Barono plovas – tadzikiškas uzbekiško plovo variantas

Rūta Baronienė, dalijasi savo plovo receptu, pagal kurį šį patiekalą ji gamina jau 30 metų.

Sodybos „Barono vila“ svečiai paprastai neišvažiuoja neparagavę firminio šios vietos patiekalo – jau 30 metų gaminamo ypatingo plovo. Sodybos savininkė Rūta Baronienė sako išmokusi gaminti šį patiekalą iš Tadžikijoje gyvenančių draugų uzbekų, tad ir plovas yra tadžikiškas uzbekiško plovo variantas.


Jums reikės:


* Vienodo kiekio (tarkim, po 0,5 kg) svogūnų, morkų, ėrienos ir ryžių. Rūta naudoja apvaliagrūdžius ryžius, bet kam patinka, tinka ir basmačiai.

* Prieskonių: kuminų (uzbekai juos vadina zira. Be jų net neverta plovo pradėti), raugerškio uogų (barbarisų), česnakų galvučių, druskos, aitriųjų paprikų, razinų ir kitų prieskonių pagal skonį. (Kai kas deda kalendros, čiobrelių, kvapiųjų pipirų ir pan., bet tai nėra būtina.)

* Taip pat – ėriuko taukų (tiksliau – kurdiuko; tai – toks apvalus riebalų telkinys ties avies uodega), saulėgražų aliejaus.



MOTERIS / Anna Stanevičienė



Svarbiausias dalykas, pasak Rūtos, yra turėti apvalaus dugno ketaus puodą kazaną. Tik toks tolygiai paskirsto šilumą, tad plovas neprisvyla. Kitas svarbus komponentas – gyva ugnis. Ir dar – uzbekai mano, kad gerą plovą gali išvirti tik vyras, tad drąsiai palikite vietą prie ugnies jiems, o pačios galite pjaustyti daržoves ir salotas.


Pirmiausiai puode išlydomi ėriuko taukai. Išgriebus spirgus, pilamas saulėgražų aliejus ir jame apkepinami svogūnai.

Po svogūnų ateina eilė avienai. „Barono viloje“ naudojama tik pačių užauginta Gotlando avių mėsa – tokia, pasak Rūtos, neturi aštraus specifinio avienos kvapo. Apskrudus mėsai sudedamos šiaudeliais supjaustytos morkos. Kai morkos apkepa, įpilama šiek tiek verdančio vandens ir vis pamaišant gaminamas vadinamasis zirvakas. Taip vadinamas plovo pagrindą sudarantis sultinys. Jis turi virti gana ilgai – apie valandą. Į pabaigą sudedami kuminai, druska, raugerškio uogos, razinos kiti prieskoniai.



Prie plovo gamybos prisidėjo ir teksto autorė Virginija Rimkuvienė
Prie plovo gamybos prisidėjo ir teksto autorė Virginija Rimkuvienė
MOTERIS / Anna Stanevičienė



Kai zirvakas jau paruoštas, o mėsa suminkštėja, ant viršaus atsargiai supilami ryžiai, į juos sukaišomos česnako galvutės ir pilamas verdantis vanduo tol, kol apsemia ryžius maždaug per du pirštus. Nuo tada plovas verdamas maždaug 20-30 minučių, bet jokiu būdu nemaišomas.


Po to patiekalą reikėtų palikti subręsti – nuėmus nuo ugnies sandariai uždengti ir leisti skoniui pasiskirstyti bei ryžiams išbrinkti. Rūta Baronienė sako, kad tai vienas iš nedaugelio karštų patiekalų, kurie gali savo valgytojų palaukti kad ir valandą. Kuo ilgiau lauks, tuo skanesnis bus.



MOTERIS / Anna Stanevičienė



Plovą galite patiekti su citrinos griežinėliais. Netikėta, bet reikia pripažinti – išspausta citrina suteikia labai malonios gaivios rūgštelės. Šalia patiekiamo šviežios salotos, geriausiai – pomidorai su svogūnais.

Geriausias gėrimas prie plovo – žalioji arbata.


P.S. Nenusiminkite, jei per vakarą nespėjote suvalgyti visko – pasak Rūtos Baronienės, pašildytas plovas netgi skanesnis nei ką tik pagamintas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis