Dažniausi su nėštumu susiję simptomai ir jų valdymas

Nėštumas daugumai moterų yra jaudinantis laikotarpis, tačiau jis taip pat gali būti įvairių fizinių ir emocinių pokyčių metas. Nėščiosios dažnai jaučia įvairius su nėštumu susijusius simptomus, tokius kaip pykinimas, nuovargis, nugaros skausmas ir nuotaikų kaita. Nors šie simptomai yra įprasti, jie gali itin varginti. Laimei, yra būdų, kaip juos galima suvaldyti.

Pykinimas ir vėmimas


Vienas dažniausių nėštumo simptomų yra pykinimas ir vėmimas. Tokią būklę gali sukelti hormonų pokyčiai, tačiau ji taip pat gali atsirasti dėl streso, maisto netoleravimo ar kitų veiksnių. Norint suvaldyti pykinimą ir vėmimą, rekomenduojama stengtis valgyti dažnai ir nedidelėmis porcijomis, vengti aštraus ar riebaus maisto ir gerti daug skysčių. Sumažinti pykinimą gali padėti ir imbieras.


Jei šios priemonės neveiksmingos, vertėtų pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu dėl vaistų nuo pykinimo vartojimo. Atsakyti į įvairius nėštumo metu kylančius klausimus ir suteikti profesionalią pagalbą visos kūdikio laukimosi kelionės metu gali rūpestingi klinikos Antėja ginekologai. Jei norite sužinoti daugiau apie pačius specialistus ir jų teikiamas paslaugas, tai galite padaryti paspaudę ant pateiktos nuorodos.


Nuovargis


Kūdikio laukimasis gali būti fiziškai sunkus, todėl daugelis moterų šiuo laikotarpiu jaučia nuovargį. Norint jį įveikti, reikėtų daug ilsėtis, mankštintis, sveikai ir subalansuotai maitintis. Taip pat gali padėti reguliarios poilsio pertraukėlės dienos metu. Paminėtina ir tai, kad kofeinas gali sustiprinti nuovargio jausmą, todėl jo patariama vengti. Jei šie patarimai nepadeda ir nuolatinis nuovargis neleidžia atlikti įprastų darbų, tuomet vertėtų kreiptis į specialistus detalesniam ištyrimui, nes nuovargis gali pasireikšti ir esant nėščiųjų mažakraujystei.


Nugaros skausmas


Nėštumo metu didėjant gimdai, moterys gali jausti nugaros skausmus. Tai ypač dažnai pasitaiko trečiąjį trimestrą, kai kūdikio svoris papildomai spaudžia apatinę nugaros dalį ir pakinta moters svorio centras. Malšinti nugaros skausmą gali padėti patogios avalynės avėjimas, nėščiųjų pagalvės naudojimas miego metu ir pratimų nugaros bei pilvo raumenims stiprinti atlikimas. Taip pat gali būti naudinga chiropraktika ir masažo terapija, mankšta nėščiųjų baseine.


Nuotaikų svyravimai


Nėštumas gali sukelti emocinių pokyčių, įskaitant nuotaikų svyravimus. Dėl hormoninių pokyčių besilaukiančios moterys gali jausti nerimą, depresiją ar irzlumą. Siekiant suvaldyti nuotaikų svyravimus, rekomenduojama išbandyti streso valdymo metodus, pavyzdžiui, gilų kvėpavimą, meditaciją ir jogą. Apie bet kokius depresijos ar nerimo pojūčius būtinai reikėtų pasikalbėti su sveikatos priežiūros specialistu – tokiu atveju gali prireikti papildomos pagalbos ir gydymo.


Vidurių užkietėjimas


Dar vienas dažnas su nėštumu susijęs simptomas yra vidurių užkietėjimas. Kūdikio laukimosi metu išsiskiriantys hormonai gali sulėtinti virškinimo sistemos veiklą, todėl gali atsirasti vidurių užkietėjimas. Norint įveikti vidurių užkietėjimą, patartina valgyti daug skaidulų turinčio maisto, gerti daug vandens ir užsiimti fizine veikla. Taip pat reikėtų vengti maisto produktų, skatinančių vidurių užkietėjimą, pavyzdžiui, perdirbtų maisto produktų ir sūrio.


Kojų mėšlungis


Kojų mėšlungis yra dažnas nėštumo metu pasitaikantis nusiskundimas, kuris gali būti gana skausmingas. Jis atsiranda, kai kojų raumenys susitraukia ir neatsipalaiduoja. Siekiant įveikti kojų mėšlungį, rekomenduojama pabandyti atlikti tempimo pratimus, masažuoti skaudančią vietą ir gerti daug vandens bei valgyti maisto produktus turinčius daugiau magnio. Taip pat galima pabandyti pakelti kojas, kad sumažėtų blauzdų raumenų spaudimas.


Kojų tinimas


Nėštumo metu, o ypač trečiajame nėštumo trimestre, augantis vaisius gali pradėti spausti mažajame dubenyje esančias giliąsias venas. Todėl jis kiek apsunkina veninio kraujo nutekėjimą iš kojų, kas gali lemti kojų tinimą. Be to, nėštumo metu didėja cirkuliuojančio kraujo tūris, mažėja kraujagyslių pasipriešinimas, padidėja kraujagyslių sienelių pralaidumas, todėl lengviau atsiranda kojų tinimas. Norint sumažinti kojų tinimą ar palengvinti jo sukeliamą diskomfortą, rekomenduojama ilsintis po kojomis pasidėti pagalvę, vengti ilgo stovėjimo nejudant, ilgo sėdėjimo, taip pat galima dėvėti specialias, tinkamo dydžio nėščiosioms skirtas kompresines kojines. Nepadedant šioms priemonėms ar atsiradus kitų nusiskundimų, reikia kreiptis į specialistą.


Kūdikio laukimasis gali būti įvairių fizinių ir emocinių pokyčių metas. Tačiau tinkamai gydomos ir prižiūrimos moterys gali veiksmingai valdyti šiuos simptomus ir džiaugtis sveiku nėštumu. Nėščiosios visada turėtų pasikalbėti su savo ginekologu apie bet kokius patiriamus simptomus, nes kai kuriems iš jų esant, gali prireikti medicininės pagalbos. Vertėtų prisiminti, kad kiekvienas nėštumas yra skirtingas, ir tai, kas tinka vienai moteriai, gali netikti kitai. Būdamos aktyvios ir bendradarbiaudamos su sveikatos priežiūros specialistu, moterys gali užtikrinti sveiką nėštumą ir gimdymą.




Užsakymo nr.: PT_79115

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis