Kaip įveikti rotaviruso atakas?

Kaip įveikti rotaviruso atakas?%
„Corbis“ nuotrauka

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Patekęs į vaiko organizmą, rotavirusas elgiasi itin agresyviai. Vaikas gausiai vemia, viduriuoja ir labai nusilpsta, o sutrikę ir išsigandę tėveliai ne visada tinkamai suteikia pagalbą. Todėl dažnas mažylis patenka į gydytojų rankas. Kaip reikėtų elgtis, kad ligoniukas nepakliūtų į ligoninę?

 

Konsultuoja pediatrė Virginija Lukšienė

 

Viruso kelionė

Rato formos virusas iš užsikrėtusio žmogaus organizmo išsiskiria su išmatomis ir toliau plinta per nešvarias rankas, maistą, užkrėstus daiktus ir žaislus, kuriuos vaikas liečia ar kiša į burną. Virusas į žarnyną gali patekti su upės, jūros ar vandentiekio vandeniu. Užsikrėsti galima ir oro lašeliniu būdu nuo čiaudinčio ar kosinčio ligonio.

Šis virusas yra gana atsparus, ant daiktų gali išlikti 10 d. ar net ilgiau, o ant rankų - 4 val., be to, užsikrėsti gali vos kelios jo dalelės. Todėl susargdina ne tik daug kūdikių bei darželinukų, bet ir vyresnių vaikų bei silpnesnės imuninės sistemos suaugusiųjų. Vaikai virusą pasigauna darželyje, mokykloje, namie, kartais ir ligoninėje. Labiausiai šiam užkratui imlūs mažyliai nuo 6 mėn. iki 2 m. (mažesnio kūdikio organizmo apsauginė sistema yra atsparesnė, todėl serga labai retai). Kuo jaunesnio amžiaus ligoniukas, tuo sunkiau sunegaluoja.

Lietuvoje rotavirusas bent vieną kartą į lovelę paguldo beveik 80 proc. mažylių iki 3 m, neretai ir kelis kartus. Laimė, pakartotinai užsikrėtusieji serga lengviau. Tačiau bėda, kad Lietuvoje rotavirusinis užkratas plinta vis labiau, kasmet užregistruojama 3-4 tūkst. susirgusiųjų. Be abejo, jų visada būna daugiau, bet lengviau sergantys į statistiką nepatenka, nes nesikreipia į medikus. Mirčių Lietuvoje neužregistruota, o besivystančiose šalyse jų pasitaiko.

 

Skysčių stokos grėsmė

Rotavirusas sukelia skrandžio ir žarnų uždegimą. Jo pradžia labai ūmi. Po slaptojo laikotarpio, trunkančio 1-3 d. ar net savaitę, vaikas sukarščiuoja (temperatūra dažniausiai siekia 37,5-38° C), staiga pradeda stipriai vemti keletą kartų per parą, vėliau - gausiai viduriuoti vandeningomis, rūgštaus kvapo, kartais žalsvomis išmatomis (gali tuštintis net iki 10-15 k. per parą). Kiti rotavirusinio užkrato požymiai - skauda, pučia, gurguliuoja pilvukas, dingsta apetitas, išryškėja į peršalimą panašūs požymiai: vaikas kosėja, sloguoja, parausta, skauda gerklytė.

Kai vaikas gausiai vemia ir viduriuoja, organizmas praranda labai daug skysčių. Mažylis atrodo vangus, mieguistas, nes nukrinta arterinis kraujospūdis. Skysčių netektis (dehidratacija) yra pavojinga gyvybei, nes kartu su jais pasišalina mineralinės druskos, reikalingos gerai medžiagų apykaitai ir organų veiklai. Vaiką gali ištikti šokas, t. y. sutrikti svarbiausių organų veikla. Blogiausia, kai suserga kūdikis. Todėl jei jis viduriuoja ir vemia, būtina nedelsiant kviesti gydytoją arba greitąją medicinos pagalbą. Mažas vaikutis dažniausiai gydomas ligoninėje, čia jam lašinama gliukozės ir druskų tirpalų.

 

Ar reikia tyrimų

Tyrimai paprastai neatliekami, nes bet kurio enteroviruso sukeltas viduriavimas gydomas vienodai. Tačiau jei vaikučio būklė itin sunki ar kyla abejonių dėl negalavimų kilmės, galima atlikti išmatų pasėlį. Jei jame neaptinkama bakterijų - vadinasi, priežastis yra virusai. Išmatoms tirti galima naudoti latekso testą, kuriuo nustatomi viruso antigenai. Sudėtingesnių tyrimų dažniausiai neprireikia. Jei būtų atliekamas kraujo tyrimas, jis gali būti be jokių pokyčių arba rodyti, kad šiek tiek sumažėjo leukocitų kiekis ar padidėjo eritrocitų greitis.

 

Kaip gydyti ir slaugyti

Viduriuojantis vaikas netenka daug mineralinių medžiagų (natrio, kalio, magnio, chloro, praranda labai daug skysčių. Odelė tampa pilkšva, sausa ir glebi, įdumba akys, paaštrėja veido bruožai. Tad svarbiausia yra sugrąžinti ir palaikyti skysčių ir mikroelementų pusiausvyrą organizme. Pirmas tris ligos dienas viduriuojantį vaiką patartina kas 5-10 min. mažais šaukšteliais girdyti mineralinių druskų ir gliukozės tirpalu iš vaistinės. Didesnis gali gurkšnoti pats, maždaug po 1-2 šaukštus (iškart daug gerdamas ligonėlis gali vemti). Tirpalą paruoškite pagal informacinio lapelio nuorodas. Vaistinėje nupirkite vaistukų, kurie sugeria mikrobus, nuodus, tirština išmatas ir mažina viduriavimą. Kūno temperatūrą, kuri pakyla aukščiau nei 38° C, malšinkite vaistais nuo temperatūros. Jei smarkiai viduriuoja, geriau geriamaisiais. Antibiotikų nereikia, nes jie jokių virusų neveikia.

Jei mažylis gauna mamos pienuko, būtina kuo dažniau žindyti, šaukšteliu duoti mineralinio vandens be „burbuliukų". Puiku, jei jau moka gerti iš puoduko. Didesniam vaikui taip pat dažnai pasiūlykite atsigerti, kad per parą išgertų maždaug 1,5 l. Tinka mėlynių, kmynų, silpna saldi arbatžolių arbata, kisielius, mineralinis vanduo be angliarūgštės. Sulčių nesiūlykite. Ligonėliui ruoškite lengvai virškinamus patiekalus, geriausia tinka vandenyje virtos kruopų košės be jokių priedų, bulvės. Kol kas patartina atsisakyti vaisių, daržovių, keptų, riebių patiekalų, saldumynų, pieno produktų. Net ir pasveikus pieno negalima, nes organizmas stokoja jo baltymus skaidančių fermentų (rūgščių pieno produktų - kefyro, rūgpienio, jogurto pasveikęs vaikas valgyti gali). Žarnyno florai gerinti tinka papildai su gerosiomis žarnyno bakterijomis iš vaistinės, nes gerųjų ir blogųjų bakterijų santykis organizme labai svarbus žarnyno veiklai, padeda paimti iš maisto naudingas medžiagas, stiprina imunitetą.

Ligoniuką slaugykite atskirame kambaryje ir labai atidžiai laikykitės higienos. Paraginkite visus šeimos narius dažnai plauti rankas su muilu. Taip sunaikinama didžioji dalis virusų. Dažnai valykite kambarių ir kitų būsto patalpų grindis, baldus, palanges. Vaiko žaisliukus valykite ūkinio muilo pamuilėmis ar sodos tirpalu ir kruopščiai nuplaukite tekančiu vandeniu. Efektyvios choro turinčios dezinfekavimo priemonės, jas naudokite vonios ir tualeto kambariui valyti. Tualetą ir ligoniuko kambarį valykite atskirais įrankiais ir šluostėmis.

Vaikas sveiksta pamažu. Po 2-4 parų pradeda kristi temperatūra, po 3-9 parų nustoja viduriuoti.

 

SOS!

Jei vaikas gausiai viduriuotų, vemtų, mažai gertų, o kūdikis neturėtų jėgų žįsti krūtį arba atsisakytų mišinuko, druskų tirpalą išvemtų, labai karščiuotų, taptų vangus, mieguistas arba neramus, kuo skubiau kvieskite gydytoją. Gali tekti važiuoti į ligoninę.

 

Kaip ligos išvengti

Ypatingą dėmesį skirkite higienai. Dažnai vėdinkite ir drėgnu būdu valykite patalpas. Prieš ruošdami maistą ir sėsdami prie stalo, prieš paimdami kūdikį ant rankų, pakeitę sauskelnes, grįžę namo, pasinaudoję tualetu, būtinai nusiplaukite rankas. Ūgtelėjusį vaiką taip pat mokykite higienos.

Veiksminga priemonė nuo rotavirusinio užkrato - mokami geriamieji skiepai. Tačiau jie tinka tik kūdikiui nuo 6 sav. iki 6 mėn. Imunitetui įgauti reikia 2-3 dozių (priklauso nuo skiepų), tarp kurių turi būti mėnesio pertrauka. Skiepai vaiką saugo nuo sunkių ligos formų apie 2 m. Jei mažylis užsikrės, jis nesirgs arba persirgs lengva ligos forma. Skiepai yra vieni saugiausių. Tačiau kartais sukelia reakciją (negausų vėmimą, viduriavimą, pilvuko skausmą, gali atsirasti sloga, karščiavimas).

 

Mamos patirtis

Gertrūda, 4 m. Jonuko ir 1 m. ir 7 mėn. Smiltės mama

Jonas buvo 9 mėn., kai vieną savaitgalio naktį staiga pradėjo vemti. Kai liovėsi, pakeičiau patalynę, bet netrukus ir vėl iš burnos tryško fontanas. Naktį patalynę teko keisti ne kartą. Vos tik išgeria pienuko, ir vėl viską atpila. Bijojau, kad vemdamas neuždustų...

Po baisios nakties paskambinau pažįstam gydytojui į privačią kliniką šalia namų. Apžiūrėjęs pasakė, kad turbūt kaltas rotavirusas. Nusiuntė į klinikas atlikti tyrimų. Diagnozė pasitvirtino, tačiau į ligoninę negulėme. Grįžusi namo stengiausi dažniau žindyti, po porą šaukštelių girdyti vandens, daviau vaistų. Daugiau kaip savaitę vaikas buvo nugeibęs kaip lapas, pilkšvu veideliu, neturėjo jėgų nei šliaužioti, nei žaisti, niekas nedomino. Leisgyvis glaudėsi prie mano krūtinės arba gulėjo padidėjęs galvą ant peties, visas dienas nenulipo nuo rankų. Nieko nevalgė ir negėrė (išskyrus mano pieną), bet staiga nei iš šio, nei iš to pradėdavo vemti fontanu. Ir toliau viduriavo. Gelbėjo tik tai, kad žindžiau. Paskui ir aš pradėjau vemti ir viduriuoti - užsikrėčiau nuo vaiko. Vėliau susirgo ir Jonuko tėtis.

Patyrusi, kas yra rotavirusas, antrą vaiką iškart apsisprendžiau paskiepyti. Kartą Jonas iš darželio virusą buvo parsinešęs, bet sirgo lengviau, tik porą dienų. Įtariau, kad užkrėtė ir Smiltę, nes ji suviduriavo. Bet jai viskas labai greitai baigėsi. Tiesą sakant, net nežinau, ar ji viduriavo tikrai dėl virusų kaltės, nes tuo metu kaip tik dygo dantukai. Gal taip tik sutapo.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaikas

Vaikų psichiatras L. Slušnys: savižudybę ir jos priežastis kiekvienas žmogus mato skirtingai

Niekam ne paslaptis, jog paauglių savižudybės – opi ir skaudi problema Lietuvoje. Gąsdinantys skaičiai kiekvienais metais vis auga, o šia tema kalbėti iki šiol baisu. Vieni tai vadina nuodėme, kiti – psichikos sutrikimu. Tačiau kokios tikrosios šio poelgio priežastys?

Kaip vaiką mokyti saikingai vartoti ir atsakingai skolintis

Menkas Lietuvos vaikų finansinis raštingumas: atsakomybė krenta švietimo sistemai ir tėvams.

Daugiavaikė mama: apie tai, kaip trečias vaikas gali tapti ir pirmuoju (2)

„Pirmagimes dvynukes bent iki metų man užaugino visas kaimas,“ mena Veronika Urbonaitė-barkauskienė.

Kas kaltas dėl vaikų trumparegystės – gyvenimo būdas ar genai?

Mūsų darbas ir poilsis dažniausiai susiję su informacijos apdorojimu – analizuojame ataskaitas, naršome internete, o norėdami atsipalaiduoti – žiūrime filmus. Akys gauna labai didelę apkrovą, tad nenuostabu, kad pastaraisiais metais sparčiai auga akių ligų skaičius.

Gydytoja kardiologė: kokie ženklai įspėja, kad vaikas perkaito

Aukšta oro temperatūra ar ilgas buvimas karštyje neigiamai veikia žmogaus sveikatą, ypač tam jautrūs vaikai. Kaip apsaugoti mažylius karštomis vasaros dienomis ir kaip suteikti pirmąją pagalbą ištikus nelaimei?

Dviejų mažamečių mama Vaida Kurpienė – apie tai, kaip vaikams „įpiršti“ daržovių (1)

Remiantis švedų Örebro universiteto ir Karolinska instituto tyrėjų duomenimis, tik kas ketvirtas vaikas Europoje suvalgo asmeniui rekomenduojamą 400 gramų vaisių ir daržovių normą.

Kaip vaikus apsaugoti nuo kirmėlių ir kokiomis naminėmis priemonėmis jų atsikratyti

Tikimybė užsikrėsti kirmėlėmis ypač padidėja šiltuoju sezonu, kuomet vaikai didžiąją laiko dalį praleidžia gamtoje, nepaisydami kai kurių tėvų įspėjimų, tokių kaip „nusiplauk rankas po žaidimų kieme“ ar „nevalgyk neplautų vaisių ir daržovių“.

Dietologė pataria: 5 vaiko organizmui būtinos maisto produktų grupės

Pasirūpinti, kad vaikai pilnavertiškai maitintųsi ir būtų sveiki, siekia bene visi tėvai. Dietologai teigia, kad nors tai padaryti nėra labai sudėtinga, tėvai dažnai pamiršta, kad atžalos pirmiausia mokosi iš jų pačių.

Vienas įprotis padės išvengti net 80 proc. infekcinių ligų!

Infekcinės ligos pasaulyje kasmet nusineša tūkstančius vaikų ir jaunuolių gyvybių, dar daugiau jų paguldo į sunkios ligos patalą

V. Skaisgirė: nesu iš tų mamų, kurios jaudinasi dėl kiekvieno menkniekio

Gražuolės krepšininkų žmonos pasidalino patarimais, kaip nuo užklumpančių ligų apsaugoti vaikus