Mikroprotezavimas – tiesiausias kelias į tobulą šypseną

 (36)
Dantų protezavimas jau seniai pakeitė tą reikšmę, kurią mes pripratę įsivaizduoti, kai nušlifavus dantį ant jo uždedamas vainikėlis. Kasdien tobulėjant technologijoms dantų gydymo, išsaugojimo ir atkūrimo būdai neatpažįstamai pasikeitė. Jų dėka sukurti tobulą šypsena įmanoma su minimaliomis invazijomis.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pasak „Northway“ medicinos ir chirurgijos centro gydytojos odontologės Rūtos Zykutės, dabar minimalios invazijos reikalaujančios danties protezavimo technikos padeda maksimaliai išsaugoti natūralius audinius, tad nebėra, ko jaudintis dėl skausmo, nušlifuoto danties ar ilgo gijimo laikotarpio.

Prisimindami apsilankymus pas odontologą vaikystėje, žmonės vis dar nenoriai pas juos lankosi. Kaip per dvidešimtmetį pasikeitė dantų tvarkymo technikos?

XXI a. odontologija tai minimalios invazijos odontologija. Šiam tikslui naudojami mikroskopiniai grąžteliai, specialūs ultragarsiniai instrumentai, gydytojas dirba naudodamasis vaizdo didinimo prietaisais (mikroskopu, teleskopiniais akiniais). Išvalomi tiktai pažeisti audiniai, maksimaliai išsaugant sveikus. Dabar odontologijos klinikos pacientams gali pasiūlyti moderniausias restauracines medžiagas, kurios pakeitė senosios kartos plombas. Suvienijus naujausius technikos bei medžiagų technologijų pasiekimus, mikroprotezavimo pagalba pacientams galime padovanoti tobulą šypseną.

Ar reikėtų bijoti mikroprotezavimo?

Norėčiau pabrėžti, kad žodis „protezas“ graikų kalboje (pro(s)thesis – pridėjimas, prijungimas; mikro – mažas ), reiškia prarasto audinio ar dalies segmento pakeitimą tam tikra dirbtine medžiaga, atkuriančia funkcinius ir kosmetinius defektus. Daugelis mano, kad pas gydytojus ortopedus–protezistus reikia kreiptis tik praradus dantį ar kai lieka tik danties šaknis, visiškai nulūžus danties vainikui. Tačiau bet kokia restauracija jūsų burnoje yra vadinama protezu ar mikroprotezu, priklausomai nuo dydžio. Tad plomba yra taip pat protezas, kuris paprastai yra iš kompozicinės medžiagos. Nuo seno galvojama, kad protezuojant gydytojas nušlifuos daug danties audinių ir jis bus apvilktas vainikėliu. Taip manyti yra klaidinga ir bijoti žodžio protezavimas nederėtų, nes sparčiai tobulėjant odontologijos mokslui ir šiuolaikinėms technologijoms gydytojai odontologai geba atkurti pažeistus danties audinius minimaliai invazyviais metodais.

Tai puiki alternatyva dantų vainikėliams ir yra patikimesnė priemonė už estetinį plombavimą, nes stiklo keramikos laminatės idealiai sukimba su sveiku danties audiniu, nekaupia apnašo, kas mažina antrinio karieso išsivystymą, mažiau dėvisi.

Kada vertėtų rinktis tokį dantų restauravimo būdą?

Jei dantis yra sugedęs, nuskilęs, nudilęs, iškritusi didelė ar vidutinio dydžio plomba ir yra likę nedaug sveikų kietųjų danties audinių, atstatyti prarastą funkciją ir anatomiją galime mikroprotezavimo pagalba gaminant užklotus, įklotus ar laminates. Visos šios konstrukcijos cementuojamos ant praktiškai nešlifuotų dantų paviršių. Ši restauravimo rūšis tai naujas požiūris į dantų restauravimą ir jų ilgaamžiškumą.

Su amžiumi dantys dėvisi, dyla jų paviršiai, todėl pakinta sąkandis, jis tampa netaisyklingas, sužemėjęs, o tai dar labiau skatina dantų dėvėjimąsi, kai nudyla emalio sluoksnis ir apsinuogina jautrus dentinas. Protezuojant krūminius dantis mikroprotezais atkuriamos visos danties anatominės struktūros – vagelės ir kauburėliai, kurie labai svarbūs kokybiškam kramtymui bei taisyklingam sąkandžiui. Šis gydymo metodas leidžia atkurti prarastą danties struktūrą nepažeidžiant likusių sveikų danties audinių, taip pat neliečiant greta esančių dantų. Tai restauracijos – mikroprotezai, kurie gaminami laboratorijoje iš estetiškos ir ypatingai tvirtos stiklo keramikos. Jų atsparumas siekia 400 Mpa.


Gydytoja odontologė Rūta Zykutė (medicinos ir chirurgijos centro „Northway“ nuotr.)

Kada reikėtų rinktis įklotus/užklotus, o kada laminates?

Įklotas ir užklotas yra danties restauracijos, skirtos atstatyti šoninių dantų paviršiui arba jo daliai ir apsaugoti likusias danties silpnąsias struktūras nuo galimo skilimo. Laminatėmis atkuriami priekinių dantų defektai. Tai mikroprotezai, kurių pagalba tiksliai atkuriama danties forma, spalva bei anatominė struktūra.

Ar laminatėmis galima sukurti gražią šypseną?

Laminačių pagalba tikrai galima sukurti tobulą šypseną, individualiai parinkus dantų spalvą ir formą įmanoma atkurti visas natūraliam dančiui gamtos duotas struktūras. Pacientams, kurie yra nepatenkinti savo dantų forma ar padėtimi dantų lanke, kai nori pagražinti ar restauruoti nuosavus, pakeitusius spalvą, pradėjusius gesti dantis ar yra nepatenkinti plačiais tarpudančiais, kai nori pašalinti dantų traumų pasėkmes, dantų įskilimus, atnaujinti senas restauracijas, o gal tiesiog pageidauja „holivudinės“ spindinčios šypsenos, tikslą pasiekti padeda dantis tausojantis, minimaliai invazyvus, estetinis protezavimas laminatėmis.

Ar atliekant restauracijas laminatėmis stipriai nušlifuojamas savas danties audinys?

Laminatės – tai ypač plonos (iki 0,3 – 0,5 mm storio) stiklo keramikos plokštelės, absorbuojančios, atspindinčios ir praleidžiančios šviesą lygiai taip pat, kaip ir natūralus dantis. Toks dantų protezavimo būdas itin tausoja danties audinius. Jeigu dantis pažeistas ėduonies ar su sena infekuota plomba, pašalinamas tik ėduonies pažeistas audinys ar sena plomba, kartais dantims gali net nereikėti preparacijos grąžtu.

Tai puiki alternatyva dantų vainikėliams ir yra patikimesnė priemonė už estetinį plombavimą, nes stiklo keramikos laminatės idealiai sukimba su sveiku danties audiniu, nekaupia apnašo, kas mažina antrinio karieso išsivystymą, mažiau dėvisi. Jų sudėtis labai panaši į tikrąjį danties emalį, todėl nekinta nei blizgesys, nei spalva. Šias laminates organizmas puikiai toleruoja, minkštieji audiniai – dantenos ir dantenų speneliai puikiai priglunda kaip prie natūralaus danties paviršiaus.

Ar dantų restauravimas laminatėmis skausminga procedūra?

Tiek danties paruošimas, tiek laminačių uždėjimas gali būti atliekamas ir vietinėje nejautroje. Taigi, baimintis nereikia, verčiau galvoti apie puikų rezultatą ir susigrąžintą norą šypsotis.

Jei dantis yra sugedęs, nuskilęs, nudilęs, iškritusi didelė ar vidutinio dydžio plomba ir yra likę nedaug sveikų kietųjų danties audinių, atstatyti prarastą funkciją ir anatomiją galime mikroprotezavimo pagalba gaminant užklotus, įklotus ar laminates.

Ar galima stiklo keramikos mikroprotezais restauruoti priekinius dantis jeigu jie kažkada buvo vilkti senais metalo keramikos protezais?

Tik nuėmus senas restauracijas gydytojas gali įvertinti po jomis esančių dantų audinių spalvą bei būklę. Kartais atlikus tam tikras procedūras, kaip vidukanalinis dantų šaknų balinimas, galima tuos dantis restauruoti ir bemetalės keramikos mikroprotezais.

Kiek dantų galima restauruoti vienu metu?

Pagal individualius pageidavimus ir poreikius dantų mikroprotezavimas galimas tiek vieno danties, tiek visų viršutinių ar apatinių dantų, o jo trukmė priklauso nuo pačios situacijos.

Ar brangios mikroprotezavimo laminatėmis, užklotais ir įklotais paslaugos?

Šie kokybiški mikroprotezai reikalauja daug nuoseklaus pasiruošimo ir kruopštaus darbo, todėl labai svarbu iš karto aptarti gydymo kainą ir lūkesčius su savo gydytoju prieš pradedant gydymą. Bet kokiu atveju, tai ne pigi paslauga, tačiau investicija į savo grožį ir sveikatą daugeliui metų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apie mane

Kuo paprastesnis gyvenimas – tuo didesnė laimė? (4)

Didelis pažangumas ne visada yra laimės pranašas gyvenime, sako mokslininkai. Tai kas tuomet garantuoja laimę ir kelia nuotaiką? Ogi tokie paprasti ir visiems prieinami dalykai kaip saulė. Moksliškai įrodyta, kad pavasarį daugeliui žmonių gyvenimas pradeda atrodyti gražesnis.

Dietologė pataria: kaip atsikratyti svorio negrįžtamai? (25)

Atėjus naujiems metams pirmą darbo knygos puslapį skiriame iššūkiams, kardinaliems pokyčiams, kilniems pažadams. Kone kiekviena moteris svajoja numesti bent keletą kilogramų ir tam pasitelkia pačius įvairiausius būdus – dietas, sportą, preparatus.

9 grėsmės laimingai santuokai, o mes joms neteikiame reikšmės... (7)

Nenumokite ranka į šias grėsmes, geriau išanalizuoti situaciją.

Vanduo su citrina rytais: kuo tai naudinga? (6)

Daugelis žmonių vos atsibudę išgeria puodelį kavos. Tačiau mažai kas žino, kaip naudinga rytais išgerti šilto vandens su citrina.

Joga, kalanetika, pilatesas: kaip išsirinkti sau tinkamiausią užsiėmimą?

Visą dieną praleidus prie kompiuterio biurą paliekame pavargę nuo streso, išalkę, prastos nuotaikos, tačiau fiziškai neišsikrovę. Sportuojant ilsisi protas, gerėja nuotaika, gražėja kūno linijos, tad vakarus vis daugiau žmonių nusprendžia leisti sporto salėje ar grupiniuose užsiėmimuose.

14 įpročių, kurie itin patinka aplinkiniams (2)

Kodėl kai kurie žmonės patinka visiems, nors visiškai nesistengia niekam įtikti? O kitiems, nepaisant didelių pastangų, taip ir nepavyksta pelnyti aplinkinių prielankumo?

Emocinį smurtą patiriame ne tik mokykloje, bet ir darbe: kaip elgtis? (40)

Nuolat girdime, jog patyčios mokyklose plinta nesustabdomais mastais – vaikai darosi vis drąsesni, įžūlesni ir piktybiški bendraamžių atžvilgiu. Po kurio laiko sudėtingame psichologiniame klimate subrendę vaikai užima darbo vietas organizacijose, kartu atsinešdami sudėtingą bendravimo kultūrą.

Perskaitykite – tai padės suprasti, kiek gripas yra pavojingas iš tikrųjų (7)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras skelbia, jog sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis Lietuvoje sparčiai didėja. Didelį nerimą visuomenėje pasėjo pirmosios gripo aukos.

Pervargimo požymiai – kada privalome sustoti ir atsigręžti į save (24)

Mūsų mintys nuolat užimtos „degančiais“ terminais, stresą keliančiais susitikimais ir kasdieniu bėgimu. Dirbame iki vėlumos, aukojame savaitgalius ir atostogas, kad pasiektume dar geresnių rezultatų, tačiau visiškai pamirštame save.

Artėjantį širdies smūgį išduoda šie simptomai (60)

Ar žinote, kas yra pagrindinė ankstyvos mirties priežastis šių laikų pasaulyje? Tai širdies smūgis. Įtemptas gyvenimo būdas, įprotis valgyti nesveiką maistą, amžinas neišsimiegojimas… Mes patys labai stipriai prisidedame prie šio negalavimo vystymosi, kuris su kiekvienais metais darosi vis pavojingesnis.