5 patarimai, padėsiantys pasirinkti gerus statybos specialistus

Viena sudėtingiausių užduočių imantis statybų ar remonto - rasti patikimus, patyrusius ir už protingą kainą dirbančius statybų specialistus. Ginčai dėl nekokybiškai atliktų darbų - statybų srities kasdienybė.

Konsultuoja Vytautas Jančiauskas, statybų ekspertas, projekto www.statyba24.lt vystytojas

Tam yra kelios priežastys. Visų pirma, Lietuvoje vis dar trūksta statybų kultūros. Antra, amatininką rinkdamiesi žmonės paprastai nežino nei kaip, nei kur jo ieškoti.

Dirbdamas šioje srityje jau dešimtmetį, išskyriau 5 svarbiausias taisykles, norint rasti gerą specialistą.

1. Niekuomet nepasikliaukite viena rekomendacija. Draugų rekomendacijos - bene populiariausias būdas ieškoti statybos ar apdailos meistrų. Jis neabejotinai patikimesnis už skelbimus internete, tačiau taip pat gali skaudžiai suklaidinti, nes rekomendaciją duodantis žmogus dažniausiai yra nesusijęs su statybomis ir jo vertinimas gali suklaidinti. Nusprendę pasikliauti pažįstamų žmonių atsiliepimais, gaukite bent tris rekomendacijas specialistui, prieš jį pasirinkdami - taip užsitikrinsite kur kas didesnę galimybę, jog liksite patenkinti jo paslaugomis, o geriausias sprendimas: gauti išmanančio žmogaus įvertinimą, kuris turėjo darbo patirties su rekomenduojamu specialistu.

Gauti tris skirtingų žmonių rekomendacijas vienam specialistui bei sužinoti tikruosius jo gebėjimus - nelengva. Todėl tam sukūriau projektą www.statyba24.lt, kuriame nemokamai gali registruotis visi šalies statybų specialistai, o klientai - palikti atsiliepimus apie juos. Tai leis amatininkų ieškantiems žmonėms per kelias minutes sužinoti, ko specialistas iš tiesų yra vertas. Be to, sistema leidžia sujungti bendrą darbo patirtį turėjusius asmenis, todėl pasiklausti kito specialisto vertinimo bus daug paprasčiau.

2. Jei vis dėlto nusprendėte apsieiti be rekomendacijų, nusiteikite paskirti šiai užduočiai pakankamai laiko ir specialistą rinkitės iš ne mažiau nei 10-ies kandidatų. Neapsiribokite tik jų įkeltais skelbimais internete ar spaudoje - susipažinkite su jais artimiau.

Iš tiesų gerą specialistą jums padės atpažinti 6 pagrindiniai bruožai.

Jei ieškote pigiai atsieisiančio, tačiau patikimo amatininko, įvertinkite jo meilę darbui, išvaizdą ir specializaciją. Meilė darbui - tai specialisto požiūris į savo amatą. Ieškokite tokio, su kuriuo kalbėdamiesi jaustumėte, kad jis iš tiesų mėgsta tai, ką daro. Išvaizda - skamba keistai, tačiau ji labai daug pasako apie profesionalą: tvarkingai atrodantis statybininkas greičiausiai ir dirbs gerokai tvarkingiau. Galiausiai, specializacija - rinkitės meistrą, kuris dirbtų ir tobulėtų konkrečioje pasirinktoje statybų ar apdailos srityje, užuot vadinęs save „visų galų meistru“.

Brangesni, tačiau ir aukštesnę kokybę užtikrinti galintys meistrai prie minėtų savybių dar galės pridurti ir sukauptą gausią patirtį bei norą tobulėti: lankomus mokymus, profesinį augimą.

Na, o brangiausi ir profesionaliausi specialistai pasižymi dar ir šeštąja savybe - gebėjimu pristatyti ir taikyti skirtingas vykdomų darbų metodikas. Nenustebkite, jei toks meistras jums atsisies solidžią pinigų sumą, tačiau būtent jis gali imtis įgyvendinti ambicingus, neįprastus bei aukščiausios kokybės reikalaujančius užsakymus.

3. Išmokite skaityti jums pateikiamas darbų sąmatas. Statybų specialistai neretai yra linkę taikyti itin skirtingas bei savotiškas kainodaras, tad klientui sudėtinga palyginti gautas sąmatas ir nuspręsti, kuri geriausiai atitinka jo poreikius. Paprašykite amatininkų darbų įkainius jums pateikti pagal vienodą schemą. Joje turėtų būti nurodytos šios kainos: darbai, kaip bus atliekamas darbų valdymas, medžiagos, technologijos, galimos rizikos. Kol kas vengiama sąmatose nurodyti darbus atliksiančių specialistų pavardes, gebėjimus ir įkainius, tačiau projekte www.statyba24.lt siekiame skatinti rangovų atvirumą: juk būtent skirtingi darbininkų atlygiai lemia kainų skirtumus. Gavę pasiūlymus pagal tokį sąrašą, nesunkiai galėsite jas palyginti ir pasirinkti jums tinkamiausią.

4. Norėdami sutaupyti, prieš pradėdami darbus bei rinkdamiesi specialistą, investuokite į detalią sąmatą ir darbų planavimą. Nepriklausomų profesionalų atlikta analizė ir pateikti duomenys leis jums žinoti, kokios projekto kainos galite tikėtis bei kokius būtinus darbus reikės atlikti. Tai padės jums pasirinkti tinkamiausią specialistą ir užsitikrinti geriausią kainą. Įprastai išankstinis planavimas klientams sutaupo tūkstančius eurų.

5. Nesumokėkite per daug už suteikiamas garantijas. Dažnai specialistai bei statybų įmonės, teikiančios savo darbams garantiją, siūlo brangesnes paslaugas, nei garantijos nesuteikiančios. Noras užsitikrinti saugumą masina klientus rinktis brangesnes paslaugas, tačiau tai ne visada geriausias sprendimas. Ilgiau nei dešimtmetį Lietuvoje išsilaiko vos 7 proc. statybų bendrovių, tad rizika nesulaukti žadėtos nemokamos pagalbos iš nebeegzistuojančios įmonės - tikrai nemaža. Atsakingai įvertinkite savo pasirinkimą.

Statybos specialistų paieška - sudėtingas, daug laiko ir pastangų reikalaujantis procesas. Net ir laikantis visų mano išvardintų patarimų, gali nepasisekti. Tačiau taip tikimybę būti apgauti ar iššvaistyti begalę pinigų gerokai sumažinsite.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis