Sėdėjimas prie ekranų gadina nuotaiką ir kelia stresą

 (2)
Chroniškai irzlūs žmonės dažnai yra neįprastai didelio susijaudinimo būsenoje. Gali atrodyti, kad jie keistai elgiasi ir atrodo pavargę, tačiau iš tiesų tai reiškia, jog jie susijaudinę ir išsekę. Kadangi chroniškai didelis susijaudinimo lygis paveikia atmintį ir gebėjimą bendrauti, šie žmonės taip pat gali sunkiai pritapti akademiškoje ar socialioje aplinkoje. Ir viskas tik dėl to, jog kasdien per daug laiko praleidžia prie elektroninių įrenginių.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Elektronikos įsikišimas jau į vaiko auginimo procesą yra ypač efektyvus, nes sukelia didelę fiziologinę disfunkciją, kylančią dėl kasdien prie ekranų praleidžiamo laiko. Vaikų smegenys į elektronikos prietaisus reaguoja žymiai jautriau nei mes galime įsivaizduoti. Dauguma tėvų klaidingai įsitikinę, jog interaktyvus laikas prie ekranų – interneto ar socialinių tinklų naudojimas, susirašinėjimas, el. laiškų siuntimas ar kompiuteriniai žaidimai – nekenkia taip, kaip pasyvus televizoriaus ekrano stebėjimas. Anaiptol, interaktyvus ekranų naudojimas žymiai dažniau sukelia miego, nuotaikos, kognityvinius sutrikimus.

Štai keturi fiziologiniai mechanizmai, paaiškinantys elektronikos įtaką nuotaikos ir aktyvios veiklos sutrikimams:

1. Laikas, praleidžiamas prie ekranų, trikdo miegą ir desinchronizuoja biologinį laikrodį.

Kadangi ekrano šviesa imituoja dienos metą, ji slopina melatonino, hormono, kurį gamina kankorėžinė liauka, daugiausia nakties miego metu, išsiskyrimą. Jeigu ekrano šviesos stimuliacija tęsiasi iki kelių valandų, ji destabilizuoja biologinį laikrodį. Kai jis sutrinka, kyla visų kitų organų reakcija – sutrinka hormonų pusiausvyra, gali kilti smegenų uždegimas. Be to, didelis susijaudinimas neleidžia giliai užmigti, o būtent gilus miegas gali padėti mūsų organizmui pasveikti.

2. Ekrano laikas nujautrina smegenų atlygio sistemą.

Daugelis vaikų yra „priklausomi“ nuo naudojimosi elektronikos prietaisais, mat žaidžiant kompiuterinius žaidimus organizme išsiskiria tiek daug dopamino, „geros savijautos“ cheminio junginio, kad smegenims atrodo taip, lyg būtų vartojami narkotikai. Tiesa, laikui bėgant organizmas darosi vis mažiau jautrus dopaminui, tad reikia vis daugiau ir daugiau stimuliacijos malonumui patirti. Taip vaikas darosi priklausomas nuo kompiuterinių žaidimų ar kitų veiklų prie ekrano.

3. Buvimo prie ekranų laikas sukelia stresines reakcijas.

Tiek ūmus, tiek lėtinis stresas sukelia pokyčius smegenyse ir hormonų sudėtyje, kuri gali padidinti dirglumą. Iš tiesų, kortizolis, lėtinis streso hormonas, gali būti tiek depresijos priežastis, tiek pasekmė, ir taip užsukti uždarą ratą. Be to, priklausomybių sukelti pokyčiai slopina smegenų priekinės skilties plotą, kur iš tiesų vyksta organizmo nuotaikos reguliavimas.

4. Buvimo prie ekranų laikas dirgina jutimo sistemą, trukdo dėmesingumą ir eikvoja psichikos rezervus.

Ekspertai teigia, kad dažnai už agresyvaus elgesio slepiasi dėmesio stoka. Kai trūksta dėmesio, sunku susitvarkyti su vidiniais jausmais ir išorine aplinka, tad maži reikalavimai didėja. Aukštos vaizdo rezoliucijos ir pažinimo įvesties ekranai mažina psichinę energiją bei rezervus, kurie vis dažniau išsenka. Pyktis yra vienas iš būdų laikinai tuos rezervus padidinti, tad laikui bėgant
žmogaus nuotaika tik blogėja.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apie mane

Kuo paprastesnis gyvenimas – tuo didesnė laimė? (4)

Didelis pažangumas ne visada yra laimės pranašas gyvenime, sako mokslininkai. Tai kas tuomet garantuoja laimę ir kelia nuotaiką? Ogi tokie paprasti ir visiems prieinami dalykai kaip saulė. Moksliškai įrodyta, kad pavasarį daugeliui žmonių gyvenimas pradeda atrodyti gražesnis.

Dietologė pataria: kaip atsikratyti svorio negrįžtamai? (25)

Atėjus naujiems metams pirmą darbo knygos puslapį skiriame iššūkiams, kardinaliems pokyčiams, kilniems pažadams. Kone kiekviena moteris svajoja numesti bent keletą kilogramų ir tam pasitelkia pačius įvairiausius būdus – dietas, sportą, preparatus.

9 grėsmės laimingai santuokai, o mes joms neteikiame reikšmės... (7)

Nenumokite ranka į šias grėsmes, geriau išanalizuoti situaciją.

Vanduo su citrina rytais: kuo tai naudinga? (6)

Daugelis žmonių vos atsibudę išgeria puodelį kavos. Tačiau mažai kas žino, kaip naudinga rytais išgerti šilto vandens su citrina.

Joga, kalanetika, pilatesas: kaip išsirinkti sau tinkamiausią užsiėmimą?

Visą dieną praleidus prie kompiuterio biurą paliekame pavargę nuo streso, išalkę, prastos nuotaikos, tačiau fiziškai neišsikrovę. Sportuojant ilsisi protas, gerėja nuotaika, gražėja kūno linijos, tad vakarus vis daugiau žmonių nusprendžia leisti sporto salėje ar grupiniuose užsiėmimuose.

14 įpročių, kurie itin patinka aplinkiniams (2)

Kodėl kai kurie žmonės patinka visiems, nors visiškai nesistengia niekam įtikti? O kitiems, nepaisant didelių pastangų, taip ir nepavyksta pelnyti aplinkinių prielankumo?

Emocinį smurtą patiriame ne tik mokykloje, bet ir darbe: kaip elgtis? (40)

Nuolat girdime, jog patyčios mokyklose plinta nesustabdomais mastais – vaikai darosi vis drąsesni, įžūlesni ir piktybiški bendraamžių atžvilgiu. Po kurio laiko sudėtingame psichologiniame klimate subrendę vaikai užima darbo vietas organizacijose, kartu atsinešdami sudėtingą bendravimo kultūrą.

Perskaitykite – tai padės suprasti, kiek gripas yra pavojingas iš tikrųjų (7)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras skelbia, jog sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis Lietuvoje sparčiai didėja. Didelį nerimą visuomenėje pasėjo pirmosios gripo aukos.

Pervargimo požymiai – kada privalome sustoti ir atsigręžti į save (24)

Mūsų mintys nuolat užimtos „degančiais“ terminais, stresą keliančiais susitikimais ir kasdieniu bėgimu. Dirbame iki vėlumos, aukojame savaitgalius ir atostogas, kad pasiektume dar geresnių rezultatų, tačiau visiškai pamirštame save.

Artėjantį širdies smūgį išduoda šie simptomai (60)

Ar žinote, kas yra pagrindinė ankstyvos mirties priežastis šių laikų pasaulyje? Tai širdies smūgis. Įtemptas gyvenimo būdas, įprotis valgyti nesveiką maistą, amžinas neišsimiegojimas… Mes patys labai stipriai prisidedame prie šio negalavimo vystymosi, kuris su kiekvienais metais darosi vis pavojingesnis.