžiagų. Tai – kenksmingi metalai ir organiniai komponentai, kurie turi ypač stiprų agresyvų poveikį odai – giliai įsiskverbdamos kietosios dalelės lėtina natūralų ląstelių atsinaujinimą.


Londone karališko medicinos koledžo dermatologai (Entonis Jangas ir kolegos) atliko išsamų tyrimą, kaip rūkymas veikia odą. Paaiškėjo, kad rūkaliams aktyvuojamas genas, atsakingas už matrikso metaloproteinazės (MMP-I) fermento gamybą, kuris pažeidžia odos kolageną. Šis genas „miega“, jei žmogus nerūko, bet rūkaliai jį pažadina. Laboratoriniais tyrimais patvirtinta, kad rūkalių odoje yra didesnis MMP-I aktyvumas ir paspartinta kolageno pluoštų degradacija. Dėl to oda neišvengiamai suglemba ir susiraukšlėja, prasideda ankstyvas senėjimas.


Stresas, nerimas ir miego trūkumas yra pagrindinės sausos odos priežastys, sukeliančios padidėjusį odos jautrumą ar perteklinį odos riebalų išsiskyrimą bei švytėjimo praradimą. Psichologinio streso sukeltas neuromediatorių išsiskyrimas pažeidžia epidermio pralaidumą ir veikia imuninį odos atsaką. Lemiamas odos atnaujinimo ir regeneravimo veiksnys – tai pilnavertis miegas. Kai giliai miegame, organizme gaminasi hormonas melatoninas – labai svarbi medžiaga, kuri padeda susigrąžinti jėgas. Melatoninas leidžia ir visam organizmui, ir odai atsigauti nuo dienos stresų. 


Tačiau netinkamas miegojimas ta pačia poza taip pat lemia mūsų išvaizdą. Pastovi ir netinkama mūsų kūno padėtis miegant gali skatinti raukšlelių formavimąsi. Jeigu gulite ant pilvo, raukšlės greičiau formuosis ant kaktos. Miegas veidu į pagalvę traumuoja veido odą ir sutrikdo kraujotaką. Bėgant laikui tai neišvengiamai sukelia nepageidaujamas pasekmes – veidas tampa raukšlėtas. Jei mėgstate gulėti ant vieno šono, raukšlės gali susidaryti ant skruostų, smakro ar dekoltė. Gulėkite ant nugaros, nes tai geriausias būdas apsaugoti veidą nuo ankstyvų raukšlių. Svarbiausia, kad galva nebūtų aukštai pakelta, o kaklas būtų maždaug tame pačiame aukštyje.


Mūsų odą labai veikia neteisinga mityba. Rezultatas – papilkėjusi veido oda, spuogai, inkštirai, užsikimšusios riebalų liaukos, odos jautrumas ir nelygi jos spalva. Jei prastai subalansuota mityba, organizmas pradeda kaupti toksinus, kurie taip pat prisideda prie senėjimo ir raukšlių atsiradimo. Ko vertėtų atsisakyti pirmiausia? Miltinių patiekalų, saldumynų, gazuotų gėrimų, greito maisto, riebios mėsos, alkoholio ir kofeino. Taigi, tereikia įtraukti į mitybos racioną naudingus maisto produktus, o tuos, kurie kenkia – išbraukti. Tai pagerins odos būklę ir turės teigiamą poveikį sveikatai apskritai.


Mobilus telefonas ar kompiuteris yra neatskiriama kasdieninio mūsų gyvenimo dalis, be kurių neįsivaizduojame nė vienos dienos. Tyrimais nustatyta, kad veido odos pažeidimas prasideda praėjus kelioms valandoms nuo darbo kompiuteriu pradžios ir pirmieji simptomai yra niežėjimas bei odos paraudimas. Dažniausia – skruostų srityje, kiek rečiau parausta ir kitos veido dalys bei kaklas. Primerktos akys, suraukta kakta, nepatogiai palenkta galva, dvigubas pagurklis – tai susiformavę įpročiai, kurie jūsų išvaizdai yra lyg uždelsto veikimo bomba. Būtent jie verčia žmogų atrodyti gerokai vyresniu.


„Skubioji pagalba – tai kompleksinė odos priežiūra (kasdieninė veido odos priežiūra ir speciali priežiūra lankantis pas specialistą), – sako „Jauna oda“ med. kosmetologė Nomeda Morkūnienė ir primena kiniečių patarlę: „Kaltink save, o ne saulę, jeigu tavo sodas nežydi“.


www.jaunaoda.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis