Atkreipkite dėmesį: kaip maitinti vaikus, kad nenusilptų jų imunitetas?

Tinkamai subalansuota mityba pirmaisiais gyvenimo metais yra svarbi ne tik vaikų raidai, bet ir jų imunitetui.

Kad vaikų organizmas būtų atsparus įvairiems mikrobams, virusams, parazitams ar ligoms, svarbu, kad tėvai maitintų vaikus maistu, turinčiu įvairių maisto medžiagų. Apie pagrindines mitybos taisykles stipriam vaikų imunitetui palaikyti pasakoja gydytojas, vaikų gastroenterologas dr. Vaidotas Urbonas.

Pagrindinė taisyklė – maistas turi būti įvairus

Gydytojas Vaidotas Urbonas sako, kad tėvai, maitindami vaikus pirmaisiais gyvenimo metais, turėtų vadovautis viena aiškia taisykle – mitybos racionas turi būti kuo įvairesnis, vaikams reikia duoti ir daržovių, ir vaisių, ir grūdinių, ir mėsos, ir kiaušinių, ir pieno.

„Vienerių-trejų metų amžiaus vaikų organizmas smarkiai keičiasi, formuojasi, tad jam reikalingos kuo įvairesnės maisto medžiagos. Geriausia, kad vaikai valgytų Lietuvoje užaugintus maisto produktus – grūdus ir daržoves, pomidorus, morkas, bulves ir kitus produktus, prie kurių mūsų virškinimo sistema yra pratusi. Pastebime, kad vis daugiau tėvų į vaikų mitybą įtraukia burokėlius – juose yra B grupės vitaminų, nemažai folio rūgšties (verdant didelė dalis suyra), nedaug vitamino C, mineralinių medžiagų, tokių kaip kalis (100 g turi 7 proc. paros normos), magnis, kalcis, manganas, varis ar geležis, taip pat antioksidantų, betaino, kuris mažina aterosklerozės išsivystymo riziką. Tad džiaugiamės, jog vaikai šių daržovių pastaruoju metu gauna daugiau“, – sako vaikų gastroenterologas.

Jei galvojate apie skysčius, tai vaikams svarbiausia jų neperdozuoti: „Vaikams geriausia gerti vandenį. Taip pat patartina saikingai gerti pieną – apie 250-500 ml per parą. Gydytojai tėvams rekomenduoja ir specializuotus pieno mišinukus, kuriuose yra daug naudingų maisto medžiagų – tačiau tėvai turėtų atminti, kad pieno mišinukai yra daugiau maisto produktas nei skysčiai. Įvairių saldintų sulčių ar gazuotų gėrimų patartina vengti ir apskritai skysčių nereikėtų duoti per daug – vaikas pats Jums parodys, nori jis gerti, ar ne“.

Išskirtinis dėmesys vitaminui C – ne toks ir būtinas

Daugelis tėvų Lietuvoje mano, kad imuniteto stiprinimui labai svarbus vitaminas C, tačiau gydytojas pabrėžia, kad tai tėra tik mitas.

„Maždaug prieš 50 metų pasklido žinia apie jo įtaką imunitetui. Vitaminas C naudingas, jei organizmas jaučia jo stoką. Tačiau tai sužinoti galima tik pasitarus su gydytoju apie vaiko mitybą ir atlikus tyrimus. Įprastai tėvams vitamino C maitinant vaikus siūlome nenaudoti per daug – augančiam ir besiformuojančiam organizmui per didelis įvairių rūgščių kiekis kaip tik gali pakenkti“, – sako dr. V. Urbonas.

Gydytojas pastebi, kad kitas gajus mitas yra susijęs su sojų produktais – tėvai mano, kad vaikams sojos labai naudingos, tačiau tai kitame krašte augantis ankštinis augalas, kurio naudingosios savybės nesiskiria nuo Lietuvoje auginamų žirnių ar pupelių, kurias vaikai gali valgyti ir šviežias. Be to, soja ganėtinai alergiškas augalas.

Be reguliarumo – nė iš vietos

Pasak gydytojo, geriausia vienerių-trejų metų vaikus maitinti reguliariai. „Tokio amžiaus vaikai turėtų būti maitinami kas tris valandas, arba pagrindiniu patiekalu, arba sveikais užkandžiais. Maitinti vaikus du ar tris kartus per dieną gali būti per mažai, tad geriausia maisto duoti keturis ar penkis kartus per dieną“, – pataria dr. V. Urbonas.

Gydytojas sako, kad augančio vaiko energija ir maisto medžiagos labai greitai išsieikvoja, todėl jas reikia reguliariai pildyti. Be to, jei vaikas noriai valgo pusryčius, lengvą košę prieš miegą tikrai galima duoti. Tačiau, jei vaikas pusryčiauja nenoriai, reikėtų nustoti naktį maitinti vaikus. Tačiau svarbu atminti, kad, maitinant vaiką prieš miegą, didėja rizika vaikui priaugti nereikalingo antsvorio.

Gydytojas akcentuoja, kad gerai vaiko savijautai taip pat svarbus miegas bei saugi ir emociškai stabili namų aplinka.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis