Jaunos menininkės moko gyventi išskirtinai

Dvi jaunos menininkės, dekoruodamos privačius interjerus ir viešąsias erdves vienetiniais sienų tapybos darbais, siekia parodyti, kaip galima gyventi jaukiau, gražiau, originaliau.

E.Streckytė (kairėje) ir U.Kavaliauskaitė
E.Streckytė (kairėje) ir U.Kavaliauskaitė
Žurnalas "Mano namai"
Prieš porą metų susibūrusios į dizaino grupę APUKA dvi vilnietės dizainerės Elena Streckytė ir Uršulė Kavaliauskaitė tikino, kad jas paskatino naujovių ir originalumo paieškos: „Mes stengiamės pabrėžti, kad gyventi reikia taip, kokie norėtume būti – originalūs, išsiskiriantys iš kitų, saviti... Ir namai turi atspindėti mūsų unikalų skonį, gyvenimo būdą, sielą.“

Merginos baigusios Vilniaus dailės akademiją: Elena – industrinio, o Uršulė – grafinio dizaino specialybę. Prieš porą metų jos įkūrė kūrybines dirbtuves ir sujungusios savo pseudonimus (APU – Elena, UKA - Uršulė) tapo dizainerių duetu APUKA.

Merginos įsitikinusios, kad tokį rezultatą padeda pasiekti rankų darbas – sienų tapyba, suteikianti namams savitumo ir padedanti atskleisti šeimininkų būdą. Tiesa, anot jų, pirmiausia reikia jį atskleisti pačioms dizainerėms: „Kurdamos sienų dekorą atsižvelgiame ne tik į konkretų interjerą, jo stilių ar spalviškumą, bet ir į žmonių pomėgius, poreikius, būdo bruožus: kai kurie iškart pasako, kad jiems grafiniai piešiniai ant baltos sienos nepatinka, ir tada iškart imi mąstyti „spalvotai“. O su kitais reikia išgerti ne vieną puodelį arbatos, suprasti, kaip žmonės mąsto, kuo žavisi...“, – pasakojo dizainerės ir prisipažino, kad joms mieliausi tie darbai, kuriuos atlikdamos nesijaučia suvaržytos, gali interpretuoti savaip. O maloniausia – matyti, kaip žmonės šypsosi, žiūrėdami į jau atliktą darbą.

„Mums labai pasisekė, kad pavyko „susipiešti“. Esame skirtingos, tačiau kurdamos viena kitą papildome“, – pasakojo dizainerės.
„Mums labai pasisekė, kad pavyko „susipiešti“. Esame skirtingos, tačiau kurdamos viena kitą papildome“, – pasakojo dizainerės.
Žurnalas "Mano namai"
Didingas pastatas Vilniaus centre, buvę Geležinkeliečių rūmai (dabar vadinami „Geležiniu kabliu“), ilgai stovėjo apleisti ir nenaudojami, kol iniciatyvūs ir kūrybingi žmonės ėmėsi jį gaivinti. Dizainerių duetui taip pat buvo pasiūlyta prisidėti prieš šios iniciatyvos. Šiuo metu APUKA jau baigia dekoruoti fasado langus spalvingais vaizdais, imituojančiais „Kablyje“ vykstančias linksmybes, ir artimiausiu metu planuoja keltis į vidų.

Žurnalas "Mano namai"
1. Minimalistiniame balto kolorito interjere, kuriame nedaug detalių, dizainerės pritaikė išraiškingą, į bendrą visumą įsiliejantį linijinį piešinį. Jis pagyvina interjerą neapsunkindamas erdvės, suteikia jam savitą nuotaiką ir charakterį.
Žurnalas "Mano namai"

2. Šis darbas – tai interjero formų ir linijų interpretacija. Dizainerių idėja buvo sukurti interjero formų „inversą“, t. y. priešingybę, ir taip suteikti patalpai gyvumo: interjere linija eina griežtai horizontaliai, o piešinyje banguoja; baldas tvirtai stovi ant žemės, o piešinyje jis supaprastinamas iki pakrypusios, lyg atsiplėšusios nuo paviršiaus figūros.

Žurnalas "Mano namai"
3. Dekoruodamos svetainės sieną dizainerės nenorėjo perkrauti paveikslo spalvomis – moters atvaizdas nutapytas pilkais atspalviais. Jie vyrauja ir švelniame, šiek tiek moteriškame interjere su subtiliu rytietišku prieskoniu, todėl dekoras tarsi susilieja su aplinka ir tampa jo dalimi.

Žurnalas "Mano namai"

4. Virtuvės baldus gaminančios įmonės dažniausiai siūlo tik tris variantus sienai virš darbastalio dekoruoti – dekoratyvią plokštę, plyteles arba tarp dviejų stiklo plokščių įdėtą nuotrauką. Tačiau šeimininkams nė vienas jų nepatiko ir jie patikėjo virtuvės dekorą Elenai ir Uršulei. Pirmiausia buvo parinktos virtuvės baldų spalvos, o ant sienos prieš statant baldus nutapytas dekoras tapo fasadą ir stalviršį siejančiu elementu.

Žurnalas "Mano namai"

Žurnalas "Mano namai"
5. Ant laiptinės sienų nutapyto piešinio ornamentiką iš dalies padiktavo turėklų forma. Buvo pasirinktos žemės spalvos, derintos prie grindų, durų, turėklų, net tai – vieninteliai šios erdvės elementai, čia nebus statoma baldų.

Žurnalas "Mano namai"

Žurnalas "Mano namai"
6. „Šalti ir „negyvi“ ekonominiai naujos statybos šiuolaikinių butų kvartalai slėgė ten įsikūrusią jauną porą. Pagrindinis mūsų tikslas buvo kuo labiau emociškai priartinti naujakurių būstą prie jų išsiilgtos žydinčios gamtos. Švelnios spalvos ir pulsuojantys potėpiai miegamajame – tai kaip gaivus oro gūsis miesto žmonėms“, – pasakojo dizainerės.

Žurnalas "Mano namai"

Žurnalas "Mano namai"
7. Pro didelius langus į erdvų kambarį patenka daug natūralios šviesos, todėl dizainerės nusprendė šią erdvę papuošti šiltu, saulėtu, šviesiu dekoru: laisva tapyba, raibuliuojantys potėpiai sukuria įspūdį, tarsi piešinys vis dar auga...

Žurnalas "Mano namai"
8. „Šios dvi pandos turi dar tris giminaites – visos jos papildė vienos stambios agentūros direktoriaus asmeninę pandų kolekciją“, – pasakojo dizainerės ir pabrėžė, kad tokio pobūdžio darbus tapyti sunkiausia, nes sudėtinga išvengti vaikiškiems piešiniams būdingo lėkštumo ir banalumo.

Žurnalas "Mano namai"

Žurnalas "Mano namai"
APUKA dizainerių patarimas norintiems patiems dekoruoti sienas: „Pirmiausia reikėtų turėti aiškią viziją, kur ir kokį vaizdą norėtumėte matyti. Viską kelis kartus kruopščiai apgalvokite, nes nepavykus gali tekti perdažyti sienas... Arba kviestis į pagalbą mus.“

Nuotraukos – iš asmeninio APUKA archyvo

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis