„Sunkių“ žmonių tipai - sužinokite, kaip su kiekvienu elgtis

Pasitaiko žmonių, nuo kurių norisi bėgti kuo toliau. Jie nuolat niurzga ir viskuo skundžiasi, yra amžinai nelaimingi ir nuskriausti... O gal priešingai – spinduliuoja žudančiu optimizmu ir veržiasi į jūsų asmeninę erdvę su savo patarimais net neprašomi.

Siūlome susipažinti su dažniausiai pasitaikančiais sunkių žmonių tipais, pristatytais knygoje „Bendravimo psichologija šiuolaikiškai" (leidykla „Alma littera")

Tankas“. Tai šiurkščiai ir tiesmukai su kitais bendraujantis žmogus. Paprastai kitų atžvilgiu jis elgiasi labai agresyviai, vartoja šiurkščius posakius, kalba pakeltu tonu, o jo veido išraiška rodo nuostabą – kaip galima turėti tokį absurdišką požiūrį! Šio žmogaus stichija – nuolatinis santykių aiškinimasis bei konfliktai. Aplinkiniai, žinodami šio žmogaus ūmumą, paprastai privengia kontaktų su juo.

Tačiau kartais susidūrimai yra neišvengiami. Tuomet sveiko proto žmonės, dažniausiai pasikliaudami savo intuicija, linkę nusileisti „tankui” ir greičiau baigti bendravimą, užuot bandę įrodyti savo tiesą (net kai yra tikri, kad jie teisūs). Tokią poziciją lemia patirtis, jog įveikti tokio tipo žmonių beveik neįmanoma. Ginčuose jis yra profesionalas, šalia jo eilinis žmogus geriausiu atveju atrodys tik labai besistengiantis mėgėjas. Buitinėje kalboje tokie žmonės yra vadinami paprastai – akiplėšomis.

„Snaiperis“. Iš pažiūros, jis atrodo ramus ir adekvačiai su kitais bendraujantis žmogus. Tačiau staiga jūs pajuntate, kad išpila prakaitas, ima smarkiau plakti širdis ar pritrūksta oro. Tokios savijautos kaltininkas – „snaiperio“ paleista taikli strėlė į jūsų silpną vietą. Kiekvienas žmogus yra pažeidžiamas ir turi vadinamąjį Achilo kulną. Vieni esame nepatenkinti savo išvaizda, kiti – karjera, dar kiti – socialine ar turtine padėtimi, išsilavinimu ir pan.

„Snaiperis“, bendraudamas su mumis, taikliu žodžiu primena ir pabrėžia mūsų įsivaizduojamą arba tikrą nevisavertiškumą kurioje nors srityje. Laidyti tokias užnuodytas strėles jam yra vienas malonumas, o pasikeitusi jūsų veido išraiška, bylojanti, kad strėlė buvo taikli, jį tik įkvepia.

„Granata“. Apie tai, kad toks žmogus priklauso sunkiųjų žmonių tipui, sužinote tik tada, kai nei iš šio nei iš to jis pratrūksta lyg perkūnas iš giedro dangaus. Tuomet jis ima kaltinti jus visomis nuodėmėmis, padarytomis nuo tada, kai susipažinote (ir apie kurias jūs nė neįtarėte), kaltina dėl savo dabartinių nesėkmių, kliūna ir jūsų šeimos nariams bei giminėms. Išsirėkęs ir emociškai išsikrovęs, „granata“ labai greitai nurimsta ir toliau gali bendrauti lyg niekur nieko. A

plinkiniams toks bendravimo būdas kelia nerimą. Saugumo sumetimais, jie linkę mažiau kontaktuoti su tokiu asmeniu, nes jį suvokia kaip neprognozuojamą: neaišku, kada ir kas jam vėl šaus į galvą. Jis pats save laiko tiesiog greitai užsiplieskiančiu žmogumi ir stebisi, kodėl aplinkiniai to nesupranta ir pyksta.

„Visažinis“. Deja, dažnas mūsų turime kartaus patyrimo bendraudami su „visažiniu“. Paprastai tokiame bendravime jūs esate tik statistas, dingstis pademonstruoti beribes „žinias“. Tai žmogus, kuris nuolatos kalba ir reiškia savo nuomonę visais gyvenimo klausimais. Jam visiškai nerūpi, ką apie tai manote jūs, todėl neturite jokių šansų įsiterpti į „pokalbį“.

Šie žmonės mėgsta kišti nosį į kitų reikalus ir vaidinti susirūpinusio patarėjo vaidmenį. „Visažinis“ nepaprastai vargina kitus ir priverčia juos jaustis nevisaverčiais. Savo nuomonei pagrįsti jis neretai būna apsiginklavęs tikromis ar menamomis citatomis. Tuo pasigirti paprastas mirtingasis dažniausiai negali. „Visažinis“ labai įsižeidžia, jei kas suabejoja jo teisumu. Net jei įrodysite, kad jis klysta, kaltas vis tiek liksite jūs. Tai žmogus, kuris kalba jums, bet ne su jumis.

„Amžinas pesimistas“. Pabendravus su tokiu žmogumi, lieka jausmas, kad praradote kažką labai svarbaus. O tiksliau – viltingą požiūrį į pasaulį. „Amžini pesimistai“ su entuziazmu dalijasi savo niūriomis ateities prognozėmis visose gyvenimo srityse. Šiais sunkiais laikais jie turi apsčiai medžiagos jums įrodyti, kad net dabartinė jūsų sėkmė yra tik didelės nesėkmės pradžia. Kad ir kaip būtų keista, po tokių „pasidalinimų savo nuomone” amžini pesimistai atkunta, jų nuotaika pagerėja, o štai jūsų gyvenimo džiaugsmas ir entuziazmas išblėsta, lyg mostelėjus burtų lazdele.

„Nepatikimasis“. Šį žmogų atpažįstate tik tuomet, kai jis jus stipriai apgauna. Tokio tipo žmonės paprastai visada lengva ranka prisiima atsakomybę už kokių nors reikalų tvarkymą, o vėliau pakeičia savo planus jūsų net neįspėję. Deja, turėdami natūralų polinkį apie kitus spręsti pagal save („juk aš taip niekada nepasielgčiau“), anksčiau ar vėliau mes pakliūname į jų spąstus. Aišku, geriausia, kai tokie žmonės atsiskleidžia smulkiuose reikaluose.

„Nelaimingasis“. Tai žmogus, kuriam bendravimas reiškia galimybę išsakyti savo nesibaigiančias bėdas. Jūsų darbas – klausyti ir dūsauti kartu su pašnekovu. Pirmą kartą susidūręs su „nelaiminguoju“, žmogus paprastai ima galvoti, kaip galėtų jam padėti. Tačiau į visus patarimus šis tik mosteli ranka – „bandžiau” arba „neverta bandyti, vis tiek nieko gero iš to nebus”.

Kartais klausytojas susigundo paguosti „nelaimingąjį“, pvz., sakydamas, kad dukters devynetas yra pakankamai geras įvertinimas. Į tai „nelaimingasis“ tik giliai atsidūsta, pakelia akis į dangų ir ištaria savo sakralinę frazę: „Ir už ką man visi tie vargai”. Pasirodo, jam nereikia nei patarimų, nei paguodos. Jam reikia tik vieno – jūsų dėmesio ir laiko.

„Vartotojas“. Šis asmuo visada yra šalia jūsų, kai jūs jam esate reikalingas. Jis organizuoja gyvenimą taip, kad aplinkiniai, net prieš jų pačių valią, jam tarnautų. Paprastai jis priverčia patikėti, kad visa tai, ką darote dėl jo, naudinga jums pačiam. Kartais jis padaro jums smulkią paslaugą, kuri, kaip pasirodo vėliau, yra avansas už tolesnę jūsų tarnystę jam. Išvengti susidūrimo su tokiu žmogumi yra sunku, nes kontaktų iniciatorius yra pats „vartotojas”. Kartais ima atrodyti, kad jūs irgi esate visavertis jo komandos narys, bet tai – tik iliuzija. „Vartotojas“ be skrupulų pakeis jus kitu, jei tai jam bus naudingiau.

„Atsargusis“. Jis yra gana bailus, nesugeba kovoti dėl savo interesų, aplinkinius žmones suvokia kaip potencialius skriaudėjus. Todėl jis nebus linkęs bendrauti ar turėti su kitais žmonėmis kokių nors reikalų. Jei į tokį kaimyną kreipsitės, prašydamas paskolinti degtukų, jis su siaubu akyse sumeluos, kad pats jau visą mėnesį jų neturi – kad tik ko blogo tas besikreipiantis nesumanytų. Jei paprašysite žiupsnelio druskos, gal šį kartą jums pasiseks, bet kitąsyk jis būtinai primins, kad piktnaudžiaujate jo gerumu. Taigi su tokiu asmeniu nėra nei apie ką pakalbėti, nei apie ką patylėti.

„Konkurentas“. Toks žmogus nuolat veržiasi pirmauti, nors jau seniai laikas sustoti. Jis mėgsta girtis, siekdamas aplinkinius nustebinti dažnai tariama savo sėkme, išmintimi, gerumu ir pan. „Konkurentas“ brangina tik tokius draugus, kurių menkavertiškumu galima mėgautis iki soties. Jis išnaudos bet kokią situaciją jus nurungti, pradedant studijomis ar darbu, baigiant gyvenimo draugo ar draugės pasirinkimu. Jei pasakysite, kad daug dirbote, jis jus nuginčys, kad dirbo dar daugiau, jei pasigirsite apdovanojimais, jis pasigirs dar didesniais ir t. t. „Konkurentas“ – nepailstantis kovotojas už vietą po saule net tada, kai niekas su juo nekovoja.

Gyvenime dažniausiai sutinkame mišrius sunkių žmonių tipus, pvz.: „vartotojas“ kartu gali būti ir „tankas ” arba „granata“, o „amžinas pesimistas” gali jus nuvilti kaip „nepatikimasis”.

Kaip reikėtų bendrauti su sunkiu žmogumi, kad tai būtų konstruktyvu ir abipusiškai naudinga? Deja, tokio tipo žmones paprastai sunku paveikti ir pakeisti, tad receptas, kaip jį paversti maloniu bendravimo partneriu, dar neišrastas. Be to, dažniausiai mes ne iš karto susigaudome, kad susidūrėme su sunkiu žmogumi.

Praeina nemažai laiko, kol imame suprasti, kad dėl bendravimo su juo sunkumų esame kalti ne mes, o jis. Geriausia, tai supratus, pasistengti daugiau su tuo žmogumi nesusidurti, kad ir kaip norėtųsi pakovoti dėl teisybės. Dar kartą prisiminkite, jog tai tebus mėgėjo ir profesionalo kova, taigi laimėti – beveik jokių šansų.

Kartais bendravimo su sunkiais žmonėmis negalime išvengti (jis – bendradarbis, kaimynas, giminaitis ir t. t.). Ką daryti tokiu atveju?

• Prisiminkite, kad sunkus žmogus taip elgiasi su visais (ne tik su jumis).

• Jokiu būdu nemanykite, kad jūs tokio elgesio nusipelnėte!

• Niekada nesivelkite į ginčą, nes vis tiek nieko nelaimėsite, nuotaika bus sugadinta, o laikas – prarastas.

• Negrasinkite, nes jis atsakys tuo pačiu, ir nekaltinkite, nes gindamasis jis puls.

• Nekalbėkite su juo iš aukšto.

• Nesižeminkite ir neatsiprašinėkite.

• Būkite tvirti, prisiminkite, kad geriausias ginklas – orumas, kantrybė ir humoras.

KTU Psichologijos katedros psichologė konsultantė Zita Vasiliauskaitė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis