Kiek vyrų moteriai reikia per gyvenimą?

Bėgant metams mūsų poreikiai keičiasi, tad ar gali juos visus patenkinti vienas vyras?

Vyrai mėgsta juokauti, kad jiems per gyvenimą reikia trijų moterų. Rusės, kad iki soties atsimėgautų seksu, žydės – nes puikiai auklėja vaikus ir skaniai gamina, ir lietuvės – nes gražiai tvarko kapelius.


Galiu pasakyti, kad moterims vyrų reikia ne mažiau. Tik susitelkim ne į tautybes, o į graikų abėcėlę. Apie tai, kas yra alfa patinas, esame girdėjusios ne viena. Tačiau ar žinote, kad be šios raidės egzistuoja ir daugybė kitų – beta, gama, omega, zeta? Išsirinkti tarp visų šiomis raidėmis pažymėtų vyrų tipų nėra lengva. Ir visų pirma todėl, kad laikomės klaidingos nuostatos – esą turime iš karto išsirinkti partnerį visam gyvenimui. Bet juk 20-metės merginos ir 50-metės moters poreikiai yra gana skirtingi, tai kaip juos gali patenkinti tas pats partneris? Nenuostabu, kad pasaulyje vis labiau plinta serijinės monogamijos idėja. Jos esmė – vienu metu palaikyti santykius su vienu partneriu, tačiau jiems išsisėmus, išsiskirstyti ir ieškoti kito.


Alfa vyrai – seksui ir geriems genams


Pirmasis alfa patino sąvoką pradėjo vartoti zoologas Davidas L. Mecho. 1970 m. šio mokslininko išleistoje knygoje apie vilkus pirmąkart paminėtas terminas „alfa vilkas“. Ši sąvoka apibūdino gaujos vadą. Ilgainiui terminą „alfa patinas“ pradėta vartoti ir žmonių pasaulyje. Kone visi vyrai trokšta būti alfa patinais, nes jie yra vienvaldžiai lyderiai: gražūs, stiprūs, sportiški, charizmatiški, pasitikintys savimi, pasiturintys, užimantys vadovaujamas pareigas. Jie nesunkai užkariauja visų moterų simpatijas ir nėra tokios, kuri netrokštų būti tokio patino pastebėta. Juk tai, kad tave išsirinko bandos vadas (tegul ir trumpam) maloniai paglosto savimeilę. Tokie vyrai yra tiesiog pritvinkę testosterono ir seksualiai mus traukia net prieš mūsų valią ir sveiką protą. Tai galima suprasti – mūsų kūnas instinktyviai šaukiasi būsimiems vaikams geriausių genų rinkinio. Tyrimai, kurių metu moterims prieš ir po ovuliacijos buvo duodami uostyti vyrų marškinėliai, tai patvirtino – paaiškėjo, kad vaisingomis dienomis joms patrauklesnis kvapas atrodė tų marškinėlių, kuriuos vilkėjo daug testosterono turintys itin vyriški vyrai.


Tiesa, tikrų alfa patinų žmonių populiacijoje yra tik apie 5 proc. Visoms jų neužtenka, bet ir nereikia. Mat alfa vyrai nepasižymi ištikimybe, noriai dalija savo sėklą į kairę ir į dešinę, tad yra pajėgūs apvaisinti visą būrį patelių. Tiesą sakant, tiek mums iš jų ir tereikia – gero genų rinkinio ir kad apgintų nuo kitų patinų, kol nešioji kūdikį. Tos, kurios pabando šiuos eržilus įkinkyti į šeimos jungą, paverčia savo gyvenimą nesibaigiančia kančia. Mat, alfa vyrai yra visai netikę gyvenimo partneriai. Jie pernelyg valdingi, egocentriški, neištikimi, reiklūs, kategoriški, egoistiški, neretai linkę į smurtą ir agresiją. Tad idealiausia būtų iškart po audringo romano pamoti jiems rankele ir pradėti dairytis beta vyro.


Beta vyrai – partnerystei


Beta vyrai sudaro absoliučią daugumą, bet jų daugiausiai ir reikia, nes tokie tinka gana ilgam gyvenimo tarpsniu – kol užauga vaikai. Iš pirmo žvilgsnio jie atrodo niekuo neišsiskiriantys, tiesiai kalbant – vidutinybės. Alfa patinai beta vyrus vadina nevykėliais, šaiposi iš to, kad jie sėdi po žmonos padu. Tačiau šie santūrūs, atsakingi, empatiški ir pasiaukoti dėl šeimos interesų gebantys vyrai yra puikūs gyvenimo partneriai. Galbūt jie neuždirba tiek daug, kaip dominuojantys alfa patinai, bet užtat visus pinigus parneša į šeimą, o ne ištaško prabangiems hobiams ir savo statusui pabrėžti. Jie netingi keltis naktį prie kūdikio, jam paaugus – be problemų nuveža jį į darželį ar pas gydytoją, o jus – pas mamą ar į parduotuvę. Beta vyrai noriai dalijasi buities darbus ir pakiša savo petį, kai reikia išsikalbėti. Be to, skirtingai nei alfa patinai, nekelia didelių reikalavimų savo partnerėms, o tai, tuo sunkiuoju periodu, kai draskaisi tarp darbo ir namų ir neturi laiko nei savo išvaizdai, nei saviugdai, labai praverčia.


Bet vieną dieną vaikai užauga, moteris atranda laiko sau, atidžiai pasižiūri į veidrodį, o paskui į šalia sėdintį tingoką ir nuobodoką „naminį katiną“ su šlepetėmis ir pagalvoja: „Ir ką aš su šituo nuoboda veikiu?..“


Gama, delta ir omega. Kad būtų įdomiau gyventi


Nenuostabu, kad tarp 40 ir 50 metų prasideda antrasis skyrybų bumas (pirmasis įvyksta skiriantis su alfa patinais jaunystėje). Vaikų auginimo etape moterys skiriasi nebent dėl rimtų priežasčių – vyro neištikimybės, žalingų įpročių ar visiško nesirūpinimo šeima, tačiau po 40-ties pasipila skyrybos tiesiog šiaip sau. Vaikai užauginti, buitis sutvarkyta, o atrodai dar visai neprastai. Tai kokia prasmė stumti likusią pusę gyvenimo su kažkokia nuobodybe? Moteris ima ieškoti draugo, su kuriuo jungtų panašus išsilavinimas, interesai. Jai nebūtina, kad kas nors nuolat trintųsi šalia, mėtytų purvinas kojines ir reikalautų vakarienės, bet vis dar norisi su kuo nors pasimylėti, nueiti į spektaklį, aptarti perskaitytą knygą ar pakeliauti po egzotiškas šalis. Ir tuomet prieš jos akis atsiveria visa likusi abėcėlė. Jei dėl alfa ir beta vyrų savybių niekas nesiginčija, tai toliau prasideda įdomybės.


Gama vyrais paprastai vadinami menininkai, originalios asmenybės, kurios gali nuspalvinti gyvenimą pačiomis įvairiausiomis spalvomis. Jie mėgsta nuotykius, linksmybes, yra nenuspėjami, tad tampa puikiais laisvalaikio draugais ir tikra atsvara šeimyniškiems beta vyrams. Tiesa, tarp jų netrūksta ir alfonsų bei galvą dvasingomis kalbomis gebančių apsukti guru, norinčių saugiai įsirangyti į jau susuktą lizdelį ir mėgautis išlaikytinio dalia.


Omega vyrais vadinami infantilai – nebrandūs, neatsakingi, neturintys didelių tikslų, amžinieji vaikai. Užtat jie moka įnešti į gyvenimą lengvumo ir žaismės. „Žiūrėk paprasčiau“, – mėgsta kartoti jie, kai pradedi dėl ko nors guostis ar nori pasitarti dėl verslo nesėkmių.


Delta vyrai – uždari ir viskuo nepatenkinti. Nesuprasti genijai, išmesti savo žmonų, jie gali sukurti iliuziją, kad tik jūs viena galite juos suprasti.


Zeta. Tinka viskam, bet įkandama ne visoms


Neseniai į rinką išėjo nauja patinų rūšis – Zeta vyrai (aliuzija į Z kartą). Jei tokį aptikote, jis gali atstoti ir alfa, ir beta, ir gama. Jie gyvena pagal savo susikurtas, o ne kitų primestas taisykles, todėl gali būti ir švelnūs, ir valdingi, ir karjeristai, ir šeimos žmonės, priklausomai nuo aplinkybių. Tai tvirtą savo nuomonę turinčios, bet ir kitų nuomonę gerbiančios asmenybės. Iš pirmo žvilgsnio atrodo beveik idealūs partneriai, nes tinka beveik visiems gyvenimo etapams. Tik viena problema – jie visada patys renkasi, kokie nori būti, tad išlaikyti tokį vyrą šalia savęs daugybę metų pajėgia tik ypatingos moterys. Tam ir pati turi nuolat keistis, būti lanksti ir visokia – seksuali ir ištikima, racionali ir emocionali, šeimyniška ir profesionali tuo pat metu, kas yra beveik neįmanoma.


Liūdniausia, kai moteris renkasi vyro tipą jam visai netinkančiu gyvenimo periodu. Tarkim, po 40-ties užsigeidžia alfa patino, o šie labiau linkę dairytis į jaunas vaisingas pateles. Tad jei trumpam ir užkimba, moteriškę meta ir ji pasijunta dar senesnė ir nelaimingesnė. Kita, žiūrėk, šeimyniniam gyvenimui, sužavėta gražbylysčių, pasirenka gama tipo vyrą. Šis, užuot palengvinęs naštą, ją tik pasunkina, nes moteris vietoj pagalbininko įsigyja dar vieną kaprizingą, dėmesio reikalaujantį vaiką.


O kas toliau?


Tarkim, kad laikydamasi naujosios teorijos, sėkmingai perėjote visus vyrų tipus ir įžengėte į senatvę. Štai tuomet ir supranti, kuo gera yra įprasta monogamija ir kodėl žmonės svajoja pasenti kartu. Tas, kuris buvo šalia visais gyvenimo etapais, veikiausiai nemes ir įžengus į paskutinįjį. Kiek kitaip nutinka serijinės monogamijos atveju. Nei gama, nei omega, nei delta vyrai nėra linkę aukotis ir rūpintis senutėmis, veikiau atvirkščiai – tikisi, kad jais bus pasirūpinta. Jie kaip paukščiai perėjūnai, kedena savo dar kelias likusias plunksneles ir iki mirties skraido iš lizdo į lizdą, ieškodami kur saugiau peržiemoti. Kadangi po 65-erių vyrų yra gerokai mažiau nei moterų, tarp pastarųjų visada atsiranda tokių, kurios juos priima į savo lizdą bent dėl kvapo.


Tokiu atveju geriausia būtų grįžti pas beta vyrą, bet tokie ilgai neužsiguli – kol jų buvusioji blaškosi ieškodama „ko nors įdomaus“, jie sukuria antrą šeimą ir pradeda auginti naują palikuonių vadą.


Kita vertus, ar verta visą gyvenimą kankintis su netinkamu vyru tik tam, kad būtų kam paduoti stiklinę vandens senatvėje?

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis